Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Nowa norma olejowa RN17


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Dziś byłem na rocznym(4-tym) przeglądzie Meganki IV 1.2 TCe. Czy to jest normalne, że na tym przeglądzie wlali mi olej Elfa 5W-30? Wcześniej był wlewany Elf 5W-40. Gość mi powiedział, że oni teraz posługują się nową normą RN17, która zastąpiła normę RN0700 i RN0710. Z tego co widzę, to nie ma Elfa 5W40 z normą RN17 tylko 5W-30. Pytanie co oni mi wlali dokładnie?

 

1. ELF EVOLUTION FULL-TECH R 5W-30

2. ELF EVOLUTION R-TECH ELITE 5W-30

 

Któryś z tych dwóch. Pytanie który? Od następnego roku mam zamiar przywozić swój olej. Wrócić do 5W-40 z RN0710, czy już pozostać na 5W-30 z RN17?

Edytowane przez emigrant_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak jadę na wymianę oleju to sam przywożę olej. I nadal przywożę Elfa 5W-40 tego co mam w książce wpisany (3 razy taniej kosztuje w sklepie niż u nich)

Teoretycznie pomiędzy 30 a 40 dużej różnicy nie ma (kwestia temperatur pracy)

Edytowane przez Schvenck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej-2010 napisał:

Warto przeczytać; 

Wymiana oleju w silniku 1,33 FAP

Dzięki za linka. Nic z tego tematu za bardzo się nie dowiedziałem konkretnego. Poza tym, tam głównie mowa o nowym silniku 1,3 do którego fabrycznie leje się 5W-30 abstrahując od normy.  Był jeden post gościa, któremu w ASO powiedzieli, że nawet do starszych 1.2 leją już 5W-30 RN17, bo po prostu 5W-40 już nie używają. Odgórnie muszą stosować oleje z nową normą RN17, gdzie 5W-40 do dziś z taką normą nie występuje. 

 

Co drugi rok przyzwoziłem swój olej Elfa 5W-40. Temu co drugi rok, bo miałem wykupioną tę przedłużoną gwarancję. Tam olej się zmienia co drugi rok... więc jak ktoś chce co roku zmieniać to w lata bezolejowe trzeba przywozić swój olej, albo zgłaszać, żeby ekstra zmienili olej i za to ekstra zapłacimy. Im koło dupy lata, czy ktoś przywiezie 5W-40 z normą RN0710, czy 5W-30 z normą RN17. Wleją ten i ten olej. Ma być odpowiednia norma. Od nich olej zawsze będzie to olej z normą RN17, bo po prostu już nie używają z normą RN0710. Stąd w mojej Megance wylądował olej 5W-30 RN17. 

 

Najgorzej, że oni ten olej mają w beczkach i posługują się numerami oleju OEM. Nazwy handlowe mają tylko butelki dla detalu. Pewnie nie będą wiedzieli, czy to jest ELF EVOLUTION FULL-TECH R 5W-30 czy ELF EVOLUTION R-TECH ELITE 5W-30

 

Mamy tutaj na formum jakiegoś znawce olejowego? Te dwa oleje można stosować zamiennie w 1.2 TCe?

Edytowane przez emigrant_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • emigrant_ zmienił(a) tytuł na Nowa norma olejowa RN17
16 minut temu, emigrant_ napisał:

Odgórnie muszą stosować oleje z nową normą RN17, gdzie 5W-40 do dziś z taką normą nie występuje. 

 Obecnie są normy ; RN17; RN17FE; RN RSA

 Oleje z normę RN17 RSA to ;

    - Elf evolution - RN - TECH SPORT 0W40

   -  Yacco Galaxie A - 0W40 PAO RN17 RSA

   -  Castrol Edge - 0W40 RN17 RSA


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie za bardzo RN17 FE i RN RSA nie interesuje. Te oleje nie są dedykowane dla tego silnika. Poza tym 0W-40 to nie to samo co 5W-40 i nie mogą być dla siebie zamiennikiem. Inna lepkość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, emigrant_ napisał:

Poza tym 0W-40 to nie to samo co 5W-40 i nie mogą być dla siebie zamiennikiem.

Inna lepkość. 

Olej 0W40 może być zamiennikiem, może być stosowany w Twoim silniku, 

Jest to olej pełny syntetyk, o dużo lepszych parametrach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że prawie sprzed roku post i dla @stalan został wlany do 1.2 TCe ELF EVOLUTION R-TECH ELITE 5W-30. Pewnie we wszystkich ASO używają beczkowego R-TECH ELITE a nie FULL-TECH R. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mojej skromnej wiedzy Full tech R, Rn-tech, Elite Rn-17 to ten sam olej. Elite już nie kupimy - chyba wycofany. Fulltech R chyba na rynek Polski, RN-TECH na pozostałe. 

5W40 to był SXR - nie jest to dobry olej do silników TCE - zwłaszcza do 1.2. Znośny do K4M.

Wg. etykiety RN-17 zastępuje wcześniejsze normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Elfa "polskiego" nie ma Elite, jest tylko FULL-TECH R http://produkty.elf.com.pl/pl/automotive/cars?bn=ELF&vg=5W-30  Nie ma nawet 0-40 W. Tutaj @szwagier24a by się zgadzało. Elite jest na alle... i innych stronach to pewnie leżaki, albo prywatne importy. 

To co, mam zostać przy 5W-30 FULL-TECH R? Czy to taki sam szajs jak SXR? Czy to totalnie technologicznie inne oleje? Abstrahując od ich lepkości 5W-30 i 5W-40. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!