Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Skontroluj układ wydechowy


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Dziś komunikat " skontroluj układ wydechowy " znowu powrócił... Po odczytaniu błędu przez program diagnostyczny wyszło : P0203,"Obwód wtryskiwacza, cylinder 3 - usterka" oraz P0380,"Obwód grzałki /świecy żarowej - usterka" Mam rozumieć ze wtrysk nr3 jest do wymiany oraz świeca żarowa czy tylko nie ma styku na tych obwodach??? Kiedyś miałem błąd : skontroluj układ zabezpieczenia dzieci i wystarczyło odpiąć kostkę od tylnych drzwi na środkowym słupku i przeczyścić styki spreyem i błąd znikł i wszystko działało normalnie... dodam ze auto działa normalnie odpala od strzału pracuje równo jak zegarek, wkręca sie na obroty itp.... tylko ten komunikat i kod błedu który defakto sam kasuje ale i tak powraca po 2 miesiącach..... Co mam zrobić aby się ponownie nie wyświetlał???? Dodam ze nie lubie oddawać samochodu po " mechanikach " i lubie sam sobie wszystko zrobić bo przynajmniej mam pewność ze mam zrobione... auto mam bez gwarancji ( kupilem z francji jako uszkodzone... pogniecione same blachy nic więcej... ) więc serwis gwarancyjy w serwisie Renault odpada;) Na początek dobiore się do wtrysku który wywala błąd, może na nim nie ma styku na kostce ale jak to nie to to chyba będę musiał prosić o pomoc warsztat ale bardzo tego nie chce bo lubie sam sobie wszytsko ogarnąć.... jak ktoś coś ma sensownego do powiedzenia to prosze pisać :)

Edytowane przez avensiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odświeżam post ponieważ u mnie pojawił się komunikat "Skontroluj układ wydechowy". Jeździłem chwilkę i ten komunikat zmienił się w komunikat "Ryzyko Awarii Silnika" i oprócz kontrolki klucza zapaliła się kontrolka klucz. Pojechałem na tzw. Clip'a. Mechanik stwierdził, że są jakieś stare błędy ale aktywny jest błąd "Obwód grzałki /świecy żarowej - obwód A". Po czym powiedział, że niesprawna jest któraś ze świec. Przystąpiłem do pomiarów miernikiem. Okazało się, że dwie świece była całkiem spalone, wymieniłem na nowe. Dwie pozostałe są w porządku więc pozostawiłem. Następnie odłączyłem akumulator na ok. 30min w celu skasowania błędu choć nie do końca jest przekonany, że to działa. Niestety komunikaty pozostały i wyświetla się na zmianę "Skontroluj układ wydechowy" lub "Ryzyko Awarii Silnika" Sprawdziłem też bezpiecznik 70A. Sprawny. Sprawdziłem również czy do świec płynie prąd, no i płynie. Podłączyłem komputer ELM327 i pojawiły się dwa błędy "p0380 świecy żarowej - obwód A" i drugi "p0191 czujnik ciśnienia szyny listy paliwowej". Po skasowaniu nadal się pojawiają. Dziwna jest jedna rzecz, że do świec płynie prąd nawet gdy wszystko jest wyłączone, auto zamknięte, czy ktoś z was też tak ma? Czy ma ktoś z was jakiś pomysł co można jeszcze zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

Po wymianie sondy lambda za katalizatorem (sonda BOSCH wygląd jak oryginał) już od czerwca 2016 problem wyświetlania komunikatu znikł. Komp wykrył tę awarię i postanowiłem wymienić tę sondę BOSCH LS 6990; 0 258 006 990 -000 koszt 165 zł. Wymieniłem sam, nie ma z tym problemu. Ale teraz zauważyłem trochę większe spalanie, w mieście ok9 do 11l.

Czy sondy trzeba wymieniać parami?

