Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Bluetooth i nawiązywanie połączeń


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! :-)
To mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość.
Jestem przed kupnem Megane III 1.4 cte i mam pytanie odnośnie modułu BT w samochodzie.
Wiem, że temat był poruszany tutaj na forum, ale chciałbym potwierdzić dokładnie wszystkie zebrane informację.
BT jest to dość istotna rzecz dla mnie - dużo rozmawiam przez telefon, w związku z tym mam parę pytań.
1. Jak wygląda obsługa za pomocą joysticka przy kierownicy?
Wyczytałem na tym forum, że w wersji z rocznika 2012 i wyżej nie można przeglądać książki telefonicznej, wybierać numerów tel i wykonywać rozmów wychodzących za pomocą joysticka przy kierownicy. Czy jest to możliwe tylko za pomocą pokrętła przy radiu ? Jeśli tak to czy da się to zmienić np wymianą radia na starsze lub jakimś innym sprytnym i tanim sposobem ?
2. Jak wygląda sprawa za pomocą wybierania głosowego ?
Czy po sparowaniu telefonu, wystarczy wcisnąć jeden guzik, wypowiedzieć do kogo się dzwoni i wszystko działa?
Czy może też w jednej wersji działa to bez zarzutu a w drugiej niekoniecznie?
3. Czy w wersji z nawigacją wyświetla się książka telefoniczna na ekranie za pomocą joysticka, czy tylko też za pomocą pokrętła w radiu?
Czy może nawi nie ma nic do tego i nie ma to znaczenia?
4. Czy przy połączeniach przychodzących wyświetla się nazwa kontaktu na ekranie/ekranie nawigacji?
5. Czy po podłączeniu muzyki z telefonu do BT można przełączać utwory za pomocą joysticka przy kierownicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrafię Ci odpowiedzieć na 1 i 4.

1. Za pomocą przycisku TEL na radiu i pokrętła można wybrać do kogo chce się zadzwonić.

4. Zasadniczo wyświetla się nazwą kontaktu, ale musisz wiedzieć, że soft radia jest strasznie niedopracowany, czasami coś mu odbije i wyświetla tylko numer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z BT i również było to dla mnie ważne przy kupnie samochodu. Mam fazę III, ale jeździłem też fazą I, więc mogę podzielić się doświadczeniem:

Ad. 1. W fazie I nie wiem, ale w moim samochodzie (faza III) jest to bardzo prosto i fajnie rozwiązane - na pilocie przy kierownicy mam przycisk TEL, który uruchamia na wyświetlaczu radia (mam wersję bez nawigacji) menu telefoniczne; przy pomocy pilota można przeszukać książkę telefoniczną - w łatwy sposób, albo wybrać połączenie z wybranych/odebranych/nieodebranych. Korzystam codziennie, nie narzekam, choć pokrętło przy pilocie w zimne dni jest cięższe w obsłudze - taki jeden minus.

Ad. 2. Z wybierania głosowego nie korzystałem i nawet nie wiem jak/czy można.

Ad. 3. Tu nie pomogę - patrz ad. 1.

Ad. 4. W fazie I był z tym jakiś problem i często wyświetlał się tylko numer, w fazie III zawsze wyświetla mi się nazwa kontaktu z książki telefonicznej. Książka importuje się do pamięci w samochodzie. To faktycznie zależy od wersji oprogramowania, ja mam pewnie jedno z nowszych (auto z końca produkcji).

Ad. 5. Słucham muzyki w zasadzie tylko poprzez BT (źródło: Tidal) i temat obsługuję w zasadzie tylko pilotem przy kierownicy. Na telefonie musisz wybrać tylko album (piszę o Tidalu, Spotify, Muzyka Google), a reszta już spod kierownicy. Korzystam także wówczas niekiedy i z nawigacji na telefonie i zdarza się, że rozmawiam. Muzyka się przycisza w momencie komunikatu nawigacji, a podczas rozmowy (muzyka się oczywiście pauzuje), komunikaty nawigacji są przyciszone, ale słyszalne.

