Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Zwarcie w instalacji elektrycznej, przerwanie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie na forum, więc zacznę ten wątek.

Mam problem z gasnącym samochodem, głównie przy ruszaniu, obserwacje skłaniaja mnie do wniosku że problem leży w elektryce - gdzies prawdopodobnie jest przerwanie, przetarty kabel, słabe połączenie do masy, itp.

Problem wzmaga się na gazie - przy znacznie większym zapotrzebowaniu na prąd.

Zacząłem od pomiarów napięcia na klemach, poniżej wyniki:

zapłon wyłączony: stabilnie 12.6 V

elektryka włączona (bez silnika): stabilnie 12.4 V

silnik włączony:

- luz: 14.4 V max

- 2000rpm: 14.1 V max

z klimą, światłami, ogrzewaniem: 13.8 V max

- 3000rpm: 14.1 V max

z klimą, światłami, ogrzewaniem: 13.5 V max.

Uwaga: piszę max, bo przy włączonym silniku nie ma stałego wskazania: prąd strasznie skacze, są spadki do 3, 5, nawet do 1 V -> czy tak być powinno???

Proszę o opinie o podanych wynikach.

Ponadto zauważyłem, że przy dodaniu gazu żarzą się żarówki w podsufitce (2 z 3), są to ledy więc minimalny prąd im wystarcza -> czy to normalne??? Czy gdzieś tutaj szukać przebicia?

U gazownika byłem już kilka razy, sprawdzana instalacja - podobno wszystko w porządku.

Problem występuje na gazie, ja łącze to z większym zapotrzebowaniem na prąd (komputer gazu, wtryski gazu, elektrozawory itp).

Proszę o pomoc bo już ręce opadają, tyle ten samochód mnie kosztował pieniędzy i nerwów.

MII phI, CC, 2.0 T 16v 163KM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym może być problem. Kolega miał podobny problem w Lagunie 2 1.9 DCI Samochód oddany był do serwisu który zajmuje się samochodami francuskimi:

PHU Auto Max Bogdan Sroka, 32-500 Chrzanów

 

Jednak serwis doszedł tylko do tego ze przerwany jest któryś kabel idący do komputera.. a było ich trochę i nie mógł sobie z tym poradzić. Wiem że dał namiar na jakiś "szpeców" od elektroniki gdzieś na śląsku.. Auto pojechało tam lawetą i po 3 dniach wróciło na kołach.. Koszt w granicach 400zł. Jak się dokładnie dowiem gdzie to naprawili to dam znać. Pozdrawiam

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga: piszę max, bo przy włączonym silniku nie ma stałego wskazania: prąd strasznie skacze, są spadki do 3, 5, nawet do 1 V -> czy tak być powinno???

Jak już to spada napięcie. Prąd zależy od obciążenia i miernikiem zwykłym go nie zmierzysz bo ma maksymalnie zakres 10A a alternator daje od 70A w górę. Osobiście obstawiam na padający alternator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są spadki do 3, 5, nawet do 1 V

Sprecyzuj czy chodzi o spadek napięcia o 3, 5 lub 1 V na akumulatorze, czy o to że woltomierz pokazuje napięcie na aku 3, 5 lub 1 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, Panowie, więc tak:

 

@Winterfresh: właśnie o kogoś takiego mi chodzi, kogoś kto będzie chciał się podjąć szukania zwarcia, większość elektryków z którymi rozmawiałem zajmuje się "wymianą modułu", żarówki,itp,rzadko komu się chce grzebać w wiązkach. Jak będziesz miał namiar daj proszę znać.

 

@aston76: racja, chodziło mi o napięcie, je mierzyłem. Jak można za pomocą multimetru zdiagnozować alternator? Zupełnie nie wiem gdzie go znaleźć pod maską. Myślałem też o regulatorze napięcia (w motocyklach to całkiem ważny temat, myślę że tu może być podobdnie).

 

@aniewa: miałem na myśli wskazania woltomierza: przy uruchomionym silniku wskazania w ogóle nie były stałe, napięcie cały czas się zmieniało. Woltomierz podpięty do klem akumulatora wskazywał nawet wartości w okolicach 5, 3 lub nawet 1 V. Maximum zawsze było takie same. Czy takie skaczące napięcie podczas pracy silnika jest normalne? Rozumiem że może lekko się wahać ale czy aż takie duże skoki (tzn od ponad 14 a w nasŧępnej sekundzie np 3 V)?