Czekam na opinie.

pozdrawiam

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Po wymianie sondy lambda za katalizatorem (sonda BOSCH wygląd jak oryginał)

 

Dasz mi namiary na katalizator jaki włożyłeś?? Też mam do wymiany, bo tłucze jak szalony i miałem te same błędy jak wszyscy tu w wątku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. U mnie podobna sytuacja, "Skontroluj układ wydechowy". Zaopatrzyłem się w kostkę do gniazda OBD2 i odczytałem telefonem z apką Torque błąd P0 0135 O2 (bank 1, czujnik 1). Na chłopski rozum wychodzi na sondę Lambda przy kolektorze. Kupiłem identyczną jaką miałem Bosch 0 258 010 062, wymieniłem ja i... błąd nadal występował. Opadły mi ręce. Siedząc w Megance myślałem co może być przyczyną tego błędu? Przypomniał mi się chyba pierwszy post z tego tematu "czy brak czynnika w klimie może powodować ten błąd?". Wg mnie klima działała, ale słabo chłodziła. Dodam ze Megane mam od Lutego 2017 z klimatronikiem. Pojechałem nabić klimę i... okazało się że czynnika nie ma już w układzie. Czynnik i kontrast plus uszczelnienie układu i błędu nie ma. Więc jak masz podobną sytuację jak ja sprawdź klimę. Wiem, że to dziwne, ale mnie też szczena opadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Komunikat "skontroluj układ wydechowy". Pierwszym moim krokiem było udanie się do autoryzowanego serwisu Renault z myślą "gdzie indziej jak nie tam będą najlepiej wiedzieli co się dzieje". Po około godzinie werdykt inspekcji komputerowej " błąd sprzęgła nr. 1" , cena naprawy około 7000. Uwzględnię że to automat. Serwisant radził mi bym obserwował jeszcze jakiś czas objawy. Z wyrokiem udałem się do domu. Postanowiłem przeanalizować jeszcze fora i po lekturze stwierdziłem, że jeszcze spróbuję zasięgnąć rady  zwykłego mechanika. Udałem sie więc do warsztatu samochodowego , gdzie majster zajmuje się czyszczeniem filtrów DPF. O dziwo on na wstępie  stwierdził że to nie żadne sprzęgło a wspomniany filtr DPF. Tłumaczy że kody błędu skrzyni to następstwa zanieczyszczonego filtra DPF itp. itd. Podbudowany myślą, że to może byc to i że naprawa (czyszczenie ) będzie mnie kosztowało tylko 500 zł a nie 7000 zł zostawiłem auto do naprawy. Po czyszczeniu filtra i odbiorze auta po dwóch dniach eksploatacji komunikat wrócił. Tel do majstra. Tłumaczę mu kiedy i w jakim momencie mi się komunikat pojawił  (przy dojeździe do ronda i przy małych obrotach silnika).  Majster od razu wiedział co jest przyczyną. Mówi mi do tel " niech pan przyjeżdża i wyczyszczę Panu zawór EGR. Po wyczyszczeniu zaworu , który był lekko mówiąc zaj.....ny nagarem przygoda z komunikatem się skończyła.

Zamieszczam zdjęcia zaworu EGR przed i po czyszczeniu.

 

Pozdrawiam.

Resized_20180326_150033(2).jpg

Resized_20180326_174723.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam Panów, 

Czytając wątek od początku mogę swoje objawy połączyć po części z tymi które już były opisane. Chciałbym prosić o radę co zrobić w obecnej sytuacji a mianowicie: moje Renault jest napędzane gazem, jadąc w trasie zatankowalem na sprawdzonej stacji i po uruchomieniu auta pokazał mi się komunikat "skontoluj układ wydechowy". Sprawdzenie na komputerze wskazuje na błąd 0138 i 0141 i tutaj moje pytanie. Czy jest to komunikat sugerując wymianę sondy za katalizatorem? Czy w ogóle jest to sonda nr 2 czyli za katalizatorem czy nr 1 czyli przed katalizatorem? Czy narazie sobie odpuścić jeszcze i pojeździć na paliwie z innej stacji bo może tamta trafiła się faktycznie wadliwa? Dodam tylko że nie widać jakichkolwiek objawów nieprawidłowej pracy silnika, wszystko jest ok. Program Torque wskazuje sinusoidalny odczyt sondy nr 1 zaś sonda nr 2 wskazuje jednostajna wartość ale nie wiem czy mozna się sugerować odczytem wartości w taki sposób. 

