Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Megane 2 PH2, drgania kierownicy,


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Słuchajcie mam problem, pacjentem jest megane 2 ph2 i borykam się z biciem kierownicy.

Na zimowkach 205/55/16 bicie kierownicy występuje powyżej 130km/h na prostym i od 90km/h na zakrętach.

Na oponach letnich 225/50/17 bicie na prostym od 90km/h i to samo na drugim komplecie letnich opon 215/45/17.

Koła wyważane na dziesiątki sposobów i bez rezultatu, więc wadę opon, felg można wykluczyć.

Drgania nie ustępują po odpuszczeniu gazu.

 

 

Co do wymian to praktycznie całe zawieszenie jest nowe:(wahacze, poduszki amortyzatorów z łożyskami, sprężyny, maglownica z końcówkami, tarcze z klockami, łożyska kół, poduszki silnika, zbieżność, luzów na sworzniach wahacza brak).

Piasty bicie zerowe, ledwie 0,01mm, tarcze zakładane na czujnik. Zaciski zrobione, nic nie trzyma wszystkie odbijają.

Luzów na sankach - brak.

 

Z podpowiedzi mogę dodać, że po zmianie sprężyn na -35mm amplituda drgań jakby się pomniejszyła, ale drgania nadal występują.

Już brak mi pomysłów o co chodzi i gdzie szukać przyczyny.

Półosie wydają się ok, delikatny luz osiowy, a obrotowego luzu praktycznie zero, jedynie na przegubie wewnętrznym delikatny luz obrotowy 1mm.

 

Jakiś pomysł gdzie szukać? Jak sprawdzić, co zweryfikować jeszcze? Pozostały w sumie półosie i amortyzatory, ale to nie ma sensu wymieniać w ciemno.

Edytowane przez crea000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, crea000 napisał:

Półosie wydają się ok, delikatny luz osiowy, a obrotowego luzu praktycznie zero,

 - jedynie na przegubie wewnętrznym delikatny luz obrotowy 1mm.

Jak wygląda stan łożyska podporowego półosi prawej???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane do strojenia zbieżności  ze zmianami konstrukcyjnymi zawieszenia są niezgodne. Każdy tuner o tym wie. Z przodu geometrię można nieznacznie korygować przez zmianę zbieżności natomiast z tyłem nic nie można zrobić przy wahaczu ciągnionym. Im szersze opony tym dokładność ustawienia musi być większa. Do wyprowadzenia potrzebujesz niezłego praktyka, a nie pierwszą lepszą stację. Da się to zrobić dla opony 225 w M2. 

Bardzo dokładnie to opisałeś. Różnica prędkości na prostej i na zakręcie to różnica z przeniesienia obciążenia na koła. W tej chwili masz za duży plus na przednich kołach. Niwelując go będzie rosła prędkość odczuwania drgań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2021 o 11:27, Andrzej-2010 napisał:

Jak wygląda stan łożyska podporowego półosi prawej???

 

Do sprawdzenia, nie miałem możliwości zweryfikować dokładnie.

 

W dniu 5.06.2021 o 12:35, jabrze napisał:

Różnica prędkości na prostej i na zakręcie to różnica z przeniesienia obciążenia na koła. W tej chwili masz za duży plus na przednich kołach. Niwelując go będzie rosła prędkość odczuwania drgań. 

 

Po wymianie magla, zbieżność ustawiona na -5 z tego co rozmawiałem, bo tak mają meganki.

W zasadzie nie ma już gdzie szukać.

Dziwi mnie ta rozbieżność w objawach. Komplet zimówek 205/55/17 bicie ma na łukach od 80-90 (delikatne bicie, ale czuć i widać podczas prostowania kierownicy) a na prostej drodze przy około 120-130 a później zanika.

Komplet letnich to jeździć się nie na, bo przy 80-90 dość mocno buja kierownicą, przestaje przy 120-130km.

Czyli do sprawdzenia zbieżność i te łożysko podpory. Chociaż gdyby to było coś z półośkami to drgania ustępowałyby po odpuszczeniu gazu, a tu drgania są niezależnie czy auto na biegu, czy na luzie, czy pedał wciśnięty w podłogę.

Jeszcze jedną rzecz zauważyłem, jako, że fotel pasażera ma mały luz to od ok 40 km/h widzę na zagłówku pasażera delikatne drganie, które nie zwiększa swojej intensywności wraz ze wzrostem prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jabrze napisał:

Z przodu geometrię można nieznacznie korygować przez zmianę zbieżności,

 - natomiast z tyłem nic nie można zrobić przy wahaczu ciągnionym.

