Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Światła do jazdy dziennej


Rekomendowane odpowiedzi

No widzisz... To są właśnie Twoje subiektywne odczucia. Prawo mówi jednoznacznie:

 

Art. 51.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Pozostaje więc pytanie, co to jest ten zmierzch i kiedy występuje?

 

Zmierzch – okres po zachodzie Słońca, w którym Ziemia oświetlona jest światłem słonecznym rozproszonym w atmosferze. Rozróżnia się następujące fazy zmierzchu:

- zmierzch cywilny – środek tarczy słonecznej nie więcej niż 6° poniżej horyzontu

- zmierzch żeglarski (nautyczny) – środek tarczy słonecznej od 6 do 12° poniżej horyzontu

- zmierzch astronomiczny – środek tarczy słonecznej od 12 do 18° poniżej horyzontu

 

Po zmierzchu astronomicznym następuje noc astronomiczna.

Analogiczne 3 fazy ma świt.

Prawo o ruchu drogowym nie precyzuje dokładnie o który zmierzch (i świt) chodzi, więc przyjmijmy ten, który występuje najszybciej (dla bezpieczeństwa).

 

Zmierzch cywilny (także kalendarzowy) – faza zachodu Słońca, w której środek tarczy słonecznej znajdzie się nie więcej niż 6 stopni kątowych poniżej horyzontu (tarcza słoneczna oglądana z Ziemi ma średnicę ok. pół stopnia). W tym czasie pojawiają się na niebie (przy dobrej przejrzystości powietrza) najjaśniejsze gwiazdy i planety („Gwiazda Wieczorna”, „pierwsza gwiazdka” w Wigilię). Ze względu na rozproszenie światła w atmosferze jest jeszcze na ogół dostatecznie dużo światła słonecznego, że wystarcza to jeszcze do normalnej działalności na otwartej przestrzeni bez sztucznych źródeł światła.

 

Nazwa tej fazy zmierzchu odnosi się do uwarunkowań prawnych w Polsce; m.in. do czasu wprowadzenia obowiązku całodobowej jazdy na światłach przez samochody poruszające się po drogach publicznych, najpóźniej z końcem zmierzchu cywilnego wszelkie pojazdy drogowe i statki nawodne musiały włączyć swoje światła zewnętrzne.

Link do zdjęcia

Jak więc sprawdzić, kiedy słońce znajdzie się 6 stopni kątowych poniżej horyzontu? Z pomocą przychodzą nam różne serwisy internetowe, przykładowo pogodowe:

http://www.meteoprog.pl/pl/review/Rybnik/

 

Mając powyższą wiedzę można chyba bez wątpliwości stwierdzić, że moment wystąpienia zmierzchu cywilnego, czyli zejścia słońca 6 stopni poniżej linii horyzontu, nie zależy od zalesienia terenu czy zachmurzenia nieba. Zależy natomiast od długości i szerokości geograficznej oraz pory roku.

 

Jeżeli ktoś kilka minut przed wystąpieniem zmierzchu cywilnego będzie korzystał ze świateł dziennych nie łamie żadnego przepisu. Prawo nawet wprost mówi, że wtedy MOŻE KORZYSTAĆ ZE ŚWIATEŁ DZIENNYCH. Wcześniej, przed nowelizacją przepisów w 2007 wprowadzającą obowiązek świecenia całą dobę, mógł, aż do wystąpienia zmierzchu, jechać BEZ ŻADNYCH ŚWIATEŁ.

 

P.S.

Właśnie dziś o 16:35, w naszej części Rybnika już zapaliły się lampy oświetlenia ulicznego, a nim to nastąpiło to już było tak szaro, że ciemne auto tylko na dziennych, od tyłu jest kompletnie niewidoczne już z 50 metrów.

Nie mówię tego złośliwie, ale masz chyba poważne problemy ze wzrokiem. Nie twierdzę, że o tej porze tylne światła pozycyjne by się nie przydały, ale żeby mieć problem z zobaczeniem samochodu z 50 metrów do tego stopnia, że mogę do niego wjechać, to chyba lekka przesada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szalony czy o drogę pytasz?? :bash:

konia z rzędem temu kierowcy, który codziennie będzie w ten sposób sprawdzał w necie, kiedy powinien z dziennych na mijania przełączyć, by jego tyłek był oświetlony pozycyjnymi.

Nadal podtrzymuje swoje zdanie, że gdyby nie odstępstwa od obowiązku całodobowej jazdy na mijania/ drogowych, to nikt nawet nie musi znać pojęcia świt albo zmrok, bez różnicy na jakie kategorie są one jeszcze podzielone.

Właśnie to co w swoim elaboracie przedstawiłeś jest powodem do dywagacji dla różnej maści kombinatorów i niebieskich.

Definicje definicjami a subiektywne postrzeganie i tak ma nad tym pierwszeństwo.

Poniższy cytat świadczy o tym dobitnie, jednak trudno tu powołać kogoś biegłego do oceny kto faktycznie ma problemy ze wzrokiem, bo jego postrzeganie będzie jeszcze inne jak Twoje czy moje.

Nie mówię tego złośliwie, ale masz chyba poważne problemy ze wzrokiem

Ja to widzę inaczej, Ty inaczej, a na drodze nadal w tym temacie jest BURDEL.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Koledzy jakiś czas temu /pewno ok 1,5 roku / pisałem -chwaliłem ledy dzienne z Magnetti Marelli, które zakupiłem i założyłem. Do tej pory działały idealnie. Teraz jedna strona świeci o połowę słabiej niż druga. Nie wiem czy to się naprawi jakoś czy będą do wyrzucenia - więc uczciwie piszę tym co to będą czytać, aby być w pełni obiektywnym. Przy okazji pytanie do osób które bardziej się znają na rzeczy-czy ww usterka to faktyczny koniec moich Ledów czy da się to jakoś naprawiać. Oczywiście będę próbować na gwarancji to załatwić, ale pytanie moje tak trochę na przyszłość gdyby się nie udało.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniesiono i scalono z tym tematem.

Zakupiłem Megankę kombi z silnikiem DCi 1.5, rocznik 2006.

Stoję przed problemem zainstalowania oświetlenia dziennego.

Będą to lampy NSSC HiD 510L.

Nie bardzo wiem, gdzie wpiąć w instalację przewód włączający świecenie lamp, po odpaleniu silnika.

Dziękuję za pomoc.

Edytowane przez damiar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie reklamacja tym bardziej, że zajrzałem dziś do sterownika jak sugerował volfeer no ale tam wszystko oczywiście zalane jakąś żywicą czy czymś-aby tam nie naprawiać nic. Zakładam, że całe uszkodzenie to jednak wina lampy led - ciekawe czy jest to naprawialne? W razie czego, gdyby był problem z reklamacją. Zakup na paragon-więc spodziewam się 24 m gwarancji. Jeszcze mam około 5 mies. zapasu.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś przypomnieć co to są te MM. Tak myślę sobie nie wiem jak zakończy się sprawa reklamacji u mnie-gdyby oddali pieniądze trzeba by jakieś inne wykombinować.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!