Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki olej dolać, jaki wlać przy wymianie?


mrt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam renaultową brać!
Przed chwilą moja Renata poinformowała mnie o niskim poziomie i konieczności uzupełnienia oleju. Jeżdżę nią od listopada zeszłego roku, z kilkoma przygodami, ale osobiście nie dolewałem, ani nie wymieniałem oleju, choć jego poziom starałem się kontrolować co jakiś czas. Niestety nie wiem, jaki olej znajduję się w niej obecnie. Wiem, że zalecany to ELF 5W40, ale nie wiem czy poprzedni właściciel taki wlewał ostatnio. Nie jestem w stanie się z nim już skontaktować. Czy w obecnej sytuacji mogę dolać "w ciemno" olej zalecany, czy muszę pokusić się o wymianę całego oleju w układzie? Wymianę planowałem zrobić dopiero przed zimą, głównie ze względów finansowych, gdyż ostatnio mam sporo wydatków, niestety także związanych z innymi bieżącymi naprawami samochodu. Nie jestem dobry w samochody, więc nie wiem z jakimi konsekwencjami dla auta wiąże się dolanie oleju A do oleju B. Dziś na 22 zamierzam jechać do pracy i do tego czasu chciałbym uzupełnić olej. Jeszcze w temacie ewentualnej wymiany oleju - auto ma już przejechane 205000 km. Czy przy takim przebiegu, podczas wymiany oleju, warto zmienić olej z zaleconego na jakiś inny? Na jakie koszty muszę się przygotować podczas wymiany? 

PS. W bagażniku, w pozostałościach po poprzednim właścicielu znalazłem butelkę litrową oleju TOTAL 15W40. Jest ona zamknięta, więc domyślam się, że nie taki olej krąży w żyłach mojego samochodu, ale czy wielkim błędem byłoby dolanie tego oleju? Wiecie, krucho z $ ostatnio u mnie, a ta butelka z olejem się wala po bagażniku, więc wole zapytać i narazić się na śmieszność ;)

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zasadnicze pytanie jest następujące - kiedy ostatnio wymieniałeś olej w swoim samochodzie (przy jakim przebiegu i jaki czas temu)? Jeśli chodzi o rodzaj i gęstość oleju to przez cały okres eksploatacji samochodu powinno stosować się olej zalecany przez producenta, jeśli pojawią się jakieś ubytki to znaczy, że coś jest nie tak z silnikiem (spala olej lub jest gdzieś wyciek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Wymień olej - kluczowy płyn ustrojowy dla Twojego silnika (panewki, turbo) - nawet nie wiesz kiedy był zmieniany przez poprzedniego właściciela więc tym bardziej

2) Najpierw czytaj, później zakładaj - w temacie olejów jest tyle napisane, że można kilka godzin delektować się lekturą

3) Koszt z filtrem pewnie w 200 zł się zmieści (wiele firm wymienia gratis przy zakupie oleju u nich)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze @pbet - wymiana oleju to koszt maksymalnie 200zł. Lepiej zainwestować te dwie stówki i mieć święty spokój niż później ładować tysiące w naprawę silnika bo np. panewki się obrócą lub zatrze się turbo... Jeśli masz zamiar jeździć jakiś czas tym samochodem to dla własnego spokoju wymień olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to po zakupie auta bez udokumentowanej historii zawsze robi się pakiet startowy, który należy mieć wkalkulowany w budżet na zakup samochodu czyli:

- olej

- płyn chłodniczy

- płyn hamulcowy

- wszystkie filtry

- rozrząd i napęd akcesoriów

Kto tego nie zrobi kręci w życiu kolejny epizod z serii "Oszukać przeznaczenie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mrt napisał:

Zatem wymiana, przy wymianie pozostać przy zalecanym 5W40?

Tak - pozostać przy tej lepkości.

Polecam temat do przestudiowania ; Opiłki metalu w paliwie w silniku 1,5 dci do roku 2006

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu. Kupiłem jakiś czas temu Meganke 1.9 dci z przebiegiem 200 000. Nie znalem jej historii, przebieg już pierwszej nowości nie był wiec zdecydowałem się na standardowy olej 10w40. Wymieniam olej razem z filtrami co 8-10 tys km. ( Powietrza co 2 wymiany oleju ) mimo moich obaw, ze samochód będzie brał olej ... nie bierze nic. Tyle

ile wleje przy wymianie, wylewam przy kolejnej. Dojezdzilem tak do 260 000 km. Samochód nadal oleju nie zjada, pytam

z ciekawości, czy zostać przy tym oleju 10w40, czy przerzucić się na jakiś inny ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!