Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Megane 3. Jak u was działają hamulce? :)


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, jak u was działają hamulce? Zauważyłem u siebie być może dziwną rzecz albo może ten typ tak ma.... Pacjent - Megane 3 2012 rok, k9k 636 start-stop, odzysk energii z hamowania,niby inteligentne ładowanie itd. Otóż hamulce ogólnie działają bardzo dobrze, system nagłego wspomagania hamowania działa, ABS zadziała jak musi ale wydaje mi się,że jak jadę wolno, dojeżdżam do skrzyżowania itp. powiedzmy 30km/h i delikatnie nacisnę hamulec to auto jakby chciało samo wyhamować do całkowitego zatrzymania pojazdu, nawet po zdjęciu nogi z pedału. Dziwne jest to,że jak wcisne sprzęgło jest podobnie, więc to nie hamuje silnik. A myślałem,że może doładowuje wtedy akumulator. Nie jest to mocno gwałtowne hamowanie ale wyraźnie czuć znaczna utratę prędkości, jakby dalej pedał był nieznacznie wciśnięty. Na luzie auto powinno się w mojej opinii jeszcze toczyć dalej. Macie podobnie? Jakie wy macie odczucia hamując?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)Płyn wymieniony dwa lata temu, klocki 3 lata temu ale wyglądają dosyć dobrze, dużo hamuje silnikiem i ostro też nie jeżdżę :) no nic, chyba mechaników muszę odwiedzić ...

Edytowane przez Amator86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korozja jarzm jaki i samych klocków powoduje,  że klocki nie pracują (przesuwają się) swobodnie w jarzmie.  Po krótkiej przejażdżce możesz zbadać temperaturę tarcz - najlepiej pirometrem,  bo mogą być mocno rozgrzane. Przypadkiem  nie popiskują? - warto wyłączyć radio i otworzyć szyby aby usłyszeć.  Mi jak rdza chwyciła klocki to popiskiwały podczas ruszania że skrzyżowania jak już były dostatecznie rozgrzane.

Warto oczyścić jarzma, pilakierowac je w newralgicznych miejscach oraz (nie wszyscy zalecają) posmarować odpowiednim smarem miejsca styku klocka z jarzmem.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wydają żadnych dziwnych odgłosów, w starym aucie jak się blokowały hamulce z tyłu to właśnie przy ruszaniu było słychać takie stuknięcie,że hamulec puszcza i było wszystko wiadomo :) tutaj nie ma efektów dźwiękowych dodatkowych, ale przy wytracaniu prędkości i hamowaniu pojedynczym "dotknięciem" pedału z małych prędkości jest wrażenie jakbym...nie wiem, nagle szedł pod wzmagający się wiatr, wiesz niby idziesz tempem normalnym ale odcinek pokonałeś nieduży :Dpostaram się w weekend dorwać jakiś termometr i sprawdzić temperatury albo może jak będę miał czas rozebrać zaciski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, bardzo dobra podpowiedź, dzięki :) to na szybko idzie zrobić :)

 

Cześć, najprawdopodobniej u mnie jednak jest źle wyregulowany czujnik hamulca w sensie czujnik światła stopu i tutaj mam prośbę - może mi ktoś napisać jak ma być ustawiony ten czujnik? W sensie względem pedału hamulca :) na jakiejś stronie przy koleosie widziałem,że się ustawia odległość (szczelinę) między punktem styku tłoczka z pedałem  a obudową czujnika. Czy w Megane 3 jest podobnie? Powinien pedał opierać się o obudowę czujnika czy stykać tylko samym tłoczkiem ( częścią ruchomą)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pedał ma współpracować z tłoczkiem czujnika (z bardzo lekkim, lub wręcz bez luzu).
Obudowa jest o 2-3 cm od pedału i nigdy się z nim nie styka.

Opis sytuacji sugeruje wręcz, że pedał cały czas znajduje się poniżej położenia "zerowego" , moze w wyniku jakiegoś uszkodzenia?
W tej sytuacji opisany problem świadczy o tym, że serwo pracuje przez cały czas i lekko wciska tłok pompy hamulcowej.
Dziwne, że nie są odczuwalne żadne objawy blokowania hamulców (czy aby na pewno ?)
Trzeba by spróbować ręką "podnieść" pedał, a jak się to uda - popatrzeć, czy nic nie jest uszkodzone (sprężyna, ogranicznik).
opis problemu z czujnikiem sugeruje, że coś jest naprawdę nie tak.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. czujnik wygląda jak na zdjęciu. Ja tłoczkiem nazywam ten pomarańczowy grot :) czujnik jest nad pedałem i generalnie teraz jest tak,że jeżeli puszcze pedał hamulca to dochodzi on tak,że cały pomarańczowy grot się chowa a pedał zatrzymuje na tym białym już fragmencie z tym niby gwintem. Problem z hamowaniem jest taki,że od czasu do czasu po delikatnym wciśnięciu hamulca przy małej prędkości auto chce samo zahamować do końca, czyli jakby pedał nie odpuszczał mimo,że idzie bez problemu do góry. Ogólnie pedał elegancko wraca. Moje pytanie było czy ten tłoczek pomarańczowy czy grot (zwał jak zwał) po odpuszczeniu hamulca ma się schować cały do białego elementu czy może ma być go delikatnie widać? Tzn. jak bardzo wkręcić czujnik w gniazdo w pedale. Wydaje mi się,że problem wlasnie jest przy odpuszczonym pedale. Światło stop niby działa dobrze ale może diabeł tkwi w szczegółach ..

MEGANE-3-III-CZUJNIK-HAMULCA-STOPU-253200005R.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie byłem u jednego mechanika i twierdził,że sprawdził co mógł i mechanicznie wszystko ok, opory toczenia podczas testu też ok i że najprawdopodobniej coś miesza w elektryce a,że błędu na desce nie wyświetla i nie zawsze przyhamowuje to ciężko wyłapać co to za problem a,że to francuzy to wszystkie 3 pedały są połączone i tam coś regulował,coś przestawiał i wydaje mi się,że może jest coś lepiej ale to dalej nie to co było wcześniej i też mówił,że info od pedału hamulca idzie do tempomatu, światła stopu i jeszcze ręcznego postojowego i systemu wspomagania ruszania po górę i absu itd.

 

A miałem dodać jeszcze,że doświadczenie mu podpowiadało jak regulować...dlatego zapytałem czy ktoś nie ma manuala,żeby robić jak należy a nie jak się wydaje :)

 

Może jednak pojadę do serwisu, ale jak znam życie to będzie jakaś drobnostka a tam wykasują swoje ?

 

 

Jednak to było ustawienie czujnika :) ja ustawiłem tak jak w manualu koleosa - szczelina A - tam było wpisane ustawić między 0,74 do 1,96mm a ja ustawiłem na grubość podkładki śruby M6 czyli jakieś 1,5mm i zrobione około 150km, miastem i trasą i nie ma póki co już tego efektu hamowania :) może się komuś przyda to info. 

index215_005.jpg

Edytowane przez Amator86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!