Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Niewłaściwe działanie automatycznych świateł


ari75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pyta czy mieliście może problem z automatycznym przełączaniem się świateł z dziennych na mijania. U mnie jest często taka sytuacja że na przykład po wjeździe do tunelu światła zmieniają się z dziennych na mijania a po wyjeździe mimo mocnego słońca dalej zostają włączone światła mijania. W ostatni weekend rano wyjeżdżałem w trasę było szaro i ponuro więc włączyły się światła mijania, po jakimś czasie mocno świeciło słońce mimo tego światła się nie zmieniły, stało się to dopiero po wyłączeniu i ponownym odpaleniu samochodu po krótkiej przerwie. 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info ale dziś wieczorkiem sprawdzałem (nie wiem czy to właściwy test)m świeciłem na czujnik bardzo mocną latarką i czasem światła się zmieniały czasem nie beż żadnej reguły. Obawiam się że coś jest jednak uszkodzone bo w weekend naprawdę mocno świeciło i dziwne że jadąc światła były mijania a jak tylko na moment się zatrzymałem i zgasiłem silnik i ponownym odpaleniu to zmieniły się na dzienne, dodatkowo czy czujniku światła i deszczu widać pęcherze powietrza wygląda to tak jakby był niewłaściwie przyklejone do szyby/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy latarka to dobry przyrząd do takich testów bo wydaje mi się, że czujnik jest wrażliwy na UV a nie samą wiązkę światła. U mnie gdy jest jeszcze jasno ale słońce zachodzi i jest bardzo nisko włączają się już światła. Pisałem o tym kiedyś co prawda w temacie o MIII ale zasada działania jest pewnie taka sama.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ari75 napisał:

...po wyjeździe do tunelu światła zmieniają się z dziennych na mijania a po wyjeździe mimo mocnego słońca dalej zostają włączone światła mijania. W ostatni weekend rano wyjeżdżałem w trasę było szaro i ponuro więc włączyły się światła mijania, po jakimś czasie mocno świeciło słońce mimo tego światła się nie zmieniły...

Takie sytuacje zdarzały się w Megane 2, dokładnie tak było w Megane 3 oraz z tego co obserwuje dzieje się tak w Megane 4.  To tylko czujnik natężenia światła, nie mierzy poziomu promieniowania UV, nie pobiera danych z GPS, nie oblicza godzin załączenia światła na podstawie godziny z uwzględnieniem położenia geograficznego, nie pobiera danych pogodowych z internetu, itp.  :D

Oczywiście nie twierdzę, że w twoim aucie z czujnikiem jest wszystko ok.

Obserwuj, puki masz gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ari75 wg. mnie masz uszkodzony ten czujnik. U mnie wprawdzie po wyjechaniu z ciemniejszego mniejsza nie przełączają się od razu na LEDy, ale po przejechaniu kilkuset metrów w słońcu gasną światła mijania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam że u mnie w Megane 4 czujnik jest tak czuły że potrafi przełączyć światła nawet jak przejeżdżam pod wiaduktem kolejowym czyli i jestem w zacienionym miejscu ok 1-2s a on i tak przełączy na mijania po to by zaraz po wyjeździe przełączyć na dzienne. Czasami irytuje jak tak mryga tymi swiatlami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lelupi napisał:

To tylko czujnik natężenia światła, nie mierzy poziomu promieniowania UV

Możliwe zatem, iż zachodzące słońce będąc bardzo nisko nad horyzontem i świecące bardzo mocnym światłem (wręcz rażącym) prosto od czoła auta nie dostarcza wystarczającego natężenia dla świateł dziennych? Tak się dzieje u mnie tzn. często jest tak, że jest jeszcze widno ale już zapalają się mijania. Funkcje czujnika są bez zarzutu jeśli chodzi o włączanie/wyłączanie świateł mijania podczas korzystania z tuneli, zamkniętych parkingów czy przejazdów w ciemnym lesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również dosyć wcześnie w porównaniu np z innymi autami na ulicy ( zakładam, że ludzie jeżdżą w większości na automatycznym trybie) włączane są światła mijania. Podobnie rano (jak jeszcze słońce jest dość nisko), niby jest jasno i świeci poranne słońce, ale jednak jadę na mijania. Światło o wschodzie i zachodzie ma specyficzną barwę i być może ten czujnik przy takim zakresie fal działa mniej dokładnie/jest mniej czuły. Mnie ogólnie bardzo pasuje ta funkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej  niech świecą mijania niż dzienne, często sam przestawiam na mijania bo warunki są średnie na dzienne np. często widzę auta na dziennych rano gdzie jest jeszcze mgła (tył oczywiście nie świeci) czy na mokrej autostradzie gdzie tyłu wogóle nie widać bo za nim jest chmura deszczu.

Edytowane przez tomqu86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lelupi napisał:

To tylko czujnik natężenia światła, nie mierzy poziomu promieniowania UV, nie pobiera danych z GPS, nie oblicza godzin załączenia światła na podstawie godziny z uwzględnieniem położenia geograficznego, nie pobiera danych pogodowych z internetu, itp

Tak to tylko czujnik natężenia światła.

On nic nie zapala, on tylko daje do komputera znać o swoich wskazaniach.

I to komputer właśnie może na podstawie danych z setek czujników, gps, internetu czy ciśnienia w lewym tylnym kole zdecydować czy zapalić światła czy nie.

Skończyła się już era, że czujnik bezpośrednio zapala kontrolkę na desce rozdzielczej. Teraz (w skrócie) czujnik daje sygnał do sieci can, komputer go odbiera i decyduje co ma zrobić czy odblokować drzwi bo jeden czujnik wykrył kartę hands free w zasięgu, a drugi dłoń za klamką czy włączyć światła mijania bo jest po 18-tej i trochę szaro nad* samochodem.

*) właśnie "nad" samochodem bo ten czujnik jest skierowany prawie pionowo w górę i poranne lub wieczorne słońce świecące prawie prostopadle w oczy kierowcy świeci pod dużym kątem na czujnik i nie naświetla go tak jak oczy drajwera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też podam przykład z Megane III: rano odpalam samochód, choćby dzisiaj 7:00, światła mijania się zapalają (w garażu podziemnym) i pozostają zapalone (jest jeszcze szarawo), po 10 minutach jazdy i 5-minutowym postoju (przedszkole) -> odpalam i już się światła mijania nie zapalają. Sprawdzone: gdybym nie zrobił przystanku (przedszkole), to światła mijania świeciły by się aż do samej pracy (dojazd ok. 8:00). Pod wiaduktami i w tunelach włączają się bardzo szybko, a gasną chwilę po wyjechaniu z ww. Dla mnie to jest względnie prawidłowe i zgadzam się z tezą, że lepiej mijania niż dzienne w porannej mgle (np. dzisiaj pańcia w Juke'u na dziennych jechała jako jedyna - czyli ludzie coś jednak myślą w większości), ale czujnik się jakby resetuje po ponownym odpaleniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zapalają jak wjadę na parking podziemny i zgasną kilka sekund po wyjedzie z parkingu. A przed wieczór zapali jak jest cień drzew czy budynku i jak zniknie cień to zgasną. Jak słońce prawie zniknie to samo zapalają. Szkoda że nie ma ustawienie czułość czujnika. Bo w nowym aucie u matki jest ustawienie czułości zapalania świateł i ustawienie  czasu i wyłączenie świateł mijania-przywitania(ale zapali jak jest ciemno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!