Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Elektrozawór sterowania zmiennych faz rozrządu


ryszard33

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

To może i ja przedstawię swój problem. Na początku lutego był wymieniany rozrząd bez KZFR i termostat. Początkowo wszystko było ok ale w lipcu pojawił się delikatny klekot. Jako, że auto stało parę dni to pomyślałem, ze popychacz zaworów się odezwał. Jakie było moje zdziwienie gdy po 300 km trasie auto nagle zgasło a po odpaleniu zaczęło metalicznie klekotać i to tak jakby miało się coś rozpaść.

Po powrocie do domu wizyta u mechanika który robił rozrząd. Stwierdził, że KZFR do wymiany i po kilku dniach mam przyjechać na wymiąńę. Zauważyłem, że nie jest to równomierny klekot, raz głośniej raz ciszej, czasami znika, silnik może być ciepły lub zimny, bez znaczenia. Auto raczej się nie muli, wg mnie nieźle przyspiesza, równo trzyma obroty, czasami silnik delikatnie się zatrzęsie ale nieznacznie.

W końcu koło wymienione w pierwszej połowie sierpnia i dwa dni spokoju. I znów klekot. Początkowo tylko przez ok 1-2 sek po odpaleniu ale z każdym dniem gorzej. Mechanizator stwierdził, że to elektrozawór sterujący KZFR ale jest dość drogi i mam zdecydować czy zmieniamy. Stary wyczyścił, sprawdził ustawienie rozrządu (podobno). Jest lekka poprawa ale silnik nadal stuka, głośniej po odpaleniu a później to różnie; głośniej, ciszej za chwilę wogóle nie stuka, znów stuka i tak bez końca...

I tak się zastanawiam czy to faktycznie elektrozawór czy zupełnie coś innego? Czy w Poznaniu może ktoś polecić dobrego mechanika a nie magika?

Albo ewentualnie wypożyczyć na chwilę sprawny elektrozawór i sprawdzić czy to faktycznie on bo nie chcę w ciemno ładować kasy. Podjadę, sprawdzimy, odwdzięczę się browarkiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej silnikowy dawno temu wymieniany? A jeśli tak, to czy jest go pod poziom max? W tym wątku pisałem jakiś czas temu, że u mnie było wymieniane KZFR w 2011 roku i przejechane mam od tego czasu około 28 tys. km. Równe 2 lata temu wymieniałem elektrozawór KZFR, bo gasł mi na zimnym silniku, a w zeszłym roku odezwało się KZFR po raz pierwszy, ale poziom oleju był dokładnie w połowie zakresu pomiędzy 'min' a 'max'. Gdzieś wyczytałem, że lepiej, jak jest więcej oleju, więc dolałem pod kreskę 'max' i od tej pory nie usłyszałem KZFR ani razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś wymieniłem elektrozawór...

Od dłuższego czasu zauważyłem spadek momentu, a potem terkot podczas jazdy. Że szkoda mi było wydawać 400 zyli to zaryzykowałem i kupiłem używkę za 50 (65 razem z przesyłką). Wymieniłem i ucichł terkot a moc wróciła (mogła by być jednak większa (-; ).

Stary stwierdziłem że rozbiorę. I tak już była sprężynka rozciągana.

Po kilkunastu minutach zmagań udało się. Kilka stron wcześniej w tym wątku był opis że komuś się przetarł element i olej wyciekał i utrudniał ruch tłoczka. Według mnie olej tam w niczym nie przeszkadza a wręcz przeciwnie, zapobiega przetarciom a wyciek w żaden sposób nie wpływa na pracę.

U mnie było inaczej. Nic nie było przetarte, ale sam tłoczek był w gęstej, ciemnej mazi, która jak podejrzewam ograniczała ruch tłoczka(iglicy). Podejrzewam że któryś z poprzednich olejów był jakiś lipny (dziwnym sposobem znikał, ok 1l na 1000km). Teraz trafiłem na ten "właściwy" i już ok 6-7 tys. km i ubyło ok 0.1l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Przeczytałem cały wątek + kilka innych i nie doszukałem się opisu pracy elektrozaworu po podłączeniu do aku "na sztywno"

Mój zawór po podpięciu zasilania specyficznie "cyka" a tłoczek cały czas b. szybko pracuje.

Czy tak powinien się zachowywać?

Nie wiem dokładnie jakie napięcie daje komputer, ale wg mnie impuls z kompa powinien otwierać przepływ oleju ( przesunąć tłoczek ) a po odłączeniu zamknąć ( powrót tłoczka ).

Nie znam nikogo z renówką, żeby sprawdzić jak działa ten elektromagnes po podpięciu do aku.

Proszę o podpowiedź, jak wasz elektrozawór się zachowuje po podpięciu. Tłoczek w środku cały czas cyka/pracuje - czy tylko pod napięciem przesuwa się w 1 pozycje a wraca po odłączeniu prądu?

 

lapka2.gif

Regulamin pkt.

5.6 - pl-literki

5.7 - ortografia. Aston76

Edytowane przez qurapt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za błędy, pośpiech nie jest dobry...

Sylwekdm dzięki za odpowiedź - teraz przynajmniej wiem, że elektromagnes nie działa poprawnie.

Kzfr wymieniłem zaraz po zakupie auta, ale o czujniku nie wiedziałem.

Pytałem handlarzy o ruch używanego czujnika, w odpowiedzi otrzymałem: "po podłączeniu pod akumulator następuje ruch posuwisto zwrotny".

Czyli używki też są uszkodzone?

Edytowane przez qurapt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) No właśnie, czy Clip w jakikolwiek sposób pokaże błędne działanie elektrozaworu?

2) Ktoś wcześniej wspominał, że po odłączeniu wtyczki elektrozaworu, wyświetla się błąd. Mi żadnego błędu nie pokazuje po jeździe bez podłączonego zaworu.

3) Kupiłem ( wg. sprzedawcy 100% sprawną ) używkę i po zamontowaniu nie zauważyłem różnicy. Sterowanie z komputera dochodzi do zaworu.

Proszę o podpowiedz odnośnie tych 3 problemów. Dzięki.

Edytowane przez qurapt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qurapt:

Ad.1 - nie wiem nic na ten temat

Ad.2 - nie wiem, jak z błędami po jeździe bez podłączonego zaworu, ale w moim przypadku w trakcie jazdy z odpiętą wtyczką świecił się napis "SERVICE". Po podpięciu i odpaleniu napis sam zniknął.

Ad.3 - też nie widzę różnicy w pracy silnika (przyśpieszanie od 0-80 km/h kręcąc do 6000 obr/min) z podpiętym zaworem, jak i odpiętym, więc sam już nie wiem, jak to sprawdzić, czy fazy są przestawiane i mam te dodatkowe kilka koni więcej. Zawór kupiłem nowy, bo na starym gasł silnik kilka razy na zimnym oleju przy wciskaniu sprzęgła, a teraz przynajmniej nie gaśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki leelook za odpowiedź.

Emocje opadały, więc zostawiłem temat w spokoju.

Auto nie gaśnie, jeździ, więc nie ruszam, żeby nie pogorszyć.

To, że dla komputera nie ma różnicy, czy czujnik jest czy go nie ma to dziwna sprawa.

Mam tylko cichą nadzieję, że jednak coś tam elektrozawór pracuje, żeby było sparowanie koła, bo szkoda mi go.

Pozdrawiam.

P.S. może ktoś zerknąć na ten mój wyciek oleju :-) Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!