Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Montujemy TEMPOMAT w MII


Driver

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zabieram się za montaż tempomatu, zwijacz, przyciski, wszystko jest. Niestety brakuje kostki do podłączenia przycisku tempomatu przy regulacji świateł. Czy może ktoś mi wytłumaczyć co teraz zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie masz fabrycznie położonej instalacji pod tempomat. Musisz przeciągnąć jeśli dobrze pamiętam 4 przewody od komputera wtrysku a resztę znajdziesz obok tzn. skrzynka bezpieczników. Robiłem tak u siebie i jakis większych trudności nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, dzisiaj udało mi się w końcu dotrzeć do zwieńczenia projektu.

 

Posiłkując się postem Drivera oraz inwencją twórczą uruchomiłem w mojej Megi tempomat.

Instalacja pod tempo oczywiście była w zestawie, przycisk dokupiłem bardzo dawno temu i rozpocząłem czatowanie na resztę gratów.

Ostatnio udało mi się dorwać w dobrej cenie poduchę i przyciski więc do dzieła...

 

Czego użyłem:

 

1. kabelki

2. rurki termokurczliwe

3. gniazdo męskie prosty do druku 3 pin

gniazdo-do-druku-proste-3pin-crimp.thumb.jpg.e3d3f5cf092cd0bd6f36a275c98823ea.jpg

- do znalezienia w każdym sklepie elektronicznym

- jeden pin można śmiało wyciągnąć, będziemy korzystali tylko z dwóch

4. dwóch końcówek rurkowych izolowanych

240_0_productGfx_ca1d9508618b0370a31844b8c9451662.jpg.28f0f92aacda0552b27e2146c7429207.jpg

- dobrze jest je dobrać do wtyku z poz. 3 aby ciasno siedział na pinie

5. trochę kabla 2,5 mm z instalacji elektrycznej

 

Swoją poduszkę udało mi się dorwać na allegro za 30 zł.

WP_20171202_16_47_38_Pro.thumb.jpg.b12d406a2d27da50a1e1e8c2345e54c0.jpg

 

Oraz przyciski przy okazji innych zakupów za 45 zł.

WP_20171202_16_48_17_Pro.thumb.jpg.fa9e65a6bbd93157797d7ac7cb91d35d.jpg

 

Realizacja:

Przygotowujemy kabelek do przycisków.

Docinamy termokurczliwą koszulkę do długości rurki, naciągamy od strony rurki i nabijamy na pin w kostce.

Wkładamy kabelek, zaciskamy i naciągamy termo od strony kabelka.

WP_20171202_16_49_22_Pro.thumb.jpg.515bd0ee750db980e333e9ce054acd7e.jpg

Gotowa kostka.

WP_20171202_16_49_27_Pro.thumb.jpg.ad3ca89cc96a7cb1acd4efde58d1bd5f.jpg

 

Z kabla do instalacji elektrycznych wybieramy jeden przewód. Zdejmujemy izolacje i za pomocą pilnika i papieru ściernego tworzymy pin do kostki przyłączeniowej.

Zajmuje to trochę czasu, ale efekt jest wart poświęcenia.

WP_20171202_16_50_04_Pro.thumb.jpg.85a4c0587c296dea524a8190fd0389e8.jpg

 

Dobieramy się do zwijaka. Rozebranie kierownicy nie powinno nastręczać problemów.

Przygotowane miedziane przewody idealnie wpasowują się w gniazdo przełącznika zespolonego.

WP_20171209_16_56_28_Pro.thumb.jpg.b6a65b47c237ca21d5079c4a5dbd962a.jpg

 

Rozbieramy zwijak, wyciągamy taśmę. Ja posiłkowałem się filmami z yt w celu późniejszego złożenia. 

Za pomocą wiertła wiercimy miejsce na przewody wychodzące ze zwijaka. 

Gdy wiertło znajdzie ścieżkę wiercimy drugi otwór na końcu naszego tunelu w celu dobrania się do ścieżki. 

Do otworu wprowadzamy kabelki z wcześniej zarobioną kostką. Gdy wyjdą górą, lutujemy je do ścieżek.

