Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Głośniki przód / drzwi - wymiana


Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, dreq02 napisał:

1. Czyli 16 nie wejdą bez cięcia tapicerki i tworzenia cudów na kiju? (nawet cięcie drzwi) Wchodzą, ale trzeba tylko odrobinę plastiku wyciąć z boczka drzwi (niewielki kawałek przy maskownicy)

2. lepiej założyć głośniki z zintegrowaną wysokokotną czy wysoko tonowe dać pod szybę na deskę? (mam kable, dziś znalazłem i wyjąłem) Wydaje mi się, że lepiej osobno, u mnie są zamontowane średniotonówki w drzwiach i niskotonowe w desce, gra to przyzwoicie.

3. Spotkałem się z opinią, że niektórzy dają głośniki na przód a na tył nie bo pogarsza się charakterystyka dźwięku (ale raczej wątpię). Ja wymieniałem przód i tył, w końcu od czasu do czasu ktoś z tyłu jeździ, to dobrze żeby też cokolwiek słyszał :) 

4. Inna firma poleciła mi skrzynkę do bagażnika - jak się jeździ i ma być szpan to tak. Ale kombi się często używa więc odpada. Ale widziałem, głośnik niskotonowy (duża średnica) przyczepiony po lewej między klapą a nadkolem (nad kieszenią) Tego nie mam, ale gdzieś tam w odległych planach jest właśnie głośnik we wnęce.

5. Do wstawianych głośników wstawiać wzmacniacz czy raczej to mało da? Jeżeli masz fundusze na wzmacniacz, to śmiało, na pewno poprawi pracę głośników.

6. Wygłuszenie środka coś da czy robić tam gdzie jest głośnik? Bardzo dużo da, co prawda w Meganie nie mam jeszcze wygłuszenia, ale w poprzednim samochodzie robiłem i różnica była kolosalna.

7. Jakieś polecane głośniki? Pioneery o których pisałem wyżej, dają radę, a nie są drogie.

8. W przypadku wymiany zostawia się standardowe "tuby" (łączące głośnik z maskownicą). Tuby mogą zostać.

9. Czy pod głośnik robić podkładkę mdf? To na pewno będzie potrzebne, po pierwsze, żeby głośnik lepiej pracował (usztywnienie mocowania głośnika)  a po drugie, żeby szyba nie zahaczyła o magnes głośnika. W moim przypadku idealnie pasowały dystanse o grubości 18mm (głośnik 16cm przód i 13cm tył).

 

 

Powyżej masz odpowiedzi na swoje pytania. Nie jestem specjalistą car audio, ale takie mam doświadczenia z wymiany głośników w swojej Megany. Mam nadzieję, że trochę pomogłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wsadziłem 16 i nic w drzwiach nie wycinałem. Dystans zakupiony odchudziłem chyba do 12mm i wszystko pięknie weszło (było w tym temacie o tym mowa)

Obowiązkowo wygłuszenie drzwi, już przy serii dużo daje.

i zestaw odseparowany, ja mam tweety w fabrycznych miejscach pod szybą i jest OK.

Do dobrych głośników w drzwiach przydałby się wzmacniacz, ja mam na seryjnym Bose i nie wydala przy basach i głośniejszym ustawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Silverek napisał:

Narzekacie na nagłośnienie w Megance, a ono wcale nie jest takie złe - brakuje mu tylko przyzwoitego basu. Ja wsadziłem u siebie subwoofer Blaupunkta i od razu jest lepiej :)

ja nie mam tweeterów a tył mam spalony. Gra tylko sam przód w drzwiach. Tak więc dlatego to robię. Inaczej pewnie nie pytałbym.

 

@MichalVTS

  dzięki za odpowiedzi :)

 

" 1. Czyli 16 nie wejdą bez cięcia tapicerki i tworzenia cudów na kiju? (nawet cięcie drzwi) Wchodzą, ale trzeba tylko odrobinę plastiku wyciąć z boczka drzwi (niewielki kawałek przy maskownicy) " Na necie widziałem, że sporo ktoś ciął.  - Masz jakieś fotki albo możesz rozrysować co było wycinane? Ale z drugiej strony głośnik chowa się pod tapicerkę (bo za duży będzie). Więc czy to jest dobre?