 

Z mojego doświadczenia: system działa dobrze, jeśli nie bardzo dobrze i ja jestem zadowolony. Z ciekawostek, to miałem problem z zawieszaniem się informacji na wyświetlaczu (co i kto gra z telefonu) przy połączeniu z telefonem ASUS Zenfone 5, co nie występuje przy Samsungu J5 - pomagało wówczas wyłączenie BT i ponowne włączenie w telefonie. Trochę uciążliwe, ale dało się żyć, a obecnie się to nie zdarza, więc wina była ewidentnie telefonu ASUS. Inna rzecz: podczas wybierania numeru czy już faktycznej rozmowy w telefonie dwusimowym zawsze wyświetla się nazwa sieci i zasięg tylko dla pierwszej karty SIM, nawet jeśli dzwonisz z drugiej.

 

PS: Jeszcze jedno: mikrofon jest dobrej jakości i dobrze położony - rozmówca dobrze słyszy moją 5-letnią córkę z tylnej kanapy.

Edytowane przez konwil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ph2 pilotem przy kierownicy można tylko odebrać/odrzucić połączenie. Reszta obsługi tylko przez pokrętło radia. Utwory z USB (nie sprawdzałem jak z telefonu) można przerzucać rolką przód/tył, ale nie można zmieniać katalogów, nie działa zatwierdzanie rolką - tylko pokrętłem od radia pełne sterowanie. Temat był wałkowany i niestety nie ma na to prostego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dopiszę, że u mnie podczas słuchania muzyki przez BT z Tidala wciśnięcie rolki - czyli "OK"/zatwierdzenie - powoduje zawieszenie się wyświetlacza - na środku pojawia się klepsydra i tak wisi. Pomaga przejście np. na radio i powrót do mediów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że wersja phI i phIII działa prawidłowo, a w wersji phII występuje ta przypadłość o której pisał kataryniarz. Zmiana radia na starszy model nie pomoże?

A wybieranie głosowe działa dobrze we wszystkich wersjach ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pilot przy kierownicy ma ten brak, że nie ma na nim przycisku WSTECZ, więc generalnie nie można stwierdzić, że wszystko da się zrobić bez dotykania radia, ponieważ w momencie, gdy sobie źle wybierzesz (np. odebrane zamiast nieodebrane), to wstecz o jeden poziom tylko poprzez kontakt fizyczny z radiem na kokpicie. Niemniej zatwierdzanie rolką w fazie III działa.

 

PS: Mój pilot wygląda tak (są różne):

87b58ed1b92dab21cc3288c9ac14c844.thumb.jpg.8fc3129a41ccf81b3652b07deeba105a.jpg

Edytowane przez konwil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Ph II zestaw jest mocno "wakastrowany" , w zasadzie wygodnie możesz tylko odebrać-odrzucić rozmowę, z pilota przy kierownicy.

Wybieranie rozmówcy, czy to z książki( zestaw importuje z telefonu) czy to z historii połączeń, tylko z poziomu radia - bardzo niewygodne.  Prawdziwy majstersztyk francuskich inżynierów.

O wiele szybciej i łatwiej zrobić to z poziomu telefonu. Sama jakość rozmów jest całkiem niezła. Jedyny "wodotrysk" zestawu to generowany komunikat o prowadzeniu samochodu po odrzuceniu połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lelupi napisał:

Jedyny "wodotrysk" zestawu to generowany komunikat o prowadzeniu samochodu po odrzuceniu połączenia.

hę?

 

Z tego co się orientowałem, to w phIII mimo wszystko pilot jest najbardziej dopracowany

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ustawić taki komunikat w stylu "Osoba do której dzwonisz prowadzi obecnie samochód... Proszę czekać." Słyszy go osoba która do nas dzwoni nawet po odebraniu połączenia. To jest chyba w opcjach jako "połączenie oczekujące" czy jakoś tak. U mnie ten komunikat może być też po odebraniu połączenia (takie odbieranie na dwa razy). Szybko to wyłączyłem.

Co do jakości dźwięku to w III jest ona więcej niż zadowalająca. Zarówno dla dzwoniącego jak i dla odbierającego. O niebo lepiej niż np. w Fabii jaką jakiś czas temu jeździłem lub w Aurisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując:

chyba muszę celować w fazę I jeśli chce, żeby BT działał bez zastrzeżeń z poziomu joysticka (na fazę III chyba mnie nie stać).

Dla sprecyzowania:faza I- do 2011 r, faza III - 2012-2014, faza III - 2015 wzwyż, dobrze mówię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!