WP_20171209_22_38_02_Pro.thumb.jpg.5f09229500e09724daccbf4153822ce2.jpg

Eleganckie i bezpieczne.

WP_20171209_22_38_19_Pro.thumb.jpg.504dc82ffd3ae1aff31b109bb9623dba.jpg

Ja dodatkowo zabezpieczyłem klejem na gorąco. Trzeba tylko uważać na ilość kleju bo górą idą dwa kable, a sama kostka musi się wsunąć w swoje pierwotne miejsce.

 

Z drugiej strony taśmy lutujemy dwa kabelki jak w poście Drivera, przy czym nie za długie. Do drugiego końca kabelków lutujemy przygotowane wcześniej wsuwki z przewodów miedzianej instalacji elektrycznej. Zabezpieczamy termokurczem. Ja przygotowałem dłuższe wsuwki i na podstawie oryginalnych pinów dociąłem z zapasem na cynę.

Składamy taśmę ale bez zakładania plastikowej osłonki na piny, co widać na zdjęciu po niżej.

 

Można wracać do auta. Składamy zwijak.

WP_20171210_10_55_19_Pro.thumb.jpg.c9b2235c077d731b7b7e7771f73b26fa.jpg

Jak widać mamy dwa dodatkowe piny.

WP_20171210_10_55_42_Pro.thumb.jpg.f15695381ef8d3b02cf8df498a7478a7.jpg

Wystarczy je wsunąć w swoje miejsca przeznaczenia i umościć przewody.

WP_20171210_11_02_09_Pro.thumb.jpg.b4277d293252dd880119aca48cc9c039.jpg

Składamy wszystko do kupy.

WP_20171209_18_47_53_Pro.thumb.jpg.e04223c4e34240f36aa320a15224ce02.jpg

 

Dzisiaj sprawdzone wszystko w praniu. Tempomat jak i ogranicznik działa.

Na razie bez aktywacji na zegarach, ale w sumie dobrze bo dobrze wiedzieć ile spala na tempo.

Satysfakcja z wykonanej pracy, bezcenna;)

 

Podziękowania dla sąsiada, który szybko i skutecznie załatwił torx'a do odkręcenia kierownicy.

Edytowane przez skorczi
  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć,

sam też rozmyślam o tempomacie w mojej megance ph2, i tak się zastanawiam w kwestii przycisków, czy ktoś wykorzystywał może przyciski od sterowania radia/cd? Nie używam ich bo radio wymieniłem na inne, więc cała gałka z lewej strony sterująca radiem oryginalnym jest dostępna i może dałoby się ją do tempomatu podłączyć. Czy ktoś już tego próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania taka sama, trzeba by rozebrać cały pilot radia, pomysleć gdzie chcesz mieć jaką funkcje tempomatu, wlutować odpowiednie rezystory i podpiąć wszystko pod 2 przewody spod kierownicy, wykonalne, wystarczy logicznie pomyśleć, i potrafić używać lutownicy, lecz moim zdaniem najlepszą opcją jest założenie po prostu oryginalnego na kierownicy, lub pociągnięcie przewodów gdzieś w inne miejsce. W moim przypadku super miejsce jest na kawałku plastiki przy ręcznym. Bardzo się sprawdza, Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. O włączniku przy ręcznym myślałem na początku, ale tak mi wpadł pomysł z tym sterowaniem od radia. Natomiast wymiana kiery na tą z przyciskami niebardzo mnie interesuje, ale może jeszcze rozważę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie! Po udanej modyfikacji radia Medianav do Megi chciałbym dołożyć tempomat. Moje autko to Megane w wersji Sport Way. Kostkę przy regulacji świateł mam, niestety nie mam kostki z dwoma przewodami w kierownicy. Chciałbym zrobić obsługę tempomatu w kierownicy tak jak w oryginale, lecz nie chciałbym wymieniać tzw. na forum pająka bo to generuje dodatkowe koszta. Uruchomić wszytko mogę interfejsem Delphi. Ktoś pisał że uruchamia dzięki ELMowi, ale nie pisze jakim softem. Czytałem całość 3 razy i nie potrafię załapać w jaki sposób mogę dołożyć sobie te przewody. Wiem, że trzeba dolutować 2 lub 4 przewody do jakiejś kostki czy taśmy, lecz kompletnie nie wiem w którym miejscu się to znajduje. Zdjęcia z pierwszych postów wygasły a z tych które są dla mnie nie wiele wynika. Czy mógłby mi ktoś to wytłumaczyć, ewentualnie podeprzeć się zdjęciami? Szukałem na FTP manuala, ale chyba nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Sprawa jest bardzo prosta. Kupujesz włącznik tempomatu ( przy regulacjii świateł ) Podpinasz pod kostkę. Następnie rozbierasz kolumnę kierowniczą, masz tam 3 kostki, jedna będzie czarna, odpinasz ją, do kostki wchodzi 7 przewodów, z czego 2 nie wychodzą dalej, to są przewody w które należy podpiąć rezystory 900, 300, 100 oraz 0 om.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio zainteresowałem się montażem tempomatu w swoim samochodzie i na pierwszy rzut oka wtyczki dla niego nie było niestety tam przy regulatorze jasności podświetlenia. Zacząłem jednak zaglądać głębiej i nad UCH, pomiędzy modułem, a grodzią do wiązki przewodów doklejona jest jakaś wtyczka, która do niczego nie jest podłączona. To nie jest wtyczka od tempomatu prawda, powinna być chyba biała? Ktoś wie w ogóle od czego ona może być?

