Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Problem z grzaniem świec żarowych - sterowanie przekaźnikiem


Rekomendowane odpowiedzi

ad do punktu pierwszego. U siebie wymieniałem przekaźnik świec jak szukałem problemu. Świece grzały identycznie jak na starym ale po ściągnięciu przewodu ze świecy na nowym pojawia się błąd w clip. A na starym nie. tak jak by linie diagnostyczną miał uszkodzoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok czasu, to długi czas dla świec;

  - istotne jest jak często zapalasz auto,

  - czy preferujesz jazdę po mieście i na krótkich dystansach

Auto jeździ na długich dystansach - 42km do pracy w jedną stronę. Auto w zasadzie zapalane 2x dziennie.

Mam przejechane 270kkm. 

Przy 240k był robiony rozrząd i wymieniana pampa (serwis Wektor Bielsko).

Wtryski nowe bo 2szt zawieszały się . 

Świece żarowe jak pisałem nowe.

Olej wymieniam co 10K na 5W30 Elf techfull..... (coś podobnego). Filtr powietrza i oleju również.

Czujnik temper.wymieniony z termostatem.

Ciśnienie na listwie 250bar.

Dwa dni temu znajomy podpiął pod komputer i jedyne co zauważył to na wolnych obrotach EGR otwarty w 23%- ale to do zapalania nie powinno mieć nic, tak???

Jezdzi dobrze nie szarpie i nie gaśnie.

A z moich dodatkowych oględzin to czujnik temp.z lusterka zaniża temperaturę otoczenia o -2st.

Akumulator dobry dwuletni. 

Filtr paliwa wymieniony przy 240k, czasami widać kilka pęcherzyków przy wolnych obrotach, lecz to jest minimalne. Nic nie pieni się.

Rozrusznik i alternator wymienione............

 

 

Dnia 7.01.2021 o 05:48, halas2 napisał:

No i wszystko się zgadza. Też kupiłem takie świece. Też mam oryginalne kartoniki niby beru ge110. A jednak były nie te:). Przekaźnik jest półprzewodnikowy i nie ma styków.

Z moich obserwacji wynika że na początek przekaźnik daje około 12v potem silnik kręci i po uruchomieniu silnika podaje niecałe 3v. 

 

Jak tak nie jest to albo przekaźnik albo wiązka. Ecu-przekaznik

To jakie świece kupiłeś poprawne? Jaki masz silnik dokładnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkręciłem stare świece. W temperaturach powyżej zera porostu dłużej kręcił np 6 sekund. Przyszły mrozy i zrobił się problem. Jeśli kupiłeś beru musza miec numerek tak jak pisałem wyżej. Jak świece były rok temu wymieniane to odkręć i zobacz nie powinny się zapiec.

Kupiłem te świece i przyjechały nie te.

https://allegro.pl/oferta/megane-scenic-iii-1-5-dci-swieca-zarowa-4-sztuki-7853650421?snapshot=MjAyMC0wOC0yMlQxMDo0NDo0Ny4yOTlaO2J1eWVyOzY2ZDQyYzAxNzMwZTgwNzczNTA1YzkxNmYxOTIzMDE5NmQ0MjIxZjFkNzVmMTkyMzM5MWU4YzYxYzc3ZmJjNWI%3D

 

A odpalał tak

 

Ja mam silnik 836. Jeśli chodzi o egr na wolnych obrotach to u siebie jak obserwowałem to egr pracuje jeśli powietrza zasysanego jest powyżej 5 stopni. Poniżej jest cały czas zamknięty. A powyżej tej temperatury egr na wolnych jest otwarty jakiś czas około 0,5-1 minuty po czym się zamyka. Jednak przy uruchamianiu jest zamknięty i otwiera się jak temperatura spalin przekroczy 100 stopni i chyba 7 sekund po uruchomieniu

Edytowane przez halas2
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sleczkal napisał:

Dwa dni temu znajomy podpiął pod komputer i jedyne co zauważył to na wolnych obrotach EGR otwarty w 23%- ale to do zapalania nie powinno mieć nic, tak???

