Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jesteście zadowoleni z pracy sprzęgła w Waszych Megankach? Ja swoją (1.6 K4M 110 koni, 2009 rok, jakieś 110 000 km przebiegu) mam od stycznia. Od początku sprzęgło chodziło twardo i brało dość wysoko, ale mi to nie przeszkadzało. Przeszkadzało mi za to, że auto przy ruszaniu i zmianie biegów potrafiło nieźle szarpać. Szarpanie to występowało w zasadzie na samym początku jazdy, ustępowało po przejechaniu kilku kilometrów i nie pamiętam, czy kiedykolwiek pojawiało się podczas dalszej jazdy. Po lekturze tego forum, na początku walki z problemem zdecydowałem się na kompletną wymianę płynu hamulcowego. Zrobiłem to w ASO. Po tym zabiegu sprzęgło zaczęło działać zupełnie inaczej, brało o wiele niżej (ale nie przy samej podłodze) a pedał działał lżej niż przed wymianą. Musiałem zmienić przyzwyczajenia, ale jeździło się na tym dość przyjemnie i jakby szarpanie było mniejsze.  Efekt ten utrzymał się... może trzy, cztery dni. Sprzęgło powoli wracało do swojej "starej" charakterystyki pracy. Czy ktoś z Was przechodził przez to samo?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też bierze dość wysoko. Od kiedy kupiłem tak jest. Nie przejmuję się tym bo w MII też brało wysoko (choć niżej). Ostatnio w kuluarach rozmawialiśmy na ten temat z kolegą @droopy i stwierdziliśmy, że takie są uroki marki, bo u niego też łapie wysoko w MII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem MI i działało to tak samo. Nawet po wymianie całego zestawu sprzęgła specjalnie niewiele się zmieniło w kwestii wysokości "brania" sprzęgła. To, że pedał chodzi ciężko, to faktycznie może być coś nie tak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za odpowiedzi. Sam sposób, w jaki bierze sprzęgło chyba aż tak mnie nie martwi. Zastanawia mnie tylko, skąd ta w sumie podwójna zmiana charakterystyki po wymianie płynu. Zaraz po tym zabiegu mechanik z ASO zrobił jazdę próbną, według niego sprzęgło chodziło idealnie. Chodziło i przestało kilka dni później, czyli wychodzi na to, że ciągle jeżdżę na "nieidealnym" sprzęgle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szarpanie to zły objaw odnośnie stanu tarczy sprzęgłowej. Szarpie, jeśli nity  tarczy sprzęgłowej trą o docisk lub koło zamachowe. Następuje większy poślizg i jest to reakcja sprężyn tarczy. Wtedy potrzeba użyć większego nacisku na pedał, żeby pokonać opór sprężyny centralnej. W samochodzie regulacja położenia jest automatyczna, więc tylko tym się objawia. Również wtedy pedał rośnie. Właśnie wyczuwalne to jest zaraz po odpowietrzeniu.

Uszkodzona pompka sprzęgła to głębokie wyciskanie do odsprzęglenia i szybkie zasprzęglanie.  

 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, trzecia_bateria napisał:

A jak wytłumaczyć, że sprzęgło szarpie na początku jazdy i przestaje wraz z ujechaniem kilku kilometrów

Też mi się to czasami zdarzy. Tylko Na zimnym. Olewam uznając, że TTTM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Sam sobie ukradnę temat tym długim postem. W ramach walki nie tyle, ze sprzęgłem co z szarpaniem, zacząłem rozglądać się za innymi przyczynami. Głupio byłoby wymieniać sprzęgło za grube pieniądze bez sprawdzenia, czy problem nie leży gdzieś indziej :) No więc czytałem forum i zrobiłem sobie listę rzeczy do sprawdzenia. Na początek te stosunkowo proste:

- MAP sensor wyczyszczony, uszczelka wygląda ok bez pęknięć,

- nowe świece, miałem zamontowane niecałe roczne świece Bosch, teraz są takie sygnowane logiem Renault,

- nowe cewki, oryginalne Beru pamiętały jeszcze fabrykę i na dwóch z czterech było widać już małe pęknięcia, wszystkie cztery zamienione na fabrycznie nowe Beru,

- nowy filtr powietrza, w sumie i tak wypadała zmiana,

- wyczyszczony czujnik położenia wałka rozrządu,

- odłączony elektrozawór KZFR.

