Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Ilość paliwa w zbiornika a kontrolka rezerwy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

odgrzebie trochę temat, bo trapi mnie takie pytanie mam megi II phI 1.5 dci... od jakieś czasu mam problem z injection fault (zdiagnozowane CLIPEM jako pompa wysokiego ciśnienia) czeka na przypływ gotówki. Przy okazji diagnostyki wyciągano mi także paliwomierz z baku, jak się później okazało źle go poskładano i pokazywał przy pełnym baku około 3/4. Auto trafiło z powrotem do mechaników, którzy tym razem złożyli paliwomierz zgodnie z rysunkiem z CLIP'a. Wskaźnik pokazywał mniej więcej dobrze w stosunku do przejechanych kilometrów i średniego spalania. Po wszystkim pojechałem i zatankowałem do pełna i wskazówka pokazywała full. Zadowolony jeździłem sobie spokojnie i było wszystko cacy dopóki nie pojechałem na stację. Po zatankowaniu do pełna okazało się, że rozbieżność w wyliczeniach a tym co podawał komputer to 5-6 litrów. oczywiście więcej spalone niż pokazuje komputer. Pytanie skąd komputer pobiera dane do wskazania zużycia paliwa? możliwe że nadal paliwomierz jest źle złożony ?? Ktoś ma pojecie jak właściwie go złożyć ?? Jest to o tyle upierdliwe, że nie wiem ile mogę przejechać dzisiaj średnie spalanie z wyliczeń wyszło mi 6,4 l a z komputera 5,5 l przy 1100km. Czy może dystrybutor na stacji paliw był zrypany bo wlałem 61 l do baku? Sam nie wiem co robić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przebiegu 1100 km róznica 5 litrów między tym co wyliczył komputer a rzeczywistością jest w normie. Większość komputerów przeważnie zaniża spalanie.

Ilość zużytego paliwa komputer wylicza na podstawie czasów otwarcia wtryskiwaczy i obrotów silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko jest spoko ale wcześniej wydawało mi się, że to lepiej pokazywało znaczy błąd przy 1300 km był minimalny. Może ma na to wpływ jazda miejska, której ostatnio auto ma więcej. Dojeżdżam codziennie 70 km do pracy z czego z 20 km po mieście i 50 po autostradzie. czy to możliwe żeby aż tak różniły się wskazania? No i dochodzi zapalanie się rezerwy za późno? Jak będę miał czas to chyba wyjmę paliwomierz i pomierzę wysokości pływaka i opory (znalazłem taką mądrą tabelkę w serwisuwce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

tez postanowiłem zbadać ten wątek i wyszło mi coś takiego.

jakieś 3 tygodnie temu zatankowałem zbiornik do pełna, wyzerowałem wszystkie liczniki i postanowiłem jeździć do zaświecenia się kontrolki rezerwy, co nastąpiło dzisiaj. W chwili pierwszego zapalenia się kontrolki rezerwy komputer pokazał przejechane 555 km, średnie spalanie 8,6 i 48 litrów spalonego paliwa. Matematycznie to się zgadza. Jeżeli zbiornik ma 60 litrów to oznacza, że w chwili zapalenia się lampki rezerwy w zbiorniku powinno pozostać 12 litrów, komputer wskazał w tym momencie zasięg 69 km. Eksploatacja odbywała się w ruchu miejskim oraz dwa wyjazdy do sąsiedniego miasta oddalonego o 25 km w jedna stronę.

W międzyczasie kilka razy sprawdzałem matematykę biorąc dane z komputera w zakresie ilości przejechanych km, ilości spalonego paliwa i wskazanej przez komputer średniej i zawsze te dane były matematycznie zgodne.

Edytowane przez prezes72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać. Z doświadczenia w MIII wiem, że zasięg sobie, a rezerwa/faktyczna ilość paliwa w baku sobie. 

6 minut temu, prezes72 napisał:

licząc że wejdzie 48 litrów to trochę zaboli 230 zł:52_fearful:

Zawsze można tankować za 50 zł i nie przejmować się ceną benzyny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam jestem ciekawy ile wejdzie na stacji, bo z tym zasięgiem 69 km to już matematyka szwankuje. Jeżeli w zbiorniku zostało faktycznie 12 litrów, a komputer zapamiętał średnie spalanie 8,6 to teoretycznie w tej chwili powinien pokazywać zasięg 139 km, tym bardziej, że silnik nie musi pracować aby te dane odczytać. A z drugiej strony to jeżeli pokazuje zasięg 69 km, przy średnim 8,6 to w zbiorniku powinno być około 5,9 litra, a nie 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w MII tylko 1.5 dci komputer pokazywał idealnie zasięg, spalanie, zużyte paliwo. W MIII zasięg okłamuje, zużyte paliwo i spalanie mam zawsze trochę zawyżone przez kompa i jeszcze nigdy nie zatankowałem 50 litrów pomimo, że zasięg już dawno wskazywał 0, a rezerwa świeciła się już od zasięgu 80. Moje (i nie tylko) pomiary z MIII jeśli Cię interesują dla porównania znajdziesz tutaj: https://megane.com.pl/topic/50905-kontrolka-rezerwy/. Ogólnie nie od dziś wiadomo, że producenci trochę oszukują i rezerwa zapala się wcześniej niż powinna, a komputer często skraca zasięg. Wszystko po to żeby ubezpieczyć się na wypadek ewentualnych roszczeń użytkowników co do dokładnego działania rezerwy i wskazań komputerów gdyby zabrakło paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałem twoje testy no i potwierdzałoby się, że w chwili zapalenia rezerwy jest ok. 12 litrów,  jeżeli komputer pokazuje rzetelnie ilość spalonego paliwa. Zaniżony w tym momencie zasięg tłumaczyłby "troskę" :-Dproducenta o zapominalskich kierowców:?:

 

 

No i dzisiejsza poranna wizyta na stacji benzynowej trochę mnie zaskoczyła. W chwili tankowania komputer pokazywał spalone 48,2 l a weszło ......... 50,6 l:63_astonished:, przynajmniej tak pokazał dystrybutor, czyli wynikałoby z tego, że w zbiorniku miałem około 9,4 l w momencie zapalenia rezerwy, przyjmując, że zbiornik ma 60 l.

Biorąc jednak pod uwagę dane ze wskazań komputera w chwili zapalenia się rezerwy, tj. średnie spalanie 8,6 i pozostały zasięg 69 km, to jeżeli komputer pokazuje rzetelne dane to w takim razie w zbiorniku powinno pozostać 5,9 l (przy średnim spalaniu 8,6l/100 km - na przejechanie 69 km potrzeba 5,9 l).

A więc zbiornik może mieć ciut mniej pojemności, czyli około 56,5 l (50,6 + 5,9).

Ostatecznie obstawiam w zaokrągleniu 57 litrów jako faktyczna pojemność zbiornika paliwa, a ilość pozostałą od zapalenia się lampki rezerwy jako 6 litrów (na wyrost 7 litrów) 

 

Edytowane przez prezes72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolka rewerwy w MII jest bardzo dokładna, lecz czasami potrzebuje resetu ( Przez test licznika ) ewentualnie odpięcie akumulatora, sprawdźcie sobie ... Dojedźcie gdzieś żeby zapaliła się rezerwa, po czym odepnijcie na chwile akumulator, po ponowym podłączeniu licznik pokazuje wyższy stan. I to jest stan rzeczywisty. Jaki z tego wniosek? Inżynierowie Renault przemyśleli top chyba, by pompa nie pobierała syfów z baku. W momencie gdy jeździmy długo bez resetu licznika ( odpinania akumulatora ) licznik zapali nam rezerwę gdy w baku będziemy mieli 12l paliwka, gdzie faktyczna wartość rezerwy powinna wynosić 10 l. Lecz mimo dokładności licznika, zużytego paliwa itp, nie polecam jeździć do ostatniej chwili, lepiej mieć zawsze w granicach połowy, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również i wg moich doświadczeń Megane II (1.5 dCi) pokazywała ww. liczby bardzo precyzyjnie, czego nie można powiedzieć o Megane III (również 1.5 dCi). Po zapaleniu się rezerwy w MII i dojechaniu do stacji - różny dystans - zdarzyło mi się tankować i 55 litrów, gdzie w podobnej sytuacji w MIII co najwyżej 50-51 litrów (dokładnie nie pamiętam). Rezerwa w Megane III zapala się wcześniej i akurat mój komputer zaniża spalanie, natomiast w Megane II jest idealnie - a najlepszy test to jazda wakacyjna (2x zrobiłem trasę Kraków - płn. Chorwacja). Moja teoria, z praktyki, jest taka, że im bardziej jazda jest zrównoważona (np. tylko trasa), gdzie spalanie jest prawie cały czas takie samo (czego nie można powiedzieć np. o jeździe po takim mieście jak Kraków), to wskazania komputera są dokładniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

moim zdaniem idiotycznie jest to wymyślone, że po zapaleniu się lampki rezerwy komputer nie pokazuje już zasięgu, pomimo, że w zbiorniku jest jeszcze kilka litrów paliwa.

Edytowane przez prezes72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No i jestem prawie pewny co do ilości paliwa stanowiącego rezerwę przynajmniej w mojej Megi.

Poprzednie wskazania komputera jakie śledziłem jakiś czas temu to w chwili zapalenia się lampki rezerwy pokazywał średnie spalanie 8,6 a zasięg 69 km (8,6 x 69/100 = 5,934)

Dziś w chwili zapalenia się lampki rezerwy pokazywał spalanie 7,7 a zasięg 77 km (7,7 x 77/100 = 5,929). Oba wyniki nie odbiegają znacznie od siebie, czyli zaokrąglam ilość rezerwy do 6 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!