 

Będę wdzięczny za każdą pomoc, czasem aż boję się wyprzedzać lub ruszać ze świateł pod górkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz do regeneracji alternator. Prawdopodobnie pada w nim regulator napięcia, który jest w nim zamontowany. Napięcie podczas pomiaru powinno być w miarę stałe i powinno wynosić w zależności od obrotów silnika 13,5V-14,4V. Podczas pracy silnika z obciążeniem (ogrzewanie tylniej szyby, klima, światła) nie może być mniejsze niż 13V. Alternator znajduje się po lewej stronie silnika i jest napędzany paskiem klinowym wraz ze sprężarka klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy uszkodzonym alternatorze woltomierz podłączony do klem aku będzie ppkazywał napięcie ok. 12V, napewno nie 1, 2 czy 5V. Może jest przerwa na łączeniu między celami. Podmień na chwilę akumulator zobaczysz czy objawy ustąpią. Może też przewód od klemy dodatniej stykać się z masą, np. w rozruszniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki

 

@aston76: no własnie, mnie też wydaje się że napięcie powinno być bardziej stałe niż to co zaobserwowałem wczoraj.

 

@aniewa: te niskie odczyty napięcia (po 3 lub 5 V) właśnie sugerują mi że gdzieś jest jakaś przerwa. Akumulator jest nowy, zmieniany ze 2 miesiące temu (60Ah, 650A).

 

Czy jest możliwość diagnowy czy to alternator czy regulator napięcia (regulator kosztuje 130 a alternator z 600).

I czy "żarzące" się lampki w podsufitce (ledy), przy dodawaniu gazu mogą tu coś istotnego wnosić - przerwa, nie kontaktująca masa?

Czy są jakieś newralgiczne miejsca gdzie często dochodzi do takich przerw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diodami się nie przejmuj, bo jak zmierzysz napięcie na stykach to będzie około 3V. Dla żarówki to za mało ale dla diody w sam raz aby weszła w stan świecenia. Jest możliwość zdiagnozowania co padło ale potrzeba wymontować alternator i na stole probierczym go podłączyć i sprawdzić. W alternatorze mogą kończyć się szczotki (teoretycznie powinny wytrzymać coś około 250tyś km.), uszkodzeniu mogło ulec, któreś z uzwojeń, komutator może być już na wykończeniu. Układ regulatora napięcia jest zamocowany wraz ze szczotkami w alternatorze. Trzeba by go było pomierzyć i sprawdzić diody prostownicze. Tak czy siak bez wymontowania alternatora się nie obędzie.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te niskie odczyty napięcia (po 3 lub 5 V) właśnie sugerują mi że gdzieś jest jakaś przerwa.

Oczywiście że tak bo woltomierz mierzy różnię potencjałow między podłączonymi zaciskami i jak nie ma zwarcia to musi być przerwa.

Spróbuj jeszcze mierzyć napięcie między plusem akumulatora a masą na silniku, nie na klemie ujemnej.

Kiedyś sprawdzało się alternator odłączjąc akumulator po wcześniejszym uruchomieniu silnika. Silnik nie miał prawa zgasnąć. Ważne by akumulatora nie odłączać przy niebciążonym alternatorze, zawsze muszą być włączone przynajmniej światła mijania.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sprawdzało się alternator odłączjąc akumulator po wcześniejszym uruchomieniu silnika

To było dobre jak nie było elektroniki w autach. Teraz można od razu popalić ja.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oddałem dziś samochód do elektryka - na regeneracje alternatora.

Spodziewam się odzewu jutro - ciekawy jestem czy faktycznie nadawał się do regeneracji.

Jak będę miał auto z powrotem podzielę się wrażeniami. Mam nadzieję, że to będzie to. Inne pomysły już mi się powoli kończą.

 

Dodano: 25 wrz 2012 - 21:50

No więc auto było u elektryków.

Nie zapłaciłem nic bo alternator 100% sprawny, prąd ładowania jak najbardziej w normie.

Głowne przewody alternatora, regulatora napięć, masa do rozrusznika itp sprawdzone - w porządku.

Szukam dalej, odwiedziłem też speca od gazu.

