Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Producent zaleca wymianę co 160k km i nie ma potrzeby w tym poprawnie skonstruowanym silniku skracać tych interwałów. Zawsze można nagrzewnicę wymienić... Swoją drogą to jak ten rozrząd Ci wymieniali to pompę wody też wymienili? Czy tylko pasek i rolkę?

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komplet był zmieniany tzn pompa pasek rolka. Tylko muszę jutro zobaczyć producenta tego paska na naklejce bo szczerze mówić 40tys km To dla mnie rok jazdy.  Myślę nad tą nagrzewnica bo to chyba na szybsza rzecz do sprawdzenia tyle że muszę się rozejrzeć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze takie może pomocnicze, czy po wymianie termostatu układ dokładnie został odpowietrzony ? 

Sprawdziłeś na czuja (dotyk) węże  po nagrzaniu silnika i otwarciu termostatu czy robi się ciepły ? 

Nie odkręcaj korka od zbiornika czasem, gdy silnik nagrzany :!:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z mechanikiem co wymieniał termostat i twierdzi że odpowietrzony ale jego zdaniem samochód jak tak to i jak opisuje może miec słaba uszczelkę przy głowicy dlatego mam podjechać po pracy i mi to sprawdzi. Dopytam o to odpowietrzenie jeszcze raz go i dam znać co test spalin pokazał. 

 

A więc pokolei... 

Rano na rozgrzanym ale nie gorącym  silniku z uwagi że miałem dosłownie pełen zbiornik od płynu chłodniczego powoli upuszczałem kurek aby wypuścić powietrze no i trochę płynu też poleciało. Po ustabilizowaniu się poziomu zakrecilem wszystko i do pracy. Między czasie telefon do pana co wymienił mi termostat i pytanie czy odpowietrzał na co odparł ze tak i jeśli płyn się "buzuje" to uszczelka pod głowica siadła. Umówiłem się jak pisałem wcześniej na sprawdzenie spalin. Podczas pomiaru czy w zbiorniku zbierają się spaliny na zimnym silniku na rozgrzaniu silnika bez uwag. Miałem auto rozgrzać no więc pojechałem kawałek aż temp. Była wyższa z uwagi na mróz. Gdy temp. Wskazywała że już ciepły silnik wróciłem lecz po chwili temp spadła do pierwszej kreski pan ponownie podłączył urządzenie do sprawdzenia spalin brak zmiany koloru lecz w trakcie dogrzewania sie silnika płyn poszedł przez rurkę. I słyszę to napewno coś z silnikiem głowica... Ok kurek zakręcony jadę przeginać auto i po rozgrzaniu zaczął grzać (wcześniej nic nie grzał). Wróciłem płyn był w normie nie buzował.. Węże miękkie. Rozmawiam z Panem odnośnie ewentualnej wymiany nagrzewnicy i dopytuje jak układ się odpowietrza bo chyba zrobię to sam.. A Pan że on odpowietrza się sam przez zbiorniczek ? i tu już zapaliła mi się lampka ze coś chyba nie tak może być z odpowietrzeniem. Szybka wizyta u mechanika z polecenia i pytanie czy ten układ się odpowietrza sam to się zaczął śmiać i pokazał mi dwa odpowietrzniki. Szybka kawa auto się na mrozie trochę schłodziło i mi odpowietrzył pierwszy odpwoietrnik przy termostacie odrazu płyn, odpowietrznik od nagrzewnicy przy podszybiu po ok 30 sek płyn. Nowy mechanik kazał jutro pojutrze o próbować odpowietrzyć jeszcze raz od zimnego silnika.. 

 

Sądzę że chyba wyrzut płynu spowodowany nieprawidłowym odpowietrzeniem, bo teraz po powrocie do domu silnik praktycznie rozgrzanny na maxa ciepło w kabinie to w zbiórki ku wszystko ok. I poobserwuje co będzie z ogrzewaniem i jeśli będzie grzał w kratkę wymienię nagrzewnice. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat był wymieniany ponieważ samochód nie zawsze grzał. Jak pisałem na początku jadąc początkowo lekko grzał potem po rozgrzaniu silnika chwilę dmuchał zimnym powietrzem potem temp spadała do niższej pozycji po czym zaczynał grzać. Wskazywało to na blokujący się termostat. 

Czy był zapowietrzony przed wymiana termostatu wątpię bynajmniej ja nic nie widziałem nie mailem nigdy sytuacji aby zbiornik był pełen, od rozrządu tj ok 60 tys km nawet 1 litra płynu nie dolałem . Co do mechanika nie bede się wypowiadał bo ręce opadają. Więcej sie człowiek od was dowiaduje i analiuje fakty i tylko dzięki waszym wskazówka zacząłem koabinowac z odpowietrzeniem jak się robi itd...  Oddając samochód masz nadzieję że będzie ok ale nie jest. Mechanik jest bardziej z tych ogarniętych co ogólnie analizuje clipa i sprawdza co jest grane przed naprawa. Lecz tu chyba zapomniał odpowietrzyć i nie chce się przyznać albo ma rację że cos się pier..  Tyle że tea spalin wyszedł negatywnie. Samochód pojechał na niepalenie przy zimnych temperaturach tj przy temp od 2 stopni w dół. Wymiana świec pomogła nie mogę mówić że nie bo wizja była już wtrysków ale problem z grzaniem nie rozwiązany. 

