Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

MichalVTS

Megane III phI Czas rozgrzewania 1.4TCe oraz 1.6 110KM

Recommended Posts

21 godzin temu, onomatopeja napisał:

nie benzyna do 5 tyś obrotów :S oczywiście iż dizel ;p

Większa sprawność od benzyny - silnik wolniej się nagrzewa.

Teoria teorią, a u mnie w garażu stoi 10-letni 1.5 dCi, który pewnie >3/4 tego co przejechał (>140 000 km), przejechał w mieście, na - wg niektórych - krótkich odcinkach (10-20 km). Do teorii @pbet dokładam więc: zajechany, zużyty diesel może faktycznie nie nadaje się do miasta i na krótkie odcinki. Zaznaczę, że to również moje zdanie, tym niemniej poparte jakąś tam praktyką... :)

idzcie z swoimi dizlami do działu dizel :190_athletic_shoe: ;F tutaj mowa o Pb do tego o pojemności 1.4 z dmuchawką :>

Padło porównanie do innych silników, więc o co Ci chodzi? Dyskusja się rozwinęła - mnie trochę dała do myślenia. Poza tym - chyba zwracam Ci uwagę po raz kolejny - po co taki ton? Wesołych świąt :)

Szanowni Panowie :) Święta idą więc piszmy ludzkim głosem i bez kłótni.

Co do wypowiedzi kolegi @onomatopeja to chciałbym zaznaczyć, iż celem moich testów nie jest rozmowa o dieslu tylko o czasie rozgrzewania silnika (każdego), a tego przecież temat dotyczy, choć ukierunkowany na Tce.

Napisano (edytowany)

Porównania ciąg dalszy. Dziś przy -11st.C podczas przygotowania szyb do jazdy pierwszy kwadracik zapalił się po upływie 9 minut pracy na wolnych obrotach.

7:28:45 / 7:37:54

20190122_072845.thumb.jpg.eba9d7bc699aa14a4360228e8d5b2423.jpg20190122_073754.thumb.jpg.bfc3adc9e801d95f7754e7f6db816f05.jpg

Edytowano przez pbet

Najlepszym sposobem na szybkie rozgrzanie samochodu jest ustawienie temperatury na LO i włączenie klimy i nadmuchu na szybę. Klima osusza szybe a samochód się dużo szybciej nagrzeje niż przy ustawieniu na temperaturę wyższa niż LO. Oczywiście wieje wtedy zimne powietrze ale jadąc chwilę można przełączyć na wyższą temperaturę i silnik już będzie oddawał ciepło. Różnica czasu nagrzewania przy temperaturze minimalnej a np. 19 stopni i ustawieniu np. dwóch listków jest naprawdę spora. Pozdrawiam

Napisano (edytowany)

W 1.6 110KM nie ma potrzeby takiego kombinowania. Po 10 minutach w kabinie jest już całkiem przyjemnie. Dziś było -14, procedura jak wczoraj, czas podobny.

7:24:51 / 7:34:01

20190123_072451.thumb.jpg.e79985120e2919541e57b27a32e578ba.jpg20190123_073401.thumb.jpg.820d26653274981ac4ac0bacb41e71e9.jpg

Edytowano przez pbet

To i ja dorzucę swoje trzy grosze. W moim 1.4 czas nagrzewania między wyłączonym nawiewem, a "auto" znacznie się różni, dlatego włączam nawiew dopiero po pełnym zagrzaniu samochodu. Z samochodu jestem taki zadowolony, bo jeździ póki co bezawaryjnie, że jestem w stanie się dla niego poświęcić haha.

Nawiewów nie musisz wyłączać , wystarczy że ustawisz temperaturę na LO. Sprawdzałem bez nawiewów i na LO mniej więcej tak samo się nagrzewa.

Napisano (edytowany)

@MichalVTS może edytujesz tytuł tematu i dopiszesz "oraz 1.6 110KM"? Pojawiło się już w tym wątku trochę o 1.6 i może w ten sposób byłby pełniejszy, bardziej kompletny i ogólniejszy temat. Trochę bez sensu byśmy zakładali nowy temat dla 1.6 ponieważ tam też pewnie jak zwykle pojawią się posty użytkowników 1.4 Tce. Przy okazji użytkownicy obu jednostek mogliby się wymieniać doświadczeniami i w jednym miejscu byłoby porównanie. Wydaje mi się, że wszyscy na tym skorzystamy ale decyzja należy oczywiście do Ciebie. Daj znać.

Jako, że zaczynam przygodę z ELM iCar3 oraz apką Torque dzisiaj trochę testowałem ów zestaw. Poniżej kilka screenshotów.