 

" 2. lepiej założyć głośniki z zintegrowaną wysokokotną czy wysoko tonowe dać pod szybę na deskę? (mam kable, dziś znalazłem i wyjąłem) Wydaje mi się, że lepiej osobno, u mnie są zamontowane średniotonówki w drzwiach i niskotonowe w desce, gra to przyzwoicie. A tam nie powinno dać się wysokotonówek zamiast niskich tonów?  Czy nie lepszy byłby bas i średnie tony z większego głośnika w drzwiach a wysokie z mniejszego? W tej chwili wydaje mi się, że za dużo wysokich a za mało średnio - nisko będzie?

 

@kulca

" Ja u siebie wsadziłem 16 i nic w drzwiach nie wycinałem " - czyli mamy dwie różne wypowiedzi. Jedna osoba wycinała druga nie. Masz jakieś zdjęcia albo jak to zrobiłeś? Bo nie wiem jak to możliwe jest. Poza tym głośniki schowają sie trochę za tapicerką....

 

Wygłuszenie będzie, ale samemu to już zrobię. Bo 200 zł za jedne drzwi....Już maskę sam robiłem i jest o wiele lepiej od standardowej maty a do tego ładnie wyszło. Więc jakaś wprawa jest :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. aa6080f541e28af895d6b76597da.jfif na zdjęciu zaznaczyłem Ci mniej więcej gdzie będzie trzeba przyciąć, nie mam zdjęcia wnętrza boczka, ale będziesz na pewno widział co wystaje.

A jeżeli chodzi o średnicę, to głośnik 16cm membranę ma średnicy mniej więcej 13cm, więc część która generuje dźwięk idealnie mieści się w świetle maskownicy. 

A do tego co pisał @kulca, on zamontował dystanse 12mm, a ja 18mm, stąd różnica.

2. Masz rację, myślałem o wysokotonówkach w desce, a napisałem coś innego, głupi ja :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na allegro jest i w sklepie tam gdzie bym to robił też mogą zamówić.

 

@MichalVTS

 

czyli rozumiem, że 16 wejdą, membrana jest ~13 cm więc będzie grało a pozostałe cm to metal / kołnierz trzymający głośnik?

Jak wtedy z głębokością ? - wtedy dystans mdf?

I jak z mocowaniem. Rozumiem, że ten plastik usuwamy z wewnątrz tapicerki, ale gdzie i jak przymocować wtedy głośnik w drzwiach? Wystarczy wywiercić miejsce na śrubę ? (a sam głośnik na podkładce wejdzie (magnes) i nie będzie haczył na tył?

 

Czy lepiej dać 16 na minimalnej podkładce mdf i wywiercić dodatkowe dziury na mocowanie? I wtedy nie musimy nic z tapicerką plastikową robić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest. dystans MDF jest niezbędny, bo nawet oryginalne głośniki są na dystansie (zintegrowany z głośnikiem, plastikowy).

Z mocowaniem, normalnie, zaznaczasz otwory z dystansu na blasze drzwi, wiercisz, przykręcasz dystans do drzwi (pamiętając o uszczelnieniu między blachą a dystansem) i głośnik przykręcasz do dystansu.

Plastik usuwasz z boczka drzwi, głośnik zamocowany jest nitami do metalowej konstrukcji drzwi, więc jego wycięcie nic nie zmienia w mocowaniu głośnika.

Co do mniejszych dystansów niż 18mm to nie wiem, wszystko zależy od głośników jakie kupisz/masz. Ważne, żeby po montażu, szyba nie uderzała o magnes przy opuszczaniu.

18mm u mnie wystarczyło i wszystko działa, a wyciąć musiałem tylko kawałek plastiku około 2x2cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest jakaś dobra rada :) bo większość mówi, że 13 to trochę mało. Nawet jak będą dobre.

To chodziło o przód czy przód + tył? Czy na przód dać 16 a na tył 13? Bo nie wiem czy jest sens 16 na tył. Różnica cenowa dwukrotna za dobre głośniki). A wiadomo, ze reanult nie grzeszy "premium" aby coś lepszego montować bo nic i tak z tego nie będzie.

Mdf można zawsze dociąć lekko więc wyższy może być lepszy. Nadal się zastanawiam jak to wchodzi i co da cięcie.