EGR - pozostaje zamknięty na ;

   - obrotach biegu jałowego ,

   - oraz dopóki silnik nie jest obciążony ,

   - i/ lub nie osiągnie optymalnej temperatury pracy ,

   - nie otwiera się również przy pełnym obciążeniu silnika

Najczęściej zawór blokuje się w pozycji otwartej a to wiąże się już z mocno odczuwalnymi objawami;

   -  nierównomierna praca silnika na biegu jałowym,

   -  trudności z płynnym przyspieszaniem,

   -  utrudniony rozruch zimnego silnika,

17 godzin temu, sleczkal napisał:

Filtr paliwa wymieniony przy 240k, czasami widać kilka pęcherzyków przy wolnych obrotach, lecz to jest minimalne. Nic nie pieni się.

 

Z którego roku auto??

Nie może być żadnych pęcherzyków pomiędzy filtrem paliwa a pompą wtryskową

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do EGR to nie zgodzę się z optymalną temperaturą pracy. W zimie poniżej 5 stopni powietrza zasysanego egr jest cały czas zamknięty. A Jak na zewnątrz jest np 20 stopni to egr się juz otwiera po około 7-10 sekundach. Przynajmniej w moim 836.

 

Możesz jeszcze sprawdzi dokręcenie króćca na pompie. U mnie był słabo dokręcony i podciągało tam powietrze. Ale gdyby był to problem z paliwem to by nie palił dobrze po 5 podgrzaniu świec.

  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Andrzej-2010 napisał:

EGR - pozostaje zamknięty na ;

...................

Najczęściej zawór blokuje się w pozycji otwartej a to wiąże się już z mocno odczuwalnymi objawami;

...................

   -  utrudniony rozruch zimnego silnika,

Z którego roku auto??

Nie może być żadnych pęcherzyków pomiędzy filtrem paliwa a pompą wtryskową

 

Auto z2010r. dci 1.5 110KM  użytkowany od nowości ;)

filtr z knecht - przed i po wymianie identyczne drobne pęcherzyki - ale za to w 90% odpowiadają szybkozłącza na filtrze bo już są trochę dojechane (trzeba by całe przewody wymienić razem z gruszką).

Ten wspomniany EGR może coś broić skoro jest na jałowym ciepłym silniku w 23% otwarty. 

Jeżdżę na długich trasach więc cały silnik i osprzęt jest zadbany przy przebiegu 270k.

To zapalanie strasznie mnie martwi i zarazem denerwuje  (szkoda tego akumulatora!!!)

@halas2 piszesz że świece do wymiany po roku - mogę spróbować znów, lecz jestem mocno przekonany po 3 latach walki z tą przypadłością, że nic nie wskóram. Chyba, że zabudowałbym świece które będą mocniej podgrzewać, bo ta próba z nagrzewaniem komór świecami przed zapaleniem (4-ro krotnie) daje mi dużo do myślenia. Jutro z rana znów tak spróbuję  ..............  ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wyczyść wtyczkę i moduł sterowania świec żarowych, żeby nie męczyć się z wielokrotnym grzaniem, które jest szkodliwe dla świec żarowych. Minęło trochę czasu i te miejsca są mocno zaśniedziałe, jeśli prędzej nikt tego nie robił. 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam poprawić wszystkie możliwe punkty styku na przewodach zasilających. U mnie w Megane I problem z obniżoną efektywnością grzania świec żarowych spowodowany był śniedziejącą listwą zasilającą główne bezpieczniki, która w Megane I ulokowana była w tragicznym miejscu. Problem powracał zwłaszcza w dni z nawet minimalnie zwiększoną wilgotnością. Też kombinowałem ze świecami, sterownikiem itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wymieniaj świec w ciemno. Ja nie miałem tego na myśli.

Może zbierzmy wszystko w punktach

1.Wykręć świecę zapnij jej zasilanie z przekaźnika przewód z jej obudowy do masy i zobacz jak grzeje i zobacz jej symbol.

2.Sprawdź połączenia elektryczne tak jak mówili przedmówcy u mnie w 2009 roczniku przewody plusowe dały się dokręcić o 1/4 obrotu a masowe w lewym nadkolu były lekko zaśniedziałe i dokręciłem je około 1/2 obrotu. Do wyciągnięcia przekaźnika wyciągnij jeszcze przednią lewą lampę. Bedzie wygodniej i zobacz jak tam wyglądają styki.

3. Sprawdzić wiązkę sterowania przekaźnikiem z ecu.(przekaźnik) pin8 do (duża wtyka ecu)E3, pin 3 do B3 oraz pin 5 do H2. Pin 5 wygląda na masę ale nią tak do końca nie jest. prowadzi do pinu H2 dużej wtyki oraz do masy czujnika wałka rozrządu.

