Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Niedogrzany silnik dci 1,5


kacper69

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z tygodniowego wypadu za granice. I co mogę stwierdzić ze autko faktycznie w trasie rozgrzewa się dość szybko. Przy mrozie rzędu -15 stopni po przejechaniu ok 8-10 km na 5 biegu było już rozgrzane.

 

Ale jedno dość mocno mnie zastanowiło. Po zakończeniu jazdy i "chłodzeniu" turbiny temperatura spadła tak mocno że aż zgasło to główne pole rozgrzania - została jedna kreska. Wiem był mróz, ale czy to normalne ze po pary minutach postoju tak spadła temperatura silnika? Po ruszeniu i kolejnych 2-3 km znowu temperatura powróciła.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakończeniu jazdy i "chłodzeniu" turbiny temperatura spadła tak mocno że aż zgasło to główne pole rozgrzania - została jedna kreska.

Wg mnie jest to objaw uszkodzonego termostatu. Jest stale minimalnie otwarty.

Na dieslach się nie znam ale w benzyniaku, przy uszkodzonym termostacie, wskazania temperatury rosną gdy silnik jest obciążany, np wyjazd pod stromą górkę. Maleją gdy silnik nie ma obciążenia,np, zjazd bez gazu z górki.

Dlatego w 100% by pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w piątek serwisie z problemem niedogrzania , podłączyli się do kompa i podobno wszystko jest OK ( nawet spalanie ON na poziomie ok 7l/100), dziwne skoro widać że nie jest OK.

dowiedziałem sie też że każde pole z temperatura zapala się jak temperatura osiągnie jakąś wartość , może silnik mieć temperaturę prawie OK, to znaczy stopień lub 2 mniej , niż są wymagania , aby dane pole się zaświeciło , więc się nie świeci.

Myślę że rozwiązanie z analogowa wskazówką było lepsze, nie wzbudzało tyle emocji , bo jakby wskazówka "stała" tuż pod jakąś konkretną kreską to bym tego tak nie przeżywał, a tak mam zszarpane nerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkuczara , auto benzynowe się lepiej dogrzewa niż diesel , bo benzyna spala się w większej temperaturze , a na dodatek jest zazwyczaj większe zużycie tego paliwa .

Dodatkow zgłoszony problem w temacie dotyczy też wskaźników, bo M3 nie ma wskaźnika analogowego ( takiej bujanej strzałki) tylko zapalają się elektroniczne ( wszystkie dwa, choć może tez chyba i trzeci ) segmenty na wskaźniku temperatury i stąd jest wrażenie , a może przekonanie o niedogrzanym silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny silnik bo 1.9 dCi, fakt faktem grzeje sie długo przy mrozach, ale jak już osiągnie swoją temp( 5 kresek:D) to ją trzyma... nawet jak chłodzę turbine, to nigdy mi kreska nie zeszła.

A z tym dieslem i benzyną chodzi o to, że ropa w dieslu jest spalana precyzyjniej, przez co wytwarzane jest mniej ciepła co skutkuje wolniejszym grzeniem się od benzyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia, czy paliwem jest ON, czy benzyna. Oba silniki są tak zaprojektowane, że temp. silnika ma być stała. Pewnie jakieś tam wahania są dopuszczalne, ale nie może być tak, że jak samochód jedzie to wskaźnik ma jakąś wartość, a jak się stanie to temp. spada.

Albo termostat popuszcza, albo jest coś nie tak z samym wskaźnikiem/czujnikiem temp.

Diesel może się tez ciut dłużej rozgrzewać, ale też nie może być tak, że po przejechaniu kilku km nie będzie ustalona właściwa temp. silnika. Jak silnik nagrzewa się dłużej to jest coś nie tak.

Można zrobić prosty test. Przygotować sobie kawałek tektury, powiedzmy o wielkości 1/3 powierzchni chłodnicy. Jednego dnia obserwować kiedy i po jakim dystansie silnik osiągnie właściwą temperaturę. Na następny dzień wsadzić tą tekturę tak aby zakryć chłodnicę od strony zderzaka, najlepiej prawą stronę, gorącą.

Jeżeli będzie różnica w czasie i dystansie to na bank coś jest nie tak z chłodzeniem, termostatem. Warunkiem koniecznym jest to aby temp. zewnętrzna była mniej więcej taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszyscy wlasciciele Meganek czy to 2ka czy to 3ka z silnikiem 1.5dci maja problem z niedogrzaniem. Bylem dzisiaj ze swoja takze w serwisie. Autko bylo podlaczone pod kompa i ponoc zadnych usterek nie wykryto w dodatku panowie w serwisie powiedzieli ze przy takich mrozach to normalne. Zaznaczam takze ze termostat wymienilem w zeszlym tygodniu i nic to nie pomoglo. Dziwna to sytuacja bo tak jak kolega wczesniej napisal silnik musi trzymac temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seb80, jeżeli postoi przez 2 min na 20st mrozie to nic się nie powinno dziać.Jeżeli pochodzi na wolnych obrotach przy w/w temperarurze otoczenia powiedzmy 10 minut i spadnie kreskę albo dwie to jest calkiem normalne w dieslach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diesel może się tez ciut dłużej rozgrzewać, ale też nie może być tak, że po przejechaniu kilku km nie będzie ustalona właściwa temp. silnika. Jak silnik nagrzewa się dłużej to jest coś nie tak.

Nie tak do końca. Ciut to mało powiedziane. ;-)

Sprawdzałem u siebie i jest wszystko OK - obieg duży cały czas zamknięty i zimny.

Jak jeszcze jest włączony nawiew w środku a na 1001 % tak jest przy tych temp. B) to nie ma szans na szybkie zagrzanie ;-)

Diesel - dużo, dużo wolniej się nagrzewa i tak już jest :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!