Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

13,3-13,5V prąd ładowania i co dalej z aku.


Rekomendowane odpowiedzi

witam, dziś wymieniłem akumulator na nowy i elektryk po pomiarze prądu ładowania stwierdził że jest problem bo jest za niski napięcie 13,3V i należy sprawdzić regulator napięcia. gdzieś prędzej czytałem że ludzie mają problemy z ledami do jazdy dziennej-philips, nie zapalają się właśnie z powodu niskiego napięcia 13,3 13,5. i teraz mam pytanie jak to jest naprawdę bo przy takim niskim napięciu aku wytrzyma 2-3 lata ze względu na ciągłe nie doładowanie. powinno być min 13,9V. potem mogą być problemy z gwarancją nowego aku. może szanowne grono jak ma możliwość to zmierzy napięcia w swoim aucie i porównamy. wiem że to może dotyczyć innych użytkowników nowych renówek.

tu podobny problem, warto po czytać. pozdro jacek

http://renault.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=168157

Edytowane przez jaca1971pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,prąd ładowania powinien wynosić 14,2V - przy sprawnym alternatorze i akumulatorze.

Jeśli będziesz jeździł z takim ładowaniem,to pewnego dnia nie odpalisz reni.

Proponuję sprawdzić alternator i regulator napięcia.

 

Dodano: 02 lis 2013 - 22:24

Kolego,zacznij od podstaw : - sprawdź pasek klinowy jego stan i naciąg

- stan połączeń na alternatorze

- stan klem na przewodach

- sprawdź miernikiem napięcie na alternatorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawdź napięcie na aku bez włączonego silnika, a potem na włączonym. Jeśli napięcie jest takie same to na bank coś z alternatorem. Napięcie ładowania powinno wynosić 14,2-14,4 V. Jeśli mówisz kolego, że Twoje napięcie jest na poziomie 13,3 V to jest napięcie akumulatora nowego i nawet Ci nie ładuje według mnie. Skoro kontrolka na tablicy od ładowania się nie świeci to myślę, że coś z regulatorem napięcia. Aż mi się nie chce wierzyć, że w sumie nowym samochodzie takie akcje się dzieją :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się nie chce wierzyć, że w sumie nowym samochodzie takie akcje się dzieją :/

Przecież chodzi o ekologię i komputer w nowych samochodach sam decyduje kiedy ma doładować akumulator. A co za tym idzie zwiększyć obciążenie silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był już poruszany, ładowanie masz jak najbardziej prawidłowe. W MIII/SIII o napięciu ładowania decyduje komputer - poczytaj tu: < Zobacz >

Edytowane przez kataryniarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dziś w końcu miałem okazje zobaczyć jak mój scenic ładuje 14.68V. do tej pory tylko 13,3v. samochód długo stał z otwartymi drzwiami, częste uruchomianie rozrusznika-akumulator się dość znacznie rozładował. odpaliłem auto po robocie fachowca-woltomierz do ręki 14.68. wszystko ok z inteligentnym ładowaniem.pozdro jaca

 

Nowe zdania zaczynamy z dużej litery. Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie nic , tak jak napisał kolega Enagem, akumulator dostał mocno w dupsko (Aston76 mogę tak napisać, a może to jakieś nie cenzuralne słowo) i inteligentny system ładowania pozwolił doładować aku. Kilka razy przedtem sprawdzałem na wysokich obrotach, włączone wszystkie światła-13,3/13,5V. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

W celu wymuszenia większej mocy alternatora, należy włączyć:

- wszystkie światła jakie są w aucie (drogowe, mijania, przeciwmgielne)

- grzanie tylnej szyby,

- dmuchawę na maksymalne obroty,

- radio głośno ustawić (ale nie przesadzać :applause:)

 

U mnie przy takim ustawieniu, alternator dawał 13,8 V

 

Obroty nie mają nic do rzeczy, gdyż prąd wzbudzenia alternatora jest sterowany przez komputer.

Sterowanie jest proporcjonalne do zapotrzebowania na moc w danej chwili.

Nie mam pewności, bo jeszcze tego nie zmierzyłem, ale wydaje mi się,

że sterowanie odbywa się za pomocą modulacji prądu wzbudzenia(PWM).

