Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Tomek_206

Megane III phI Wypadanie zapłonu 4 cylinder

Recommended Posts

Ja był sprawdził sprężanie we wszystkich cylinach, 1.6 K4M i 2.0 F4R miały kłopoty z podwieszającymi się zaworami i urywaniem się zaworów !

Jak wygląda świeca z tego cylindra nie jest czarna lub zaolejona ?

Edytowano przez witman

11 godzin temu, witman napisał:

1.6 K4M i 2.0 F4R miały kłopoty z podwieszającymi się zaworami i urywaniem się zaworów

Hahaha, czegóż to się człowiek nie dowie w tych 'internetach'. Zamień sobie wtryskiwacz od gazu i zobacz co się będzie działo.

Miałem 2szt. 2.0 F4R 2002 i 2008r, a teraz F4R z turbo 2011 i wiem dobrze jakie miały bolączki, KZFR, wariator KZFR wkręcający się w rozrząd, urywające się paski po 60-70kkm ich przebiegu, branie oleju przy przebiegach już powyżej 100kkm, słabe uszczelniacze zaworowe itp... Widzę z jakimi problemami przyjeżdżają klienci, na szczęście jest tych silników na rynku wtórnym sporo i są tanie, niestety często też do reanimacji. K4M to niemal to samo co F4R. Te silniki przed 2007r. były znacznie lepiej wykonane, jedyny problem to cewki firmy Sagem i KZFR.

Edytowano przez witman

Świece wymienię na dniach to będę wiedział jak wygląda ta z 4 cylindra. Jak zmiana nie pomoże to zamienię wtryski gazu i zobaczę co i jak. Czy wypadanie zapłonu może być spowodowane kończącym się KZFR ? Przy uruchomieniu na zimnym nie słychać tego charakterystycznego zgrzytnięcia. 

KZFR do Twoich problemów raczej bym nie mieszał. Ale skoro już o KZFR rozmawiamy  to zerknął bym, czy przypadkiem świeca na 4 cylindrze nie pływa w oleju, ponieważ często gęsto spod uszczelnienia zaworu KZFR lubi się sączyć olej, który to w następnej kolejności spływa do kanału, w którym siedzi cewka.

Ostatnia z głowic K4M po urwaniu się zaworu wydechowego, silnik całkowicie zniszczony, dziura w tłoku itp...

Niedawno ktoś z formowniczy wystawił dół silnika K4M też z dziurawym tłokiem, pewnie podobne zdarzenie.

Nie ma się co licytować, forum jest po to żeby sobie pomagać i dzielić się z innymi własnymi doświadczeniami ;-)

K4M.JPG

2 godziny temu, mih00 napisał:

KZFR do Twoich problemów raczej bym nie mieszał.

Wiem, na szczęście w 2.0TCe F4Rt nie mam tego wynalazku, niestety rozrząd też jest na pasku, którego lepiej wymieniać przed upływem jego fabrycznej przydatności (70-80kkm max)

2 godziny temu, szmydu napisał:

Czy wypadanie zapłonu może być spowodowane kończącym się KZFR ? Przy uruchomieniu na zimnym nie słychać tego charakterystycznego zgrzytnięcia. 

Przy uszkodzeniu KZFR silnik będzie mniej żwawy i może nieco więcej palić, auto będzie normalnie odpalać w skrajnych przypadkach może dojść do urwania lub przeskoczenia paska.

Kiedyś sam jeździłem przez pewien czas z uszkodzonym KZFR i nie generowało to żadnych błędów, jedynie odgłosy diesla z pod maski. 

Czy masz założoną pokrywę silnika ? Zdarzały się przypadki przesączania po rurce płynu ze spryskiwacza szyby, który dostawał się do gniazda cewki i świecy.

Edytowano przez witman

1 godzinę temu, witman napisał:

Ostatnia z głowic K4M po urwaniu się zaworu wydechowego, silnik całkowicie zniszczony, dziura w tłoku itp...

Niedawno ktoś z formowniczy wystawił dół silnika K4M też z dziurawym tłokiem, pewnie podobne zdarzenie.

