Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Megane II 1.6 16v nierówna praca silnika na biegu jałowym


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, jackowskipatryk napisał:

Kolego jeśli jeździsz non stop na gazie a benzyny masz omale to w zbiorniku zbiera się woda

 Dolej jakiegoś specyfiku przy tankowaniu i wyjeździj zbiornik paliwa bo 100 km to jest nic. Ja tak robiłem jak mi obroty falowały i pomagało to taki najprostszy i najtańszy sposób

Nigdy nie schodzę poniżej 1/4 baku benzyny,a aktualnie mam zatankowany do pełna. Jeśli będzie potrzeba  zrobię więcej niż 100 km, tylko trochę to potrwa bo robię aktualnie około 120 km tygodniowo. 

EDIT:

Dodaje nagrane wartości parametrów.

obwodpaliwa_2020_06_01.png

parametry1czerwiec.png

Edytowane przez Razor1996
Dodanie zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Razor1996 napisał:

Jeśli będzie potrzeba  zrobię więcej niż 100 km, tylko trochę to potrwa bo robię aktualnie około 120 km tygodniowo. 

Należy ;

  1/ Częściej wypadać za miasto ;

        -   za jeden wypad, katalizator się nie odmuli/przeczyści,

        -   konieczne są liczne wypady za miasto,

        -   nieraz może to trwać parę miesięcy,

        -   auto masz od nowości?? 

  2/ Dawać po garach na wysokich obrotach ( prędkość bezpieczna ),

  3/ Wykonać pomiar napięcia na II sondzie lambda ;

           -  możliwe, że katalizator jest zamulony/przytkany taką jazdą,

           -  co wiąże się ze spadkiem jego sprawności,

           -  może to też rzutować na nierówną pracę silnika na biegu jałowym, a przede wszystkim

               na zwiększone zużycie paliwa,

  4/ Komputer oblicza niezbędną dawkę wtryskiwanego paliwa, mierząc ;

             a/ ilość zasysanego powietrza za pomocą przepływomierza, map sensora,
             b/ temperatury z czujnika temperatury płynu chłodzącego silnika,

            c/ prędkości obrotowej silnika z czujnika położenia wału,

            d/ pomiar tlenu w spalinach z sond lambda.

 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Większość mojej jazdy to trasa - dojechanie do miejscowości w której studiuje i powrót ok. 100 km w dwie strony. Natomiast dojazd jest zawsze zapchany więc zwykle jadę utrzymując ok 2000 obrotów na 5 biegu, chyba że wracam w nocy wtedy jadę utrzymując około 3000 obrotów. Mam niezłą górkę po drodze także przegonie samochód  na trzecim biegu z 5000 obrotów powinno odmulić katalizator, jeśli jest zamulony bo od czasu do czasu lubię sobie pozmieniać biegi na 4-5k obrotów. 

 

Pomiar na drugiej sondzie lambda wykonam dopiero w piątek (będę miał wtedy dostęp do Clipa) pomiar wykonać podczas postoju na biegu jałowym czy w czasie jazdy?

 

Edytowane przez Razor1996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Razor1996 napisał:

pomiar wykonać podczas postoju na biegu jałowym czy w czasie jazdy?

Na biegu jałowym, na gorącym silniku, podobnie jak przebieg napięcia sondy I, na benzynie,

Pomiar dokonać po wymianie elektrozaworu KZFR na nowy,

  - wykonać również dla sondy I,

Korzystnie jest używać markowy olej i wymieniać go co ok;10.000 km,

Jakość oleju decyduje między innymi o działaniu ;

   -  elektrozaworu KZFR,

   -  kół ZFR,

   -  hydraulicznych regulatorów luzów zaworowych.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pomiarów widzę, że za długi jest czas wtrysku benzyny - średnio 4,2 ms. Wg. mojej wiedzy, ten silnik ma 3,2 -3,6 (MII PH2 ma 3,2).

Podejrzenie katalizatora może być słuszne. Czy auto ma moc? Co dzieje się z czasem wtrysku podczas pracy na LPG. Jak dawno była robiona kalibracja instalacji? Pomiary dokonać na silniku rozgrzanym. Te korekty przepustnicy są mocno na plus, świadczą o brak powietrza - zużyty filtr powietrza, przytkany dolot.

Sonda lambda I może być ok bo: sterownik podlewa benzyną, uchyla przepustnicę, obroty rosną, sonda widzi za bogato, korekta na zubożenie, obroty spadają, podciśnienie rośnie, wydłużamy wtrysk i wyprzedzenie zapłonu... i mamy falowanie obrotów.

Przejrzyj dolot, może znajdziesz tam coś interesującego - pewnie będzie trzeba zdjąć koło i nadkole.

Wykres drugiej sondy powie nam bardzo dużo (czy jeszcze żyje kat, czy pracuje sonda).

Ile spala paliwa?