Niedługo będę robił pomiary oscyloskopowe w M3 i sprawdzę to:)

Edytowane przez piotr.c
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Odnowie ten wątek. Właśnie jestem po wymianie akumulatora. Miał 6 lat, więc wydaje się, że przyszedł jego koniec. Rano ciężko go się już zapalało - gasł w oczach. Kupiłem Vartę Silver o parametrach nawet ciut wyższych niż fabryczny. No i pojawia się problem z podbiciem gwarancji na baterie. Pokazuje jak się mierzy - jak się domyślacie - 13.3-13.6V w zależności od obciążenia. Dodanie gazu nic nie zmienia. Byłem u mechanika i pomierzył na alternatorze i daje dokładnie takie napięcie jakie widać na aku nie mniej. Paski wszystko ładnie po napinane. Jedyne co mi przychodzi do głowy to sprawdzenie o którym już tutaj pisał kolega - na wyłączonym silniku włączę radio, dmuchawę na maksa i pozwolę mu się rozładować. Wówczas powinien się pojawić komunikat trwa ładowanie akumulatora i altek powinien podać wyższe napięcie. Jeśli to zadziała to ten sam manewr pod sklepem z bateriami, żeby zmierzyli sobie w momencie doładowywania. Przechodząc do meritum - jak w tych naszych autkach stwierdzić w takim razie, że alternator albo regulator napięcia są padnięte? Oczywiście kontrolka się nie pali. Kiedyś miałem taką akcję, że pojawił się na czerwono komunikat "usterka ładowania akumulatora" ale po chwili samo minęło. Teorie mam teraz taką, że albo się zawiesiły szczotki altka albo jakaś wilgoć się dostała do regulatora, bo to był środek zimy - cokolwiek. Pozdrawiam

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki. Dzwoniłem do ASO to mi powiedzieli, że musieliby sprawdzić i takie tam wymijanie. Oczywiście zaproponowali zakup aku wraz ze sprawdzeniem czy wszystko ok za jedyne 620 zł po rabacie. Podjade jeszcze do jednego elektryka (chyba najlepszego w Wawie od francuzów) i poprosze aby sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci elektryk sprawdzi?

Podczas jazdy bez dużego obciążenia napięcie spada do 13,3V i jest to prawidłowe.

Maksymalnie podchodzi pod 14,4V jak jest słaby akumulator i dużo odbiorników włączone, dzieje się tak też zwykle zaraz po odpaleniu zimnego silnika.

Megane III tak samo jak i Laguna III ma "inteligentny" system zarządzania energią.

Na szczęście nie działa on tak jak w Peugeocie, gdzie potrafi całkowicie odłączać ładowanie, jeżeli akumulator jest naładowany.

http://megane.com.pl/topic/37798-solidny-warsztat-elektryczny/page__p__305213#entry305213

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazuje jak sie mierzy - jak sie domyślacie - 13.3-13.6 w zależności od obciążenia. Dodanie gazu nic nie zmienia. Byłem u mechanika i pomierzył na alternatorze i daje dokładnie takie napięcie jakie widać na aku nie mniej.

Wg mnie pokazuje małe ciut na mało. U mnie w corolli przy zimnym alternatorze (odpalonu zimny silnik) napięcie ładowania jest 14.2-14.3V, ale szybko spada w miarę jak nagrzewa się alternator i przy gorącym alernatorze napięcie ładowania (w instalacji) utrzymuje się na poziomie 13.9-14.0V. Alternator szybko się nagrzewa.

W megance tego tak dokładnie nia sprawdzałem, ale przy zimnym alternatorze napięcie było 14.4V (mierzone tym samym miernikiem co w corolli), a przed wyłączeniem silnika po 200km trasie napięcie było 14.1V.

Też mnie to intrygowało, bo w poprzednich samochodach napięcie było stałe, niezależne od temperatury silnika (alternatora lub pradnicy), ale w tych silnikach regulator napięcia nie był montowany w alternatorze tylko z boku na karoserii i nie przejmował temperatury alternatora.

Na YT jest taki filmik na którym pokazana (demonstrowana) jest zależność napięcia ładowania alternatora, od temperatury regulatora napięcia, a z tego widać że jest to zależność znacząca (ze wzrostem temperatury napięcie spada).

Więc zamiast wymieniać wszystko po kolei, proponuję zmierzyć napięcie ładowania na zimnym alternatorze i przy naładowanym akumulatorze i po tym eksperymencie podjąć ewentualne działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!