Możemy powiedzieć, że ramka metalowa jest poza kratką a sama już membrana (no, może bez 1 cm) będzie na kratownicy? 

Do 16 będą te przedłużenia  do kratki czy nie stosuje się tego? (ale wtedy głos będzie pod tapicerkę się rozchodził).

Dawałeś wzmacniacz u siebie pod 16?

 

To były ostatnie pytania. Jak będę robił na pewno wszystko opisze, ze zdjęciami dla potomnych :D.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo 13cm to faktycznie mało, z resztą jak zdemontujesz oryginalne głośniki, to zobaczysz, że to co zamontowali, to śmiech na sali... 

Cały czas pisałem o przodzie. Ja montowałem 16 na przód i 13 na tył, trochę samolubnie założyłem, że audio ma być dla mnie (i oczywiście żony :P) a nie dla siedzących z tyłu.

Z resztą nie wiem czy 16cm zmieści się w tylne drzwi, tam jest dużo mniej miejsca niż z przodu.

Wchodzi jak w masło :D a wyższy dystans da większą sztywność i pewność że szyba nie uderzy o magnes, jak będziesz montował, to będziesz widział co i jak dociąć.

Dokładnie, membrana idealnie pasuje w kratkę.

Rozumiem, że chodzi Ci o tą plastikową tubę między głośnikiem a kratką. U mnie on został i nei mam zamiaru go demontować, niczemu nie przeszkadza, a faktycznie może lepiej kierować dźwięk do kabiny zamiast w drzwi.

Mam głośniki podpięte pod samo radio, ale w planach mam wzmacniacz 2 kanałowy tylko na przód.

 

To powodzenia, w razie czego postaram się pomóc na tyle ile będę potrafił :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, 13 tył a 16 na przód. Czyli idzie zamontować. Do tego dorzucę wysokokotny pod szybę. Teoretycznie mógłbym dać standardowe głośniki ale jak już robię. Pewnie i tak różnica będzie ogromna w porównaniu do dwóch grających obecnie. Dlatego zastanawiam się nad wzmacniaczem ale nie wiem czy jest aż taki sens. Obecne radio jak na zastosowane głośniki dobrze gra. A mam mieć dokładane zwrotnice. Brat robił kiedyś głośniki to mniej więcej wiem z czym się je.

 

jeszcze jedno. Akurat głośników jest cała masa i człowiek wszystkich nie zna. Ile ty płaciłeś i za jaką firmę?

Z lepszych ale nie najdroższych to 13 169 zł (na tył) a 16 to 320 + wysokie tony + zwrotnice. Ceny ok?

Wygłuszenie będę robił ale raczej sam. 200 zł za drzwi to trochę dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dreq02 Względem serii, to już będzie duża różnica, co do wzmacniacza, to najpierw wymień same głośniki, wygłusz drzwi i zobaczysz czy jeszcze czegoś Ci brakuje.

Ja z głośnikami pojechałem mocno budżetowo, ale gra to nawet nieźle:

- drzwi przód - Pioneer TS-G1710F  - 99zł/komplet

- drzwi tył - Pioneer TS-G1310F - 89zł/komplet

- wysokotonowe Pioneer DS-933CA - 69zł/komplet ze zwrotnicami

 

Także wyszło bardzo tanio, ale jest poprawa, może nie gra tak dobrze jak w poprzedniej Mazdzie 6 z BOSE, ale to inna liga :)

 

@kulca Pięknie Ci to wyszło, ile maty i ile pianki zużyłeś na drzwi?

Edytowane przez MichalVTS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że wygłuszenie na 3 strony. Środek, zewnątrz drzwi. I tapicerka? Nieźle :)

Szkoda tylko, że szyby nie są trochę grubsze. Było by ciszej i lepiej. W megane 1 było lepiej ale to wiadome.

Ok, to z wzmacniaczem się wstrzymam jeszcze bo i tak różnica będzie a jakiego car-audio nigdy się tu nie zrobi więc też nie wiem czy jest sens pakować kasę. Wiadomo będzie lepiej ale pewnie wzmacniacza w 100% nie wykorzysta się. 

Czyli 13 na tył, przód 16, tuba zostawiona + dystanse i lekko tapicerkę naciąć (mam nadzieję, że drzwi się nie rozlecą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!