Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czy trzeba wymieniać olej w automacie EDC


Ntguilty

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 mam skrzynię automatyczną EDC DC4 6-biegowa w Renault Megane IV 1.5 DCI 110KM  90tyś przebiegu, dzwoniłem do serwisu zapytać co ile mam wymieniać w nim olej w skrzyni biegów, pani poinformowała mnie że ta skrzynia jest bezobsługowa, a wymianę oleju należy zrobić dopiero przy pojawieniu się jakiś objawów.  Z drugiej strony mój mechanik twierdzi że serwis gada głupoty i chce aby skrzynia się szybciej zużyła na starym oleju i sugeruje mi wymianę. Nie chodzi mi o koszty bo niby to 320zł (olej+robocizna) ale pytanie czy w ogóle ruszać tą skrzynię czy lepiej zostawić?

Edytowane przez Ntguilty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Okazało się, że w moim Kadjarze 1.33 EDC jest mokre sprzęgło. Wymiana wg ASO po 120 000 km lub 6 latach. Mam zamiar skrócić ten przebieg co najmniej o połowę. Dodatkowo wymianie podlega filtr oleju w skrzyni. Pojemność układu to wg ASO ok. 3l (gdzieś dorwałem informację, że 6). Ale kupując oryginalny olej i filtr sygnowany przez Renault narażamy się na koszt rzędu ok. 750 zł przy 3l, nie mówiąc już o kosztach robocizny w ASO. Ford do tej samej skrzyni (zwanej nie EDC a PowerShift), produkowanej przez niemiecki Getrag oraz Volvo polecają Motul Multi DCTF, który można nabyć w cenie ok. 35 zł za 1l, a filtr poza ASO kosztuje nie prawie 200 lecz ok. 90 zł.

Pytanie z innej beczki: na ile szkodliwe jest przypadkowe przesunięcie lewarka skrzyni z poł. D na N? Przez nieuwagę da się to zrobić, bo nie ma blokady jak w przypadku P i R. Jak to wpływa na skrzynię dwusprzęgłową oprócz chwilowego wzrostu obrotów silnika na tzw. "luzie", bo noga cały czas naciska na pedał przyspieszenia lub jedziemy na tempomacie? Olej raczej nie steruje działaniem skrzyni jak w typowym hydraulicznym automacie? Bo to przecież zwykła skrzynia mechaniczna z elektronicznym sterowaniem - zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ASO chodziło o ilość oleju który się wymienia a nie faktyczną pojemność układu? Tak jak w skrzyniach hydrokinetycznych. Zaznaczam odrazu że nie wgłrbiałem się wogole w edc:) jedyny automat który znam to al4 lub jak kto woli dp0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!