Nie ma się co licytować, forum jest po to żeby sobie pomagać i dzielić się z innymi własnymi doświadczeniami ;-)

A co było przyczyną?

Urwał się zawór, autko Megi III 1 właściciel salon PL, 120kkm bez gazu, rocznika nie pamiętam.

Edytowano przez witman

witman, moja wypowiedz na temat KZFR tyczyła pytania kolegi i na jego pytanie odpowiadałem. Nikt się tu nie licytuje ale zawory same się nie urywają a jest to następstwo przywalenia tłokiem w zawór na skutek zerwania paska. Przyczyn tego może być jak dobrze wiesz kilka a ja sam wymieniam rozrząd co 60 tyś. bo nie wiele się z tego tytułu zaoszczędzi a można spać spokojnie. Na pewno nie uważam łamania się zaworów albo zrywania rozrządu za wadę konstrukcyjną tych silników ale bardziej jako niedbalstwo i nierzetelność podczas wymiany paska rozrządu. Chociażby samo to, że rzadko kto ogląda koło pasowe z tłumikiem drgań, które to często gęsto potrafi doprowadzić do takiej właśnie katastrofy. Eksploatuję K4M F4P i F4R już od około 12 lat. Z czego aktualnie mam F4R z 2001r. i nowa już wersję K4M i złego słowa o jednostce nie mogę powiedzieć - oleju też nie biorą.

2 minuty temu, witman napisał:

Urwał się zawór, autko Megi III 1 właściciel salon PL, 120kkm bez gazu, rocznika nie pamiętam.

A rozrząd był cały?

Ale zawór urwał się sam z siebie?

Zawór urwał się sam z siebie i to nie jest odosobniony przypadek.

Po urwaniu się paska i kolizji zaworu z tłokiem sprawa wygląda inaczej, zawór jest wygięty, a na tłoku pozostaje stempel po zaworze, głowica często jest połamana.

W przypadku urwania zaworu, zawór wpada do środka niszczy tłok, głowicę od strony tłoka, pasek się o dziwo nie urywa.

W jednym z F4R po urwaniu się zaworu korbowód wyszedł bokiem.

F4R, K4M i K4J to bliźniacze silniki nie mieliśmy i nie znamy tego typu przypadku w silnikach wyprodukowanych przed rokiem 2007, a przecież jeździ ich cała chmara na naszym rynku z niezłymi przebiegami.

mich00 - mój Scenik I 2002/3 z F4R 140KM jeździł do niedawna w mojej rodzinie z przebiegiem blisko 300kkm z czego 260kkm na LPG, silnik do końca był w pełni sprawny, niestety najechany w zad przez TIR-a poszedł na żyletki.

Z drugim F4R 136KM w SII 2008 Conquest nie było już tak różowo, KZFR przy 55kkm od nowości, a przy 130kkm pierścienie tłokowe i uszczelniacze zaworowe, bo wciągał olej i zaczął dymić, olej wymieniałem co max.12kkm, u mojego kolegi w SII 2007 Grand przy 155kkm podobnie, dodatkowo podwieszał się zawór i w jednym cylindrze i potrafiło nie być kompresji, więc silnik kulał.

Złośliwi twierdzą, że od 2007 produkowane są u wszystkich producentów, auta kryzysowe, czyli oszczędzanie na czym się tylko da :-(

No cóż zobaczymy co to będzie, mój K4M ma na blacie aktualnie 195K i KZFR jeszcze fabryczny. Także jak na razie nic nie wskazuje, że jest coś gorzej niż w starym K4M.

A który rok tego K4M ?

Dzięki za podpowiedzi. Jutro wymienię świece i zobaczymy czy pomoże. Mam tylko małą wątpliwość odnośnie  momentu dokręcenia świec. W instrukcji serwisowej jest mowa o 28 Nm a na świecy BERU Z193 jest 25 Nm.   Nie chciałbym aby się odkręciła, co zdarzyło mi się w poprzednim samochodzie. W efekcie urwała się elektroda i wpadła do cylindra uszkadzając głowicę i tłok. Na szczęście cylinder nie wymagał naprawy :-)