Geometria z przodu ;

  - to również kąt pochylenia kół,

  - to należy też sprawdzić - czy mieści się w podanych granicach;

        - nastąpiła wymiana sprężyn,

        - nie ma właściwego kąta pochylenia koła, bez dobrej, prawidłowej zbieżności, 

Prawidłowe wartościach zbieżności i pochylenia kół z tyłu;

   - nie są możliwe, jeżeli tylna belka uległa uszkodzeniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu zbieżność się ustawiało dla samochodu obciążonego, przygotowanego do jazdy. Teraz dla danego typu mamy przygotowane dane wejściowe i nie obciąża się samochodu. Ingerencja przez obniżenie zawiasu nie spełnia tych danych. Nie możemy przyjąć -0,05 jako dane wejściowe. Ja wiem, że to jest prawie nic, tym bardziej, że Megane nie ma precyzyjnego układu kierowniczego, ale dla tak szerokiej opony to ma znaczenie. Ciekawy jestem jak wyglądają kąty nachylenia i czy się mieszczą w danych z tej tabeli. Tu trzeba iść na kompromis. Już same opony nie mogą być używkami po przejściach. Biorąc pod uwagę zaniechania stacji odnośnie kalibracji aparatury można się kręcić w kółko. 

Te drgania o których piszesz to nic innego jak trzymanie toru jazdy przez wszystkie opony niezależnie od pogody. Na mokrym będą to niebezpieczne uślizgi. Rzadko który kierowca to czuję nawet jak jest już źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie w poprzednim samochodzie. Czego to ja nie robiłem żeby pozbyć się tych wibracji. Kolega podpowiedział mi żebym jechał do odpowiedniego fachury żeby zobaczył półosie, pojechałem, werdykt okej. No to pierścienie centrujące, okazało się że za płytko były wepchniętę do otworu felgi, na środku kołnierza piasty był garb, o którego pierścień powinien się zaprzeć, poprawione, wibracje dalej występowały. Tarcze, dwa komplety, 2k zł poszły w same tarcze, bez rezultatu. Wróciłem do fachury od półoś, wymieniliśmy przeguby wewnętrzne mimo iż nie wykazywały luzów, no i bam, trafione. Samochód jechał jak po stole. Niebiański komfort w każdej prędkości. Nie wiem jak koszty w Meganie, ale jak nie są duże, to bym ogarnął i myślę że problem będzie zażegnany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, J3drula napisał:

Wróciłem do fachury od półoś, wymieniliśmy przeguby wewnętrzne mimo iż nie wykazywały luzów, no i bam, trafione.

Samochód jechał jak po stole.

Jakie przebiegi miały te przeguby???

W tym przypadku - zjawisko pojawiło się po zmianie sprężyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, sam samochód miał 340kkm nalotu, myślę że przeguby były jeszcze ori. Ja samochód odstawiłem, robota zrobiona i dalej tematu nie drążyłem. Odnośnie zmiany sprężyn, każda nowa będzie inaczej układała zawieszenie samochodu, dlatego przegub też inaczej się ułożył i powoduje wibracje/drgania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód ma 154k przebiegu.

Półosie wyglądają tak:

 

 

 

Ta prawa trochę jajo ma. Może to mieć jakiś wpływ na drgania? Przeguby są ok.

5 godzin temu, J3drula napisał:

Nie wiem jak koszty w Meganie, ale jak nie są duże, to bym ogarnął i myślę że problem będzie zażegnany.

 

Półosie komplet jakieś 400zł. Więc dramatu nie ma.

Edytowane przez crea000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam musi być równa praca osiowa, żadnych odchyleń. Lewa już też chyba coś zaczyna odstawać, ale ta prawa dramat. Mając takie defekty naraża się na ogromne siły łożysko, a za łożyskiem zaczną się problemy z tarczami, i tak dalej. 400 zł to ja bym się nie zastanawiał, robić i zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2021 o 17:16, J3drula napisał:

Lewa już też chyba coś zaczyna odstawać, ale ta prawa dramat.

 

Tylko to jest praca półosi bez kół na podniesionym samochodzie, więc półosie inaczej pracują. 

Reasumując, mogę porwać się na wymianę półosi lewej w ciemno, zobaczę czy coś się poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!