Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Megane 4, 1.6 sce i pobór oleju


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W 2018 kupilem meganke 1.6sce. Po roku wymienilem olej na taki, jak wyjechal z fabryki elf 5w40. Dwa lata bylo spokoju. Z uwagi, iz mam umowe serwisowa aso po drugim roku wymienilo olej samo-nawet nie wiedzialem jaki. Po pol roku zapalila sie kontrola oleju. Ku mojemu zdziwniu patrze na kartke a tam elf 5w30, zadzwonilem do aso- wg nich prawdopodobnie byl to elf rntech 5w30. Musialem po 7tyskm i 6 miesiacach dolac 1litr. Co tu robic- teraz bedzie 3 rok, czyli wymiana za wlasne pieniadze--

1. zalac castol 5w30 z nowa norma rn17- podobno 5w40 niesostepne w aso do tego silnika-nie naleja mi go

2. zalac zwyklem elfem sxr 5w30 albo 5w40 poza aso

3. odejsc od elfa i kupic shella 5w30 albo 5w40 poza aso

 

Auto robi glownie krotkie trasy. Dwa razy w tygodniu 2x25km i raz na miesiac 150km... Mam tez na uwadze, ze na 4ym serwisie i tak mi zaleja olej z norma rn17....chyba ze przyjade z wlasnym i utopie te 100zl na olej, a za ich podziekuje.....

 

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6 :!: - Prezes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, wymiana oleju dla Ciebie to jakiś gigantyczny koszt ? I musisz z tym lecieć do ASO żeby zrobili wymiane 4x droższą? Bo taki problem wywnioskowałem. Zamiast lać wodę czyli elfa albo inne fziadstowo typu shell, zainwestuj w liqui moly 5w30 np. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem to pobor oleju ktorego nie bylo na elf 5w40, a ktory nastal obecnie po zalaniu rntech. Co do shell nie zgodze sie. Elf to budzetowe oleje na bazie krakowej, zas shell to solidna srednia polka z ciut lepsza baza.

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6 :!: - Prezes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem w czym masz problem. Skoro 5w40 nie spalał oleju to zalej 5w40 i już. 5w30 jest olej energooszczędnym czyli rzadszym i dlatego może spalać olej.

Mam megankę z 2006 roku i też była zalana tym gównem 5w30 ale s zaraz zmienił na 5w40. Co do marki Shell to taka sama rewelacja jak elf itp. Na rzadnej butelce nie ma pełnej charakterystyki oleju a  i tak niczego się nie dowiesz bo się na tym po prostu nie znasz.

Mój brat zrobił ponad 200 tys na oleju ORLEN  a auto było ściągane  i pewnie cofane.

Jak chcesz naprawdę dobre syntetyczne oleje to poczytaj na niemieckich stronach tam jest kara za nazywanie hydrokraka syntetykiem i  będziesz wiedział które oleje kupić. 

Duże znaczenie ma również a może nawet przede wszystkim styl jazdy. Jeśli dawałeś nieraz w pedał to auto ma prawo spalić olej

Edytowane przez jackowskipatryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie było wymienić ten olej po pierwszych 3-4 tyś. Później co rok.

Olej należy stosować wg. normy i lepkości.

5W30 u każdego producenta jest co najmniej kilka. Jedynie norma jest wyznacznikiem który.

Co do krakowej bazy: K4M na elfie 900nf 5W40 zrobiłem 120 tyś. km i silnik się nie zatarł.

Jak już wchodzimy w polemikę olejową to ważne jest aby przegrzany olej nie zostawiał osadów, które blokują pierścienie, zatykają kanały olejowe, zacierają hydrauliczne regulatory luzu zaworowego, aby skutecznie i długo neutralizowały kwasy nie pozostawiając dużo popiołu po spaleniu aby nie zapchać filtra cząstek stałych. 

Jeden z kol. na YT robi fajne testy olejów. Ten znienawidzony Elf nie wypada tak źle. Całkiem nieźle również Orleny. Nie jeden zwolennik markowych olejów na syntetycznej bazie się zdziwi co dzieje się z tymi olejami.

Tak duże zużycie oleju musi mieć swoją przyczynę: wyciek, uszkodzona odma i inne. Auto na gwarancji to do serwisu. Jeśli po to do obejrzenia dolot czy suchy, kontrola wycieków i kompresji. Płyn chłodzący czysty? Majonez pod korkiem wlewu oleju jest?

Ja w H5H jeżdżę na RN17. Nic nie ubywa.

Chcesz "gęstszy" olej to dobierz olej o wyższej lepkości  - parametr przy 100 stopniach Celsjusza.

 

http://warsztat.castrol.pl/blog-post/jak-wazna-jest-baza-olejowa-pao-czy-hc/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Byłem miesiąc temu u dealera na przegladzie. Olej zglosilem. W sumie nie zrobili nic, poza tym że zapisali w dokumentach poziom oleju i kazali przyjechac po 1tyś km.

Już widzę, ze meganka po 1tys km pobrala pol litra. Trochę mnie to zdołowało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila Panowie, od kiedy to

W dniu 31.01.2021 o 01:49, jackowskipatryk napisał:

5w30 jest olej energooszczędnym czyli rzadszym i dlatego może spalać olej.

 

Przecież tak samo szybko nagrzeje się w zimę co 5w40, zaletą w40 jest to, że w lato ten olej ma "lepszą sprawność". To nie wina tego oleju ( notabene fakt wszystkie te elfy i shelle to g*wno i koniec tematu). Krótkie dystanse zużywają olej szybciej, niż w przypadku kiedy auto jeździ na długich dystansach. Nie doszukiwał bym się problemu jeśli auto jest na gwarancji to wymienią silnik i tyle. Gdyby zalali 0w30 to mógłbym się zgodzić, że ma to jakikolwiek wpływ na zużycie. Najlepiej lać samemu dobry markowy olej jak np radzi @Renia08 sam do megane 3 lałem Liquy Moly 5w40 i auto przelatało prawie 90kkm bez problemu. Przede wszystkim auto kopci na niebiesko ? Dostawało po garach na zimnym ? teraz zima była długa i bardzo mroźna może w tym sęk. Jeśli już problem z olejem to nie w tym wlanym 5w40 tylko w wadzie fabrycznej którą ta woda z elfa ujawniła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2021 o 23:35, 83megane napisał:

W 2018 kupilem meganke 1.6sce

 Masz silnik, który wymaga oleju spełniającego normy;

    -  0W20   -    normę   RN17FE,

    -   5W30   -   normę   RN17,

    -   0W40   -   normę   RN17RSA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis bylem w ASO. Stwierdzono pobór po 1tys km rzedu 400ml. Odmowili naprawy, gdyz ich norma to 500ml. Zarzadalem kolejnego testu, uzupelnili olej i mam przyjechac po 1tyskm. Auto ma 3 lata, ma przedluzona gwarancje do 5- ale serwisant powiedzial, ze nawet jak stwierdza wiekszy pobor to nie znaczy ze centrala zgodzi sie na naprawe- a nawet jak tam moga zalecic naprawe istniejacego silnika badz tylko udzial w kosztach.

:lapka:
REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6 :!: - Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po rozmowach i analizach wracam do 5w40. Wydaje mi się że lekki olej jakim jest 5w30 plus krótkie trasy zrobiło swoje. Fakt jest jeden. Do 30 tys km i wymiany przez ASO na nieznane 5w30 był spokój... Teraz kwestia wyboru elf,lotos - który jest bardzo chwalony w kąt cena/jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!