Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Błędne wskazanie temperatury - czujnik temp. zewnętrznej


Rekomendowane odpowiedzi

Czemu mnie przedrzeźniasz :?:

Dzięki jeszcze raz za pomoc.

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.13 -Prezes

 

Dodano: 02 lis 2015 - 15:43

Cinas, a powiedz mi jeszcze taka rzecz: Bo sprzedawca mi mówi że w aucie byka szyba bez sensora deszczu i ze jak nie ma sensora to nie ma tez temperatury... To prawda? Szyba byla wymieniana na taka z sensorem, a lusterka sam wymienialem bo chcialem skladane.

Jak można stwierdzić czy nawi ma pokazywać temp czy nie? Moze po wiązce instalacji ktora idzie do drzwi kierowcy?

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 0.35 6AQ STEROWANIE + FUNKCJI USUWANIA SZRONU Z LUSTERKA WSTECZNEGO KIEROWCY F004

2 0.35 6AH STEROWANIE GÓRA > DÓŁ LUSTERKA KIEROWCY Z PAMIĘCIĄ F004

3 0.35 6AL WSPÓLNY SILNIKA LUSTERKA KIEROWCY F004

4 0.35 6AK STEROWANIE LEWO > PRAWO LUSTERKA KIEROWCY > PAMIĘĆ USTAWIEŃ 3 F004

5 0.35 NAM MASA ELEKTRONICZNA GÓRNEJ LEWEJ BELKI F004

6 0.5 6BC SYGNAŁ + CZUJNIKA TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ F004

9 0.5 6BD SYGNAŁ 0 V CZUJNIKA TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ F004

10 0.5 64C STEROWANIE ŚWIATŁA LEWEGO KIERUNKOWSKAZU F004

11 0.35 MAM MASA ELEKTRYCZNA LEWEJ BELKI DESKI ROZDZIELCZEJ F004

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Z powodu złego wskazywania temperatury zewnętrznej dobrałem się do czujnika w lewym lusterku.

Korzystałem z poradnika dostępnego na forum i tu uwaga: potrzebny jest klucz torks 10 , a nie torks 20 do odkręcenia mechanizmu lusterka.

Zamiast oryginalnego czujnika temperatury lub jego zamiennika ( też drogiego) założyłem czujnik NTC, który wymontowałem z zepsutego zasilacza ATX do komputera. Więc koszt właściwie zerowy.

Ważne, że musi być zasilacz, który posiada funkcję: THERMO CONTROL , czyli że ma taki sensor do kontroli temperatury zasilacza.

Z 4 czujników NTC z zasilaczy które miałem do dyspozycji, założyłem taki, który najbardziej dokładnie wskazywał temperaturę otoczenia .Na różnych czuujnikach były różne pomiary temperatury , różnice kilku stopni C.

Porównywałem z temperaturą mierzoną w aucie zaparkowanym obok.

Ten nieoryginalny czujnik włożyłem w środek lusterka, nie jest więc tak narażony na wodę jak montowany oryginalnie na dole lusterka.

Na razie wszystko działa OK, ciekaw jestem jak długo . :)

A oto fotka takiego czujnika NTC wymontowanego z zasilacza komputerowego.

post-195-0-40211500-1469378796_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam

Też mi padł czujnik, naprawiłem go dosłownie za grosze. Nie chciało mi się rozbierać lusterka więc zdjąłem obudowę z tyłu, trzeba uważać na zatrzaski, ja jeden połamałem, ale się trzyma. Odciąłem kabelki od czujnika i wyrwałem go szczypcami. Zamiennik zrobiłem sam. Drogą kupna nabyłem w sklepie elektronicznym termistor NTC 3,3K za 40 gr. Nóżki można trochę skrócić, bo są długie. Do nóżek należy przylutować dwa przewody, na to rurki termokurczliwe, żeby zabezpieczyć przed zwarciem. Następnie całość zatopiłem w kleju na gorąco z pistoletu. Esteci mogą użyć czarnego, lub zrobić jakąś foremkę z papieru, czy słomki do napoju i zalać żywicą epoksydową ale klej to opcja najszybsza. Tak zrobiony czujnik wkładamy do lusterka, można jeszcze użyć trochę kleju na gorąco w celu unieruchomienia, na przewody znów rurki termokurczliwe, lutujemy, zaciskamy rurki, zakładamy obudowę i działa.

P.S. Tak samo naprawiłem czujnik w lodówce Samsung, tylko, że tam był NTC 5K. Oryginał 80zł mój zamiennik grosze i działa już dwa lata, ten w lusterku na razie miesiąc, ale wszystko jest ok, wskazania temp prawidłowe.

post-67838-0-85156900-1496253949_thumb.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja zakupiłem na Aliexpres zamiennik ale w lecie przekłamywał o 2 stopnie to można przeboleć ;to teraz np. dzisiaj na zewnątrz było 11 stopni w samochodzie pokazywał 16 stopni ostatnio jak byly 3 stopnie na zewnątrz to pokazywał 10 stopni aż strach pomyśleć co będzie pokazywał przy -10 stopniach przy takim rozrzucie będzie pokazywał pewnie +1 zastanawiam sie czy ten termistor 3,3 k nie jest dokładniejszy możesz kolego napisać czy przy takich temp. jak dzisiaj + --  10 stopni  pokazuje w miarę dokładniej?