Przed odpaleniem i odpalenie. Temperatura zewnętrzna 6st.C.

torque-2019-02-09_12-13-03.thumb.jpg.b300d1b43212e62926685520de7ed67a.jpgtorque-2019-02-09_12-13-11.thumb.jpg.87bcab7d4be4abf96e949b1aa3d07039.jpg

Pierwszy kwadracik przy 50st.C (temperatura dość szybko rosła i żona nie zdążyła ze screen'em :)). Po czasie widać, że na ssaniu stałem jakieś 1,5 minuty od odpalenia.

torque-2019-02-09_12-17-27.thumb.jpg.b05964fdff6312b14866c6d67b4b5138.jpg

Drugi kwadracik przy 80st.C, w ruchu miejskim przejechałem dokładnie 2,9 km wg GoogleMaps.

torque-2019-02-09_12-19-59.thumb.jpg.8ca9bc88900f5d9cd22187a55d526c4f.jpg

Przeprowadzałem już 3 takie testy i zawsze pierwszy kwadracik zapala się przy 50st.C, a drugi przy 80st.C.

Nawiew z siłą 2/8, szyba/nogi, ustawiony na 22,5st.C.

Edytowano przez pbet

15 minut temu, pbet napisał:

@MichalVTS może edytujesz tytuł tematu i dopiszesz "oraz 1.6 110KM"

Mówisz i masz już zrobione.

@aston76 dzięki choć chciałem by założyciel tematu zdecydował. Mam nadzieję, że Michał nie będzie miał nic przeciwko ale jeśli tak to dajcie znać i założę osobny temat dla 1.6, a tutaj wrócimy do starego tytułu.

Napisano (edytowany)

@pbet, czy iCar'em da się odczytać temperaturę oleju?

Edytowano przez ABCMegane

@ABCMegane niestety nie.

Screenshot_20190208-183237.thumb.jpg.30c0417444ea2f3251cb999b3d4f6f20.jpg

Ciekawe czy innym ELMem się da.

Bardzo się przydałby ten wskaźnik. Ale da się odczytać jeśli jest czujnik jest zamontowany fabrycznie.

Niczym się nie da odczytać temperatury oleju bo nie ma takiego czujnika. Chyba, że jakiś program wylicza temperaturę oleju na podstawie temperatury cieczy, czasu jazdy w powiązaniu z obciążeniem silnika itp. Gdyby był taki czujnik to pewnie torque by to odczytał. Jest czujnik temperatury oleju ale tylko skrzyni automatycznej.

W VW temperaturę oleju można odczytać z poziomu komputera pokładowego ale o tym już pisałem. Szkoda. Zastanawiam mnie jednak, że w Golfie, którym jeździłem temperatura płynu i oleju jaką zauważyłałem była o wiele wyższa od 86st.C, a tyle maksymalnie dziś zarejestrowałem.

W clipie jest tylko szacunkowa temp oleju silnikowego. Obliczania jest na podstawie temp. płynu obciążenia silnika obrotów itp itd. Ale ta wartość to tylko wskaźnik który nijak ma się do rzeczywistości. 

@pbet nie mam nic przeciwko skoro ma to pomóc wszystkim użytkownikom forum :-)

Ja ostatnio zauważyłem, że w mojej Meganie (przy temperaturze zewnętrznej około -3) nagrzewa się do pierwszej kreski po około 5km spokojnej jazdy, a druga kreska po około 10km :-)

@MichalVTS może kupisz sobie ELM? :) Dane będą bardziej kompletne.

Właśnie miałem gdzieś Elma, ale zapodział się.

Pożyczę przy okazji od kolegi i wrzucę co mi wyszło dokładnie.

Wczoraj pojezdziłem 100 km ze skanerem obd icar 3 i rozgrzany silnik utrzymuje temperaturę 81-85 stopni w zależności od obciążenia czy hamowania silnikiem temp.zewnętrzna była w ok. 5-8 stopni 

Napisano (edytowany)

Co do nagrzewania się 1.4 TCe - to jak była temp 0 stopni to 1 pasek po 5km spokojnej jazdy (czyli jak eco niańka pokazywał żeby zmienić bieg to zmieniałem - nie przekraczałem 2,5k obrotów na pewno - 2,3 pewnie nawet nie :) (ok 6min) a 2 przy ok 12 km (13 min) - dane na podstawie aplikacji fuelio z włączonym śledzeniem (nagrywaniem) trasy , który włącza się po odpaleniu auta (sparowanie BT z radiem :)).

Co to temp 5 stopni np to podobne czasy nagrzewania - sprawdzane wczoraj :)  

Edytowano przez Papf