Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Nowa norma olejowa RN17


Rekomendowane odpowiedzi

Tak i nie ma nic o 30 na okres letni. Silnik 1.3 to całkowicie inna konstrukcja, więc tutaj fabrycznie pewnie jest rekomendowany 5W-30. Dla 1.2 fabrycznie rekomendowany 5W-40. 

 

Według instrukcji:
powyżej -15 °C 10W40, 5W40
powyżej -20 °C 10W40, 5W40
powyżej -25 °C 5W40
powyżej -30 °C 0W40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, pozostanę z tym 5W-30 RN17. Zobaczymy jak on się sprawdzi latem w upały. To nie jest wymysł ASO, żeby ten olej lać do 1.2, tylko nakaz z "góry". Być może i dobra decyzja... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz się czym przejmować, oba oleje są OK, megane, szczególnie z silnikiem 1.2 tce to nie wóz sportowy wiec parametr 30 czy 40 nie stanowi różnicy (odnosi się on do zachowania lepkości w różnych warunkach temp zewnętrznej).  
Fajnie jak mógłbyś sobie podejrzeć maksymalna temp oleju, bo u mnie np w vw z silnikiem 2.0 tdi w upaly na pełnym ogniu (autostrada - prędkości powyżej 200km/h przez długi czas - temp oleju nigdy nie przekroczyła mi 132 stopni).


przykladowo ładnych pare lat temu do BMW z silnikiem 3.2 benzyna lałem olej castrol tws 10w60 - oczywiście syntetyk. Na innym po ostrej jeździe głowica grała jak fortepian :) tyle że tam pod maską było 321 koni i latem jak się nagrzał temp pod maską sięgała lekko 80-90 stopni - gorąc taki że po otwarciu maski trzeba było chwile poczekać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, emigrant_ napisał:

Ktoś coś od strony technicznej?

Olej ten jest przeznaczony do silnika 1.33 tce z tak zwanym popularnie DPF-em. W zwiazku z filtrem cząstek stałych olej wytwarza mniej popiołu przec co filtr sie nie zapycha. Ale silniki 1.2 tce nie miały dpf-a więc nie mam piojecia czemu taki olej Ci wlali??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem przed chwilą do ASO jeszcze raz spytać jaki olej dokładnie wlali. W systemie już jest dokładna nazwa oleju a nie numer OEM i został wlany RN17 EVO RN-TECH ELITE 5W-30 - takie jest dokładne info w systemie w ASO mego samochodu. 

 

Tego oleju będę się trzymać, tylko pod nazwą FULL-TECH R, bo taki oficjalnie jest sprzedawany na polski rynek. Chyba, że ktoś z Was zaneguje ten olej i koniecznie wrócić do starego 5W-40. To będę rozmyślał co robić. Ja za bardzo na olejach się nie znam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zaznajomić się z tematami;

  - Megane III phII ; Terkotanie w zakresie 2200-3000 ,

 -  Megane III phII ;  Przedostawanie się paliwa do oleju 1,2 tce 115KM

4 godziny temu, emigrant_ napisał:

Tego oleju będę się trzymać, tylko pod nazwą FULL-TECH R, bo taki oficjalnie jest sprzedawany na polski rynek.

Chyba, że ktoś z Was zaneguje ten olej i koniecznie wrócić do starego 5W-40.

Olej  ELF EVOLUTION - RN – TECH SPORT 0W40;

     - bardziej jest zbliżony parametrami do starego oleju,

     - ale z racji syntetyku - jest bardziej stabilny w parametrach z upływem czasu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, emigrant_ napisał:

został wlany RN17 EVO RN-TECH ELITE 5W-30 

Około miesiąc temu byłem w ASO z przekonaniem, iż zostanie wlany olej ELF SXR 900 5W40. Zostałem poinformowany, iż zmieniły się normy i otrzymałem taki sam olej jak u Ciebie, czyli RN17 EVO RN-TECH ELITE 5W-30. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę o zakład, że pewnie spora część ludzi nawet nie wie, że od którejś wymiany jeżdżą już na 5W-30. Nie są tego świadomi. Głównie tyczy się tych osób co mają wykupioną przedłużoną gwarancję na 4 lub 5 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normę RN17 spełniają ;

   - Elf evolution RN-TECH ELITE 5W-30

   - Neste PRO 5W30

   - Eurol Elance 5W30

   - Yacco lube RN 17 5W30

   - Castrol GTX 5W30 RN17

   - Shell Helix Ultra Professional AR-L 5W-30 RN17

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga do Andrzej-2010

Żaden z wymienionych w poście olejów nie jest olejem syntetycznym, to wszystko oleje klasy III, hydrokrakowane oleje mineralne z niewielka domieszką PAO, a o estrach to można zapomnieć

Wspomniany Neste nie spełnia normy RN17

mamy do wyboru Elf, shell, Yacco, Castrol, Ravenol i Motul

 

Jest jeszcze Motul Specific 17 i Ravenol RNV, którego używam i który ma chyba najlepsze parametry ze wszystkich dostępnych RN 17.

 
Edytowane przez pogus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!