 

Wymieniłem dzisiaj ten chiński zamiennik czujnika temp. z aliexpres na rezystor  ntc 3,3 k zatopiłem go w słomce do picie zalałem klejem z pistoletu i włożyłem w dziurkę w lusterku zaklejając ja silikonem bezbarwnym i powiem wam ze temp.pokazuje teraz w miarę dokładnie ale porównuje go tez z chińskim termometrem tablicowym różnica jest 1 stopień ale na acuweater temp. z mojego miasta pokrywa się z ta z rezystorem także jestem zadowolony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja zastosowałem patent który polecił pitrel...rozbierałem lusterko, z obudowy starego czujnika wydłubałem (po podgrzaniu czujnika) jego bebechy...lutownica w ruch, trochę gorącego plastiku i już...40min roboty a no i najważniejsze-działa 

2A9D9AEA-320D-46CC-ACDA-E90DB615E0BE.jpeg

28CAD0FE-4D95-4BF6-93F6-A0924A1C689D.jpeg

332E5D51-7D2E-4A93-8E97-BE653F80C6A7.jpeg

1E6F1CF5-8120-4D92-9269-64EFFE9A8EDE.jpeg

4967A23D-331D-41B3-9FC6-4512AB1DB8CE.jpeg

62BF955C-0732-4FFC-85DA-54C0A9757C8E.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć mam pytanie czy ktoś może robił lub może zrobić pomiar ile omow pokazuje oryginalny sprawny czujnik np. W temperaturze domowej okolo 20 st. lub na dworze w jakiejkolowiek. Robię pomiar swojego czujnika, poniewaz zaniża temperature o około 8-10 st. i nie wiem czy to wina czujnika czy np zlaczek. Tabela pokazana w poście nie odzwierciedla wartosci dla czujników w megane III. Dla przykładu mój czujnik ma rezystancje 6,64 kilooma przy 20*C

IMG_20190129_214851.jpg

Edytowane przez dreju
Dodanie zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dnia 31.05.2017 o 20:06, pitrel napisał:

Witam

Też mi padł czujnik, naprawiłem go dosłownie za grosze. Nie chciało mi się rozbierać lusterka więc zdjąłem obudowę z tyłu, trzeba uważać na zatrzaski, ja jeden połamałem, ale się trzyma. Odciąłem kabelki od czujnika i wyrwałem go szczypcami. Zamiennik zrobiłem sam. Drogą kupna nabyłem w sklepie elektronicznym termistor NTC 3,3K za 40 gr. Nóżki można trochę skrócić, bo są długie. Do nóżek należy przylutować dwa przewody, na to rurki termokurczliwe, żeby zabezpieczyć przed zwarciem. Następnie całość zatopiłem w kleju na gorąco z pistoletu. Esteci mogą użyć czarnego, lub zrobić jakąś foremkę z papieru, czy słomki do napoju i zalać żywicą epoksydową ale klej to opcja najszybsza. Tak zrobiony czujnik wkładamy do lusterka, można jeszcze użyć trochę kleju na gorąco w celu unieruchomienia, na przewody znów rurki termokurczliwe, lutujemy, zaciskamy rurki, zakładamy obudowę i działa.

P.S. Tak samo naprawiłem czujnik w lodówce Samsung, tylko, że tam był NTC 5K. Oryginał 80zł mój zamiennik grosze i działa już dwa lata, ten w lusterku na razie miesiąc, ale wszystko jest ok, wskazania temp prawidłowe.

post-67838-0-85156900-1496253949_thumb.jpg

I jak wskazania temperatury, termistor działa. Bo u mnie padło i chce zadziałać w taki sam sposób 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 21.02.2019 o 16:50, mariuszekf napisał:

I jak wskazania temperatury, termistor działa. Bo u mnie padło i chce zadziałać w taki sam sposób 

Ja dokonałem zakupu dokładnie takiego termistora :3k3/0,5W/3950K/-55-125stp.C i działa bardzo dokładnie. Termistor kosztował 5 zł. Przy zakupie zwróć uwagę na przedział temperatur w jakich działa termistor. Jeśli chodzi o samą wymianę to mogę doradzić, że tworzywo w którym jest zanurzony oryginalny termistor robi się miękkie po włożeniu do wrzącej wody i można je bez większych problemów usunąć bez dłubania, rozwiercania itp. Ja dodatkowo pobawiłem się w wydłubanie oryginalnego termistora z tworzywa i jak się okazało w oryginale montowane są termistory szklane. Druga sprawa uważaj przy demontażu osłony lusterka, ponieważ zaczepów jest więcej niż ilość pokazana w manualu na forum i jak będziesz szarpał to je pourywasz. 

Edytowane przez dreju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No założyłem termistor pokazuje ok. 1 stopień różnicy z drugą maganą. Zobaczymy jak będzie w innym zakresie temperatur, dobry patent z tym grzanie czujnika w wodzie, wychodzi elegancko. Ja swój zatopiem w kleju na gorąco 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!