To ostatnie pomogło,  bo auto wreszcie jedzie gładko, nie skacze przy ruszaniu i po zmianie z pierwszego biegu na drugi nie czuje nagłego katapultowania w stronę przedniej szyby. Sam elektrozawór wymieniony pół roku temu- poprzednik przepuszczał już olej od strony złącza. Efektów ubocznych po odłączeniu nie widzę- auto na pierwszy rzut oka nie straciło na mocy. To skoro wszystko jest dobrze, to po co w ogóle się odzywam? A no po odłączeniu zaworu zrobiłem sobie przegląd parametrów interfejsem ELM327. Przegląd macie w załącznikach, wszystko to nagrane na rozgrzanym silniku na postoju, przy włączonej klimatyzacji. Zastanawia mnie z tego najbardziej kąt wyprzedzenia zapłonu, bo jak dobrze pamiętam posty @jabrze , powinien on w tych warunkach wynosić do 3 stopni. Tu jest więcej, zawór KZFR podłączony albo odłączony nie ma na to żadnego wpływu. Koło ZFR nie zmieniane od fabryki, nigdy nie terkotało przy odpalaniu. Czujnik temperatury powietrza oraz cieczy chłodzącej pokazują temperaturę ok, sprawdzałem po dłuższym postoju i oba pokazywały temperaturę taką, jaka jest na zewnątrz. Wzrosty temperatur też są bez nagłych przeskoków. Silnik pali bez problemów, za pierwszym wciśnięciem startera. Sporadycznie na każdym z cylindrów zdarzają się pojedyncze wypadnięte zapłony, ale podobno tak już ma być i nic z tym nie zrobię.  Rozrząd to temat- rzeka, jak się dowiedziałem od poprzedniego właściciela, po ostatniej zmianie (kwiecień 2018) trzeba było podjechać na poprawkę. Czy coś jest z moją maszyną nie tak, czy po prostu jestem przewrażliwionym hipochondrykiem? :) 
Ps. Pyclip też jest w stanie robić takie ładne wykresy? :)

Screenshot_20191028-151303.png

Screenshot_20191028-151610.png

Screenshot_20191028-152118.png

Screenshot_20191028-152342.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna analiza.

Duże podciśnienie bo za wysokie obroty.

One wynikają z Twojego konta wyprzedzenia.

Elektrozawór jest odpięty, ale przepuszcza olej delikatnie wypełniając koło. W normalnych warunkach sterowanie jego pracą zaczyna się od 1400 obr.

Wypadania zapłonu mogą wynikać z większej amplitudy zmiany konta. Bardzo ładnie silnik pracuje z różnicą do 2 stopni. Różnica obrotów nie przekracza 20 ( 700 ).

Porównanie na podstawie również ruclipa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za merytoryczną odpowiedź :) Elektrozawór (oryginalny Renault) ma pół roku- możliwe, że poddał się tak szybko? Przewertowałem cały temat o elektrozaworze i zrobię popołudniu albo jutro szybki test. Na początek wymontuje go i trochę nim potrząsnę- w starym zaworze, przy bardziej energicznym machaniu, słychać było pracę tłoczka. Druga rzecz- mam jeszcze stary elektrozawór,  więc wsadzę go w gniazdo, zatka kanały olejowe i nic mi przynajmniej nie chluśnie. Nowy zawór tymczasem podłącze do wtyczki i zobaczę, jak zachowuje się, gdy steruje nim komputer.  Łatwiej mi to zrobić tak, niż szukać zasilacza 12V :D

Ale.. Czy sterowanie elektrozaworem jest zależne tylko i wyłącznie od prędkości obrotowej i ewentualnych błędów zapisanych w ECU?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy w ECU pozostają tylko historyczne. Kasują się zapłonem  Sterowanie przepływem (elektrozaworem) odbywa się sygnałem prostokątnym o różnym wypełnieniu i nie jest zależne od obrotów, tylko od stopnia obciążenia silnika - ( ogólne stwierdzenie przy warunku że gałęź mostka pedału gazu i gałęź mostka odchylenia przepustnicy jest w stanie zrównoważonym). 

Koło i elektrozawór pracuje tylko doraźnie. Pompa smarująca silnika wytwarza ciśnienie uzależnione od obrotów i częśč jego mimo wszystko drogą elektrozaworu powoduje nieznaczne wyprzedzenie zapłonu w czasie równomiernej jazdy. 

Jeśli Twój zawór jest nowy to powinieneś go reklamować. Miałem podobnie (5,5 stopnia) i reklamacja była z wymianą. Podstawowa rzecz, to utrudnione wyciąganie przy wymianie, bo dopasowanie sitka to rozdzielenie kanałów między sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!