Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam takie pytanko;wczoraj załączyłem funkcję dobra widoczność(klimatronic)co spowodowało załączenie się klimy,po czasie jadąc wyłączyłem to,powrócił stan jaki mam czyli szyba-nogi tryb auto ale bez zał.klimy.Zdziwiło mnie to gdy podjechałem pod garaż i słyszę jak pracuje wentylator na chłodnicy,ale AC wyłączone,dopiero wciśnięcie przycisku AC i jego wyłącznie spowodowało zatrzymanie wentylatora chłodnicy.

Czy to jest naturalne zachowanie może ktoś sprawdzić u siebie?,wydaje mi się gdy wentylator chodził to sprężarka nie pracowała bo przewód klimy był ciepławy dopiero jak wł AC to przewód robił się zimny.

Będę wdzieczny jak ktoś to sprawdzi u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę - w temperaturach poniżej 5*C (gdy klima-sprężarka nie pracuje) nie ma sensu włączanie odszraniania szyby, bo sprężarka nie pracuje i klima jako taka nie działa. szybciej się szyba odszrania, gdy dasz 16*C i full nawiew na szybę.

potwierdzam, że mi też wentylstor się kręci, a sprężarka nie pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za potwierdzenie,że sprężarka się nie załączy w - to wiem choć nie we wszystkich autach,mam jeszcze lanosa z klimą i tam odziwo sprężarka się wł nawet przy -10 :!: ale bywają takie lanosy że przy -4 już się nie wł.

ale dzięki za jasność w sprawie życzę bezawaryjności :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w takich przypadkach TYLKO I WYŁĄCZNIE stosuje opcję "dobra widoczność".

Nie po to to wożę by się w ręczne ustawienia z szybkością, kierunkiem nadmuchu i temperaturą się bawić i jeszcze się zastanawiać, czy sprężarka ruszy czy też nie. A może jeszcze mam kombinować czy ma zasysać z zewnątrz czy z obiegu zamkniętego??? Od tego jest ta funkcja, by sama myślała co ma zrobić i to wykonała...

Zaparowanie szyby po włączeniu tej funkcji znika błyskawicznie, czasami już po niespełna minucie wracam do opcji AUTOMAT.

Śmiem przypuszczać, że właśnie w tym ustawieniu są zmieniane parametry pracy klimy i całego nawiewu i jest wymuszana praca sprężarki nawet poniżej zazwyczaj ustalonego dolnego progu temperatury zewnętrznej. Inaczej mówiąc, można z tego wycisnąć więcej jak na normalnych ustawieniach ręcznych czy też automatycznych. Niestety brak mi potwierdzenia tej tezy.

W instrukcji tylko tyle o tym napisano, co i tak można różnie interpretować z powodu zbyt ogólnikowego opisu:

post-2372-0-57066000-1357996373_thumb.jpg post-2372-0-36245800-1357996375_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem przypuszczać, że właśnie w tym ustawieniu są zmieniane parametry pracy klimy i całego nawiewu i jest wymuszana praca sprężarki nawet poniżej zazwyczaj ustalonego dolnego progu temperatury zewnętrznej.
nie ma takiej opcji.

poza tym wydaje mnie się, że większy nadmuch manualny (kpl. wiatraczek) jest lepszy, niż nadmuch z automatu (3/4 wiatraczka). przynajmniej u mnie szyba szybciej odparowuje, gdy ma większy nadmuch. reszty parametrów nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma takiej opcji.

Masz na to jakieś wiarygodne dane z pomiarów lub rozpiskę tego programu czy tylko:

przyjmuje się, że poniżej -5* nie działa, bo komp nie zezwala.

... będące też przypuszczeniami ale przeciwstawnymi do moich??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opieram swoją wiedzę na:

- doświadczeniu

- forum renaultforum . com . pl

- forum megane .com . pl

- forum renault . auto .com. pl

 

może być? :!:

Edytowane przez mrarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety brak w tym zestawieniu serwisówek, wyników z CAN CLIP-a, czy po prostu wiarygodnych pomiarów zasilania (lub jego braku) elektrosprzęgła sprężarki przy włączonej funkcji "dobra widoczność" w minusowych temperaturach, zarówno tych bliskich 0 jak i poniżej tego wydumanego i przyjętego za dolną granicę -5stopni C.

To co na forach czy też tylko w instrukcji, to jest obłożone wielkim błędem typu: "OGÓLNIKOWOŚĆ OPISU, "IMHO", "WIDZIMISIĘ", "TAK SŁYSZAŁEM/ CZYTAŁEM". Jakoś to do mnie w 100% nie przemawia, bym mógł to brać za pewnik i dać sobie "coś" za to ukręcić.

