Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

MichalVTS

Megane III phI Czas rozgrzewania 1.4TCe oraz 1.6 110KM

Recommended Posts

Chciałbym się dowiedzieć, ile mniej więcej czasu lub kilometrów trzeba, żeby rozgrzać 1.4TCe do temperatury roboczej (moment kiedy na wyświetlaczu zapalają się obie kreski temp. płynu). Zauważyłem dzisiaj jadąc do pracy przy -6 stopniach, że po przejechaniu około 15km, silnik nie dogrzał się do końca, czyli jakby cały czas miał otwarty duży obieg płynu chłodniczego. Podejrzewam, że termostat mógł się już zepsuć, ale nie mam 100% pewności.

Jak mocno miałeś ustawiony nawiew? U mnie też się dość długo nagrzewa i chyba też mam walnięty termostat bo dość długo się nagrzewa a kiedyś miałem przypadek że na trasie leciałem spokojnie ~100 km/h przy lekkim gazie a było z -15 i podczas jazdy temp na wyświetlaczu zaczęła mi spadać ;DDDDD czyli silnik nie był w stanie dogrzać płynu... ale to było dość dawno temu... Obecnie jak przy temp. poniżej 0*C włączę powyżej 4 listków na klimatroniku to płyn też stoi w miejscu np. mam 4 listki na nawiewie płyn dojdzie do 1szej kreski (65*C) włączę np. 6 listków i temp. stoi w miejscu nie umie więcej dogrzać a na światłach nawet lekko spada (lub na luzie podczas jazdy) :D

Nawiew mam zawsze ustawiony w automat na tryb Soft, więc z początku nie wieje w ogóle, a potem jak wściekłe przez 5 min.

@MichalVTS ustawienia nadmuchu mam tak samo jak Ty i wczoraj wieczorem przy -7˚C przejechałem jakieś 10 km do uzyskania temp. roboczej. Jak sobie przypominam z wcześniejszych lat to chyba było podobnie.

Właśnie przetestowałem na tej samej trasie tryb jazdy z wyłączonym kompletnie nawiewem, z tym, że silnik nie był wyziębiony przez całą noc, tylko jakieś 2h. Wyszło tak, że dogrzał się trochę szybciej, ale po włączeniu nawiewu znikła jedna kreska i znowu minęło trochę kilometrów, aż znowu się dogrzał. 

Zobaczę jeszcze jutro rano jak będzie to wyglądało po zimnej nocy i przejażdżce bez nawiewu.

No to Ci powiem że niedawno jechałem coś pozałatwiać, w nocy wiadomo -7 było, a jak odpalałem auto było -2 na dworze. 50*C auto łapło mi po jakchś 2 - 2.5km jazdy może (zmiany biegów przy 2000-2200 obr/min, lekko wciskany gaz na rozpędzanie żeby się spokojnie mógł silnik rozgrzać). Nawiew standardowo 21*C i 4 listki na panelu.

Panowie ,mam też ten silniczek i jeśli jest powyżej zera to zagrzewa się normalnie tzn. jak inne samochody benzynowe teraz w w temp. poniżej -5 stopni zagrzewa się zdecydowanie dłużej ale wynika to z tego że znając jego przypadłość z uszczelką pod głowicą nie wkręcamy go przy mrozie na wyższe obroty ja jeżdżę praktycznie do 2-2,2 tys. obrotów jak dieslem i gdy dojeżdżam do pracy 8km to temp. płynu nie przekracza 75st. ma ok. 72-73 st.a druga kreska wskażnika temp. wskakuje przy 75st. ten silnik jest bardzo sprawny to turbo benzyna więc żeby szybko go nagrzać trzeba by było jezdzić nim na wyższych obrotach a przy mrozie na początku rozgrzewania to nie bardzo ;jak podłączyłem ostanio obd vgate i popatrzyłem na torque to nagrzewa sie około 1 stopień celsjusza co -5-6 sek.ale to w temperaturze było powyżej 6-7 stopni w jezdzie do 2tys. obrotów  wiec nagrzanie go do 85 stopni z temp. -5 trochę trwa myślę ze do 10 -11km miałby te 83-85 stopni 

No więc sprawdziłem dzisiaj po drodze do pracy jak samochód się rozgrzewa z wyłączonym nawiewem. Wynik jest taki,  ze silnik nagrzał się dużo szybciej niż z włączonym ogrzewaniem, przy trybie jazdy jak opisał kolega @fullxda. Wychodzi więc na to, że wszystko działa jak należy, jedynie silnik nie emituje aż tyle ciepła, żeby szybko nagrzać siebie i wnętrze, a do tego sprawna nagrzewnica oddaje większość ciepła do wnętrza samochodu, przez co silnik ma trudniej podgrzać płyn chłodniczy do temp. roboczej.

