Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wywala olej, awaria 1.5 dCI


bacablue

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. 

Rok temu moja Megane 3 sprawiła niemiłą niespodziankę: po wyjechaniu z garażu i dojechaniu do bramy wywaliło cały olej z silnika spod filtra oleju. Ok, jednostkowy przypadek myślę sobie. A tu niespodzianka - powtórka z rozrywki parę dni temu. Filtr wyglądał jak balon :mrgreen: i znowu bez oleju.

Teraz pytanie: co jest? Raz wywaliło po wyjeździe z ciepłego garażu raz po zimnej nocy na dworze. Na różnych markach filtrów. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że to wada filtra oleju. Co teraz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno trzeba pompę wyjąć by sprawdzić działanie tego zaworu. Kiedyś oglądałem filmik jak ten zawór przywraca się prawidłowego działania. Może jednak lepiej kupić nową, będzie na lata o ile oczywiście to wina tego zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanik wymienił podstawę filtra - podobno była trochę krzywa i filtr mógł być niedociągnięty. Ale przez 4 lata nic gdzie rocznie robiłem ~ 12 tys. km i olej był wymieniany co rok? Ostatnie 2 lata mniej kilometrów nakręciłem. Może faktycznie ten zawór zaczął szwankować? Bo jeśli nie to to jakie mogą być możliwe przyczyny? Czy pompa oleju jest ta sama w 106 i w 110 KM? Jaki nr części?

Pozdrawiam

Edytowane przez bacablue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bacablue napisał:

Filtr wyglądał jak balon :mrgreen: i znowu bez oleju.

To świadczy o zbyt dużym ciśnieniu. Co do pomp to się nie wypowiem, pewne że w silnikach k9k 636 jest montowana inna pompa, taka z regulacją wydajności w zależności od potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy w starszych 1,5 dci mają tylko zawór upustowy wyregulowany gdzieś na 4,5 bara. Powyżej tego ciśnienia olej jest kierowany z pompy bezpośrednio do miski. Nowsze pompy posiadają zmienną wydajność sterowaną ciśnieniem oleju. Przy zbyt dużym ciśnieniu zamiast olej wywalać do miski to specjalny zawór z siłownikiem zmniejsza wydajność pompy przesuwając na mimośrodzie wałek z łopatkami. Przy niskich obrotach wydajność jest zwiększana by zapewnić prawidłowe smarowanie. Nie wiem czy te pompy są zamienne. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki Ty masz dokładnie ten silnik? K9K 636? Wtedy będzie ta pompa: POMPA OLEJU DACIA RENAULT CAPTUR I (J5_, H5_) CLIO Siedlce - Allegro.pl  Tylko tak, jak wymieniałem panewki to tak właśnie z mechanikiem na nią spoglądaliśmy i nie da jej się tak prosto zdjąć. Trzeba "rozwalać" przód silnika. Nie wiem, bo pewności nie mam, było to dość dawno, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wróżką to ja niestety nie jestem, a nie spotkałem się z takim przypadkiem, choć gdzieś może przed laty w innym samochodzie jakby coś mi po głowie wirowało... Zgodziłbym się z kolegą Aniewa, że trop wskazywałby na pompę oleju, ale... Czy to Ci się stało było podczas mrozów? Masz pewny, markowy olej silnikowy, który nie gęstnieje zbyt mocno w niskich temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Prezes zmienił(a) tytuł na Wywala olej, awaria 1.5 dCI

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!