Teraz moja uwaga skupia się na cewkach, świecach i kablach do cewek.

Więc tak:

Świece: platynowe, zgodne z zaleceniem producenta, zmienione rok temu. Czy dobrym pomysłem jest wykręcenie cewek i świec celem ich przeczyszczenia? Sprawdzenia przerwy na świecy? Jaka odległość (przy aucie z LPG?)

Cewki zapłonowe: beru, zmienione wszystkie w lutym (ok 15 000 km temu). Jak multimetrem skontrolować cewki? Oporność?

Kable - tu może być problem bo wtyczki do cewek są pokruszone i być może tam kontakt nie jest najlepszy, choć okresowo je sprawdzam, tzn jak mocno siedzą na cewkach, ale przy tych dziurach w drodze sądze że mogą się obluzować. Na 3 wtyczki nie mają już zacisków, zamocowane są "na wcisk" na bolce cewki. Ciekawostka: serwis nie sprzedaje samych wtyczek (tak żeby można było je zmienić), zaproponowano mi kupno całej wiązki elektrycznej od komputera: koszt ok 1600zł.

Czy dobrym pomysłem jest poszukanie używanych wtyczek?

W wolnej chwili postaram się przetestować powyższe rozwiązania, być może ktoś inny też się z tym boryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrym pomysłem jest poszukanie używanych wtyczek?

Tak super pomysł. Osobiście mam wymienioną wtyczkę od sondy lambda bo oryginalna rozpadła się po zderzeniu z bryła lodu. Kosztowało mnie to dobre piwo (5zł). I proponuję wymienić wtyczki, dolutować do instalacji i powinno hulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Videos

  • Ogłoszenia

  • Polecana zawartość

    • Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi
      Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi – nowa opcja dla oszczędnych kierowców
      Renault Polska ogłasza rozszerzenie oferty modelu Megane GrandCoupe o wariant z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi o mocy 115 KM. Nowa wersja trafi do salonów już w marcu 2025 roku, oferując ekonomiczne spalanie i wydłużony zasięg na jednym baku. Ceny startują od 113 900 zł za wersję evolution oraz 117 400 zł za wersję techno z 7-biegową, automatyczną skrzynią EDC.
      Oszczędność paliwa i większy zasięg
      Nowy wariant Megane GrandCoupe będzie napędzany sprawdzoną jednostką 1.5 dCi, znaną z innych modeli marki. Silnik generuje 115 KM, a średnie zużycie paliwa wynosi 4,6-4,7 l/100 km, co oznacza, że jest o około litr oszczędniejszy od wersji benzynowej. Dzięki zbiornikowi paliwa o pojemności 50 litrów, samochód może przejechać nawet 1060 km na jednym tankowaniu. Niższa emisja CO₂ (120-124 g/km) czyni go także bardziej ekologicznym wyborem.
      Nowa wersja silnikowa będzie atrakcyjną propozycją zarówno dla kierowców pokonujących długie trasy, jak i dla klientów flotowych, którzy cenią sobie niskie koszty eksploatacji.
      Bogate wyposażenie w standardzie
      Megane GrandCoupe 1.5 dCi dostępne będzie w dwóch wariantach wyposażeniowych:
       
      Evolution (113 900 zł) – w standardzie oferuje m.in.:
      Systemy wspomagania kierowcy: ostrzeżenie o nadmiernej prędkości, kontrola bezpiecznej odległości, aktywne hamowanie AEBS, asystent pasa ruchu. Dwustrefową klimatyzację automatyczną. 7-calowy ekran TFT w zestawie wskaźników. System multimedialny Easy Link 7" (DAB, Bluetooth®, 2 x USB/jack, 2 x USB dla pasażerów tylnych siedzeń). Bezprzewodową replikację ekranu smartfona.
        Techno (117 400 zł) – oprócz wyposażenia evolution dodatkowo oferuje:
      System multi-sense, który pozwala na personalizację ustawień jazdy. Kartę Renault Hands Free z funkcją powitalną. Światła przednie Full LED „Pure Vision”. 17-calowe aluminiowe felgi. Klasyczna elegancja i praktyczność
      Megane GrandCoupe czwartej generacji to stylowy sedan o długości 4,63 m, oferujący przestronne wnętrze oraz dużą pojemność bagażnika – 503 litry (po złożeniu tylnych siedzeń – 987 litrów). Charakterystyczna linia nadwozia i elegancki design sprawiają, że samochód wyróżnia się na tle konkurencji.
      Pełna oferta Megane GrandCoupe
      Obok nowej wersji wysokoprężnej, Renault oferuje Megane GrandCoupe również z silnikiem benzynowym, spełniającym najnowsze normy GSR2 (General Safety Regulation 2):
      TCe 140 w wersji Evolution – od 101 900 zł. TCe 140 EDC Techno – od 111 400 zł. Nowa opcja 1.5 dCi uzupełnia gamę silnikową, dając klientom wybór między dynamiczną benzyną a oszczędnym dieslem.
       
