Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Kamera cofania Scenic III Megane III


Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, on jest do samochodów które mają światła cofania sterowane przez CAN (coś tam jest napisane o migotaniu, więc może chodzi o to że nie ma stałego +12 na żarówkę) i to urządzenie w momencie wykrycia ramki włączającej światła cofania podaje 12V na jeden z przewodów po to żeby sobie zasilić kamerę.

Nie ma to nic wspólnego z przełączaniem naszego TomToma

 

Dodano: 08 lis 2016 - 18:30

Kolejna obserwacja.

Ramka 647#0400FFFFFFFFFFFF przełącza ekran ale u mnie jest czarny obraz a nie widok z kamery. Tak jakby moduł kamery nie był wtedy aktywny.

Podobno ramka 647#0500FFFFFFFFFFFF występuje w czasie jak obraz ma być aktywny. U mnie powoduje mrugnięcie ekranu. Może powinienem ją wysyłać cyklicznie z dużą częstotliwością.

Niestety u mnie, ani 04, ani 05 nie pojawiają się w trakcie normalnego użytkowania. A powinny.

Jak wyślę 5A8#06 80 22 7F E6 05 00 BB to pojawia się 647 z odpowiednią wartością.

Przypuszczam, że moduł kamery po otrzymaniu 5A8 wysyła do ekranu 647 i ten się przełącza pokazując widok z kamery.

Czyli u mnie moduł nie dostaje informacji że ma wysłać ramkę do ekranu.

Tak jak pisałem wcześniej przypuszczam, że to BIC powinien ją wysłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meganecoupe02:

Moduł z eBay'a to nic innego jak powiedzmy "filtr" dla PWM'a.

Większość aut w obecnych czasach ma sterowanie żarówek zrobione za pomocą przebiegu PWM (Pulse Width Modulation - sterowanie szerokością impulsu) choćby dla kontroli napięcia na żarówkach.

Podpięcie zasilania kamery pod takie wyprowadzenie spowoduje migotanie (załączanie i wyłączanie kamery). Niestety większość sprzedawców nie ma pojęcia o czymś takim jak PWM i z uporem stosuje terminologie CANBUS, żarówki CANBUS itd.

 

Qbak,

Pytanie pierwsze czy próbowałeś podłączyć kamerę bezpośrednio pod moduł ekranu TT ? Jeśli nie to podłącz. Po podaniu ramki 647 powinieneś mieć obraz.

Moduł kamery (ta metalowa puszka) nie robi nic innego jak pobiera sygnał z kamery plus synchro (potrzebne aby prawidłowo rozpoznać rozdzielczość kamery) nakłada linie i wysyła ramkę aktywacyjna 647 do monitora.

Pytanie czy tak bardzo potrzebne Ci są te linie ?

Jeśli nie to może pozbyć się tego modułu i dorobić np na procesorku AVR z obsługą magistrali CAN zwykły emulator wysyłający ramkę 647 przy włączonym biegu wstecznym.

Jak już słusznie zauważyłeś moduł reaguje na pewne ramki CAN (5A8) i odsyła do systemu ramkę 647. Ponieważ masz wpięta kamerę do modułu a moduł bez tej ramki (5A8) jest nieaktywny to nie masz obrazu.

Sama ramką 647 ma timestamp 500 lub 1000ms (nie pamiętam tera) zatem jest dość wolno wysyłana w systemie natomiast monitor jak dostanie ją raz to później już wygląda jak by nie sprawdzał jej obecność

a jedynie czeka aż zostanie przełączona z wartości 06(04) na 01.

Chcąc obniżyć koszty można użyć zwykłej kamerki "made in China" z wyjściem composite i dorobić na 2 tranzystorach układ synchronizacji. Też zadziała.

Co masz na myśli pisząc "moduł BIC" ?

 

Cinas:

Napisałeś, że CLIP'em da się aktywować kamerę w nawigacji ? Możesz napisać jak ?

