Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[Megane II PHI 1.6 16V] Trzęsie silnikiem na wolnych obrotach/biegu jałowym, i przenosi drgania na resztę samochodu.


Maciek2010

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Panowie, taki problem, że co jakiś czas trzęsie mi silnikiem na biegu jałowym/na wolnych obrotach. Na ogół na rozgrzanym silniku. Kiedy autko jest na ssaniu/zimny silnik, albo bardzo delikatnie dodam gazu, tak to 1000 obrotów, jest spokój, autko zachowuje się prawie tak, jakby było wyłączone. Objaw też nie pojawia się za każdym razem, kiedy silnik jest rozgrzany. Raz trzęsie, raz nie. Powiedzmy, w 5-7 przypadkach na 10 trzęsie lekko silnikiem, co jest wyczuwalne również wewnątrz kabiny. Obroty, kiedy silnik rozgrzany, stoją idealnie w miejscu, na poziomie 750. Nie ma wahań. Cewki wszystkie sprawne, świece nowe, zmieniony rozrząd, wszystkie filtry, olej, nowy katalizator i oba tłumiki też nowe. Przepustnica wyczyszczona. Silnik 1.6 16V, 130 000 przebiegu. Macie Panowie jakieś sugestie? Możliwe, aby chodziło tylko o poduszki silnika/skrzyni? Wszelkie uwagi mile widziane.

Pozdrawiam,

Maciek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź górną poduszkę zgodnie z tym co tutaj: Mój odnośnik

Później wejdź pod samochód i zobacz dolną przy skrzyni biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Podłączę się tutaj z pytaniem, bo mam podobny problem. Kiedy auto stoi na biegu jałowym, czasem potrafi telepać silnikiem, drgania mocno przenoszą się na budę. Nie ma żadnego falowania obrotów i problem jest zarówno na PB, jak i na LPG, z tym że na gazie wyraźnie objawy drgania są słabsze. Ogólnie raz jest dobrze, raz nie. Zimny silnik czy ciepły, nie ma to znaczenia. Górna poduszka jest w zasadzie nowa, ma tylko rok, kupiona była Sasic'a. Dolną sprawdzę przy jakiejś okazji, bo widzę taką sugestię.

Podłączyłem jednak elma i zauważyłem wysoką temperaturę powietrza w dolocie. Silnik miał normalną temperaturę pracy, temperatura na zewnątrz 22 stopnie, auto stało (z otwartą maską) i czujnik w dolocie pokazywał nawet 60 stopni. Wyczyściłem go i nic się nie zmieniło. Czy to jedno normalne, że powietrze w dolocie jest 3 razy cieplejsze niż to z otoczenia? Zastanawiam się, czy to nie ten czujnik powoduje jakieś problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, droopy napisał:

Zastanawiam się, czy to nie ten czujnik powoduje jakieś problemy.

Obcina podstawową dawkę paliwa, obniża obroty co wywołuje drgania.

Ostatni pomiar przy 22 otoczenia był 39 stopni dla gorącego silnika i samochodu z otwartą maską. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@droopy potwierdzę Ci tutaj moje wczorajsze obserwacje. Przy temperaturze zewnętrznej 20-24 st.C "intake" w Torque pokazywało średnio 20 st.C więcej niż na zewnątrz. Przejazd na "trasie", odcinek około 40 km. Maks jaki był zarejestrowany to coś około 54.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drgania silnika są ściśle powiązane z pracą zespołu KZFR. Jeśli tam zmiana kąta nie jest większa jak jeden stopień na postoju nie ma drgań nawet, jeśli obroty zejdą do 600 podczas postoju przy wysokiej temperaturze zewnętrznej i w dużym korku.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pbet napisał:

@droopy potwierdzę Ci tutaj moje wczorajsze obserwacje. Przy temperaturze zewnętrznej 20-24 st.C "intake" w Torque pokazywało średnio 20 st.C więcej niż na zewnątrz. Przejazd na "trasie", odcinek około 40 km. Maks jaki był zarejestrowany to coś około 54.

U mnie akurat różnica w temp. otoczenia z lusterka a w dolocie intake jest góra 3-4 stopnie spowodowane jest to tym ze jadąc zaciąga powietrze z zewnątrz ale przez dolot i ciepły silnik musi być troszkę cieplej ale 20 kilka stopni więcej moim zdanie nie powinno pokazywać chyba że w 1.6 dolot jest jakiś mega długi i ciepły hmm ciężko powiedzieć ogólnie w 1.4 tce nie ma przepływomierza nie wiem jak jest w 1.6 bo przeważnie termistor jest w przepływce u mnie jest w  czujnik powietrza dolotowego zintegrowany czujnik ciśnienia absolutnego i temperatury powietrza czyli potocznie Map.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, fullxda napisał:

czujnik powietrza dolotowego zintegrowany czujnik ciśnienia absolutnego i temperatury powietrza czyli potocznie Map.

Tu jest oddzielnie w kolektorze dolotowym, a dodatkowo podgrzewa głowica.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fullxda ciężko powiedzieć bo w żadnym innym silniku nie sprawdzałem ale powiem Ci tak, że umieszczając kanapkę pod maską tosta mógłbyś zrobić :) Kolega @droopy wczoraj mnie prosił więc przeprowadziłem obserwację zapisując nawet screenshot z Torque ale za Chiny nie mogę znaleźć w telefonie gdzie się zapisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie jest 40 stopni różnicy w górę... Kupię ten czujnik, drogi nie jest a wymiana banalna. Swoją drogą w drodze jest też chiński zawór KZFR, zaciekawileś mnie @jabrze w innym watku tym i postanowiłem się skusić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zamówiłem już czujnik, jutro będzie do odbioru :)

To czujnik raczej był uszkodzony. Założyłem już nowy. Temperatura powietrza 28 stopni, silnika ~90, a w dolocie 43-48 stopni. Różnica diametralna. Czy wyeliminowało to problem drgań, to nie wiem, będę obserwował. Na razie jest OK, ale drgania nie występowały za każdym razem na biegu jałowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!