Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Za niskie obroty biegu jałowego.


Maciek2010

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

W skrócie: obrotomierz, jak i OBDII, pokazują mi, że na rozgrzanym silniku wolne obroty wahają się od ok. 690 do 720/730 obr./min. Dodam tylko, że silnik jest świeżo po remoncie. Przed remontem obroty wahały się w podobnym przedziale, tylko jakby trochę szybciej/gwałtowniej. Przed remontem na pewno zdecydowanie bardziej trzęsło silnikiem, jak i całą budą. Po remoncie jest znaczna poprawa. Proszę o porady/sugestie, gdzie szukać przyczyny tego, że obroty nie stoją w okolicach 750? Na ssaniu auto stoi nieruchomo, jakby było zgaszone. Znalazłem jeden wątek na elektroda.pl, o regulatorze napięcia alternatora. Ktoś potwierdzi taką możliwość? Albo rzuci inny pomysł.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Maciek2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Maciek2010 napisał:

Proszę o porady/sugestie, gdzie szukać przyczyny tego, że obroty nie stoją w okolicach 750?

A/ Jakie obroty są przy odpaleniu?

B/ Instalacji LPG nie ma?

10 godzin temu, Maciek2010 napisał:

Dodam tylko, że silnik jest świeżo po remoncie.

C/ Rozrząd nowy, ustawiony na blokadach?

D/ W pierwszym rzędzie proponuje;

    1/ wymiana filtra powietrza,

    2/ wymiana świec na beru oraz ustawienie szczeliny pomiędzy elektrodami na 0,7 mm,

    3/ wymiana filtra paliwa,

    4/ przeczyszczenie map sensora oraz zadbanie aby był szczelnie umocowany,

    5/ przeczyszczenie przepustnicy i jej  adaptacja,

    6/ przeczyszczenie wszelkich możliwych styków elektrycznych ;

          a/ złączy, wtyczek ; Kontakt 60,

          b/  czujnika położenia wału i wałka rozrządu;

                 -  muszą być oryginały,

          c/  czujnika temperatury płynu chłodzącego

   7/ pomiar podciśnienia na ciepłym silniku,

   8/ świece i cewki muszą być suche i czyste,

         - cewki w nienagannym stanie/ wymiana na beru,

   9/ regulator napięcia oryginał, dopasowany do danego alternatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej-2010

Cześć! Autko nie jest zagazowane. Obroty po odpaleniu są w okolicach 950, z tego co pamiętam. Rano jeszcze sprawdzę. Świece są Renault, dobrane po numerze VIN. Rozrząd ma zrobione jakieś 30 000 km. Robiony na blokadach. Filtr powietrza ma ok. 3-5 000 km. Trafiła mi się sztuka, która podobno ma filtr paliwa w baku, a przynajmniej innego nie ma/nie znaleźli. Przepustnica była czyszczona. Adaptacji jako takiej nie robiłem. Podpiąłem z powrotem, i obroty były jak wcześniej. OBD2 na jałowym biegu pokazuje, że przepustnica jest otwarta na 11,4%, czasem skoczy do 11,8%. Cewki -  wszystkie Beru. Świece teraz są już suche (remont silnika). Będę co jakiś czas realizował dalszą część listy, którą podałeś. Czytałem też wątki, że podobno 700 to wartość nominalna wolnych obrotów, czy faktycznie tak jest? Pomijamy fakt, że u mnie i tak lekko falują. Na zegarach wskazówka stoi całkowicie nieruchomo, dopiero na OBD2 widać wahania. Co do leciutkich drgań, mam wrażenie, że kiedy stoję na podwyższeniu, maską w dół, autko stoi wtedy jak zgaszone. Poduszka silnika - łapa, i 8ka są nowe. Renault i Sasic.

Edytowane przez Maciek2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji dla tego silnika (k4m 812) dopuszczalne obroty biegu jałowego powinny zawierać się miedzy 700 a 750 obr/min.  W sumie jakby się uparł to niewiele odbiegają od dopuszczalnej normy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciek2010 nie demonizujesz troszkę tego problemu? Te obroty nie będą stały w miejscu, jak przybite gwoździem. Sprawdzałeś jaką temperaturę pokazuje Ci w dolocie? Jeśli coś Ci to pomoże, u mnie winowajcą drgań silnika był czujnik tej temperatury. Tyle, że mnie to potrafiło drgać, nie wiem jak jest u Ciebie. Latem, jak na zewnątrz było jakieś 22 stopnie na plusie, w dolocie pokazywało mi ponad 60 stopni. Po wymianie już w okolicach 40 stopni przy podobnej temperaturze zewnętrznej i silnik wyraźnie się uspokoił.

Masz w tym silniku KZFR? Jeśli tak to warto przyjrzeć się elektrozaworowi, ono podobno też może powodować drgania.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, droopy napisał:

@Maciek2010 nie demonizujesz troszkę tego problemu?  

Może trochę i tak, ale zastanawia mnie fakt, że potrafi stać absolutnie nieruchomo kilka razy podczas jazdy, więc, dlaczego nie za każdym razem. ;P Elektrozawór jest wymieniony. Czujnik temperatury też, ale obie części to zamienniki. Z tego co pamiętam, kiedy wczoraj było 12 stopni, jadąc w porządnym korku, pokazywało mi około 60 stopni na dolocie.

