Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jak sprawdzić poziom oleju z komputera?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Słyszałem, że można sprawdzić poziom oleju z komputera, jednak nie mogę znaleźć takiej opcji. Proszę o pomoc, jak ją odnaleźć oraz czy jest ona dokładna i zwracać na nią uwagę, czy kierować się jedynie bagnetem? Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpewniejszego pomiaru dokonasz za pomocą bagnetu, ustawiając samochód na płaskiej, poziomej powierzchni. Jeśli chodzi o kontrolę poprzez komputer, to po uruchomieniu silnika przez pewien czas masz na wyświetlaczu napis OK, musisz w tym czasie nacisnąć któryś z przycisków na prawej manetce. Jeśli pojawi się 6 kropek to wg komputera poziom oleju jest ok :smug:.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To metoda orientacyjna, nie bardzo precyzyjna ale w miarę miarodajna pod warunkiem, że masz sprawny czujnik poziomu oleju.

Przy uruchamianiu samochodu albo po włożeniu karty do slotu gdy na zegarach widzisz coś w stylu "test czegośtam" wciśnij krótko któryś z przycisków na prawej manetce (tymi przyciskami zmienia się widok komputera) i pokaże Ci się tam skala z poziomem oleju wg kompa.

Tak czy siak najpewniejszy odczyt daje bagnet.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszą koledzy - wskazania kompa dają przybliżenie ale nie są wiążące. Nawet w ASO mówili mi że nie ma jak bagnet ;) Niemniej na podstawie mojego SCe które trochę oleju łyka, malejąca liczba kropek dość dobrze oddaje ubytek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczę tylko, że poziom "OK" występuje nie tylko przy 6-ciu kropkach. Nie jestem pewny jak jest w MIII, ale w "dwójce" informacja o dolaniu pojawiała się dopiero jak zgasły wszystkie kropki. Nie ma co straszyć - u mnie kropki się sprawdzają od kiedy mam Meganki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najważniejsze, żebyś sprawdzał - tak jak koledzy piszą - kiedy auto stoi na równym. Jednak równie ważne jest, żeby sprawdzać na zimnym silniku, ewentualnie minimum po kilku minutach od zgaszenia. Jak sprawdzisz wcześniej to olej może jeszcze nie spłynąć do misy i pokaże np. 3kropki.

Ja przy każdym z samochodów zawsze lałem taki olej jaki zaleca producent (zawsze pełny syntetyk, jeżeli były dopuszczalne różne) i zawsze między wymianami ( robię co 10tys.km) było go maksymalnie do około 1/3 mniej niż na miarce poziom max.

Edytowane przez Jarek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Leszek3 napisał:

A jak mi gasną 2-3 kropki to dolać oleju, jak tak to ile?

Jak gasną kropki to trzeba wg bagnetu nalewać. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi.

Edytowane przez deku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Leszek3 ja w Meganie II 1.5 dCi, dolewałem w momencie, kiedy poziom schodził do minimum, wlewałem wówczas 1 litr. Zdarzyło mi się to może ze 2x przez przejechane ca. 100 000 km, zwykle po ok. 12 000 km od wymiany. Można dolać wcześniej, wszystko zależy ile masz do serwisu olejowego, ale wg mnie jeśli jest to powyżej minimum dopuszczalnego - nic się złego nie stanie. Piszę o 1.5 dCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Hej,

 

albo jestem ślepy albo...

no właśnie

czy ktoś mi może proszę wskazać gdzie w tym silniku jest bagnet do sprawdzania poziomu oleju? :D

foto nie moje, ale silnik taki sam

s2.jpg

 

stalem przed chwila 10min na parkingu przed marketem i ni chu chu nie moglem znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!