Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Kamera cofania Scenic III Megane III


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie kamerkę cofania do Renówek można kupić znacznie taniej, otóż okazuje się, że Nissan (Juke, Qashqai, Primera) mają takie same kamery i na aukcjach jest ich znacznie więcej przez co są relatywnie tańsze, nawet kabelki i wtyczki są takie same. Ceny 60zł-100zł. Kamery Renówkowe mają symbol 28442 0025R i Nissanowe 28442 1KA0B.

Edytowane przez witman
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżę trochę temat uaktywnienia kamerki u mnie.

 

Miałem trochę ekranów z navi i nigdy nie trafił mi się ekran bez obsługi kamery cofania

No i tu niestety muszę zdementować, zdarzają się ekrany bez obsługi kamery cofania.

post-61076-0-54112600-1457254996_thumb.jpg

Tutaj zdjęcie z sekcją na PCB odpowiedzialną za serializację obrazu analogowego na cyfrowy.

Mam moduł z Laguny (gdzie nie było nigdy opcji kamery) i tam ta sekcja była pusta.

Zdobyłem moduł z Megane i tam sekcja była obsadzona elementami - przelutowałem je do swojej nawi.

Teraz po wybraniu kalibracji kamery w CLIPie pojawia się obraz z kamery na LCD - fajny kolorowy, mogę przesuwać linie pomocnicze i mam napis "Look in all direction" na czarnym pasku na górze nawigacji.

Niestety dalej nie przełącza mi automatycznie przy wstecznym.

 

Kilka pytań:

Gdzie zapisany jest język ww. komunikatu? Spotkałem się z napisami w innych językach i na dole ekranu.

Mógłby ktoś podać nr VIN Megane'a z fabryczną kamerą w TomTom Live?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdzałeś nawigację od megany którą rozebrałeś czy wyświetla się obraz z kamery w lagunie ?

Po wybraniu kalibracji w CLIPie obraz się przełączał, po wrzuceniu wstecznego nie. Sytuacja taka jak w mojej nawi.

Nie robiłem więcej testów bo wyświetlacz był uszkodzony i ledwo co na nim było widać, raczej sam fakt, że coś się zmienia i pojawia niż faktyczny obraz.

 

Masz aktywne w konfiguracji nawigacji iż masz kamerę cofania ?

W Lagunie konfiguracja sieci CAN wygląda inaczej, nie ma tam opcji kamery, jest tylko po przeprowadzeniu diagnozy z numerem VIN Latitude'a, Megane'a albo Scenica.

I co dokładnie masz na myśli pisząc konfiguracja nawigacji? "Jednostki komunikacji" czy "Interfejsu multimedialnego"

 

Dane Jednostki komunikacji (wyświetlacza):

post-61076-0-11440900-1457271929_thumb.jpg

Chciałem przeprogramować Interfejs Multimedialny i oto wynik:

post-61076-0-82957200-1457272032_thumb.jpg

Interfejs multimedialny wykrywa wrzucenie wstecznego:

post-61076-0-97686400-1457272067_thumb.jpgpost-61076-0-00125700-1457272104_thumb.jpg

 

Jak robię diagnostykę na numerze VIN Latitude'a, który miał kamerę, to w trybie diagnostyki wolnej w jednostce komunikacji na samym dole mogę wybrać "moduł kamery" i pojawia się okno, w którym robię po kolei punkty i jak dochodzę do "4. Włączyć RZ002 (Pamięć kalkulatora)" to wyskakuje błąd:

post-61076-0-80644200-1457272228_thumb.jpg

 

Nie wiem już co jeszcze mogę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o konfigurację nawigacji "której nie widać w clipie" Clipem zawsze uruchomisz kamerę cofania , nie jestem pewien czy Laginie i Meganie są identyczne ramki can

Podeślij do mnie ekran nawigacji to uruchomię kamerę cofania i sprawdzę czy dział na stole, sprawdzimy czy da radę prosto uruchomić kamerę w Lagunie

Albo daj dostęp do clipa , ale tu się obawiam iż nie dam rady uruchomić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Kilku osobom w Lagunie udało się uruchomić kamerę przy TomTomie więc na pewno jest jakiś sposób.

Możesz mieć rację z tą ukrytą konfiguracją.

Dzięki za propozycję z wysłaniem nawigacji, będę ją miał na uwadze jak sam się poddam.

 

Dodano: 23 paź 2016 - 14:19

Garść nowych informacji.

Upewniłem się, że konfiguracja modułu nawigacji jest ok.

Niskopoziomowo po CANie odczytałem konfigurację i bity odpowiedzialne za obecność kamery są ustawione.