Masz na myśli modyfikacje MTC i zmianę konfiguracji bo w samych ustawieniach bez modyfikacji MTC nie widzę opcji włączenia czegokolwiek?

Ewentualnie napisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejny test za mną.

Kalibracja kamery z poziomu CLIPa powoduje przełączenie obrazu w navi tylko jak moduł kamery jest wpięty. Jak odłączę wtyczkę, to okno kalibracji się włącza ale w navi dalej pokazuje się mapa. Wniosek - to moduł kamery wysyła ramkę do navi, żeby ta przełączyła źródło obrazu.

Dlaczego więc nie wykrywa wrzucenia wstecznego ??

Ramka 647#0400FFFFFFFFFFFF przełącza ekran ale u mnie jest czarny obraz a nie widok z kamery. Tak jakby moduł kamery nie był wtedy aktywny.

Stało się to co już wcześniej odkryłeś.Wysłałeś ramkę do wyświetlacza która przełączyła ekran ale moduł kamery jest nieaktywny.

Podobno ramka 647#0500FFFFFFFFFFFF występuje w czasie jak obraz ma być aktywny. U mnie powoduje mrugnięcie ekranu. Może powinienem ją wysyłać cyklicznie z dużą częstotliwością.

Napisz jakiś skrypt z pętlą która będzie wysyłać ramkę i zobaczysz czy obraz będzie aktywny.Czas co ile będzie wysyłana ramka można sobie ustawić eksperymentalnie.

Robgold świetnie wszystko wyjaśnił :)

Pytanie trochę z innej beczki na jakiej prędkości działa can-multimedia w Renault?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie. Sam za jakiś czas chciałbym dołożyć kamerę do tomtoma, dlatego chciałem pomóc. Najpierw jednak muszę dołożyć tomtoma :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę z innej beczki na jakiej prędkości działa can-multimedia w Renault?

Na 500kbps

 

Jeśli nie to może pozbyć się tego modułu i dorobić np na procesorku AVR z obsługą magistrali CAN zwykły emulator wysyłający ramkę 647 przy włączonym biegu wstecznym.

Jak już słusznie zauważyłeś moduł reaguje na pewne ramki CAN (5A8) i odsyła do systemu ramkę 647. Ponieważ masz wpięta kamerę do modułu a moduł bez tej ramki (5A8) jest nieaktywny to nie masz obrazu.

Tak, dokładnie o tym pomyślałem.

Niestety mam ostatnio bardzo ograniczony czas na takie "zabawy". Ale jak tylko uda mi się te wszystkie ramki uporządkować zmontuję po kosztach taki układzik i życie dla posiadaczy TomToma stanie się prostsze :)

 

Co masz na myśli pisząc "moduł BIC" ?

Moduł łączący navi z "resztą auta". Np tłumaczy polecenia z pilota na CAN.

U mnie ma nr 280380005R i jest z czasów jak jeszcze TomToma nie było.

280380655R występowało przy TomTomie i ludziom, którzy mieli TomToma oryginalnie, czyli mają ten nowszy moduł wszystko działa od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cinas:

Napisałeś, że CLIP'em da się aktywować kamerę w nawigacji ? Możesz napisać jak ?

Masz na myśli modyfikacje MTC i zmianę konfiguracji bo w samych ustawieniach bez modyfikacji MTC nie widzę opcji włączenia czegokolwiek?

Ewentualnie napisz na priv.

W samych ustawieniach na pewno nic nie ma.

Próbowałem modyfikować plik MTC z dopisanym kryterium RDAR01.Konfiguracja automatyczna przeszła i nic poza tym.

Nie mogę zrobić kalibracji kamery.

Mam nawigację TomTom NAV1G1 i radio RAD02 nie widzę innych zależności.

Może kolega cinas naprowadzi na prawidłowe tory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. A nie wiecie może jak zrobić, żeby były widoczne linie w kamerze, nie pomaga odcięcie aku. Moduł był założony ze Scenika do Megi, w megi miałem dołożoną nawi a później kamerę, wszystko mam podłączone jak na schemacie w załączniku i działa, tylko linii brak. Da się natomiast CLIPem zrobić kalibrację linii. Co może być nie tak??