Wczoraj wieczorem przy -9 stopniach przestawiłem nadmuch z AUTO>SOFT na 2 "listki" na wentylatorze i silnik na trasie jak poprzednio zagrzał się dobre kilka kilometrów wcześniej.

1 godzinę temu, MichalVTS napisał:

No więc sprawdziłem dzisiaj po drodze do pracy jak samochód się rozgrzewa z wyłączonym nawiewem. Wynik jest taki,  ze silnik nagrzał się dużo szybciej niż z włączonym ogrzewaniem, przy trybie jazdy jak opisał kolega @fullxda. Wychodzi więc na to, że wszystko działa jak należy, jedynie silnik nie emituje aż tyle ciepła, żeby szybko nagrzać siebie i wnętrze, a do tego sprawna nagrzewnica oddaje większość ciepła do wnętrza samochodu, przez co silnik ma trudniej podgrzać płyn chłodniczy do temp. roboczej.

ale to chyba oczywiste i każdy silnik szybciej tak się rozgrzeje. Lepiej na początku wyłączyć grzanie bo silnik się krócej nagrzewa. Na początku i tak nie leci ciepłe powietrze takie jakbyśmy ustawili. Ja ogrzewanie w 1.6 włączam dopiero jak dłuższą chwilę już świeci się jedna kreska i to na 21 tylko i powoli. Mam znajomego który w peugeocie 307 od razu ogrzewanie na max, silnik się nie dogrzewał i trochę go cisnął do 3-3,5 tys obrotów. Efektem były uszczelki pod zaworami (wymieniał już dwa razy) i UPG

@dreq02 masz 100% racji i jest to logiczne, ale jakoś nie sprawdzałem tego wcześniej i z lenistwa jeździłem cały czas w trybie Auto-Soft. Wcześniej jeździłem dość dużą benzyną wolnossącą i ona mimo nawiewu full całkiem szybko się nagrzewała, a po przesiadce do małej turbo benzyny wydało mi się dziwne że nagrzewa się dłużej, ale to chyba taka charakterystyka silnika :)

Uważam że standardowo w samochodzie powinna być montowana nagrzewnica płynu i oleju by w zimne dni szybciej silnik się rozgrzewal.

A ja uważam że Reno powinno Wam zakupić kurtki puchowe.

^^ ale tylko z naturalnego puchu z certyfikatem RDS :)

Nie uważacie, że do osiągnięcia drugiego, większego kwadracika priorytetem powinna być temperatura silnika, a nie wnętrza (w sensie ogrzewanie)? Czyli nie AUTOmatyczne nawiewy tylko 1,5-2 listki i niezbyt wygórowana temperatura ustawiona na panelu?

Ja dłuższą jazdę zawsze zaczynam w kurtce, po kilku km przystaję i kurtkę ściągam.

Tylko dla większości posiadaczy samochodów, auto jest dla komfortu użytkownika, nie odwrotnie.

Nie będę szczękał zębami, aby silnik kilka minut prędzej złapał temperaturę.

Trochę odbiegając od silnika, którego dotyczy temat, to 1600 uzyskuje temperaturę błyskawiczne, a do wnętrza leci ciepłe powietrze dosłownie po kilkuset metrach.

• Zwycięzca 1

Czytam i nie wierzę... Miałem już z 10 samochodów i nigdy mnie nie interesowało jak szybko nagrzewa się silnik tylko zeby mnie było cieplo. Przecież temperatura płynu powoli podaza za temperatura cylindrów czy bloku silnika. Naprawdę myślicie że po minucie pracy tłoki i cylindry mają 50 stopni??. Mają znacznie więcej. Jak czytam te wątki o wydmuchanych uszczelkach to chce mi się śmiać. Przejechałem spokojnie ponad milion kilometrów i w żadnym aucie mi uszczelki nie wydmuchało. Ale też nie chipowalem żadnego silnika. Wczoraj wrzuciłem filmik jak w silniku dCi jest wylaczane chłodzenie bloku cylindrów bezpośrednio po odpaleniu właśnie po to, żeby się szybciej zagrzało. Oczywiście, termostat może się uszkodzić ale to można dość łatwo stwierdzić.

