Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Skrzypienie przy przejeżdżaniu przez progi zwalniające


Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 

Mam problem z hałasem podczas przejeżdżania przez progi zwalniające.

Chodzi o przednią osią. W zimie był taki skrzyp (mega starej wersalki) aż piesi oglądali się na chodnikach.

Co ciekawe problem pojawiał się w ujemnych temperaturach, powyżej zera st.C - problemu nie było. Jednak z upływem czasu zaczęło pojawiać się także poniżej +5.

Po oględzinach samochodu zostało stwierdzone, że do wymiany są (wymiana koniec kwietnia):

- górne poduszki amortyzatorów przednich

- przy okazji osłony amortyzatorów

Problem znikł.

Początek maja wykonałem badanie techniczne – diagnosta nie miał żadnych zastrzeżeń co do stanu technicznego samochodu.

I dziś  rano po prawie 4 tygodniach od wymiany – próg i znowu skrzypi (było około + 12 stopni) ( skrzypienie nie tak bardzo dotkliwe jak w zimie).

We wrześniu 2020 były wymieniane (przy okazji innej roboty):

- tuleje wahaczy przód

- gumy stabilizatora

Odgłosy skrzypienia były także jeszcze wcześniejszej zimy, ale w porównaniu do tych jakie były w obecnej, to tamtych tak jakby nie było.

Jeżeli przejadę BARDZO delikatnie przez próg to jest cisza. Ale już niewiele szybciej to skrzypi.

Wyboje, nierówności na drodze – cisza. Problem tylko przy progach zwalniających i tylko przednia oś.

 

Co to może być?

Czy to skrzypienie może mieć źródło na dolnym połączeniu sprężyny z amortyzatorem?

 

Z góry dziękuję za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Aktualizacja tematu - co się teraz dzieje, kiedy i co było zrobione.

a)      gdy jest temperatura powyżej około 10 st. to sprężyny „pykają” przy skręcaniu (jak na załączonym filmie) (obie strony) natomiast jest cicho przy przejeżdżaniu przez progi.

b)      temperatura pomiędzy 5 st a 10 st słychać zawieszenie (skrzypienie) na progach zwalniających (w miarę delikatne) oraz pykanie sprężyn przy skręcaniu.

Skrzypienie występuje już bardzo długo, jednak zaczyna się pojawiać przy wyższych temperaturach.

c)       temperatura poniżej 5 st brak pykania sprężyn przy skręcaniu ale głośne skrzypienie (jak w starym tarpanie) przy progach zwalniających.

Problem nadal występuje mimo zrobienia następujących wymian:

- gum stabilizatora i tuleje wahaczy 

- wymiana łączników stabilizatora (raz firmy SIDEM a potem BILSTEIN) (nic nie wniosło do tematu)

- wymiana całych mocowań górnych kolumn przednich  (KAYABA) – przed wykonaniem badania technicznego (okres wakacyjny) - 3 tygodnie był spokój. Potem powróciło pykanie przy skręcaniu. Wymieniono następnie już same łożyska górnych mocowań kolumn i znowu chwila spokoju i znowu pykanie przy skręcaniu.

Samochód w wakacje 2021 przechodził przegląd. Diagnosta nie miał zastrzeżeń co do pracy zawieszenia.

 

Jeszcze jeden objaw, jak bardziej popada deszcz to wszelkie pykania przy skręcaniu i skrzypienia przy progach zwalniających znikają (czyżby woda coś "smarowała")

 

Obstawiam, że źródłem wszelakich hałasów i „pykań” będzie styk dołu sprężyny z „talerzem amortyzatora” chyba, że ktoś z Państwa ma inny pomysł?

sprezyny.avi

Edytowane przez qubas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odnotowałeś jeszcze fazy księżyca, teraz jest pełnia - to tak na wesoło.

Skrzypienie na progach zwalniających miałem po wymianie gum na drążku stabilizatora. Również przestawało jak było mokro. Zacząłem taktować te gumy silkonem w spray. I cisza na kilkanaście dni. Później znowu. W drugim aucie również wymieniłem gumy na drążku, ale solidnie posmarowałem wazeliną bez kwasową i miałem ciszę przez ponad rok - później sprzedałem auto.

Takie moje przemyślenia: przez te całe lata eksploatacji samochodu, tysiącach kilometrów to lakier na drążku stabilizatora w miejscu styku z gumą już nie jest super gładki i trze o ciasną gumę drążka - czemu stara guma nie trzeszczała - bo otwór był już wyrobiony.

Obejrzałem załączony film - nie wygląda to dobrze. Czy sprężyna została założona prawidłowo - kierunek góra - dół? Może dojść do pęknięcia sprężyny. Czy tłok amortyzatora obraca się swobodnie? może to on pracuje skokowo.

