Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Austria - CB radio i video rejkestrator


sebak@op.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś się orientuje czy do Austrii można bezpiecznie wjechać z CB radiem i video rejestratorem?

Jeżdżę tak od kilku lat ale czytam teraz że to nie do końca zgodne z ich prawem. Mogą być z tego realne problemy?

Napisałem w tej kwestii maile do ambasady polskiej w Austrii i austryjackiej w Warszawie. Czekam na odpowiedź.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że poczyniłeś stosowne kroki - i powinieneś dostać wiążącą informację. Będę zobowiązany za podzielenie się z nią w niniejszym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo nie szukałem, ale znalazłem taki tekst:

Austria

"Listę państw europejskich rozpoczyna Austria ze względu na znaną restrykcyjność w stosowaniu wideo rejestratorów i, co jest dużym ułatwieniem dla kierowców, jednoznaczność przepisów w tym zakresie. Od 2012 roku obowiązuje w tym kraju całkowity zakaz używania urządzeń tego typu. Kamera samochodowa jest bowiem traktowana jako rodzaj monitoringu wizyjnego obecnego w miejscach publicznych, a do niego upoważnione są jedynie określone służby, obywatel natomiast nie ma prawa do monitorowania przestrzeni publicznej. Inaczej jest natomiast w przypadku terenu prywatnego. Podstawę takich przepisów stanowi oczywiście ustawa o ochronie danych. Czym może nam grozić nieznajomość prawa? Jednorazowy mandat wynosi do 10 tysięcy euro, a stwierdzenie notorycznego łamania przepisów może nas kosztować... 25 tysięcy euro. Nie koniec na tym. Osoba pokrzywdzona, czyli nieprawnie przez nas sfilmowana, może wnieść do sądu sprawę o odszkodowanie, którego wysokość ustalana jest nawet do 90 tysięcy złotych."

 

Jeśli chodzi o CB radio:

"W Austrii zabronione jest korzystanie z radia multisystemowego lub pracującego w polskim systemie. Najlepiej w ogóle nie korzystać tam z CB."

I jeszcze taka mapka:

 

 0003397MU0HFO4KJ-C122-F4.jpg

Edytowane przez babus
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W necie informacje są sprzeczne co do CB.

Kierowcy TIRów myślicie, że bawią się w demontaż sprzętu jadąc przez Austrię?

Informacją z ambasady jeśli nadejdzie oczywiście podzielę się na forum.

 

Tak na marginesie to albo mam jakiś mega pakiet szczęścia albo austryjacka policja ma do tego dość luźne podejście.

 

12.03.2018

Przyszła odpowiedź z Ambasady RP w Austrii, wg. mnie trochę infantyla ale proszę cytuję w całości:

 

"Szanowny Panie,

nie jest przyjęte, by pracownicy ambasad i konsulatów używali CB oraz video-rejestratorów w państwie, w którym wykonują swoje obowiązki, stąd nie posiadamy wiedzy na ten temat.

Radzimy zwrócić się z zapytaniem do ÖAMTC -  https://www.oeamtc.at   lub polskiej firmy CYBEX -  http://cybex-online.com/pl/safetycenter/austriacki-klub-samochodowy.html

Z poważaniem

Wydział Konsularny

Ambasada RP w Republice Austrii

Hietzinger Hauptstrasse 42c, 1130 Wiedeń

Tel.: +43 1 87015128, Fax: +43 1 87015136
www.wieden.msz.gov.pl"

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzę już jakąś sobie pozyskałem, bardziej mnie teraz intryguje odpowiedź ambasady.

Gdybym miał jakieś nieprzyjemne zdarzenie na terytorium Austrii dotyczące np. przewożenia dziecka w foteliku i potrzebował pomocy konsularnej to mogę liczyć na odpowiedź, że "ambasador i jego pracownicy nie maja małych dzieci i w związku z tym nie posiadają wiedzy na temat uregulowań pranych w tej kwestii" albo "konsul ma kierowcę i w związku z tym nie musi znać przepisów ruchu drogowego w Austrii"

Coś tu chyba jest nie tak....

  • Zwycięzca 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że Cię spławili.

To ambasada i chyba nie mają obowiązków udzielania takich odpowiedzi.

To nie nasz "WORD".

Może źle Cie odebrali.

"pracownicy ambasad i konsulatów używali CB oraz video-rejestratorów w państwie, w którym wykonują swoje obowiązki"

Wydaje mi się że odebrali to pytanie jako pytanie czy możesz używać w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój:-D Jakiegoś poziomu wiedzy i inteligencji możemy chyba wymagać od naszych przedstawicieli. Po co miałbym pytać ambasady w Austrii o przepisy w Polsce?:rolleyes:

Pytanie było bardzo proste:

"proszę o udzielenie szczegółowej informacji w zakresie przepisów ruch drogowego w Austrii.

Czy podróżując samochodem osobowy po terytorium Austrii dozwolone jest:

1) posiadanie i używanie CB radia,

2) posiadanie i używanie videorejestratora"

Wydaje mi się to właściwy adres.

