Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Kamera cofania Scenic III Megane III


Rekomendowane odpowiedzi

Po dołożeniu nawigacji aktywowałem w niej kamerę, podpiąłem tylko pin 18 i 19 do stacjonarnej kamery novusa, zasilanie z zapalniczki  i wszystko ładnie widać na testach (kolor i nie zrywa), pin 19 od synchronizacji zostawiłem nie podłączony. We wcześniejszych opisach zalecano podłączenie pinu 19 synchr. do masy, czy ma to jakieś znaczenie, bo u mnie bez tego ładnie widać.

Jeszcze mam pytanie co do przełączających ramek, jak wysyłam 0600ffffffffff nawi się przełącza na kamerę i potem próbowałem wysyłać 0100ffffffffff i nie było wyłączenia, ale jak wysłałem tylko 0100 to nawi wraca do nawigacji. Ile bajtów ma mieć ta ramka 01c0...  dla ELM a ile dla jakiegoś procesora który będzie ją w przyszłości wysyłał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziękuję za wszystkie informacje zamieszczone w tym wątku, dzisiaj zakończyłem ostatecznie samodzielne  dodawanie nawigacji i kamery cofania (oprócz wiązki do nawigacji zakupionej od kolegi Cinas) . Szczególnie pomocne były informacje zamieszczane przez kolegów Qbak i Cinas. Mam wykształcenie elektroniczne, sam zrobiłem moduł wysyłający i czytający ramki, na własnej skórze mogę stwierdzić że zwykły użytkownik renówek nie jest w stanie samemu tego ogarnąć. Nie zamierzam moich zdobytych tutaj doświadczeń wykorzystywać zarobkowo. Proszę o więcej tak konkretnych informacji, jeszcze raz dziękuje. Pozdrawiam.

 

Zapomniałem napisać, że zaciekawiło mnie  klonowania kart SD z właściwym CID i podziałem partycji ( chyba nie jest to nielegalne), nie chcę korzystać z hurtowych gotowców z Chin.

Edytowane przez aferdzyn
pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam kolegów, próbuje zamontować kamerę cofania w megane. Siedzi w nim r-link doczytałem na forum ze w tym systemie nie potrZeba dokupować żadnych dodatkowych modułów wiec kupiłem sama oryginalna kamerę, i teraz moje pytania. Skąd wziąć do tego instalacje ? Doczytałem ze musza ta być 3 ekranowane kable ale jakie ? Pod co je w r-linku podłączyć ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć wszystkim.

 

Mam pytanie do ludzi, którzy korzystają z chińskiej kamery (wraz z wiązka od użytkownika cinas). Jaka kamerę kupiliście i jak się Ona sprawuje? Podeślę ktoś linka?

Dodatkowe pytanie. 

Po zakupie wiązki od cinas-a podłączam ja, podłączam kamerę i działa?? Nie trzeba nic aktywować clipem?

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

 

Kilka słów podsumowania.

 

Moduł kamery powinien reagować na ramki:

548 000001000000BBBB - brak biegu wstecznego,

548 000002000000BBBB - włączony bieg wsteczny,

i tu jedna uwaga - w miejscach zer "00" pojawia się informacja o prędkości pojazdu (może to być użyte do innych celów)'

 

powinien wysyłać ramki:

647 05 (może być 647 05FFFFFFFFFFFFFF)
647 06 (może być 647 06FFFFFFFFFFFFFF)

jedna po drugiej w tej kolejności - bieg wsteczny,

 

647 01 (może być 647 01FFFFFFFFFFFFFF) - wyłączony wsteczny,

 

może reagować na ramki:

58F 890000BBBBBBBBBB - naciśnięcie kółka w manetce przy kierownicy (naciśnięcie  kółka nie zawsze jest wykorzystywane),

58F 890006BBBBBBBBBB - naciśnięcie przycisku wybierania głosowego (można zmienić manetkę na taką z tym przyciskiem);

58F 890007BBBBBBBBBB,  58F 890008BBBBBBBBBB - przyciski lewy i prawy z tyłu manetki (też nie zawsze są wykorzystywane).

 

Wykorzystanie przycisków, wyłączenie kamery po pewnym czasie od wyłączenia wstecznego, wysyłanie ramek konfiguracyjnych do nawigacji, zależy już tylko o fantazji programisty.

A może by tak pokombinować i napisać kawałek programu włączającego światła przeciwmgielne i tym samym uruchomić doświetlanie zakrętów (w zależności od prędkości, kąta skrętu kierownicy i czujnika oświetlenia lub włączonych świateł pozycyjnych)?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi oczywiście o satysfakcję z tego, że zrobiło się to własnymi rękami jak najmniejszym kosztem. Można zawsze coś komuś zlecić bądź coś gotowego kupić ale to nie ten poziom zadowolenia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jakie kamerki wykorzystaliście w swoich przypadkach?

Mam moduł od Cinas i muszę jeszcze dokupić  kamerę. Szukam kamery wpuszczanej w otwór na śrubie z wbudowanymi diodami IR oraz żyroskopem. W takiej konfiguracji linie w kamerze są dynamiczne jeśli pojazd jest w ruchu. Taką kamerę na ten czas znalazłem tylko jako kamerę w ramce od tablicy rejestracyjnej. Mnie interesujący montaż ma tylko albo żyroskop albo IR.

 

https://allegro.pl/oferta/kamera-cofania-w-ramce-tablicy-z-zyroskopem-4-ir-7300831234

sa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jestem po montażu dwóch kamer. Pierwsza zamontowana została w Megane i tu wszystko jest OK.

20190823_211016.thumb.jpg.c200ca1751a4a045e210fa932e825c0a.jpg

 

Po miesiącu przyszła pora na Lagunę i ta sama kamera zakupiona później jakby nie wyświatlała wszystkich koloró prawidłowo. Kolor czerwony jest fioletowy. WIdac to na liniach pomocniczych. 

20190908_200829.thumb.jpg.6e6048a673641bc24924960c35f8b71a.jpg

 

Czy winna będzie kamera czy moduł lub wyświetlacz nawigacji?  Nie chce mi się samych kamer zamienić na chwilę, bo jest dużo roboty aby się dostać do nich i je wymontować.  Macie pomysł jak to zweryfikować? Ja na ten czas myślę aby sygnał wideo z błędnej kamery podłączyć do innego wyświetlacza z wejściem wideo. Rozłączę złączek, która jest koło schowka od modułu i podłącze ją do innego wyświetlacza.

Edytowane przez Woytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dołożyłem do modułu kamery funkcję doświetlania zakrętów.

Może taki pomysł komuś się przyda. Działa to trochę inaczej niż klasyczne doświetlanie. Włączenie lewego lub prawego światła przeciwmgielnego odbywa się przyciskami manetki sterowania radiem (lewy i prawy z tyłu manetki). Można to zrobić gdy są włączone światła pozycyjne i samochód jedzie nie więcej niż 25 km/h. Doświetlenie wyłącza się po określonym czasie lub po przekroczeniu 25km/h.  Zrobiłem tak z dwóch powodów: nie namierzyłem informacji o kącie skrętu kierownicy lub włączeniu kierunkowskazu w sieci multimediów  i mogę sterować dowolnie włączaniem doświetlenia (nie dzieje się to przy każdym skręcie kierownicą lub/i włączeniu kierunkowskazu). Ciekawa funkcja to także możliwość włączenia na stałe widoku z kamery przyciskiem wybierania głosowego.

Ciekawe czy jest możliwość odczytania informacji czy działa tomplayer czy nawigacja? Dobrze by było oprogramować jakoś zmianę utworów w tomplayerze kółkiem w manetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!