Nie wiem jak się ma to w MIII, ale w MII należy stosować łożyska SNR - Kyb nie robi dobrych. Nigdy z nimi nie miałem problemu.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumy stabilizatora wymieniałem (przy okazji wymiany sprzęgła - jak był ładny dostęp) właśnie ze względu na skrzypienie na progach (jako możliwy powód).

Dzięki za naprowadzenie. Spróbuję potraktować tam silikonem i zobaczymy czy to to.

 

A co do pykania sprężyn to problem zaczął się sam z siebie nikt tam nie grzebał - widzę, że czeka mnie wymiana amorków i sprężyn.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, qubas napisał:

A co do pykania sprężyn to problem zaczął się sam z siebie nikt tam nie grzebał - widzę, że czeka mnie wymiana amorków i sprężyn.

 

Amorki należy sprawdzić, a nie od raz wymieniać. To, co widać na Twoim filmiku na mój gust masz rozwalone górne łożysko :rolleyes:

 

Cytat

Często w wyniku całkowitego zablokowania łożyska w kolumnie, dochodzi do obracania się sprężyny w gnieździe, czego objawem są sprężyste strzały lub donośne skrzypienie wydobywające się z okolic przednich amortyzatorów.

 

 

Edytowane przez elf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam, mam dokładnie taki sam problem ze skrzypieniem w seacie Ibiza IV 1,4 MPI 85 kM. Wymieniłem już tuleje w wahaczach, końcówki drążków kierowniczych odboje poduszki i łożyska w amortyzatorach niestety bez poprawy. Podobnie jak u autora postu skrzypienie nasila się przy ujemnych temperaturach i ustaje podczas deszczu, dodatkowo podczas przejazdy przez próg zwalniający ze skleconymi kołami dźwięk jest trochę mniej dokuczliwy. Czy może być przyczyną? Błagam o pomoc :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ostow02 do wymiany gumy na drążku stabilizatora. Nowe obficie posmarować wazeliną bezkwasową. Miałem tak jak założyłem nowe gumy. Na starych była cisza.

Doraźnie: uzyj silikonu w spray  jest obojętny dla gumy. Jak ustanie to masz przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Megane 2 spadła nam osłona przekładni kierowniczej? Bądź przegłubu wewnętrznego . Do tego kierownica nie wracała sama na swoje miejsce.Skrzypiało jak drzwi w starej szafie,szczególnie zimą,przez pierwsze pare km. Po nasmarowaniu i zaożeniu osłony spowrotem jak ręką odjał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Winowajcą skrzypień podczas przejeżdżania przez progi zwalniające były gumy stabilizatora. Skrzypienie pogarszało się (coraz głośniejsze oraz występowało przy wyższych temperaturach).

Objaw także był taki, że jak oba przednie koła przejeżdżały przez próg - mega skrzypienie, a jak jednym się przejeżdżało (nie ważne czy lewym czy prawym) dużo mniejszy skrzyp.

Sprawdzenie przed wymianą gum stabilizatora - odkręcenie łączników stabilizatora po obu stronach i poruszanie stabilizatorem.   

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Videos

  • Ogłoszenia

  • Polecana zawartość

    • Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi
      Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi – nowa opcja dla oszczędnych kierowców
      Renault Polska ogłasza rozszerzenie oferty modelu Megane GrandCoupe o wariant z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi o mocy 115 KM. Nowa wersja trafi do salonów już w marcu 2025 roku, oferując ekonomiczne spalanie i wydłużony zasięg na jednym baku. Ceny startują od 113 900 zł za wersję evolution oraz 117 400 zł za wersję techno z 7-biegową, automatyczną skrzynią EDC.
      Oszczędność paliwa i większy zasięg
      Nowy wariant Megane GrandCoupe będzie napędzany sprawdzoną jednostką 1.5 dCi, znaną z innych modeli marki. Silnik generuje 115 KM, a średnie zużycie paliwa wynosi 4,6-4,7 l/100 km, co oznacza, że jest o około litr oszczędniejszy od wersji benzynowej. Dzięki zbiornikowi paliwa o pojemności 50 litrów, samochód może przejechać nawet 1060 km na jednym tankowaniu. Niższa emisja CO₂ (120-124 g/km) czyni go także bardziej ekologicznym wyborem.
      Nowa wersja silnikowa będzie atrakcyjną propozycją zarówno dla kierowców pokonujących długie trasy, jak i dla klientów flotowych, którzy cenią sobie niskie koszty eksploatacji.
      Bogate wyposażenie w standardzie
      Megane GrandCoupe 1.5 dCi dostępne będzie w dwóch wariantach wyposażeniowych:
       