Dzięki pomocy Qbak mam już widoczne linie i kąt skrętu kołami Dziękuję Ci bardzo za pomoc

Jak by ktoś chciał wiedzieć jak proszę o info na PW bo jest trochę z tym Pisania

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyzol,

Ramki 647 nie trzeba wysyłać ciągle bo tak jak pisałem chłopaki z TomTom'a dość specyficznie ją zaimplementowali. Wystarczy wysłać ją raz i ekran się przełączy. Nie trzeba jej powtarzać.

 

Qbak

Jeśli chcesz to mogę podesłać Ci schemat. Takich emulatorów wykonałem sobie i znajomym już kilka. Większość jeszcze na starych AVR'ach z CANem.

Dzięki za wyjaśnienie co to BIC. Jakoś zawsze wszystkie moduły nazywam prawidłowo jak UCH czy UPC ale ten w moim słowniku figurował jako CAN gateway - tzw. biała puszka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i potwierdziła się teoria z brakiem ramek przełączających.

Kupiłem nowszego BICa (280380655R) i wszystko zaczęło działać. Linie pomocnicze, skręcanie linii, nawet komunikat o otwartym bagażniku.

 

Podsumowując:

Żeby zadziałała kamera potrzebujemy:

Moduł kamery (albo interfejs o którym pisał Robgold, czyli coś co po wykryciu wrzucenia wstecznego wyśle nam odpowiednią ramkę do ekranu)

Ekran navi z elementami odpowiedzialnymi za serializację danych z kamery (przypuszczam, że ekrany z Megane'a miały go w standardzie bo istniała opcja dołożenia kamery. Ekrany z Laguny niekoniecznie)

BIC w wersji co najmniej 280380655R (V87.00).

 

Teraz tylko ostatnie kwestia: Czy można zmienić język komunikatów? Próbował ktoś to modyfikować?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdzałem i jak zmieni się jezyk w Nawi na inny np Turecki zmienia komunikaty na turecki na polskim i angielskim są te same czy klapa bagażnika zamknięta czy otwarta więc chyba niema na polski przetłumaczone i korzysta z angielskiego

Edytowane przez tomakur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbak

Próbowałeś do BIC'a wgrać nowy firmware ?

Możesz zrobić zdjęcie starego BIC'a i nowego w środku czy różnią się tylko SW czy również hardware'm

 

Dziś na szybko wyciągnąłem swojego TomTom'a z auta, jeszcze stara wersja tzw. nie LIVE z wbudowaną wewnętrzną anteną GPS.

Zmieniłem konfigurację i... proszę, jest obraz. Oczywiście jeszcze bez synchronizacji bo muszę poskładać układzik ale to co napisałem potwierdzone w rzeczywistość.

Wystarcza prosta konfiguracja ekranu i emulacja jednej ramki CAN. Można użyć "Chińskiej" kamerki z wyjściem kompozytowym.

 

Mimo ze dekoder SDTV Analog Device (ADV7180), który siedzi na pokładzie TomTom i zamienia obraz analogowy na 4:2:2 cyfrowy zrozumiały

dla procesora ekranu obsługuje wszystkie formaty obrazu SECAM/PAL/NTSC to najwyraźniej kamera Renault/Nissan jest w standardzie NTSC i tylko taki będzie obsługiwany w kolorze.

 

Dodano: 13 lis 2016 - 22:49

Witajcie,

 

Dziś, po testach z układem synchronizacji okazało się, że ustawienie na stałe na wejściu sync poziomu 0V powoduje, że układ sam się dostraja.

Niestety mam kamerę w systemie PAL i oczywiście jest to kamerka do monitoringu więc ostrość łapie parę metrów przed obiektywem stąd ten zamglony obrazek.

 

Efekty poniżej:

post-29153-0-68929000-1478985159_thumb.jpg

post-29153-0-20067000-1479073643_thumb.jpg

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!