Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Na co zwrócić uwagę przy kupnie MEGANE II /1,5 Dci do roku 2006


Andrzej-2010

Rekomendowane odpowiedzi

No to ma "ręce i nogi" co piszesz, aczkolwiek sądziłem, że temperaturę spalin podnosi ostatecznie ten V wtryskiwacz.

Mnie bardziej od instrukcji przydałby się dogłębny przegląd auta CLIPem, bo na dzień dzisiejszy nie mam u kogo tego zrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały wycinek z SID 305 dotyczący progu załączenia wypalania filtra.

● Request to switch on the Particle filter warning light to warn the driver that the particle filter is loaded with particles (weight of soot more than 30.8 g). As soon as possible, the driver must drive at a speed of more than 25 mph (40 km/h) for 2 minutes to activate regeneration.
The driver must maintain a speed of more than 25 mph (40 km/h) until the particle filter warning light goes out.

Tłumacz google tak to widzi:

● Żądanie włączenia lampki ostrzegawczej filtra cząstek stałych w celu ostrzeżenia kierowcy, że filtr cząstek stałych jest załadowany
cząstki (masa sadzy powyżej 30,8 g). Jak najszybciej kierowca musi jechać z prędkością większą niż 25 mph (40 km / h) przez 2 minuty w celu aktywacji regeneracji.
Kierowca musi utrzymywać prędkość większą niż 25 mph (40 km / h), aż gaśnie lampka ostrzegawcza filtra cząstek stałych

Poniżej pdfy SID 305 w prawdzie dotyczy dacii Duster ale to ten sam silnik. SID 304 dla megany II z silnikiem 105 KM.

 

Siemens Injection SID301 and 304.pdf

Siemens Injection SID 305 and 306.pdf

Edytowane przez aniewa
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Od 4 lat mam meganę 2 1.5 dci 86km z końca 2008 roku. Aktualny przebieg to zapewne około 300 kkm. Miała iść na sprzedaż, ale zapadła decyzja żeby zostawić ją dla siebie, więc chciałem poczytać o profilaktycznej wymianie panewek itp. i natknąłem się na tematy związane z układem wtryskowym. Od zakupu czyli jakieś 40 tys km słychać jak jeden wtryskiwacz klepie i dzwiękmilknie gdzieś przed 2 tys obr/min, dodatkowo pojawiają się delikatne zmiany obrotów na biegu jałowym. Odpala od razu i bez problemu w każdej temperaturze. Myślałem, aby wymienić zaworek przelewowy i przeserwisować ten głośniejszy wtrysk, ale pojawia się sprawa tych nieszczęsnych opiłków.

 

Graty mam niestety Delphi, teraz już sam nie wiem czy zostawiać to auto czy opchnąć w cholerę. CZy po wymontowaniu czujnika ciśnienia paliwa będzie można stwierdzić obecność tych opiłków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia się gdzieś info o stężeniu 1:200 czyli litr oleju na 200 litrów gnojówy. Z tej proporcji wynika, że na zbiornik 60l powinno wejść 300ml oleju. Czy stosować taką proporcję czy na pierwsze tankowania lać więcej? Czy wogóle lać inną objętość. Ty Mrarek lałeś chyba 200 ml na zbiornik o ile dobrze kojarzę.

 

Aha, nie mam dpfa, olej elf 5w-40 zmieniam co 10 tys i trzyma stan od wymiany do wymiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 4 lat mam meganę 2/1.5 dci/ 86 KM z końca 2008 roku, graty mam niestety Delphi - napisałeś.

Silnik 1.5 dci o mocy 86 KM wszedł do produkcji w 2005 roku. Główną zmianą, było zastosowanie nowego układu wtryskowego firmy Siemens, mniej awaryjnym i tańszego w ewentualnych naprawach.

Więc jest tu jakaś nieścisłość w Twoich danych.

Ponieważ nie masz trudności w uruchomieniu silnika, auto ogólnie jest w dobrym stanie ( i masz pompę delphi ) i jesteś z niego zadowolony, to polecam;

- poczytać cały temat od początku ze zrozumieniem,

- stosować olej 2T do paliwa, celem lepszego smarowania,

- stosować paliwo dobrej jakości a nie z podejrzanych stacji,

- wymieniać filtr paliwa częściej niż zaleca producent,

- filtr paliwa nie zatrzymuje opiłków metalu, ponieważ wielkości oczka filtra paliwa to 0,6 mikrona, a rozmiar opiłków to 0,2 mikrona !!! 