 

IMG_20180516_125841.jpg  IMG_20180516_130008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,  czy mógł by ktoś odgrzać temat zamontowania tempomatu w Megane II Ponieważ temat jest bardzo stary i nieuporządkowany nie ma jednej konkretnej instrukcji. Najlepsza była by taka od myślników krok po kroku co należy zrobić i ze zdjęciami i schematami one najbardziej pomagają. Ponieważ przeczytałem cały post bez zdjęć które wygasły z upływem lat nie jestem wstanie sobie poradzić. Dziękuje za cierpliwość i wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1. Sprawdź czy masz instalację - biała wtyczka,

2. Załóż włącznik tempomatu,

3. Sprawdź czy masz możliwość podłączenia guzików (wyciągnij poduchę powietrzną),

4. Podłącz guziki sterujące.

 

Złóż wszystko do kupy :)

- Przycisk tempomatu 50 zł

- Poducha 50 zł

- Guziki sterujące 40 zł

- zwijacz 100 zł

 

 

01.JPG 02.JPG03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że tempomat działa bez ingerencji CLIPem. Po prostu nie wyświetla nic na zegarach, co mi odpowiada. Jeśli nie chcesz używać oryginalnych części, albo upewnić się że działa to:

- żeby uruchomić tempomat bez oryginalnego przycisku należy w białej kostce za panelem zewrzeć 2 styki. Jak spojrzysz na nią w ten sposób, że pusty pin będzie w prawym górnym rogu to należy zewrzeć środkowy dolny i prawy dolny

- do sterowania służą 2 przewody przy kostce podpiętej do zwijacza pod kierownicą. Do tej kostki idzie 7 przewodów. 5 jest w jednym rzędzie i są one od poduszek. 2 są "samotne" w drugim i one są od tempomatu. Możesz się upewnić sprawdzając które nie są podpięte do niczego. U mnie w gnieździe nie było pinów od tempomatu.

 

Następnie sterowanie lutujesz sobie w taki sposób, że dajesz 4 przyciski. Jeden bez rezystora i to jest 0. Drugi z rezystancją ok. 900 omów i to jest R (może być 850, też działa). + 270, a - 100 analogicznie. I to wszystko :P

 

Ja początkową wersję z prymitywnym sterowaniem zrobiłem w 3 h za 30 zł. Dzisiaj dorobiłem sobie przyciski z tyłu pilota do radia. Strasznie mało tam miejsca, ale po 6 godzinach walki wszystko umieszczone :)

 

post-52198-0-39325500-1423051404[1].jpg

20180628_193912[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!