Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum :)

Przymierzam się do samodzielnej wymiany hamulców w mojej megance III z silnikiem 1.4 tce i tutaj moje pytania do użytkowników forum

-Z jakiej firmy kupujecie tarcze oraz klocki? Jeżeli macie problemy z zaciskami to poddajecie je regeneracji czy wymieniacie na nowe ? 

-Pierwszy raz będę robić to samodzielne, zakres prac ma obejmować tarcze, klocki, zaciski oraz wymiana płynu hamulcowego, na jakie niespodzianki mogę się przygotować ? O ile wymiany tarcz i klocków się nie boje, tak obawiam się odpowietrzenia układu, czy słusznie ? ?

Z góry dziękuję z odpowiedź, jak wezmę się do roboty wrzucę relacje z wymiany, pozdrawiam ! ?

 

Kolego, po co ten "caps lock" w nazwie tematu? Zapoznaj się z regulaminem - Krzychu

 

Edytowane przez Krzychu
Poprawienie nazwy tematu i prefiksu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo pytań.  ?
Temat niby prosty a może wyniknąć dużo problemów.  Fajnie, że chcesz sam wykonać tę czynność- praca przy aucie daje dużo przyjemności i ma się  wpływ na jakość wykonania.  Do wymiany tarcz będziesz potrzebować Torxy chyba T30 aby odkręcić  śruby tarczy od piasty - łatwo je uszkodzić. Piastą musi być oczyszczona z brudu i rdzy- najlepiej szczotka drucianą na wiertarce. Ja piastę smaruje delikatnie smarem ceramicznym w spray. Zaciski i jarzma również oczyszczasz szczotka drucianą a miejsca prowadzania klocków  muszą być czyste i umożliwiać swobodne przemieszczanie klocka w jarzmie.  Często w tych miejscach jest sporo rdzy - trzeba usunąć - ja zabezpieczam lakierem wysokotemperaturowym i delikatnie smaruję smarem do zacisków,  ale normalnie się tego miejsca nie smaruję ze względu bezpieczeństwa.

  Prowadnice jarzma mają swobodnie pracować a gumki całe.  Smaruje się je specjalnym smarem do prowadnic hamulców np. ATE. Płyn również Ate dot 4 class 6 (do ESP) najlepiej kupi litr aby skutecznie usunąć stary płyń z układu. Przydadzą się nowe odpowietrzniki i narzędzia do odpowietrzania hamulców- najlepiej nie przepompowywać płynu nogą.  Jeżeli zaciski ciekną to albo regeneracja (wymiana uszczelnień,  smarowanie specjalnym smarem) albo kupno używanych w dobrym stanie i regeneracja lub zakup nowych.

Marka hamulców zależy od zasobności portfela. Z droższych marek to ATE. TRW z lini produktu Cotec bardzo pyli, ale bardzo  skutecznie hamuje. Z lini Detec to klocki "ceramiczne" niskopylące ale nie wiem jak z skutecznością.  Wielu polecam klocki Ferrrodo czy Brembo - firmy specjalizującej się w hamulcach, w sporcie motorowym. Tarcze polecam kupić markowe bo lubią się krzywić- ja zawsze kupuję TRW (dodatkowo są lakierowane - z resztą inne marki również takie robią). Na znanym portalu aukcyjnym znajdzie w dobrych cenach oryginalne tarcze Renault- występują w kilku referencjach, ale nie wiem czym się różnią i jaka jest kompletacja klocki + tarcze (są różnych producentów - głównie spotkałem TRW, Ferrodo). Montowalność będą miały wszystkie przypisane do tego modelu. Tylne polecam kupić z łożyskami najlepiej oryginalne.

W wykonaniu tej czynności pomóc może youtube.com. Znajdziesz tam wiele poradników. 

Gwinty jarzma należy zabezpieczyć szczeliwem i dokręcać odpowiednim momentem - bezpieczeństwo. Obejrzyj również przewody elastyczne bo mają kluczową rolę w skutecznością hamowania - pęczniejące przewody.

W kilku zdaniach nie sposób opisać wszystkich spraw związanych z tą tematyką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko już masz opisane.

Dodam tylko od siebie, że interesowałem się zestawem klocki i tarcze tył (z łożyskiem) i cena kompletu oryginalnego na all była około 600zł. W zamiennikach podobna cena więc wybór naturalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Krzychu zmienił(a) tytuł na Wymiana hamulców tył + przód

Tak dokładnie praca przy własnym samochodzie sprawie bardzo dużo satysfakcji, bawię się trochę z autodetalingiem a od pewnego czasu dodatkowo mechanika ?

Dziękuję bardzi wam panowie za pomoc, naprawdę jestem bardzo wdzięczny za każdą radę, za tydzień zamówie część a za dwa mam nadzieję że wezmę się do pracy, wszystkie postępy wrzucę na forum i opiszę z perspektywy laika, pozdrawiam i jeszcze raz dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka porad do prac przy tylnych hamulcach

- dla ułatwienia pracy do tylnych zacisków przyda się zestaw do wkręcania tłoczków.
- nakrętka tylnych tarcz/łożysk to nasadka 30mm (przyda się długa grzechotka/przedłużka).
- dobrze kupić nowe nakrętki bo są samokontrujące/samohamowne.
- śruby mocowania jarzma z tyły to torx 60.
Serwisówka zaleca  wymienić prowadnice zacisku/gumki/śruby/smar (oznaczenie TRW ST1515).  
Na tył polecam klocki Bremno z serii xtra - oznaczenie P85020X

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, romano76 napisał:

nakrętka tylnych tarcz/łożysk to nasadka 30mm (przyda się długa grzechotka/przedłużka).

W innych modelach to 36 mm i kwadrat w nasadce większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego celu sprzedają smar do hamulców np. ATE - nie smarowałbym miedziowym. Jarzmo po oczyszczeniu z rdzy lakieruję lakierem wysokotemperaturowym. Sam smar nie wystarczy - chyba, że do wyjazdu z warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!