Trzeba użyć szkło powiększające i szukać pyłu/opiłków na;  

a/ filtrze paliwa,

b/ wewnątrz filtra paliwa,

c/ czujniku ciśnienia paliwa,

d/ na zaworkach przelewowych,

 Układ delphi jest na tyle specyficzny, że często pompa wtryskowa zużywa się wcześniej niż wtryski i opiłki metalu z pompy uszkadzają wtryski ;

a/ tzn pompa może jeszcze dawać właściwe ciśnienie, ale jednocześnie jest "zeszlifowana" i drobne opiłki przyblokują wtryski, a wówczas czeka Cię większy wydatek, ( wymiana kpl. Ukladu wtryskowego )

b/ wystarczy ( jeżeli nie ma opiłków w paliwie ) pompę wtryskową poddać regeneracji ( oryginalne części ) - wytrzymuje tyle samo co nowa, więc nie ma się co tego obawiać lub wymienić pompę na nową i można bezpiecznie eksploatować silnik przez następne ok.200.000 do 250.000 km.

 

 

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, tematy związane z 1.5dci przeorałem dość dokładnie i widziałem Twoje rady dotyczące tych jednostek.

Niestety, ale nie ma nieścisłości, mam auto z 2008 roku i siedzą tam klamoty delphi - rozdzielacz jest w kształcie gwiazdy, no delphi jak w mordę strzelił.

Z uruchamianiem nie było problemu nigdy, oprócz pewnej zimy, kiedy było dość mroźno, w przewodzie do pompy szło mega dużo powietrza, auto odpalało i gasło. Potrzymanie chwilę na 1.5 tys obr/min załatwiło temat, filtr zaraz wymieniłem i przelew z wtryskiwaczy puściłem na powrót za filtrem paliwa. Zdarzyło się raz jedyny.

Oprócz tego, że wtrysk klepie i te wole obroty mają delikatne wahania, jakby silnik zaczynał nagle delikatnie szybciej pracować i za chwilę wraca do normy, to nic złego nie widać. Tych zmian obrotów na obrotomierzu nawet nie widać, nie czuć, tylko słychać.

Tak się zastanawiam co może klepać w tym wtryskiwaczu. Ruchome są chyba tylko igła i ten zaworek, ten dźwięk jest uzależniony od ciśnienia na listwie, bo jadąc ze stałymi obrotami manipulując gazem dźwięk się zmienia, po depnięciu znika całkowicie od razu. Na stonie wtryskiwacz.com piszą, że w za klepanie odpowiadać może igła rozpylacza, gdzieś indziej mi się obiło o uszy, że stukanie eliminowane jest wymianą zaworka.

Chyba na razie dojeję tego oleju do 2t i zobaczę czy to jakkolwiek wpłynie na dźwięk. Jak zrobi się ciepło, wezmę się za rozrząd, to wyciągnę ten wtryskiwacz i zobaczę co go boli.

A co myślicie o profilaktycznej wymianie panewek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa wtryskowa w kształcie gwiazdy, to Siemens. Poczytaj dokładnie, nie po łepkach. 

Dodaj olej 2T, plus nowy filtr paliwa, plus paliwo dobrej jakości i powinno być OK.

Od VII/2006 r w 1,5 dci zastosowano pompy oleju o zwiększonej wydajności dające o ok.1,0 bar większe ciśnienia oraz powiększono kanały  olejowe w wale, w wyniku czego panewki są b.pewne i lepiej smarowane.

Wymiana panewek to;

-dobry pomysł,

-nie duże koszty,

-wał po zabiegu, łożyskowany jak nowy,

-plus olej synthetic,

-plus nowy zawór odmy olejowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Andrzej-2010 napisał:

Pompa wtryskowa w kształcie gwiazdy, to Siemens. Poczytaj dokładnie, nie po łepkach.

Szupi pisał o rozdzielaczu nie o pompie. Popieram by czytać dokładnie, nie po łepkach.:-D

  • Zwycięzca 1
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś na orlenie i mają kilka olejów do 2t i wszystkie czerwone ;) Chyba oprócz mixolu

Wziąłem scooter 2t http://www.orlenoil.pl/PL/NaszaOferta/Produkty/Strony/Produkt.aspx?produkt=PLATINUM-RIDER-SCOOTER-2T.aspx

 

Będzie ok? Widziałem ma 0.1% popiołów i wyższą temp zapłonu niż orlep platinum moto 2t. Mogę wymienić, który wziąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!