Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Nie działa tempomat


Rekomendowane odpowiedzi

Gdybanie nic Ci nie da. Najpierw musisz sprawdzić np. clipem czy masz w liczniku aktywny tempomat. Ewentualnie dopytać poprzedniego właściciela czy u niego działał, czy naprawiał lub wymieniał licznik. Jak w liczniku tempomat nie jest odfajkowany to żadna kontrolka na wyświetlaczu się nie zaświeci i przyciski też nie będą reagować. Tempomat jest ściśle powiązany z ogranicznikiem prędkości i występuje jako jedno urządzenie.

Wykaz bezpieczników jest w dziale download.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam, Stałem się posiadaczem meganki i również mam problem z tempomatem tzn. po włączeniu pokazuje się napis "tempomat" lecz nie można ustawić żadnej prędkości - przyciski nie reagują jednakże ogranicznik działa bez zarzutu, testowałem przy predkościach od 30-140 km/h. Jeden raz przez chwile pojawił sie napis "awaria tempomatu i kontrolka na desce wtedy znikła". Jak myślicie co może być przyczyną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis sprawdza;em wszystlie wtyczki i wydaje sie byc ok, właśnie dziwna sytuacja, że jedno działa a drugie nie. Przegrzebałem forum i nic podobnego nie znalazlem

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

U mnie działa ogranicznik ( można ustawić prędkość graniczną) a nie działa tempomat. Włącza się ale nie można regulować prędkością. Jutro sprawdzę co jest i napiszę. 

 

 

 

Wszystko zostało wyjaśnione z niemałymi trudami. A więc po pierwsze. W wypadku działania jednej z opcji: ogranicznika lub tempomatu na pewno nie jest uszkodzona taśma w kierownicy, gdyż obie te opcje korzystają z tych samych nitek taśmy. Wobec tego taśma może być przerwana lub nie łączyć tylko gdy obie opcje nie działają. Dodatkowo gdy świeci się kontrolka poduszek powietrznych to taśma jest na pewno urwana.  Po drugie. Komputer samochodowy wyłącza działanie tempomatu jeżeli komputer wychwyci błąd w którejś części  układu wtrysku (prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa). Ale nie wyłącza ogranicznika. Tak było w moim przypadku. Nie spodziewałem się, że przyczyną wyłączenia tempomatu może być błąd w działaniu EGR-u (prawdopodobnie tempomat też zostanie wyłączony z innego błędu w działaniu układu wtrysku). Nadmienię, ze mam EGR wyciągnięty i podłączony przewodami na zewnątrz silnika. Natomiast w otworze na EGR jest włożony stary EGR w pozycji zamkniętej. Okazało się , że jeden z przewodów do EGRu jest urwany. Komputer wychwycił ten błąd i wyłączył działanie tempomatu. Jeszcze jedna ciekawostka. Otóż gdy uszkodzony jest EGR to na desce rozdzielczej wyświetla się pomarańczowa ikona. W moim przypadku nie wyświetliła się, gdyż prawdopodobnie komputer wychwycił brak jakiegoś sygnału związanego z urwanym przewodem a nie u uszkodzeniem działania EGRu. Ale to już nasze domysły. Może te informacje się przydadzą. Wszystkie te informacje zostały napisane na podstawie serwisowego programu diagnostycznego renault. 

Edytowane przez wopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam pytanko. Rzadko jeżdżę na tempomacie i ostatnio zauważyłem, że: działa tempomat i ogranicznik, przyciski po prawej stronie na kierownicy również (R/O), natomiast po lewej działa +, a po kliknięciu - nic się nie dzieje. Po jego przytrzymaniu pokazuje się komunikat "sprawdź tempomat/ogranicznik" (w zależności co jest włączone) i zeruje tempomat. Od czego zacząć poszukiwania problemu?

 

//edit:

Byłem sprawdzić i PyRen wychwytuje wszystkie przyciski. +/-/R/O. Minus i "O" muszę minimalnie mocniej, ale to raczej nie jest problemem. Problem niestety występuje dalej... 

Edytowane przez KDKJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 23.06.2020 o 20:45, TheOktik napisał:

Przyciski do wymiany

Hmmm... Dziwi mnie fakt, że komputer je wychwytuje. Dobrze rozumiem, że do zamiany muszę wyjąć poduchę? Coś jeszcze czy już pod poduchą będą przyciski?

 

//edit:

Jakby ktoś miał podobny problem, tj. nie działają przyciski, ale komputer widzi, że je wciskamy to klasycznie dla francuza wystarczy odpiąć aku... Już wszystko wróciło do normy...

Edytowane przez KDKJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kupiłem renault scenic z 2012 r. 

Nie działa tempomat ani ogranicznik. Zadnych komunikatów i brak reakcji na przyciski. JAkby odłączony .Pojechałem do elektryka który powiedział, że jak wystepują jakieś błędy w silniku to wyłącza sie tempomat, czasem klimatyzacja. Z tego co zrozumiałem są jakieś dwa rodzaje błędów: stałe i przejsciowe. Stałe to takie których sie nie da skasować bez naprawy. A te przejsciowe to takie które mijają i mogą wynikać na przykład z odpięcia klemy z aku. 

U mnie wystarczyło wykasować błędy  bo wszystko  sprawne ( a na pewno usterki niezauważone :))   i odblokować tempomat. Usługa kosztowała mnie 250 złotych w Gdyni. Tempomat naprawiony w 20 minut. 

Szukałem w necie rozwiązania tego problemu i mało było informacji wiec postanowiłem napisać na forum o mojej przygodzie. Nie jestem fachowcem, mam nadzieje ze mój przypadek komus pomoże

Edytowane przez Krzysztof_scenic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam podobny problem Megula ma tempomat, włączam i na desce rozdzielczej świeci się kontrolka oraz tam gdzie pokazuje kilometry też się zmienia ale nie reaguje na przyciski, może to istotne ale za kierownicą zbiera mi się coś jakiś czas taki szary kurz. Może to ta tasiemka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tasiemka, tempomat włączasz przełącznikiem a dwie nitki taśmy przekazują sygnały z przycisków. Clipem sprawdzisz działanieprzycisków. Zamiast clipa może być elm327 i program np. pyren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, odgrzeję temat - jak nie posiadając Clipa sprawdzić tempomat - przycisk włączania tempomatu/ogranicznika działa ale nie da się ustawić prędkości zgodnie z instrukcją, zawsze na wyświelaczu pionowe linie --- . Nie mam też podświetlenia przycisków szyb ale bezpiecznik w komorze silnika nie jest przypalony. Jak mogę sprawdzić taśmę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!