      Źródło: Renault
       
        
       
       
       
        • +1
      • 0 odpowiedzi
    • Renault otwiera pierwsze Renew Factory w Polsce
      Grupa Renault, we współpracy z KrubaGroup, inauguruje pierwsze Renew Factory w Polsce – zakład dedykowany renowacji samochodów używanych marki Renault, Dacia oraz innych producentów.
        • +1
      • 1 odpowiedź
    • Ciśnienie na turbinie poniżej 2000rpm. Ile powinno wynosić? K9K636
      Pytanie jak w tytule. Ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie na turbinie poniżej dwóch tysięcy obrotów? Ostatnio mam wrażenie ,że nasz Scenic robił się strasznie ospały. Przerdzewiał wydech na samej przepustnicy, i wypiął się kompletnie.Żona jeździła tak z dwa tygodnie,wylapałem to dopiero kiedy wziąłem auto do pracy i na autostradzie nastąpiło wypalanie FAP (pełen przelot ).Od tamtej pory auto na jedynce nie jechało w ogole. Założylismy nowy wydech,jednak auto nadal było mułowate. Dopiero dziś zrobiłem adaptacje przepustnicy wydechu i jest jakby lepiej,ale nadal nie do konća . Auto pompuje około bar w przedziale 1600-1800/900,turbina rozkręca sie dopiero przy 2000-2100 obrotów na zadane 1.55 i scenic rusza żwawo do przodu. 
       
      Zastanawiam się czy ten wydech coś za sobą pociągnał,czy wystarczyło tylko zaadaptować inną przepustnice ,czy może jeszcze to fakt że pojeździlismy 2.0dci 150 i tylko się nam wydaję i było tak zawsze (laguna przyspiesza dość agresywnie w porównaniu do scenica). Wartości EGR i przepływomierza plynnie zmieniają się w trakcie obciązenia,auto nie ma żadnych błędów. 
      • 23 odpowiedzi
    • Nawiew tylnej kanapy - Megane 3
      Witam, planuje zakup Megane 3 Grandtour. Przegladajac ogloszenia nie widze aby jaka kolwiek miala nawiew na tylnia kanape. Pytanie czy jesrt to do zrobienia ? Może części z laguny 3 beda pasować ? Robił, ktoś cos podobnego ? Wymysliłem sobie kupno M3 1.5 dCi 110km, do tego chciałbym na start zrobić chip zeby podniesc moment  obrotowy i zyskać pare km. Później  chciałbym wrzucić jeszcze radio 2din z możliwością podpięcia kamery cofania i gniazdo zapalniczki lub usb do ladowania dla pasazera z tylu. Aczkolwiek najbardziej mnie nurtuje czy jest opcja na ten nawiew do tylu dla pasażerów. Jeżeli to pomocne... jestem gotow zrezygnować z tego joysticka jesli takowa wersja jaka kupie bedzie go posiadać. jezeli bedzie trzeba zmienić caly ten tunel . Dla mnie jest elementem zbędnym. W tym miejscu bardziej pasowałby jakis schowek z zasuwana roletka, albo poprostu miejsce na kubek. 
       
      Jesli był taki temat poruszany to podlinkujcie. Nie znalazlem nic co by zaspokoiło moje pytania. Widziałem wątek o M4 ale te auta chyba troszeczke sie różnią ? 
       

      REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6  - Prezes
       
       
      • 24 odpowiedzi
    • Jak sprawdzić kod silnika?
      Czy można jakoś odczytać kod silnika i skrzyni biegów z naklejki czy VINu? Jeśli tak to jak?
      • 11 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!