Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Ciśnienie doładowania turbiny - 1.9DCI F9Q-872 131KM Megane 3 2009


zonee

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Auto: Megane 3 ph1 1.9dci 131KM F9Q872 2009 - przebieg jakieś 144000km

Przez jakiś czas coś mi syczało przy dodawaniu gazu pod obciążeniem (nie na postoju). Aż w pewnym momencie pojawił się komunikat na desce rozdzielczej "Skontroluj układ wtrysków paliwa" i auto nagle podczas jazdy straciło doładowanie, brak mocy sam diesel bez turbo dosłownie. Okazało się że coś nadgryzło jakiś przewód od turbiny gumowy bo cały gruby, mocny i jak nowy (widoczne równe ciecie nie rozerwanie kiedy pęka). Wymieniłem go i auto znów odzyskało moc. Błąd wykasowany i się nie pojawia. Dodatkowo na komputerze nie ma żadnych innych błędów. Po tym wszystkim znów zacząłem się wsłuchiwać w auto (takie zboczenie) aby wiedzieć czy jeszcze cos się nie dzieje.

 

Do setna: Podczas dodawania gazu pod obciążeniem w czasie jazdy słychać szumienie/syczenie (próbowałem nasłuchiwać jak się da i wydaje mi się ze to nie syczenie tylko szumienie wiec innej dziury w układzie doładowania nie ma. Ale wnerwia mnie to szumienie.

 

1- czy w MEGANE 3 z tym silnikiem 1.9dci 131KM F9Q872 2009 to normalne i tak to auto brzmi przy dodawaniu gazu (lekkie świstanie turbiny też się tam przebija), ten szum jest dość wyraźny jak masz szybę otwartą. Z zamkniętymi szybami nic nie słychać (tylko proszę nie piszcie aby jeździć z zamkniętymi szybami, było by fajnie)? Chce tylko wiedzieć czy mam gdzieś jeszcze dziurę, bądź turbo się kończy a może ten typ tak ma.

2 - z ciekawości postanowiłem sprawdzić do ilu teraz turbina doładowuje, może tak się dowiem czy jest dziura czy nie (na razie po amatorsku - skaner ELM327 V2.2 V8 - CarScanner, PyClip). Wyszło mi że w CarScanner "Obliczone doładowanie" dochodzi max do 1,4 bar-a zastanawiam sie czy nie za mało ? W starym passerattim dochodziło mi do 1,85bar-a. Gdzieś na forum angielskim wyczytałem ze niby Clip podaje wartość bez wartości ciśnienia powietrza atmosferycznego niby 1,4bar + 1bar(atmosferyczne) co daje 2,4bar ! Ale to chyba bujda no i nie skanowałem PyClip tylko CarScanner? Tak czy inaczej przeszukałem cały net i nawet instrukcje serwisowe Megane ale nigdzie nie podają ile powinna wynosić wartość doładowania BAR w tym silniku. Ktoś cos na ten temat ?

 

Poniżej wykresy z pomiarów CarScanner (niebieskie) oraz może ktoś się orientuje w którym ECU znajdę dane pomiarowe dla doładowania turbiny w PyClip (mam dwie wersje 2.1(182) i 3.5(195) trochę inaczej ECU sczytuje) to bym jeszcze PyClip-em pomierzył jutro. Z góry dzięki za jakakolwiek pomoc.

 

EDIT: 27.06.2021:  Ps. dziś zrobiłem mocniejszą próbę ma ekspresówce i nawet przy 4500obr/min ciśnienie doładowania w okolicy 1.4 bar i śmieszne, bo niby moc chwilowa obliczana na podstawie zużytego paliwa pokazuje OKOŁO 100HP a auto ma niby 131HP. Ciekaw jestem jak się mają pomiary z tych pseudo androidowych skanerów do rzeczywistości.

CarScanner1.jpg

CarScanner2.jpg

PyClip 2.1 182.jpg

PyClip 3.5 195.jpg

CarScanner1AB.jpg

Edytowane przez zonee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdza się ciśnienia turbiny na postoju. To jest próba dynamiczna pod pełnym obciążeniem silnika. Pozostaje hamownia lub wyciskanie na pustej drodze, trzecim biegu i pomiar w dwie osoby.

Robiłem to na hamowni a pomiar na postoju mam niższy o ponad 1 Bar (2,0 dCi) Jeśli słyszysz coś z turbiny to warto się zainteresować zmianą uszczelki wargowej na połączeniu wyjścia turbiny do przewodu łączącego z ic. Pomimo że jest silikonowa z czasem twardnieje i może być słychać syczenie lub nadmierny dźwięk wirnika turbiny.