Nie wiem jak na innych forach, chociaż przeglądając je pobieżnie widziałem, że jest podobnie jak u nas. Czasami są przytaczane i powielane takie pierdoły, że głowa boli.

 

Dodano: 12 sty 2013 - 22:58

Zastanawiam się nad zabudowaniem prowizorycznej lampki kontrolnej pod masą, by się do kabiny nie przebijać, tak by ze środka auta była widoczna, gdzieś pomiędzy spryskiwaczami, podłączonej bezpośrednio do przewodów elektrosprzęgła sprężarki, która to będzie wskazywała czy sprzęgiełko jest włączone w czasie jazdy przy niskich temperaturach czy też nie. Jak sprzęgiełko jest zasilane to klima działa....

Lampka dlatego, by można było i w czasie jazdy to monitorować, praca auta na postoju i wolnych obrotach może być niewystarczająca by klima zadziałała, zbyt wiele czynników musi byc spełnionych by uruchomić klimę.

Tu cytaty z Diagnostyki- interpretacji stanów dla CAN- CLIP

62B-23

ET085

OGRZEWANIE TYLNEJ SZYBY: TRYB AUTO

Stan ten oznacza włączenie ogrzewania tylnej szyby w trybie automatycznym. Tryb ten odpowiada funkcji "DOBRA WIDOCZNOŚĆ". Funkcja ta umożliwia włączenie ogrzewania tylnej szyby, ogrzewanie lusterek wstecznych, włączenie klimatyzacji i włączenie nawiewu na przednią szybę z dużą prędkością.

Dopóki funkcja "DOBRA WIDOCZNOŚĆ" jest włączona, działa ogrzewanie tylnej szyby (sterowanie ciągłe). (inaczej jak dla ręcznie włączonego stanu ogrzewania szyby tylnej, gdzie jest to uzależnione od temperatury zewnętrznej i działa przez 15 minut)

Opisywany tryb automatyczny otrzymywany jest przez naciśnięcie na przycisk usuwanie szronu w górnej części panelu sterowania klimatyzacji z regulacją.

Jeżeli funkcja "DOBRA WIDOCZNOŚĆ" jest włączona, powinno wyświetlać się: "AKTYWNA".

Jeżeli funkcja "DOBRA WIDOCZNOŚĆ" nie jest włączona, powinno wyświetlać się: "NIEAKTYWNA".

 

Wymiana danych pomiędzy czterema modułami elektronicznymi klimatyzacji powietrza

– polecenie włączenia klimatyzacji 1 (uruchomienia sprężarki)

– polecenie włączenia oporników grzewczych kabiny (RCH)

– polecenie włączenia ogrzewania tylnej szyby (+ elektrycznych lusterek zewnętrznych)

– informacja wentylacji kabiny

Panel Klimatyzacji z regulacją <-------> Moduł Zespolony w Kabinie

– sterowanie działaniem oporników grzewczych kabiny (RCH)

– informacja o temperaturze zewnętrznej

– Informacja o temperaturze płynu chłodzącego silnika

– polecenie włączenia ogrzewania tylnej szyby (+ elektrycznych lusterek zewnętrznych)

Moduł Zespolony w Kabinie <--------> Moduł Zabezpieczeń i Połączeń

– informacja ładowania alternatora

– ilość oporników grzewczych kabiny, na którą zezwala alternator

– polecenie włączenia klimatyzacji 2 (uruchomienia sprężarki)

– polecenie zwiększenia obrotów biegu jałowego dla oporników grzewczych kabiny (RCH)

Moduł Zespolony w Kabinie <--------> Komputer wtrysku

– zezwolenie włączenia sprężarki

– Informacja o temperaturze płynu chłodzącego silnika

– informacja o ciśnieniu czynnika chłodzącego

– liczba oporników grzewczych kabiny zezwolona przez wtrysk

– polecenie włączenia sprężarki

– polecenie włączenia zespołu wentylatora chłodnicy

Komputer wtrysku <-------> Moduł Zabezpieczeń i Połączeń

– informacja o ładowaniu alternatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak już pisałem wcześniej w innym poście mam zamontowaną kontrolkę pracy sprężarki.I u mnie sprężarka włącza się do minus 5 stopni obojętnie czy włączona ręcznie czy "dobra widoczność" .Jeżeli chodzi o problem opisywany w tym poście to już był ten temat poruszany że po włączeniu funkcji "dobra widoczność" (climatronik) i późniejszym wyłączeniu znika napis AC na wyświetlaczu a sprężarka dalej pracuje (wentylator też) i musimy ręcznie włączyć i wyłączyć sprężarkę aby przestała pracować.Jest to jakiś błąd w oprogramowaniu bo nie u wszystkich tak jest - do takiego wniosku doszliśmy w poście o tym problemie.Jako dowód swoich spostrzeżeń w odpowiednim poście wkleiłem zdjęcia potwierdzające temperaturę z wyświetlacza i potwierdzenie pracy sprężarki.