      Evolution (113 900 zł) – w standardzie oferuje m.in.:
      Systemy wspomagania kierowcy: ostrzeżenie o nadmiernej prędkości, kontrola bezpiecznej odległości, aktywne hamowanie AEBS, asystent pasa ruchu. Dwustrefową klimatyzację automatyczną. 7-calowy ekran TFT w zestawie wskaźników. System multimedialny Easy Link 7" (DAB, Bluetooth®, 2 x USB/jack, 2 x USB dla pasażerów tylnych siedzeń). Bezprzewodową replikację ekranu smartfona.
        Techno (117 400 zł) – oprócz wyposażenia evolution dodatkowo oferuje:
      System multi-sense, który pozwala na personalizację ustawień jazdy. Kartę Renault Hands Free z funkcją powitalną. Światła przednie Full LED „Pure Vision”. 17-calowe aluminiowe felgi. Klasyczna elegancja i praktyczność
      Megane GrandCoupe czwartej generacji to stylowy sedan o długości 4,63 m, oferujący przestronne wnętrze oraz dużą pojemność bagażnika – 503 litry (po złożeniu tylnych siedzeń – 987 litrów). Charakterystyczna linia nadwozia i elegancki design sprawiają, że samochód wyróżnia się na tle konkurencji.
      Pełna oferta Megane GrandCoupe
      Obok nowej wersji wysokoprężnej, Renault oferuje Megane GrandCoupe również z silnikiem benzynowym, spełniającym najnowsze normy GSR2 (General Safety Regulation 2):
      TCe 140 w wersji Evolution – od 101 900 zł. TCe 140 EDC Techno – od 111 400 zł. Nowa opcja 1.5 dCi uzupełnia gamę silnikową, dając klientom wybór między dynamiczną benzyną a oszczędnym dieslem.
       
      Źródło: Renault
       
        
       
       
       
        • +1
      • 0 odpowiedzi
    • Renault otwiera pierwsze Renew Factory w Polsce
      Grupa Renault, we współpracy z KrubaGroup, inauguruje pierwsze Renew Factory w Polsce – zakład dedykowany renowacji samochodów używanych marki Renault, Dacia oraz innych producentów.
        • +1
      • 1 odpowiedź
    • Ciśnienie na turbinie poniżej 2000rpm. Ile powinno wynosić? K9K636
      Pytanie jak w tytule. Ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie na turbinie poniżej dwóch tysięcy obrotów? Ostatnio mam wrażenie ,że nasz Scenic robił się strasznie ospały. Przerdzewiał wydech na samej przepustnicy, i wypiął się kompletnie.Żona jeździła tak z dwa tygodnie,wylapałem to dopiero kiedy wziąłem auto do pracy i na autostradzie nastąpiło wypalanie FAP (pełen przelot ).Od tamtej pory auto na jedynce nie jechało w ogole. Założylismy nowy wydech,jednak auto nadal było mułowate. Dopiero dziś zrobiłem adaptacje przepustnicy wydechu i jest jakby lepiej,ale nadal nie do konća . Auto pompuje około bar w przedziale 1600-1800/900,turbina rozkręca sie dopiero przy 2000-2100 obrotów na zadane 1.55 i scenic rusza żwawo do przodu. 
       
      Zastanawiam się czy ten wydech coś za sobą pociągnał,czy wystarczyło tylko zaadaptować inną przepustnice ,czy może jeszcze to fakt że pojeździlismy 2.0dci 150 i tylko się nam wydaję i było tak zawsze (laguna przyspiesza dość agresywnie w porównaniu do scenica). Wartości EGR i przepływomierza plynnie zmieniają się w trakcie obciązenia,auto nie ma żadnych błędów. 
      • 23 odpowiedzi
    • Nawiew tylnej kanapy - Megane 3
      Witam, planuje zakup Megane 3 Grandtour. Przegladajac ogloszenia nie widze aby jaka kolwiek miala nawiew na tylnia kanape. Pytanie czy jesrt to do zrobienia ? Może części z laguny 3 beda pasować ? Robił, ktoś cos podobnego ? Wymysliłem sobie kupno M3 1.5 dCi 110km, do tego chciałbym na start zrobić chip zeby podniesc moment  obrotowy i zyskać pare km. Później  chciałbym wrzucić jeszcze radio 2din z możliwością podpięcia kamery cofania i gniazdo zapalniczki lub usb do ladowania dla pasazera z tylu. Aczkolwiek najbardziej mnie nurtuje czy jest opcja na ten nawiew do tylu dla pasażerów. Jeżeli to pomocne... jestem gotow zrezygnować z tego joysticka jesli takowa wersja jaka kupie bedzie go posiadać. jezeli bedzie trzeba zmienić caly ten tunel . Dla mnie jest elementem zbędnym. W tym miejscu bardziej pasowałby jakis schowek z zasuwana roletka, albo poprostu miejsce na kubek. 
       
      Jesli był taki temat poruszany to podlinkujcie. Nie znalazlem nic co by zaspokoiło moje pytania. Widziałem wątek o M4 ale te auta chyba troszeczke sie różnią ? 
       

      REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6  - Prezes
       
       
      • 24 odpowiedzi
    • Jak sprawdzić kod silnika?
      Czy można jakoś odczytać kod silnika i skrzyni biegów z naklejki czy VINu? Jeśli tak to jak?
      • 11 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!