Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

13,3-13,5V prąd ładowania i co dalej z aku.


Rekomendowane odpowiedzi

Tylko jak wytłumaczyć to osobom, które zatrzymały się na etapie "dużego fiata"? Przydało by się jakaś dokumentacja techniczna od MIII, która by mówiła jak te napięcie się kształtuje. Będę musiał poczekać aż się trochę rozładuje i może pojawi się wyższe napięcie (a jak nie to może faktycznie coś jest nie tak z ładowaniem).

Kolego, na etapie dużego fiata regulator napięcia alternatora nie był zintegrowany z alternatorem, tylko był umieszczony na bocznej grodzi komory silnika i nie miał kontaktu termicznego z alternatorem.

Wczoraj zmierzyłem go jeszcze voltomierzem, przy wyłączonym silniku napięcie 11,6V, przy rozruchu 9,3V więc widać że wyeksploatowany, przy chodzącym silniku napięcie 14.6V.

Mowa o starym akumulatorze, i prawdopodobnie napięcie to mierzyłeś przy zimnym silniku (alternatorze), bo jest pewne, że jakby ten pomiar trwał dłużej i alternator się nagrzał, to napięcie spadłoby, może nie do 13.2V (bo to jest rzeczywiście za nisko), ale do 13.9-14.0V.

Przy wymianie sprawdzili mi prąd ładowania i wyszło 13,3V (włączone światła, dmuchawa, radio) i uznali, że alternator nie jest sprawny, z

Przypuszczam, że ten pomiar był dokonywany jak silnik (alternator) był ciepły (po jeździe), i dlatego wyszedł taki wynik.

Wracając do fragmentu z pierwszego cytatu: "Będę musiał poczekać aż się trochę rozładuje i może pojawi się wyższe napięcie".

Nie trzeba na to czekać, wyższe napięcie pojawi się zawsze (jak altek jest sprawny) po odpaleniu zimnego silnika, nawet wtedy gdy akumulator jest w pełni naładowany - dopiero co odpięty spod prostownika. Natomiast ta sama operacja (pomiar) powtórzona na ciepłym silniku da już niższe napięcie.

Tak jest, bo to sprawdzałem, w mojej megance i corolli - na zimnym silniku napięcie jest rzędu 14.4V, a na ciepłym spada do 14.0V - to jest reakcja regulatora na temperaturę regulatora napięcia, a pośrednio na temperaturę altka.

Na Youtube, był filmik jak napięcie alternatora zależy od temperatury regulatora napięcia - czyli to co napisałem oraz to że przy mocno oziębionym regulatorze napięcia (praktycznie w zimie na mrozie) napięcie dawane wtedy przez altka może wzrastać nawet do 15V.

Trzeba mieć świadomość tych niuansów między dobą "dużych fiatów" a obecną, bo i dzisiaj w dużym fiacie z oryginalnym altkiem (sprawnym) i współczesnym akumulatorze napięcie będzie utrzymywane na poziomie ok. 14.4V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jest tak, że to jest zależne tylko od temperatury, przynajmniej nie w Megane 3, zależy to od wielu czynników, z forum scenica odpowiedz z Renault Polska "W nawiązaniu do Pana zapytania, uprzejmie informujemy, że samochody Renault (m.in. Scenic III) wyposażone są w inteligentny system zarządzania energią..." więc to co koledzy pisali wcześniej w tym wątku się potwierdza, ten prąd może się zmieniać 13-15V. Dużym fiatem jeździłem, Meganką I też (włącznie z wymianą akumulatora i nie raz sprawdzałem tam prąd łądowania) ale te samochody są na prawdę inne i moim zdaniem nie ma co na ich podstawie wyciągać wniosków odnośnie MIII. Podejrzewam, że wiele osób będzie miało problem z gwarancją na akumulator szczególnie przy wymianie na ciepłym silniku a pierwsze roczniki M3 zaczynają się do tego kwalifikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W fest mroźne dni, gdy silnik ciężko miał odpalić pokazywało mi przez kilka dobrych minut napięcie ładowania 15,3 V.

Znawcy pewnie powiedzą, że to normalne, bo komputer rozpoznał, że akumulator jest mocno rozładowany i dlatego podniósł napięcie ładowania. Można by przyjąć takie twierdzenie, tylko ono ma się nijak do zasady, że akumulator należy ładować prądem Q/10, a przy takim napięciu prąd ładowania będzie mocno go przekraczał. Wg mnie jest to potwierdzeniem tego, że napięcie ładowania zależy (w sposób niezamierzony) od temperatury regulatora napięcia (pośrednio alternatora na którym jest zamontowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dobrze masz chłopie - nic nie kombinuj. To nie jest prąd ładowania tylko napięcie.

Tez tak samo mam. 14,4 V masz do czasu aż alternator podładuje akumulator, później przerzuca na 13,2 - 13,6V. Jest OK.

Poza tym - sprawdzanie napięcia z gniazda zapalniczki jest fikcją - po drodze masz co najmniej  kilka połączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Hej

Od kilku tygodni jak jadę nocą zaobserwowałem przygaszanie swiateł mijania, samochód rano jakby ciężej odpalał.
Założyłem Voltomierz do zapalniczki i wskazania są troche niepokojące po odpaleniu zimnego silnika po paru sekundach napięcie wzrasta do 14.3V, następnie po rozgrzaniu i przejachaniu 10-20min napiecie spada do 12.0-12.3V(bardzo nisko), przy hamowaniu silnikiem rośnie do 14.9V (odzysk energi).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A akumulator nie jest przypadkiem od nowości w tym aucie? Miałby 5 lat, a i nie wiadomo czy w fabryce nie leżał sobie długi czas na magazynie. 5 lat to teoretycznie taka granica żywotności, choć wiadomo, niektórym trafiają się egzemplarze żyjące po 9-10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjedź sobie do pierwszego lepszego sklepu z akumulatorami, powinni Ci bez zbędnego gadania sprawdzić stan aku. Wcześniej porządnie go naładuj. Ja bym od tego zaczął, wiele problemów tego typu w dzisiejszych autach ma swoje podłoże właśnie w akumulatorze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pomiarze napięcia po nocy bez obciążenia 12.3V przy włączonych światłach drogowych 12.1 V
Ale przy systemie start stop(odzysk energii podczas hamowania silnikiem) nie jestem pewny czy występuje klasyczny regulator napięcia nigdzie nie mogłem znaleźć takiego w sklepach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, krzychsolecki napisał:

systemie start stop(odzysk energii podczas hamowania silnikiem)

 

Mylisz 2 systemy. Start stop nie ma nic wspólnego z odzyskiwaniem energii. Ma ograniczać zużycie paliwa przez wyłączenie silnika.

Nazwy tego drugiego nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2018 o 09:37, krzychsolecki napisał:

nie jestem pewny czy występuje klasyczny regulator napięcia nigdzie nie mogłem znaleźć takiego w sklepach .

Regulator napięcia musi być stricte dobrany do danego alternatora i musi być oryginał, bo inaczej będą problemy z autem.

 

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!