Na niższych biegach jest redukcja mocy.

Edytowane przez jabrze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jabrze napisał:

Papuga :?:

 

Ale te pomiary są na pełnym obciążeniu (patrz na wykres obrotów i prędkości itp.) na pustej drodze :) Aplikacja CarScanner podaje max. 1400mbar ciśnienia doładowania, ale już chyba ustaliłem, że prawdopodobnie to wartość NETTO bez ciśnienia atmosferycznego. Jak dziś robiłem logi PyClip, to wartość jest podawana BRUTTO "ciśnienie doładowania + atmosferyczne" i w polu "Ciśnienie doładowania" dochodzi mi do 2300mbar, ale dokładne testy zrobię, jak będzie chwila. 

CarScanner1AB.jpg 

:lapka:
REGULAMIN Forum się kłania pkt  5.13 :!: - Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,24 Bara jest dla 120HP - zmierzone. Dla 130 piszą, że jest 2,5, ale ja nie mierzyłem i potwierdzić nie mogę. Z tego wynika, że masz bardzo blisko. To niewiele, może wystarczy nowy filtr powietrza. W pomiarze uwzględnij masę powietrza. Pomiary z 3 biegu wystarczą.

Zbieg okoliczności bo w Lagunie mam 2,85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jabrze napisał:

W pomiarze uwzględnij masę powietrza. Pomiary z 3 biegu wystarczą.

 

Co masz na myśli ? MAF ? Dodać do wykresu ? Nie widzę tego parametru w PyClip, muszę poszukać ale filtr powietrza wymieniony 2 miesiące temu, raczej to nie to. Generalnie wszytskie filtry wymienione paliwo, olej, powietrze, kabina jakieś 2 miesiące temu.

 

11 godzin temu, jabrze napisał:

Dla 130 piszą, że jest 2,5

 

Z PyClip wstępnie wynika iż turbo doładowuje do 2441mbar pomiary z 3 biegu od 1500-4200obr/min

Walczę nad wykresem bo wydaje mi się ze za późno wstaje i za długo ciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jabrze napisał:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.13 :!: - aniewa

 

Czyli do parametrów: ciśnienie doładowania, obroty silnika, prędkość samochodu, zalecane ciśnienie doładowania dodać:

- wydatek powietrza

- różnica wydatku powietrza

- kopiowanie położenia EGR ?

 

Wyniki z PyClip:
https://pyren-logs-front.herokuapp.com/60d98a18f75bda000829c67e

Max. Ciśnienie doładowania 2451mbar przy 2685obr/min dla zapytania 2400mbar.
Ale widzę po cyfrach pod wykresem, że komputer wcześniej żąda 2400mbar a turbina odpowiada później nawet o 500obr/min. A potem komputer żąda już mniej, a turbina dalej pompuje. Tak powinno być. 

 

Od rekordu: 932.573 do 935.076 zalecane ciśnienie jest wyższe niż osiągnięte i równają się dopiero po 764obr/min więcej. W zakresie 1673 do 2437 obr/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, jabrze napisał:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.13 :!: - aniewa

 

Czyli po wykresach nie ma się co czepiać wydaje się być w takim razie chyba ok. Mój daje do 2.4bar skoro komputer nie chce więcej.

 

PS.1. Znalazłem parametry: wydatek powietrza dolotowego, żądany wydatek powietrza, zmierzony wydatek powietrza, kopiowanie połozenia zaworu EGR - DODAM JE DO POMIARÓW.

 

PS2. Jeden kolega z innego forum stwierdził, cytuję:

Ale rzeczywiście auto mogłoby się trochę lepiej zbierać. Z trójki z 1700 obr/min dopiero przy jakieś 2400 obr/min udało się osiągnąć wymagane ciśnienie doładowania (jakieś 2.3s) - jak dla mnie trochę słabo. Jak depnąłeś przy 2400 obr/min to też miałeś taką samą zwłokę czasową w osiągnięciu wymaganego doładowania. W tym miejscu zwłoka powinna być krótsza ze względu na większy przepływ spalin, który powinien szybciej rozkręcić turbo.

 

Co może być przyczyna takich opóźnień i turbo późno wstaje. Bo w sumie o to biega - czuć że długo się zbiera i późno reaguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jabrze napisał:

Rozpędzonej turbiny się nie zatrzyma, ale dalej bierze udział przepustnica i EGR redukując ciśnienie.