34 minuty temu, Lelupi napisał:

Tylko dla większości posiadaczy samochodów, auto jest dla komfortu użytkownika, nie odwrotnie.

Trochę odbiegając od silnika, którego dotyczy temat, to 1600 uzyskuje temperaturę błyskawiczne, a do wnętrza leci ciepłe powietrze dosłownie po kilkuset metrach.

Przy obecnych minusowych temperaturach? To chyba jadąc 80 na drugim biegu.. Ewentualnie z webastem. Moja 1600 aktualnie zaczyna grzać dopiero po kilku minutach jazdy, wcześniej po prostu jadę w kurtce i nie włączam ogrzewania bo to nic nie daje

• +1 1

39 minut temu, Lelupi napisał:

I tu się mylisz, włączając ogrzewanie na max, będziesz dłużej klekotał tymi zębami, niż jakbyś je uruchomił z lekkim opóźnieniem, ułatwiając silnikowi złapanie temperatury...Jak silnik trochę się nagrzeje, to ogrzanie samej kabiny zajmuje moment, a od biedy można skierować nawiewy bezpośrednio na siebie i już będzie przyjemniej.

A gdzie ja napisałem, że robię na max ogrzewanie, ludzie czytajmy.  Druga sprawa, układ wentylacji w trybie "Auto", sam dozuje nawiew i w niskich temperaturach startuje z lekkim opóźnieniem.

Oczywiście mam na myśli obecną aurę, ranną temperaturę w okolicy zera do trzech stopni mrozu.

Edytowano przez Lelupi
  • +1 1

Ja zawsze daje na max jak mi zimno. Dzieki temu zimny silnik bardziej równomiernie się nagrzewa. A teraz sobie jeszcze kupiłem w Lidlu matę grzewczą na siedzisko i mój biedny silnik będzie musiał wytworzyć dodatkowe 40 W mocy żeby mi zadek zagrzać. :D

Podgrzewane fotele akurat mają sens, chociaż dla mnie najlepsza jest podgrzewana kierownica (w mazdzie 6 grzeje dosłownie po kilku sekundach, naprawdę super sprawa w zimę). Wtedy można obyć się bez grzania :D

A tak pół żartem, jak na zimnym silniku zamknięcie nagrzewnice (ogrzewanie) a potem na rozgrzanym silniku ją otworzycie to zimny płyn z nagrzewnicy trafi do obiegu czyli do silnika. Ja nie chcę straszyć... :mrgreen:

Już dziś nic nie pisze.

Edytowano przez Pitrek
Przyrzekam ;-)
  • Zwycięzca 2

Niech to lepiej zostanie w sferze żartów. 

• Like 1

3 godziny temu, Lelupi napisał:

To prawda. Pisałem bardziej o dieslu, którym też jeżdżę. Nawiew zmieniam z auto ręcznie bo wieje lepiej niż wiatrak pokojowy latem :) To nie jest przyjemne.

2 godziny temu, jasiostasio napisał:

Podgrzewane fotele akurat mają sens

Nie lubię z nich korzystać w służbowym samochodzie, choć są na wyposażeniu.

2 godziny temu, Pitrek napisał:

Czytam i nie wierzę... Miałem już z 10 samochodów i nigdy mnie nie interesowało jak szybko nagrzewa się silnik tylko zeby mnie było cieplo.

Ten problem dotyczy tylko tych, którzy jeżdżą krótkie odcinki.

Najlepiej trytkami doczepić na przodzie auta karton po telewizorze jak w Żuku i po problemie z wolnym nagrzewaniem się silnika, a wraz z nim auta :mrgreen:

Z tym "max" to tak mi się napisało, chodziło mi po prostu o zmniejszenie temperatury na początku i tyle ;) 1.6 faktycznie szybko się nagrzewa, choć kilkaset metrów, jak wspominasz @Lelupi to chyba, jak wsiądziesz i jedziesz sobie jednostajnie. Jak co 100m zatrzymują Cię światła to trochę gorzej, ale fakt, w aucie z tym silnikiem szybko robi się cieplutko w kabinie.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się