4. Jak widziałem masz jakiś dostęp do komputera diagnostycznego. Sprawdźcie parametry.

-Temperatura silnika

-Temperatura powietrza zasysanego - PR667(chyba :) )

-Temperatura paliwa - PR063 - temperatury rano powinny być bliskie temperaturze otoczenia.

-Ciśnienie paliwa - PR038 - około 280bar

-Obroty silnika podczas odpalania - powinny być w okolicach 200

- Do tego możesz sprawdzić ten egr czy jest zamknięty przy odpalaniu oraz czy na wolnych obrotach w końcu się zamyka. Jak auto postało chwile zgaszone z nagrzanym silnikiem po po odpaleniu mimo niskiej temperatury chwile egr pracuje bo się rury do powietrza podgrzały a czujnik nie reaguje zbyt szybko :). Pozycja egr to PR136 a zalecane otwarcie to PR005. Jak egr nie spada do zera to przyda mu się czyszczenie.

 

Jak tu nic nie wyjdzie to zostaje pomiar kompresji jak tu wyjdzie ok to potem wtrysk na stół.

 

Zapraszam do dyskusji i @sleczkal czekamy na odpowiedzi :)

 

Jeszcze jedno pytanie. Wtryski miałeś wymieniane. W dobrą stronę są założone podkładki? Ja jak założyłem nie w tą stronę to po jakimś czasie puściły i uciekała kompresja. Na kompie było widać wyższą temperaturę spalin na wolnych obrotach. 200stopni zamiast 160. 

 

Edytowane przez halas2
  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dość pokazną odpowiedz, podobnie jak @Andrzej-2010 - owi.

Wtryski oczywiscie wymienione ale standardowo podkładki nowe daje się przy takiej inwestycji.

Punkt z próbą sprawdzenia świec zrobię z kontrolą połączenia przekaźnika - zamowilem go, bo jak mam już dojść w tak niskich temperaturach do przekaznika i sprawdzić te styki to przy okazji założę nowy przekaznik.

Oczywiście dziś rano zapalił po potrójnym podgrzaniu świecami, od strzału.

@halas2 jaki sprzęt polecasz do podpięcia w celu pełnej diagnostyki? (Fajnie gdyby można było podpinać nim BMW serie G)

Ja do meganki mam tylko podstawową aplikacje na smartfona z wtyczką bluetooth.

Na niej oczywiście nie widzę tego co u znajomego mechanika na kompie???

 

Co do zaworu EGR to robiłem pierwszą przymiarke w -2st.C ale napotkałem problem tzn.szeroki kanał (rure) chyba z nagrzewnicy która zasłania zawór. Śrubę za nim odkręciłem, lecz nie chciałem jej na siłę wyrywać bo trzymała gdzieś z lewej strony schodząc za silnik w dół. Poddałem się bo temperatura niesprzyjała...... a szkoda połamać ;(

Dnia 8.01.2021 o 22:04, jabrze napisał:

Dokładnie wyczyść wtyczkę i moduł sterowania świec żarowych, żeby nie męczyć się z wielokrotnym grzaniem, które jest szkodliwe dla świec żarowych. Minęło trochę czasu i te miejsca są mocno zaśniedziałe, jeśli prędzej nikt tego nie robił. 

Nikt nie robił na pewno,  bo od nowości nim jeżdżę - w tym tygodniu to zrobię lecz wymienię zarazem ten przekaźnik....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2021 o 17:32, sleczkal napisał:

Dwa dni temu znajomy podpiął pod komputer i jedyne co zauważył to na wolnych obrotach EGR otwarty w 23%-

Egr ma kilka monitorowanych parametrów, jeden z nich to "przesunięcie ostatniego zaworu egr" które na biegu jałowym zawsze wynosi około 23 % i nie jest równoznaczne z faktycznym otwarciem zaworu. Nie chcę wprowadzać w błąd bo nie jestem specem w tym temacie ale u mnie pokazuje trzy parametry, jeden to jest to właśnie stały 23 %, drugi parametr to 0-5 % otwarcia i trzeci zazwyczaj wyższy. Myślę, że nie ma co się czepiać EGR dopóki nie odczytasz jego faktycznego działania.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, sleczkal napisał:

Nikt nie robił na pewno,  bo od nowości nim jeżdżę - w tym tygodniu to zrobię lecz wymienię zarazem ten przekaźnik....

Nie inwestuj w ciemno dopóki nie musisz - rzadko się naturalnie uszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!