Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

1.5dci brzydko odpala - pytanie przed wizytą u mechanika


thores

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Moja renówka ma problem z odpalaniem odkąd jest chłodniej - załączam filmik. Silnik 1.5 dci 95km, 140tyś najechane, aku prawie nowy. Generalnie powyżej 10 stopni na zewnątrz jest ok, ale koło 0 stopni i po dłuższym postoju jest paskudnie. Samochód póki co odpala za pierwszym razem, a po odpaleniu pracuje i jeździ już normalnie. Jeśli zgaszę np. po pół minuty to już odpali normalnie. 

Autko jedzie na dniach do mechaniora, ale nie jest to ktoś, kto się specjalizuje w renówkach, więc chciałbym też mieć troszkę wiedzy do rozmowy. Do sprawdzenia pewnie pójdą świece i sterowanie nimi. Po samym filmiku mechanik sugeruje też sprawdzenie wtrysków.

Naczytałem się forum i widzę, że może być problem z powietrzem w przewodach (mam czarne przewody i nic nie widzę..). 

Jeśli na filmiku ktoś widzi coś znajomego to proszę o info co ewentualnie może być do obadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolka świec się zapala to pierwsze co, to podłączyć "cosik" do diagnozowania, czy nie wyskoczy błąd świecy żarowej. Jak świece jeszcze fabryczne, to przy tym przebiegu ja bym je kupił i wymienił w ciemno. W zasadzie to, za co skasuje Cię mechanik możesz zrobić sam i w to miejsce będziesz miał nowe świece: https://allegro.pl/oferta/beru-swiece-zarowe-renault-megane-iii-1-5-dci-10772647010  Jak wykręcisz stare, to je sprawdź na akumulatorze, zasilając je chwilowo napięciem. Chwilowo, bo one mają ok 5V a aku 12 Jak będą spalone problem masz rozwiązany, jak będą dobre jedziesz do mechanika mając już coś za sobą. Oczywiście, jak masz czas, chęci, umiejętności to można to inteligentniej ogarniać. Przed wkręceniem nowych świec, posmaruj gwint jakimś markowym preparatem ceramicznym np.: https://allegro.pl/oferta/liqui-moly-pasta-ceramiczna-50-ml-40-c-do-1400-c-8359872402

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam świece. Miałem podobnie w bravo a świece można sprawdzić również za pomocą miernika

Ogólnie jak sprawdzić świece samemu masz na YT np.  https://www.youtube.com/watch?v=YZYrr9nFoRE

Edytowane przez elf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za sugestie. Co do świec to właśnie ze względu na przebieg i tak chcę wymienić. Sam nie grzebnę, bo auto pod chmurką i doba za krótka ;).

Mam trochę obawy co do ewentualnego szukania innych problemów i sugestii mechanika o wtryskach. Zakładam, że wtryski powinny dać też jakieś objawy w trakcie jazdy, czy to na zimnym czy ciepłym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wtryskiwacze są nieśmiertelne. Wymieniłem je u siebie po 400k km przez pomyłkę. Rozumiem, że filtr paliwa OK i paliwo masz zalane zimowe? Bo weszło gdzieś w połowie listopada...

@elf, sprawdzanie miernikiem urządzeń o dużym oporze jest obarczone dużym marginesem błędu. Dlaczego? Pomyśl trochę...

Najprościej (nie mając też miernika) i znacznie pewniej jest rozłączyć świece wziąć kawałek kabla i lekko "potrzeć" czy iskrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, thores napisał:

Generalnie powyżej 10 stopni na zewnątrz jest ok, ale koło 0 stopni i po dłuższym postoju jest paskudnie.

W rozruchu decydują;

  - świece żarowe,

  - czujnik temperatury cieczy chłodzącej, który decyduje o;

      - czasie podgrzewania świecami żarowymi ,

      - dawce paliwa przy rozruchu,

- obniżone ciśnienie wtryskowe na listwie ;

    - to jest problem z odpaleniem,

    - i pracą w niskich temperaturach,

3 godziny temu, thores napisał:

Silnik 1.5 dci 95km, 140tyś najechane, aku prawie nowy.

Warto pomyśleć o ;

   - wymianie rozrządu, ustawieniu rozrządu,

3 godziny temu, thores napisał:

mam czarne przewody paliwowe i nic nie widzę..

Warto wymienić na przejrzyste;

  - masz gruszkę do pompowania paliwa?

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pracą na zimnym silniku nie ma problemów (poza tymi paroma sekundami zaraz po tym słabym odpaleniu).

Rozrząd wymieniony również rok temu

Czyli ewentualnie poza tematem świec i ich sterowaniem, do sprawdzenia czujnik temp. cieczy i listwa.

Gruszka jest - próbowałem kilka razy rano pompować aż stwardnieje, ale nie widzę, żeby to miało wpływ na odpalanie. Nie wiem czy to co robiłem ma sens wogóle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, thores napisał:

Naczytałem się forum i widzę, że może być problem z powietrzem w przewodach (mam czarne przewody i nic nie widzę.

I skończyło się szukanie wiatru w przewodach ? Ja mam tak od prawie pięciu lat i przesałem przejmować się pęcherzami powietrza w przewodach bo dzięki temu, że są czarne to ich nie widzę, silnik pracuje idealnie. Poprzedni SC II też pracował idealnie ale zawsze coś tam miał trochę powietrza w przewodach. Nawet gdybyś miał przejrzyste przewody i pojedyńcze pęcherze powietrza to normalne i nie miałoby wpływu na pracę silnika.

Zacznij od świec.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2021 o 16:27, thores napisał:

Dam znać jak progres.

I jak się zakończyło?

Mam podobnie. U mnie po odpaleniu falują obroty przez kilkanaście sekund, potem jest ok. 
Dzisiaj pierwszy raz zgasł po odpaleniu. Za drugim razem jak przegazowałem było już ok.

Jutro jadę do mechanika. Ma podpiąć pod kompa i zobaczyć co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód odbieram jutro, więc jeszcze nie chciałem chwalić. Wymienione zostały świece, przy okazji wyszło, że dwie byly padnięte. Na kompie nie było błędów. Samochodu jeszcze nie mogłem odebrać, ale stoi pod chmurką u mechanika i był odpalany kilka razy rano, w tym po całym weekendzie i podobno pali super. 

Jakby jednak się okazało że mechanik swoje, a renia swoje, to dam znać ?

Dzięki za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!