Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Benzyna w oleju.


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie po co ta zbędna dyskusja nie wnosząca nic do problemu kolegi? Auto jest na gwarancji, producent zaleca ELF więc po co użytkownik ma kombinować i sam rozwiązywać problem zalewając innym olejem? Pozostaje walczyć z ASO i nękać ich zgłoszeniami. W instrukcji nigdzie nie pisze, że oleju może "przybywać" w określonych warunkach. Tłumaczenie, że samochód jest często odpalany na zimno nie jest żadnym argumentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Meca - znów uogólnienia.

Olej olejowi nierówny w danej klasie lepkości. Klasa określa normy od- do.  Każdy olej ma kilka parametrów, bardzo istotnych . Niestety wielu producentów nie podaje pełnych danych Ważne są również - lepkość kinetyczna , temp.płynięcia. Bardzo ważna jest baza oleju  - inaczej z biegiem czasu zachowuje sie ilej HC , inaczej PAO+EST . Ważny jest HTHS , Noack , TBN.

Doucz się proszę,  poczytaj,  popytaj.  

Poza tym - @kataryniarz ma rację. Dyskusja nie na temat. Auto na gwarancji więc olej jaki daje fabryka i tyle. 

Edytowane przez Komarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Andrzej-2010 napisał:

Czy masz włączony start -stop w czasie tych jazd?

Olej elf, to olej z najniższej półki, polecam ;

  -  Valvoline SynPower FE 5W30  albo z wyższej półki;

 -   Millers Oils Trident 5W30 ,

 -  NESTE 5W30 CITY PRO C2 .

Spełniają normę RN17? Nie? To nie mamy o czym rozmawiać.

 

Tak, mam włączony start/stop. Zwróćcie jednak uwagę na różnicę w rozruchu S&S i po wyłączeniu silnika. Jeśli wyłączasz auto i odpalasz nawet po 5 minutach obroty zawsze wejdą na 1500 RPM i dopiero po chwili schodzą. Przy S&S nigdy nie wzrastają tak wysoko i od razu opadają.

Edytowane przez Phil_ips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Meca napisał:

@Komarek To Ty robisz zamieszanie o później odwracasz kota ogonem. A jak się to stało? Już wyjaśniam. Ktoś napisał 

 

Do silnika 1.33 tce należy używać oleju 5w30 spełniającego normę RN17. Na stronie ELFa nie ma takiego oleju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Auto odebrane. Najpierw poprosiłem o dane na podstawie, których stwierdzono, że winę ponosi częsty rozruch silnika. Jak się okazało, danych brak. Co było do przewidzenia zresztą. Po wskazaniu mojego rodzaju jazdy zmieniło się tłumaczenie i między słowami okazało się, że mapy silnika mogą w określonych warunkach zalewać silnik paliwem. Jest to widoczne w czasie rozruchu silnika ale dzieje się to również w czasie jazdy czego już nie zawsze zauważamy. W moim przypadku na ustawieniu silnika neutral lub eco zdarzały się w zakresie 2kRPM delikatne szarpnięcia. Serwis zdecydował o wgraniu nowych map silnika. Co ciekawe samochód całkiem inaczej oddaje moc. W pełnym zakresie obrotów oddaje płynnie moc. Różnica jest też w pracy silnika od razu po uruchomieniu. Szybciej spada z obrotów ale też występuje delikatne falowanie. Generalnie mam wrażenie, że wgrali mi soft od tce 160 :) co oczywiście jest niemożliwe. 

Teraz czeka mnie obserwacja poziomu oleju. A każdemu posiadaczowi tce 1.33 polecam wizytę w serwisie i aktualizację map. 

6 minut temu, Meca napisał:

@Phil_ips Oczywiście że może być 5W30, jeśli takowy spełnia normę RN, do 1.2 Tce też można 5W30 z odpowiednią normą. 

 

@Meca zrozum. Do tce 1.33 jest 5w30, a nie 5w40 czy 5w50. Dodatkowo musi spełnić normę RN17 bo to silnik z FAP/GAP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Meca napisał:

@Phil_ips Oczywiście że może być 5W30, jeśli takowy spełnia normę RN, do 1.2 Tce też można 5W30 z odpowiednią normą. 

 

Akurat do 1.2 TCe zalecane są tylko oleje XW40.

 

1.JPG

Edytowane przez Tuscan_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam 1.33 TCe ale 115 KM. Na razie mam przejechane 3,5 tys. km i olej stoi w miejscu na MAX. Nie zamierzam teraz wymieniać oleju, tylko dopiero za rok. Niestety, ale jak już wspominałem, w ASO nie wiedzą jaki olej lać. Wiemy tylko, że do tego silnika ma być 0W-20 lub 5W30. Pytanie, jaki olej jest wlewany na pierwszy montaż? Czy jeśli 0W-20, a w ASO wlewają potem 5W-30, może z tego coś wynikać? Teoretycznie nie. Ale kto wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Phil_ips napisał:

Spełniają normę RN17? Nie? To nie mamy o czym rozmawiać.

