Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Szybkie zużywanie się tarcz hamulcowych


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zaważyłem, ze samochód lekko zaczął ściągać. Zanim dojechałem do stacji benzynowej aby sprawdzić ciśnienie w oponach, sprawdziłem ręką czy może hamulec w którymś z kół przypadkiem się nie zaciął. 3 tarcze były gorące jedna tylna (lewa) prawie zimna. Po napompowaniu kół problem ściągania znikł. Pojechałem jednak na kontrolę hamulców. Okazało się, że różnica siły hamowania wynosi 13% na tylnej osi. Jednocześnie okazało się, że tarcze z tyłu kwalifikują się już do wymiany (są 1 mm poniżej minimum). I teraz mam zagwozdkę: samochód ma dopiero 45 tys przejechane nie jeżdżę jak wariat, więc skąd takie szybkie zużycie? Fakt faktem samochodem nie jeżdżę codziennie (1-2 razy na tydzień) czasami tylko do supermarketu (10km w obie strony) a czasem dalej więc auto często ma kilkudniowe przestoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ciekawa i dziwna sprawa. Piszesz o tarczach, a jak wyglądają klocki z tyłu? Wymieniałeś je od nowości? Jak wyglądają przednie hamulce pod względem zużycia tarcz i klocków? Czy coś było robione z przodu od nowości? Zwykle to przednie hamulce kończą się szybciej od tylnych. Jaką grubość mają Twoje tylne tarcze, że jest 1 mm poniżej minimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przeglądzie (jeszcze na gwarancji) tylne klocki były jeszcze ok (nie pamiętam dokładnych wartości) o tarczach nikt nie wspominał. Wszystko jest "z fabryki".

W tylnych zaciskach podobno nazbierało się dużo rdzy. Moja teoria jest taka, że po zdjęciu ręcznego klocki nie do końca odskakiwały i tarły o tarczę. Zwłaszcza jak długo stał. Pytanie czy prędzej padłyby klocki czy tarcza.

Edytowane przez lukwisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dziwna sytuacja. A tą kontrolę hamulców robiło ASO czy SKP? Może jedź na inne SKP sprawdzić. Teoretycznie jeśli wszystko jest sprawne najpierw powinny polecieć klocki z przodu, później klocki z tyłu, a tarcze powinny wystarczyć na min. 2 komplety klocków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę swoje doświadczenie: dzisiaj miałem auto na przeglądzie w ASO; samochód całkiem podobny do auta @lukwisz'a (masa i przebieg); przy ok. 44 kkm przebiegu klocki są zużyte w 55% z przodu i 30% z tyłu. O zużyciu tarcz na teraz nie było mowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kolegi @lukwisz sytuacja jest o tyle dziwne, że ma zużyte tarcze z tyłu, a klocki dobre (pierwsze, nie wymieniane klocki na jakich auto wyjechało z fabryki). Pomijając już fakt, że tył hamuje "mniej" niż przód, a z przodu wszystko jest w porządku. Nie ulega wątpliwości, że jeśli jest tak jak przedstawia to autor tematu to należy tarcze z klockami na tyle wymienić ale nie można na tym poprzestać i należy znaleźć przyczynę takiej sytuacji ponieważ nie jest ona normalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mariuszekf No i to jest dobry trop u mnie też lewa jest cieńsza. Konieczność wymiany tarcz + klocków nie ulega najmniejszej wątpliwości ale tak jak pisze @pbet chcę uniknąć takich niespodzianek w przyszłości. Mam głupi nawyk zaciągania ręcznego nawet w garażu i to w połączeniu z długimi przestojami (kilkudniowymi) a nawet raz w roku kilukutygodniowymi (jak wyjeżdżałem na urlop) aczkolwiek na tak długie stanie zawsze nie zaciągałem ręcznego. Wymienię i będę obserwował. Przy wizycie w ASO mimochodem wyszło, że pękła jedna z gum na przegubie. Na szczęście dużo smaru ze środka nie uciekło więc przegub jeszcze nie ucierpiał ale koszt wymiany osłon był i do tego te hamulce :58_disappointed_relieved::58_disappointed_relieved::58_disappointed_relieved::58_disappointed_relieved:. Dobrze, że to wyszło teraz bo w moim aucie podobno trzeba wymieniać całą półoś nie ma możliwości wymiany samego przegubu. A tak się cieszyłem, że po Świętach skończyły się wydatki :-D:-D. Szkoda że takie przygody dzieją się miesiąc po skończonej gwarancji...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!