Dzięki za pomoc! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręć gaz na butli, pojeździj na samej benzynie, poobserwuj;

- czy to wina złego gazu,

- czy sprawny reduktor ; zaworki, membrana ( twardnieje ) i w konsekwencji od reduktora idzie zły sygnał na komputer 

   i ten zaczyna wariować,

- sprawdzić przewody wodne ( sparciały) które idą do parownika,

- czy wtryski gazowe nie leją?

- sprawdź szczelność ;

     - układu wydechowego, zwłaszcza na odcinku pomiędzy silnikiem a sondą,

    -  szczelności układu dolotowego, a szczególnie stan oringów przepustnicy, map-sensora, oraz wężyków przy nich,

O sondach możesz poczytać ;  Problemy z zapalaniem i nierówną pracą silnika z ZI,

Powinieneś mieć dodatkowy opis ;

- sonda 1 - to ma opis Bank 1 Sensor 1 - sonda przed katalizatorem,

- sonda 2 - to ma opis Bank 1 Sensor 2 - sonda za katalizatorem.

 

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wydruku ewidentnie kod wskazuje na drugą sondę. Co do gazu czy muszę zakręcić go na butli czy wystarczy jak wyłączę go przyciskiem który został zamontowany w kabinie? 

Ogólnie gaz bym raczej nie podejrzewał bo przejechałem na nim dopiero 13k km a założony został w grudniu więc wszelakie efekty starzenia raczej nie powinny jeszcze mieć miejsca. Co do układu dolotowego, tutaj może paść cień wątpliwości ponieważ pozwoliłem sobie przeczyscic go samodzielnie mając dostęp do garażu ale po ponownym złożeniu układu dolotowego nic nie krzyczało że jest błąd dopiero po zrobieniu trasy 1k km. 

15261205549772825622556288110113.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zakręcić zawór aby wyeliminować wpływ instalacji gazowej i pojeździć na samej benzynie.

2 godziny temu, lukasz243243 napisał:

, jadąc w trasie zatankowalem na sprawdzonej stacji i po uruchomieniu auta pokazał mi się komunikat "skontoluj układ wydechowy"

Jakie masz wtryski gazowe? 

Czy było dużo jazd po mieście i na krótkich dystansach ?

Wg.tego opisu należy zainteresować się sondą za katalizatorem ;

 - stanem przewodów sondy,

 - stanem łączy, wtyczek, 

- wyglądem sondy ( kolor ),

Wartości sygnału II sonda - powinny stać w miejscu w przedziale 0,6 V – 0,8 V,  co wynika z procesów chemicznych pracy katalizatora. 

Wartość ta oznacza bardzo niski poziom tlenu w spalinach za katalizatorem, gdyż przy sprawnym katalizatorze, cały tlen jest

wykorzystywany do procesów chemicznych;

- im bardziej druga sonda faluje tym bardziej jest zużyty katalizator,

- napięcie drugiej sondy jest stałe do momentu gdy katalizator działa sprawnie ,

- gdy spaliny nie spełniają normy napięcie się zmienia,

- sonda II - zaczyna pracować tak jak pierwsza sonda, jeśli katalizator jest uszkodzony ,

- jeżeli napięcie drugiej sondy, spada poniżej 0,5 V oznacza to że w spalinach jest dużo tlenu, a to wiąże się z niską sprawnością katalizatora,

- używać tylko oryginały, mogą być używki ale oryginał.

 

 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtryskiwacz to ACW02. 

Co do jazdy po mieście to faktycznie na co dzień sporo podjeżdża krótkich dystansow, czasem nie przekraczają 1 km. 

Wg programu Torque napięcie na pierwszej sondzie ładnej faluje za to na drugiej wskazuje aż 1.3V. 

Dobiore się do butli i zakręce tam gaz, pojezdze jak zalecasz na samym Pb. 

A czy błąd 0141 odnośnie grzałki nie sugeruje że właśnie z nią jest coś nie tak i przez to zostaje wyłączona sonda lambda 2 a to z kolei generuje sygnał? 

Edytowane przez lukasz243243
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!