Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Kamera cofania Scenic III Megane III


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

znów zwracam się z prośbą o pomoc, tym razem w montażu kamerki do TomToma.

Może opiszę moją obecną konfigurację:

Moduł Navi: TomTom Live

Moduł kamery ze Scenica.

Kamera NTSC.

Podłączenie:

Moduł kamery: CANH, CANL, Aktywacja multimedia, + i - wzięte z instalacji auta. 4 sygnały do kamery i 2 do wyświetlacza.

W Navi TomTom podpięte piny 18 (sygnał) i 19 (synch)

 

W opcjach Navi w CLIPie w zakładce przyuczenie mam coś takiego jak kalibracja kamery.

Wybieram kalibrację i następuje:

Ekran navi robi się czarny

Na wyjściu zasilania modułu kamery pojawia się ok 6V mające zasilić kamerę.

Na wyjściu modułu kamery, idącym do wyświetlacza pojawia się obraz z kamery wraz z nałożonymi liniami pomocniczymi. (mogę z poziomu CLIPa regulować położenie tych linii). Obraz sprawdzałem podłączając TV.

 

Niestety na ekranie navi obraz pozostaje czarny. Próbowałem zamiast sygnału z kamery podawać inny ale również bez efektu.

Po skończeniu kalibracji kamery w CLIPie obraz na navi powraca do widoku mapy, znika 6V na wyjściu zasilającym kamerę.

 

Moje wnioski i pytania:

- podłączenie modułu kamery wydaje się ok, gdyż podczas kalibracji wysyła on obraz z kamery wraz z liniami, da się nimi sterować.

- czy brak elementów na pcb z navi (o których pisałem kilka postów wyżej) może mieć właśnie takie skutki?

- dziwne wydaje mi się to, że bez podpiętego CLIPa, po wrzuceniu wstecznego obraz nie robi się czarny i na wyjściu zasilającym kamerę nie pojawia się napięcie. (które to pojawiało się podczas kalibracji)

- w module navi CLIP wykrywa błąd: KAmera cofania - usterka elektroniczna układu.

 

Może macie jakieś pomysły w którą stronę iść i czy jest szansa to uruchomić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu modułu kamery, idącym do wyświetlacza pojawia się obraz z kamery wraz z nałożonymi liniami pomocniczymi. (mogę z poziomu CLIPa regulować położenie tych linii). Obraz sprawdzałem podłączając TV.

Czyli moduł na nawigacji wysyła sygnał video? PAL czy NTSC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, moduł kamery na nawigację wysyła obraz wraz z liniami pomocniczymi. Wysyła NTSC (taką mam kamerę) bo na TV (który jest PAL) mam obraz czarno-biały.

Edytowane przez Qbak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał NTSC z kamery idzie

Tak, idzie.

Na chwilę obecną nawi nie wie iż masz kamerę , wymagana aktywacja kamery w TT

To dlaczego w momencie wykonywania kalibracji kamery poprzez CLIPa obraz na ekranie robi się czarny - czyli jak mi się wydaje navi przełącza źródło obrazu na inne.

Sygnały CAN z can multimedia wziołeś ?

Tak, CANa wziąłem ze wzmacniacza. Sądzę, że komunikacja CAN działa, gdyż mogę sterować położeniem linii pomocniczych oraz jak wchodzę w kalibrację, pojawia się zasilanie kamerki z modułu kamery - czyli jakoś te sygnały sterujące do modułu dochodzą i są dobrze interpretowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli jest szansa, że to jeszcze tylko kwestia aktywacji.

To dobra wiadomość.

A masz może poradę co do aktywacji, czy to już "wiedza tajemna" ?

Na razie próbowałem aktywować ją poprzez "konfigurację automatyczną" modułu nawigacji na VINie z Latitude z fabrycznie zamontowaną kamerą.

Ew. ma ktoś nr VIN scenica z kamerą? Bo jak na złość na Allegro żaden z kamerą nie ma podanego.

Edytowane przez Qbak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki cinas_ ale nie chcę Cię aż tak kłopotać.

Na razie mam kilka nowych informacji o próbach (może komuś też się przyda).

Konfiguracja automatyczna na VINie ze Sceniców (i z kamerką w oryginale, i bez kamerki ale z dopisanym kryterium w pliku MTC), jak również z Laguny (z dopisanym kryterium) nie przechodzi. Pojawia się błąd:

 

post-61076-0-57842300-1448821630_thumb.jpg

 

Próbowałem robić na różnych VINach.

ORG: NAV1G1, RDAR01.

Zmienione na NAV1G2, RDAR01

Zmienione na NAV1G2, RDAR02

ORG: NAV1G2 ale bez kamery

Dodane RDAR01

Dodane RDAR02

Żadna z powyższych konfiguracji nie przeszła.

 

Konfiguracja automatyczna na VINie z Latitude (domyślnie z NAV1G2) przechodzi. ALE:

Jeśli wybiorę RDAR01 to konfiguracja przechodzi ale wybranie przyuczenia "kalibracja kamery" nie powoduje przełączenia ekranu (cały czas wyświetla się mapa).

Jeśli wybiorę RDAR02 to konfiguracja przechodzi i wybranie przyuczenia "kalibracja kamery" powoduje przełączenie ekranu - robi się czarny.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest sporo zależności odnośnie kryteriów nie da się tak prosto zrobić

Jak masz poprawnie zrobione to musi przełączyć się na obraz kamery na wstecznym

Edytowane przez cinas_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie widzę, że z tymi kryteriami to nie tak prosto. Będę jeszcze próbował znaleźć zależności.

Podpowiedz tylko czy sam VIN w konfiguracji automatycznej ma znaczenie, czy jak dobrze się dobierze kryteria, to nie ważne na jakim VINie przejdzie konfigurację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakby się okazało, że to jednak wina braku elementów na PCB to byłbym chętny na moduł z tymi elementami, może być uszkodzony LCD albo pourywane złącza - byle po taniości, bo przelutowałbym sobie tylko elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!