Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Felgi 15 czy 16?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem od tygodnia użytkownikiem Megane kombi  z 2016r. Zamontowane ma felgi stalowe 15 z oponami zimowymi w stanie do utylizacji dlatego planuję zakupić opony wielosezonowe bo mieszkam w dużym mieście i zimą wiele poza nim nie wyjeżdżam. Jak widzę, fabrycznie Megane ma 15 calowe felgi ale z tego co czytam większość z Was posiada większe rozmiary ale wymaga to zakupu i felg i opon i pytanie czy warto? Czy zmiana na większy ma tylko walor estetyczny? Z tego powodu wymieniacie 15 na 16?

Czy kupując felgę najważniejszym parametrem jest rozstaw śrub 5x114,3 bo pozostałe parametry widzę że się często różnią mimo, że sprzedawcy piszą że do Renault. Czy warto brać używane ALu czy to zły pomysł?

Pozdrawiam

 

Edytowane przez krzysiekkce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysiekkce standardem nie jest 15, a 16". Najczęściej z takimi alu te auta opuszczały fabrykę. Zmiana na zimę na 15 wymiana z tego, że opony 195/65R15 dają trochę lepszy komfort, sa dużo tańsze niż 205/55R16, o 17 nie wspominając i na końcu są wystarczające do tego modelu.

Jeśli faktycznie chcesz wielosezon to kup 16 albo 17 albo tak czy siak kup 16 lub 17 na letnie w przed zimą nie wydasz więcej niż 1000 zł na oponki zimowe klasy premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wasze sugestie, wszystko OK ale koło zapasowe pewnie też mam 15 (choć to jeszcze sprawdzę ) zatem rozumiem, że czeka mnie zakup 5 felg i opon jeśli zdecyduję się na zmianę na większy niż 15 rozmiar...coraz mniej mi się to podoba :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie możesz zostawić zapasu 15? Przy dopuszczalnym profilu wysokość koła niezależnie od rozmiaru felgi będzie taka sama, a zapas jest do dojechania do najbliższej wulkanizacji (podobnie jak dojazdówka). No chyba, że chcesz na nim dłużej jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a może być tak, że trzy koła 17, a czwarte to dojazdówka? Może ale do pierwszej wulkanizacji, choć jechałem ostatnio za gościem ponad 50 km i pomimo, że miał dojazdówkę na prawym tyle to nie było widać aby szukał warsztatu. Cisnął równo.

Swoją drogą nie jestem pewien czy zamawiając auto fabrycznie na 17 nie dostawało się zapasu 16. Coś mi świta, że widziałem gdzieś taki post. Mógłby się ktoś wypowiedzieć kto ma fabryczne 17". Ci którzy dokładali pewnie nawet nie pomyśleli tak jak Ty choć myślenie masz jak najbardziej słuszne.

Z jedną uwagą. Obwód koła powinien być oczywiście taki sam dla każdego koła. No i oczywiście to akcja mocno awaryjna.

Inny przykład. Ja mam na zimę 195/65R15, a na zapasie 205/55R16. Oba rozmiary są dopuszczone dla mojego auta zgodnie z naklejką na słupku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pbet napisał:

Obwód koła powinien być oczywiście taki sam dla każdego koła

Awaryjnie może być mniejszy obwód i nic z tego powodu się nie stanie, o ile kierowca będzie sobie z tego zdawał sprawę i nie będzie jechał na granicy przyczepności, tak samo jak zresztą jak na dojazdówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam szybkie pytanie.  Letnie oponki mam jak wyszły w fabryki 18 cali bo to wersja GT ale na zimę zamówiłem 16 calowe. I zapomniałem o jednej rzeczy. Czy tarczę przód nie będą przeszkadzać?  Dzięki za szybka odpowiedź to jeszcze jak nie wyślą to zmienię zamówienie

Mierzyłem i na 18 cali feldze od skraju zacisku do felgi jest 40mm  

 

Nie jestem pewny bo zapas stalowy poprzedni właściciel kupił 16 cali 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o zaciski. Ja mam 17 i tarcze 280, ale wiem że były pakiety wyposażenia Look17 i 18. Myślę że średnicą tarczy nie miała znaczenia. W GT tarcze masz chyba 296 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!