W dieslu jest przepływomierz, nie ma przepustnicy,

Warto przeczyścić;

   - przepływomierz,

   - map-sensor - oraz zapewnić mu szczelność montażu,  

   - egr, 

Jeżeli było dużo jazd po mieście ;

   - to należy auto przegonić na dystansie >100 km, 

   - z obrotami silnika > 3000 obr/min ,

   - sprawdzić lekkość działania sztangi turbiny,

Silniki te uzyskują nawet 2,6 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Andrzej-2010 napisał:

Silniki te uzyskują nawet 2,6 bar

 

A to możliwe jak komputer chce max. 2.4bar ? Aby mógł osiągać 2.6bar ?

Czyli do sprawdzenia:

- jakaś uszczelka na rurze do IC (to a propos być może jakiegoś dźwięku przy dodawaniu gazu)

- przepływa bądź map-sensor w zależności co mam (czy występują razem ?)

- egr

- lekkość działania sztangi turbiny

A czy z tych pomiarów PyClip "wydatek powietrza dolotowego, żądany wydatek powietrza, zmierzony wydatek powietrza, kopiowanie położenia zaworu EGR + te obecne" ustalimy cokolwiek czy egr i przepływka/map-sensor działa poprawnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej-2010 napisał:

W dieslu jest przepływomierz, nie ma przepustnicy,

W większych i nowszych silnikach jest jedno i drugie. Przepustnica dodatkowo pełni rolę gaszaka, a w normalnej pracy  służy do shamowania przepływu powietrza. Montowana jest przed EGR Ustawia się w kilku procentowych wartościach. W 2,0 dCi od wersji 742 przeniesiono mapa za przepustnicę. Wcześniej był przed nią. Przepustnica ma obwód odzwierciedlenia położenia, a gaszak nie. System ją testuje po włączeniu zapłonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jabrze napisał:

EGR

 

Na innym forum sprawdzili mi doładowanie tego silnika i podają: 2400mbar jest maksymalnym zadanym ciśnieniem dla tego silnika w M3 1.9dci F9Q872(bez DPF) (sprawdziłem sobie to w mapach tego silnika 870(z DPF) ale to to samo).

 

@jabrze jak ci zrobię logi w PyClip: "wydatek powietrza dolotowego, żądany wydatek powietrza, kopiowanie położenia zaworu EGR + te obecne" powie ci to cokolwiek czy te przepływki, map-sensor, egr, itp .. mają właściwe parametry ? To zrobię przy okazji i podrzucę tu. Bo tego to juz za chiny ludowe nie rozkminię.

Edytowane przez zonee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że sprawność turbodiesla jest najwyższa w okolicy 10 stopni. Czujnik temperatury w przepływce ma duzy wpływ na parametry turbodoladowania. Obecne temperatury i brak odpowiedniego schłodzenia powietrza w ic rzutuje na zmniejszenie mocy. Powinieneś robić pomiary jak będzie chłodniej. Znam 1,9 100 i120 HP ale najlepiej 2,0 dCi. Przy Twoim przebiegu warto zainteresować się uszczelką wargową i przepłukanie wężyków smarowania turbiny przed kolejną zmianą oleju. Nie wierzę że jest już ją słychać. To charakterystyczne zassanie może być z rezonatora przed filtrem powietrza, ale w jeździe tego nie słyszysz?

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez jabrze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jabrze napisał:

10 stopni

 

Na razie zrobię w obecnych warunkach a jak będzie okazja w nocy to powtórzę pomiary - będzie do porównania.

Przy okazji po pomiarach pogadam z mechanikiem co sadzi i wspomnę o tych elementach co wspominacie w temacie.

Natomiast dziś około 18 zrobię pomiar:

- prędkość obr. silnika

- ciśnienie doładowania

- zalecane ciśnienie doładowania

- wydatek powietrza dolotowego

- żądany wydatek powietrza

- i tu mam kłopot, jeden kolega kazał jeszcze dodać "żądanie położenia EGR" i nie wiem czy chodzi o "Zalecany kąt otwarcia zaworu EGR" ???????????

- kopiowanie położenia zaworu EGR

Nie wiesz czy ten parametr na czerwono w PyClip dobrze dobrałem ? czy chodzi o inny bo nie widzę dokładnie tego.

 

:lapka:
REGULAMIN Forum się kłania pkt  5.4 :!: - Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!