A jeszcze sugestia żeby spytać w firmie Cybex (producent fotelików dziecięcych) to już w ogóle z czapy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zmiana!:-D

 

P.S.

I jeszcze podpisanie się jako "Wydział Konsularny". Panie urzędniczki w Urzędzie Gminy w Pimpciu Średnim podpisują się imieniem i nazwiskiem. Chociaż pewnie też bym się wstydził podpisać z imienia i nazwiska pod takim czymś.:-D:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe, nie powiem :-) Co do informacji bezpośrednio z Internetu - osobiście byłbym spokojniejszy, gdyby właśnie takie służby jak ambasada rozwiały tego typu wątpliwości. Internet jak papier - wszystko można napisać, mało kto się podpisuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info z innego forum, może komuś się przyda.

Tekst jest co prawda po niemiecku ale translator google tłumaczy zawodowo:-D

 

Österreich: AM/SSB im CB-Funk freigegeben
Das österreichische Bundesministerium für Verkehr, Innovation und Technologie (BMVIT) hat am 24. März 2014 die Modulationsarten AM und SSB im CB-Funk freigegeben. Die entsprechenden Verordnungen wurden im österreichischen Bundesgesetzblatt veröffentlicht. Bisher war in Österreich nur die Modulationsart FM erlaubt.
Die technischen Parameter für den CB-Funk sind in Österreich in der sog. Funk-Schnittstellenbeschreibung FSB-LN001 festgelegt.
Die zulässigen Sendeleistungen betragen 4 Watt in den Modulationsarten AM bzw. FM und 12 Watt in der Modulationsart SSB. Die in der bisherigen Schnittstellenbeschreibung enthaltene Leistungsangabe in "ERP" ist ersatzlos entfallen.
Die zulässige Bandbreite beträgt 8 kHz in AM/FM und 2,7 kHz in SSB.
Richtantennen sind nach wie vor nicht erlaubt, ebenso die Verwendung von Relaisfunkstellen, bei denen "Aussendung und Empfang auf verschiedenen Frequenzen erfolgen". Bei Datenübertragungen müssen die NF-Signale wie bisher "dem Mikrofon bzw. der Mikrofonanschlussbuchse zugeführt werden".
Mit der nunmehr erfolgten Freigabe von AM und SSB hat Österreich als letztes deutschsprachiges Land die "CEPT/ECC-Decision" für den CB-Funk in nationales Recht umgesetzt. In der Schweiz war die Umsetzung pünktlich am 1. Oktober 2011 erfolgt, in Deutschland am 7. Dezember 2011.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

14.03.2018

Odpisała bardzo obszernie i profesjonalnie ambasada Austrii w Warszawie. Przy tym to co napisali "nasi" to wstyd, cebula i metr mułu:-D

 

Ważniejsze fragmenty:

"W odpowiedzi .... Ambasada Austrii w Warszawie uprzejmie informuje, że używanie radia CB w Austrii jest dozwolone, jeśli urządzenie odpowiada opublikowanym interfejsom radiowym FSB-LN001, tj. jeśli urządzenie jest ustawione na dozwolonych w Austrii kanałach i posiada nie więcej niż 40 kanałów (kanał 1 -26,965 MHz do kanału 40 – 27,405 MHz), modulację częstotliwości AM i FM i nie więcej niż 4 waty mocy wyjściowej nadajnika. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w broszurze opublikowanej na stronie Federalnego Ministerstwa Transportu Innowacji i Technologii (str. 112-113):

https://www.bmvit.gv.at/telekommunikation/recht/aut/verordnungen/downloads/genbew/fsb_gb.pdf"

 

Poruszono również bardzo ciekawą kwestię obsługi radia:

"Inną kwestią jest natomiast korzystanie z radia CB w trakcie jazdy. Krajowy Sąd Administracyjny Dolnej Austrii (Landesverwaltungsgericht Niederösterreich) uznał, że korzystanie z takiego urządzenia w trakcie jazdy należy traktować tak samo jak „telefonowanie“ i w związku z tym używanie takiego urządzenia bez odpowiedniego zestawu głośnomówiącego jest niedozwolone.
Wyżej wskazany Sąd w swoim orzeczeniu z dnia 8 lipca 2015r uznał, że stosowanie radia CB bez zestawu głośnomówiącego stanowi naruszenie § 102 ustęp 3 austriackiego prawa o ruchu drogowym (Kraftfahrgesetz)"

tu kilka niemieckojęzycznych linków.....

 

I kolejny:

"Jeżeli więc kierowca korzysta z CB-radia bez zestawu głośnomówiącego może zostać potraktowany jako kierowca korzystający z telefonu komórkowego, co wiąże się z mandatem w wysokości 50 Euro płatnym na miejscu lub późniejszym wezwaniem do zapłaty wynoszącym 72 Euro."

 

O kamera też dość dużo napisano ale w skrócie są zabronione i grożą za ich używanie bardzo wysokie grzywny administracyjne. Chociaż są tam już jakieś pierwsze jaskółki....

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!