 

 

Ps poprawiłem bo przez pomyłkę zamiast -5 wpisałem -8 przepraszam.

Edytowane przez Nel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też mam zamiar u siebie taką prowizoryczną kontrolkę zabudować, by raz jeszcze podważyć i obalić mityczne i zmyślone blokowanie sprężarki w niższych od 0 temperaturach. To sławetne "po co się ma włączać skoro z zewnątrz wieje chłodem", czy to z 2 posta w tym temacie.

Nie tylko do chłodzenia klimatyzator służy, jest potrzebny i do osuszania powietrza.

UWAGA ZMIANA NAZWY, ŚMIESZNIE BRZMI ALE ZGODNIE Z WKLEJONĄ REGUŁKĄ DO PODOBNEGO TEMATU W INNYM MIEJSCU FORUM http://megane.com.pl/topic/44574-wylaczajaca-sie-klima-na-mrozie/page__view__findpost__p__333669 KLIMATYZACJA TO PROCES( nie ja wklejałem, ale wszyscy ponoć w tym kraju w mowie potocznej mylimy nazewnictwo i stosujemy je niepoprawnie)

Prognozowana pogoda na najbliższe dni ma być odpowiednia do takich testów, więc trzeba to na dniach zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodatkowo sprawdziłem to Clipem i wyszło mi na to że punkt nie włączania się sprężarki zależy od ciśnienia w układzie (im zimniej tym ciśnienie mniejsze) i po spadku ciśnienia do poniżej 2 sprężarka się nie włącza.A samo ciśnienie w danym pojeździe zależy od ilości czynnika w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem jeszcze raz przez tematy o klimie, jej ustawieniach, priorytetach i danych z czujników pozwalających na jej włączenie.

doszedłem do wniosku że jednak nie ma sensu ponownie wyważać już otwartych drzwi i rozbierać połowy auta, by sobie tylko dla testów taką kontrolkę wykonać. szkoda też pruć oryginalne wiązki przewodów, lub naruszać izolację przy wtyczce do sprężarki.

Na dzień dzisiejszy odpuszczam sobie takie testowe druciarstwo, tym bardziej że kontrolka pod krawędzią maski i tak nie będzie z kabiny widoczna. Trzeba by przelotu do środka szukać, a bez odpowiedniego miejsca w garażu czy choćby kanału jest to niewykonalne. Nie będę przecież dziurki w szybie wiercił by przewody przeprowadzić.

Przychylam się do tezy już opisanej że w M/S II praca sprężarki jest możliwa w okolicach 0 stopni, a nawet poniżej.

Jako argumenty mojej decyzji i przejścia na niepopularną stronę, przytaczam oryginalne posty jakie sobie wynotowałem, są tu i te, z tego tematu:

http://megane.com.pl/topic/34298-automatyczna-regulacja-temperatury/page__view__findpost__p__268467

http://megane.com.pl/topic/34298-automatyczna-regulacja-temperatury/page__view__findpost__p__268572

http://megane.com.pl/topic/34298-automatyczna-regulacja-temperatury/page__view__findpost__p__268582

http://megane.com.pl/topic/34298-automatyczna-regulacja-temperatury/page__view__findpost__p__268591

I kwintesencja czyli posty gdzie opisano, że już takim właśnie sposobem z kontrolką i równolegle CLIP-em zostało to praktycznie przebadane:

http://megane.com.pl/topic/34298-automatyczna-regulacja-temperatury/page__view__findpost__p__268611

http://megane.com.pl/topic/44671-wentylator-chlodnicy/page__view__findpost__p__333700

http://megane.com.pl/topic/44671-wentylator-chlodnicy/page__view__findpost__p__333780

Reasumując- serwowany często na tym forum wpis, że dolną graniczna temperatura działania sprężarki klimy jest 5°C na plusie, jest tylko wydumaną, umowną granicą, do której ktoś doszedł tylko po własnych spostrzeżeniach: cyknęło czy też nie, podniosły się obroty silnika czy nie podniosły...

To moim zdaniem za mało wobec wskazań przepływu prądu do elektrosprzęgła i odczytów ciśnienia w układzie, by mogło być wiarygodną podstawą do takich tez o +5°C.

Nawet gdyby z takich mało wiarygodnych danych, do takiego wniosku doszło i kilkunastu użytkowników innego forum.

(trochę to nawet na krecią robotę i podpuszczanie wygląda)

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdyby z takich mało wiarygodnych danych, do takiego wniosku doszło i kilkunastu użytkowników innego forum.

Dlaczego mało wiarygodnych?