I da się również wymusić przełączenie na widok z kamery.

Czyli tak samo jak przy pomocy CLIPa.

Dla informacji:

Jeśli w module nawigacji obsługa kamery jest wyłączona to nie można wymusić przełączenia widoku. Zawsze to jakaś metoda sprawdzenia czy navi łyknęła konfigurację. Przełączenie widoku to np. włączenie kalibracji w CLIPie.

Na razie mam wniosek taki, że to moduł kamery nie przesyła ramki przełączającej do navi. Pytanie tylko czy to dlatego, że nie wykrywa wrzucenia wstecznego? Może były inne moduły (w sensie konfiguracji) dla wersji z manualną i automatyczną skrzynią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clipem możesz zawsze wymusić przełączenie na kamerę

No właśnie nie. Jeśli ekran nawigacji nie ma uaktywnionej opcji kamery ani CLIPem, ani DDT2000 nie można wymusić przełączenia obrazu.

 

A u ciebie ewidentnie ekran nie ma włączonej obsługi kamery

To właśnie teraz sprawdziłem "niskopoziomowo". I mam włączoną.

 

Za obsługę kamery odpowiada kilka bitów konfiguracyjnych. W DDT2000 można je ustawiać z poziomu aplikacji, w CLIPie tylko za pomocą automatycznej konfiguracji na VINie auta które miało kamerę.

 

Wycinek pliku xml z DDT2000

<DossierMaintenabilite/>

<ManuelSend/>

<Comment><![CDATA[CNF_SYS]]></Comment>

<Sent>

<SentBytes>2E6C330000</SentBytes>

<DataItem Name="System configuration.bits.Rear Cam present" FirstByte="5" BitOffset="1"/>

<DataItem Name="System configuration.bits.GPSExtAntenna" FirstByte="5" BitOffset="4"/>

<DataItem Name="System configuration.bits.RadioType" FirstByte="4"/>

<DataItem Name="System configuration.bits.Central command" FirstByte="5" BitOffset="5"/>

<DataItem Name="System configuration.bits.Dynamic Guidelines present" FirstByte="5" BitOffset="2"/>

<DataItem Name="System configuration.bits.Fixed Guidelines present" FirstByte="5" BitOffset="3"/>

<DataItem Name="System configuration.bits.Input configuration" FirstByte="5" BitOffset="6"/>

<DataItem Name="System configuration.bits.Light sensor present" FirstByte="5"/>

</Sent>

<Received MinBytes="3">

<ReplyBytes>6E6C33</ReplyBytes>

</Received>

</Request>

 

Wysyłając "0x747 03 22 6C 33" można odczytać aktualną konfigurację modułu i u mnie jest "05 62 6c 33 01 ff". FF na 5 bajcie oznacza włączenie wszystkich w/w opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się powoli do instalacji kamery cofania :mrgreen:

Wobec czego mam kilka pytań:

1 Mocowanie fabryczne kamery, trzeba coś wiercić w zderzaku nie widzę tam miejsca na mocowanie kamery.Może jakieś zdjęcie jak to wygląda w oryginale.

2 Mam schematy VISU do mojej MIII ale na stówkę nic nie ma o instalacji tylnej kamery. Widocznie są za stare. Może ktoś wrzuci schemat jak podłączyć moduł kamery do instalacji samochodu.

3 Może ktoś ma moduł kamery na sprzedaż. Chętnie przygarnę w rozsądnej cenie. Oferty na PW. Może być komplet z kamerą.

 

EDIT:

Schematem poczęstowałem się ze Scenika :)

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbak, jak dobrze pamiętam to moduł ekranu reaguje na ramkę CAN z informacja biegu wstecznego.

Jak się tym bawiłem to byłem to w stanie bez problemu włączyć "na stole" kamerę (czarny ekran) wysyłając odpowiednia ramkę jak i wkładając zakodowany ekran do auta, które nigdy nie miało kamery - ekran się przełączał.

Zerknę jeszcze Derelekiem i DDT do tego ekranu jaką ma konfiguracje. Niestety mój ekran testowy jest przekodowany pod kamerę ale fizycznie nie ma serializer na PCB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem już co jeszcze mogę zrobić.

 

Moduł kamery udostępnia jakieś parametry?Skoro w interfejsie multimedialnym jest status wrzucenia biegu wstecznego to teoretycznie w module kamery też powinien być.Nie mam na razie więc nie sprawdzę.

 

Bo u mnie tego modułu kamery nie widać wcale.

 

Ok wychodzi że nie da się z nim połączyć, sorki przeoczyłem.

Edytowane przez dyzol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!