 

Tak, mam włączony start/stop. Zwróćcie jednak uwagę na różnicę w rozruchu S&S i po wyłączeniu silnika. Jeśli wyłączasz auto i odpalasz nawet po 5 minutach obroty zawsze wejdą na 1500 RPM i dopiero po chwili schodzą. Przy S&S nigdy nie wzrastają tak wysoko i od razu opadają.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andon napisał:

 

Ale w czym masz problem?

Bo jeśli mamy się łapać za słowa to też nie masz racji. W pierwszej części swojego posta. 

Widzisz, w języku dochodzi do zmian, uaktualniania itd. Np. wszechobecne zapożyczenia z języków obcych ale także określanie całych grup produktów nazwą indywidualną. Np. adidasy itd. 

Jak byś dziesięć czy dwadzieścia lat temu powiedział "se" wyszedłbyś na buraka. Teraz jest to niestety poprawna forma. 

Tak więc na dzisiaj jak powiesz start/stop czy stop/start znaczenie jest to samo i nikt nie ma wąrpliwości o co chodzi. 

Natomiast "system bezkluczykowy" nie jest tożsamy z "start/stop" ponieważ bardziej określa dostęp do samochodu, a nie stacyjki. 

BTW Tylni czy tylny? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż wczoraj dokładnie sprawdziłem. Po wyjechaniu z salonu 1.3 140 KM, sprawdziłem stan oleju i było 2-3 mm ponad max, nawet pytałem czy to ok to powiedzieli, że fabryka nalewa do suchego silnika odmierzoną ilość i tak ma być. teraz po kilku miesiącach mam 3500 tyś i z tego 95% to miasto - rano 4 km i postój po pracy kilka miejsc czyli po 2-3 km i kilka postoi. Silnik cały czas niedogrzany - stan oleju identyczny 2-3 mm ponad stan. Start-Stop wyłączony na stałe. Więc widać że to nie sprawa jazdy na zimno, tylko wady wtrysków lub układu zapłonowego... AMEN

 

Co do SSANIA - jak to słyszę (czytam) to mi się wywraca  - NIE MA ŻADNEGO SSANIA !!!! Są podwyższone obroty przez komputer i tyle - tak jak by wcisnąć delikatnie gaz (szybsze dogrzanie sondy i katalizatora). Mieszanka (upraszczając) - jest wzbogacenia -  dobierana, zależnie od temperatury płynu i powietrza dolotowego, a po rozgrzaniu sądy, również na podstawie jej wskazania (właściwie ma priorytet). ZATEM !!! Jeśli rozgrzany silnik zgasimy i uruchomimy zaraz znowu to poza wyższymi obrotami nie ma żadnego dodatkowego wzbogacenia mieszanki (jest 14:1) i nie ma to wpływu na przedostawanie się paliwa do oleju !!!!!

 

Na START&&&&&&&&&STOP-ie nie może być większych obrotów bo byłoby to niebezpieczne w sznurze samochodów ...

Edytowane przez satisati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, satisati napisał:

 

 

Co do SSANIA - jak to słyszę (czytam) to mi się wywraca  - NIE MA ŻADNEGO SSANIA !!!! Są podwyższone obroty przez 

 

To niedobrze, że Ci się wywraca bo czymże jest to starożytne ssanie? Dokładnie tym o czym piszesz, tyle że sterowane manualnie (dźwignią). I teraz i kiedyś polegało to na wzbogaceniu mieszanki paliwowej dla ułatwienia rozruchu silnika. Kiedyś było to realizowane linką przez gaźnik, a teraz przez sterownik silnika. Działanie jest dokładnie takie same. :) Różnica jest jeszcze w tym, że sterownik elektroniczny reaguje na bieżąco, a sterownik manualny z opóźnieniem bo robił to na słuch :)

  • Zwycięzca 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.05.2019 o 20:13, Phil_ips napisał:

 

To niedobrze, że Ci się wywraca

 

Oj czytanie ze zrozumieniem się kłania ale nic to jeszcze raz:

Wzbogacenie mieszanki to zwiększenie ilości paliwa względem powietrza - lambda = "1" to 14 części powietrza do 1 części paliwa i taką mieszankę powinien mieć nagrzany silnik, niezależnie czy obroty wynoszą 800 czy 8000 tyś. Inny stosunek paliwa do powietrza może wynosić np.1 do 1  dla temperatury -30 stopni, czyli zależy od temperatury. Tak więc uruchomiony gorący silnik nie będzie miał znacznie zwiększonego stosunku paliwa do powietrza (dawne ssanie). Obroty dla lambdy = 1 będą regulowane  czasem wtrysku, a nie wzbogaceniem mieszanki....AMEN

Edytowane przez satisati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!