Przez ponad 4 lata użytkowania MII sprężarka klimatyzacji nigdy nie załączyła się poniżej +5°C. Ma rację Nel pisząc, że zależy to od ilości czynnika w układzie - nie ma sztywno ustalonej temperatury. Pewnie gdybym zimą nabił klimatyzację temperatura wyłączenia zbliżyłaby się do 0°C. Po dwóch latach bez nabijania, wartość temperatury graniczej podskoczyła u mnie do +8°C. O jednym jeszcze trzeba pamiętać, różne wydania lub lata produkcji mogą mieć inne oprogramowanie - parametry wyłączenia.

 

A po co blokuje się pracę sprężarki wyjaśnia np. manual grupy VW/Audi:

"Przy za niskich temperaturach parownika sprężarka zostaje odłączona. Odłączenie przy ok. –1 °C do 0 °C, załączenie przy ok. +3 °C. Zapobiega to zamarznięciu parownika na skutek zamarzania wody kondensacyjnej. W niektórych systemach zamiast tego czujnika stosowany jest przełącznik temperatury parownika -E33-. W wyniku jego działania doprowadzanie prądu do sprzęgła elektromagnetycznego zostaje całkowicie przerwane. Inne systemy regulują tę funkcję za pomocą przełącznika temperatury zewnętrznej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Videos

  • Ogłoszenia

  • Polecana zawartość

    • Nawiew tylnej kanapy - Megane 3
      Witam, planuje zakup Megane 3 Grandtour. Przegladajac ogloszenia nie widze aby jaka kolwiek miala nawiew na tylnia kanape. Pytanie czy jesrt to do zrobienia ? Może części z laguny 3 beda pasować ? Robił, ktoś cos podobnego ? Wymysliłem sobie kupno M3 1.5 dCi 110km, do tego chciałbym na start zrobić chip zeby podniesc moment  obrotowy i zyskać pare km. Później  chciałbym wrzucić jeszcze radio 2din z możliwością podpięcia kamery cofania i gniazdo zapalniczki lub usb do ladowania dla pasazera z tylu. Aczkolwiek najbardziej mnie nurtuje czy jest opcja na ten nawiew do tylu dla pasażerów. Jeżeli to pomocne... jestem gotow zrezygnować z tego joysticka jesli takowa wersja jaka kupie bedzie go posiadać. jezeli bedzie trzeba zmienić caly ten tunel . Dla mnie jest elementem zbędnym. W tym miejscu bardziej pasowałby jakis schowek z zasuwana roletka, albo poprostu miejsce na kubek. 
       
      Jesli był taki temat poruszany to podlinkujcie. Nie znalazlem nic co by zaspokoiło moje pytania. Widziałem wątek o M4 ale te auta chyba troszeczke sie różnią ? 
       

      REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6  - Prezes
       
       
      • 15 odpowiedzi
    • Nowy Bigster: Wyższy Wymiar Dacii
      Dacia prezentuje nowy model Bigster, który wprowadza markę na wyższy poziom, oferując unikalną propozycję w segmencie C-SUV. Ten model, zgodnie z tradycją marki, zapewnia bogactwo cech i technologii w przystępnej cenie. Bigster to samochód, który łączy solidność, przestronność i nowoczesne technologie, spełniając oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
      • 0 odpowiedzi
    • Jak sprawdzić kod silnika?
      Czy można jakoś odczytać kod silnika i skrzyni biegów z naklejki czy VINu? Jeśli tak to jak?
      • 10 odpowiedzi
    • Cześć, w przeciągu dwóch tygodni mam odebrać swoje megane 1.3 tce 140. 
      Powiedzcie proszę bo gdzieś wyczytałem, że nowoczesne silniki wraz z olejami są tak skonstruowane, że nie trzeba wymieniać oleju po 1000-2000km od wyjechania z salonu.
      Jak to w praktyce wygląda aby samochód służył długie lata?
      • 34 odpowiedzi
    • Używana Tesla z certyfikatem
      Niedawno trafiłem na wydaję mi się ciekawą opcję, żeby wejść do świata "elektryków". Chodzi o używane samochody marki Tesla, na stronie www.tesla.com/pl_PL/inventory/used - używane można wyszukać używane modele Tesli z certyfikatem. Zakładam, że są one po weryfikacji mechaniki i elektryki. Z tego co czytałem i szukałem w necie to akumulator w Teslach trzyma swoją pojemność całkiem dobrze nawet pomimo upływu czasu, pamiętam, że był z tym duży problem w Nissanach Leaf, które bardzo szybko traciły dostępną pojemność. Wracają do Tesli, to można wejść w szczegóły ogłoszenia, są real photos i co najważniejsze roczna gwarancja. Oczywiście liczę się z tym, że zaraz zostanę zjedzony przez fanów aut spalinowych (też je lubię), ale ... taka używana Tesla z gwarancją to może być ciekawa opcja.

       
      • 17 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!