Edytowane przez Michuwbk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obudowie termostatu jest ewidentnie widoczny ten odpowietrznik a sam silnik odpowietrza się całkiem łatwo, ale nie sam z siebie. Termostat jak najbardziej może się zablokować, ale nie wygląda mi to na jego winę, na małym obiegu grzałby się silnik. Pojeździj i daj znać. Została nagrzewnica lub pompa wody, bo już nic tam więcej nie ma.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2021 o 23:09, omega napisał:

Na obudowie termostatu jest ewidentnie widoczny ten odpowietrznik a sam silnik odpowietrza się całkiem łatwo, ale nie sam z siebie. 

 

No dokładnie dziś albo jutro zobaczę jak znajdę czas jeszcze raz poodpowietrzam te dwa punty, między czasie będę obserwował ogrzewanie. 

 

Układ wydaje mi się odpowietrzony w zbiorniczku płynu nie widzę żadnych anomalii. 

Teraz jesli chodzi o nagrzewaniu auta to jest tak do pelnego rogrzania silnika idzie wszystko fajnie (zjecie) daje ciepło jak się nagrzeje silnik też jest ok grzeje ale do czasu jak stanę np jak wczoraj w paczkomacie stanąłem na ok 30 - 40 sekund to auto już dmuchalo zimnym powietrzem dopiero po przejechaniu ok 400 metrow zaczyna lekko grzać. 

IMG_20211212_141907.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli odpowietrzanie nie do końca pomogło lub było źle zrobione. Ze swojego doświadczenia powiem, że te silniki odpowietrza się bardzo łatwo. Wystarczy odkręcić tylko korek przy termostacie i założyć wężyk 0,5 m na odpowietrznik wyprowadzony pionowo w górę lub założyć dłuższy wężyk i jego drugi koniec włożyć do zbiornika wyrównawczego. Nigdy nie odkręcałem korka na wężu do nagrzewnicy bo nie było takiej potrzeby. Zawsze w moim przypadkach ogrzewanie kabiny działo bez problemów. 

Ten przypadek kolegi @Michuwbk naprawdę śmierdzi mi zapchną nagrzewnicą. Ale tak jak podpowiadają koledzy ( @Prezes) warto zacząć od porządnego odpowietrzenia układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewnicę możesz sprawdzić po chamsku wpinając z jednej strony wąż z wodą pod dużym ciśnieniem i obserwować co się dzieje z drugiej strony. Czasami taki zabieg nawet ją wyczyści. 

 

Nie wiem czy jest taka możliwość (w innych samochodach była) to podejrzał bym parametry uchylenia klapy ciepło/zimno oraz z czujników temperatury.

 

No i przede wszystkim porządnie odpowietrzyć. 

 

Prawdopodobnie jest tam zawór przed nagrzewnicą, sprawdzić. Jeśli nie ma to proszę mnie poprawić.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, CzechuXX napisał:

Prawdopodobnie jest tam zawór przed nagrzewnicą, sprawdzić. Jeśli nie ma to proszę mnie poprawić.

Zgodnie z sugestią poprawiam. Brak takiego zaworu, woda krąży ciągle przez nagrzewnicę. O ogrzewaniu decydują tylko klapki ciepłe/zimne powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie. 

Ogólnie nagrzewnice mam zamówiona i muszę tylko obcykać jej wymianę ? sam za bardzo nie mam warunków mój blokowy garaż nie pozwoli mi tego wykonać.. Wstępnie umówiłem się ze znajomym że zrobię to u niego ale to muszę dogadać jeszcze aby pasowało czasowo. Choć chce się zapytać jeszcze w jednym zakładzie ile by wzięli za robote. Aniewa pytanie techniczne ? płyn chłodzacy dać ten sam czy nowy zaznaczam że max 3 mce będzie wymieniany rozrząd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec dziś wymieniłem nagrzewnice. Temp na zewnątrz +2 c więc co do 100 proc pewności zaczekam do mrozów, ale: po rozgrzaniu silnika odrazu jak temperatura skoczyła na nominalna stanąłem na poboczu i grzanie działało stałem jakieś 5 min aż temp. Silnika spadła (zapewne dlatego że odrazu stanąłem po rozgrzaniu) następnie jechałem dalej grzanie ok. Dojechałem do domu na parkingu stałem na postoju z odpalonym silnikiem jakieś 3 minuty auto grzało.. A przypominam że wcześniej zimno leciało przy odbiorze paczki... Wydaje mi się że temat załatwiony ale zaczekam do mrozu. 

Stara nagrzewnica nie wyglądała źle nawet sobie do środka dmuchałem i powietrze szło bez oporu ale wiadomo powietrze pójdzie najkrótsza droga to nie płyn chłodzacy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!