Edytowane przez Maciek2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciek2010 napisał:

Elektrozawór jest wymieniony. Czujnik temperatury powietrza też, ale obie części to zamienniki.

1/Wg;danych ; opis czujników silniki 1,4 i 1,6 16V 

     - Rezystancja czujnika temperatury powietrza (mierzona na stykach czujnika):

            -  przy   0°C: 5290 do 6490 Ω;

            -  przy 20°C: 2400 do 2600 Ω.

            -  przy 40°C: 1070 do 1270 Ω

2/ Jeżeli było dużo jazd po mieście i na krótkich dystansach, to należy ;

       - wielokrotnie przegonić auto na wysokich obrotach, celem przedmuchania katalizatora,

3/ Przeczyszczenie odmy olejowej ,

4/ Niezbędną dawkę wtryskiwanego paliwa, komputer silnika oblicza mierząc ;

     a/ ilość zasysanego powietrza za pomocą map sensora,
     b/ temperatury z czujnika temperatury płynu chłodzącego silnika,

    c/ prędkości obrotowej silnika z czujnika położenia wału, ( wałka rozrządu )

    d/ pomiar tlenu w spalinach z sondy lambda ;

         - żywotność sond oryginał to ok ; 150.000 do 200.000 km,

        -  przy czym ze wzrostem przebiegu, sprawność sond znacznie maleje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie. Na zimnym silniku, kiedy auto pokazuje na zewnątrz 1 stopień, czujnik pokazuje 4 stopnie na dolocie. Intryguje mnie jeszcze jedna kwestia, a mianowicie odczyty z sond lambda. Zaznaczę, że autko jest świeżo po remoncie silnika. Kilkukrotnie, na przestrzeni 300 km pokazuje się taki wykres na obu sondach, jak na załączonym zdjęciu. Trwa on jakieś 2-3 sekundy, a potem odczyty wracają do 'normy'. Prawie zawsze ma to miejsce przy jednostajnej, spokojnej jeździe. Zdjęcie pierwsze w kolejce prezentuje to o czym piszę. Drugie, pokazuje stan sprzed i po omawianej sytuacji, czyli po tych 2-3 sekundach. Czy możliwe, że jest zaciągane wtedy lewe powietrze? I stąd taki odczyt? Po którymś takim przypadku wyrzuca mi P0420. Druga sonda, za katem - nowa. Kat ma jakoś 3 lata - zamiennik. Ale rocznie robię maksymalnie do 10 000 km.

81395045_472504153462270_3064178871835295744_n.jpg

81899700_812833115845318_1821632643985309696_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też między czujnikiem w lusterku a tym w dolocie podczas jazdy jest ok.1-2 st. różnicy ,to że ci pokazuje po nocy 3 st. różnicy spowodowane jest tym  że stałeś i dolot się tak nie wychłodził jak czujnik w lusterku jak zaczniesz jechać temp. powinny być podobne + - 2-3 st. ; w lecie jakbyś miał maskę nagrzana temp. była by o paręnaście stopni większa i zaczeła by pokazywać dobrze podczas jazdy wiem bo sprawdzałem to ze skanerem obd ,a jeśli chodzi o wskazania sondy ta ma chodzić w zakresie 0,1-0,9 v a na jednym obrazku sonda działa ci tylko w zakresie 0,1 - 0,7 v może jest walnięta i się zawiesza ? ciężko stwierdzić chyba że samochód podczas jednostajnej jazdy nie potrzebuje bogatej dawki i sonda chodzi tylko do 0,7 v musiałbym się przejechać swoim samochodem i porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, teraz, kiedy temperatura na zewnątrz ma od 1 do 4 stopniu, to na dolocie jest ona wyższa o ok. 15 stopni, i tak, kiedy na zewnątrz jest 3 stopnie, to na dolocie jest 18. @fullxda, a czy mieszkasz może we Wrocławiu?

Edytowane przez Maciek2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak jest taka duża różnica nawet po ruszeniu i przejażdżce paro minutowej to masz zdecydowanie walnięty czujnik temperatury powietrza dolotowego chyba że w tym silniku jest przepływomierz bo one tez maja czujnik temp. nawet w niektórych samochodach w ecu  jest czujnik ale na podstawie tego  linku  https://www.czesciauto24.pl/renault/megane-iii-hatchback-bz0/31162/15026/czujnik-temperatura-powietrza-dolotowego ten czujnik masz walnięty i masz małe obroty bo na ssaniu nie daje takiej dawki paliwa bo myśli że jest 15 st. cieplej ; ja jestem z górnego śląska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że się źle wyraziłem. Kiedy silnik jest zimny, różnica wynosi 2-3 stopnie. Kiedy silnik/płyn chłodzący nagrzeje się do 82-85 stopni, wtedy różnica pomiędzy zewnątrz-na dolocie potrafi wynieść od 10 do 15/20 stopni. :) Zmienia to postać rzeczy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienia ,powinien ci pokazywać w czasie jazdy 1-2 stopnia więcej ,u mnie jest akurat taka różnica ale pewnie chodzi o różnicę w czujnikach a temp. jest przecież taka sama przy powietrzy opływającym w lusterku i w dolocie może być deczko większa bo jak wiadomo czujnik nie jest przy samym łapaczu powietrza tylko już po 50cm rury ogrzanej przez silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!