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.05.2020 o 14:40, jabrze napisał:

Niepokojącym jest dużo za duże podciśnienie. Wszystko to świadczy o złej pozycji zerowej przepustnicy. Prawidłowy jej zakres zerowy uchylenia musi być zawarty w 11,8-12%.

8 godzin temu, Razor1996 napisał:

Nigdy nie schodzę poniżej 1/4 baku benzyny,a aktualnie mam zatankowany do pełna. Jeśli będzie potrzeba  zrobię więcej niż 100 km, tylko trochę to potrwa bo robię aktualnie około 120 km tygodniowo. 

EDIT:

Dodaje nagrane wartości parametrów.

obwodpaliwa_2020_06_01.png

parametry1czerwiec.png

Zmierzone RCO jest poniżej mojego sugerowanego 10% i  wynosi 9,7%

Wartość przyuczenia regulacji wynosi -24,7%.

Obie wartości wymnożone przez siebie dają RCO 12% przy przyuczeniu 0%

Tak mamy określone za duże podciśnienie w z wykorzystaniem tej przepustnicy. Jest ona typu A lub B i należy ją zmienić na typ D.

34 minuty temu, szwagier24a napisał:

Z pomiarów widzę, że za długi jest czas wtrysku benzyny - średnio 4,2 ms. Wg. mojej wiedzy, ten silnik ma 3,2 -3,6 (MII PH2 ma 3,2).

Jak najbardziej się z tym zgadzam i powiem więcej, że wartość spalania na postoju jest o 0,16 l/h za duża.

Dalej już nie szukajmy dziury w całym bo jasno wynika że strona wejściowa dla tej ilości paliwa pracuje poprawnie i wartość drugiej strony będzie w granicach normy. Żadne zatkanie do tej pory mu nie groziło, bo jeździ głównie na lpg.

 

Dodam tylko, że w następstwie zmiany typu przepustnicy podciśnienie spadnie i czasy wtrysku automatycznie wrócą do wartości znamionowych, a sam silnik będzie miał "miękki chód". Reakcja na pedał gazu będzie wykorzystana od początku charakterystyki MapSensora.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja instalacji była robiona maksymalnie dwa lata temu, natomiast mam kabelek i planuje dostroić instalację po ogarnięciu falowania obrotów. Samochód pali około 7l według wskazań komputera. Aktualnie mam 7,7 ale to dlatego że dużo teraz diagnozuje na postoju. Samochód ma moc szczególnie od 4 tyś obrotów w górę jak to wolnossący. Co do przepustnicy jak najbardziej mogę kupić tę typu D i zamontować od razu z nową uszczelką, natomiast mam pytanie czy ktoś zamontował zły typ w moim samochodzie? Od czego zależy "dobór" typu przepustnicy? Wykres pracy drugiej sondy lambda dodam w piątek, co do dolotu będę musiał się mu przyjrzeć przy czasie czyli pewnie dopiero po sesji... 

Edit: rozpocząłem poszukiwanie przepustnicy i jeśli literka oznacza jej typ - w tym przypadku na zdjęciu jest typ B, to na allegro są praktycznie same typu B i jedną znalazłem typu A.

przepustnica.JPG

Edytowane przez Razor1996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia 7 ok. Gazu powinno być 7,6 L/100.

Bardziej niż przepustnice podejrzewał bym jej wiązkę.

Po czyszczeniu przepustnicy wymaga przyuczenia nawet kilkaset kilometrów.

Patrząc na wykres obrotów to wg. mnie nie powinno być czuć falowania obrotów. Jeżeli ma drgania to może wchodzić kwestia kompresji na poszczególnych cylindrach. Warto bez odpalania kilkanaście razy nacisnąć pedał gazu - w nim szybciej zużywają się ścieżki.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szwagier24a napisał:

Bardziej niż przepustnice podejrzewał bym jej wiązkę.

Po czyszczeniu przepustnicy wymaga przyuczenia nawet kilkaset kilometrów.

Patrząc na wykres obrotów to wg. mnie nie powinno być czuć falowania obrotów. Jeżeli ma drgania to może wchodzić kwestia kompresji na poszczególnych cylindrach. Warto bez odpalania kilkanaście razy nacisnąć pedał gazu - w nim szybciej zużywają się ścieżki.

 

Co do falowania to jest ono praktycznie niewidoczne na obrotomierzu, natomiast czuć takie szarpnięcie raz na jakiś czas i słychać że silnik nierówno pracuje. Mogę jakoś zdiagnozować wiązkę przepustnicy? Co mam sprawdzić poprzez kilkunastokrotne naciśnięcie pedału gazu? Spalanie gazu jest coś koło 8-9 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co podpowiedź to inną wersję naprawy,

Właściciel musi wykonać ruch ze swej strony, aby zweryfikować niektóre polecane tezy,

Przypomnę tylko, że większe podciśnienie wystąpić może przy ;

    -  przytkanym dolocie powietrza,

    -  silnie zabrudzonym filtrze powietrza ,

    -  zbyt małym przekroju dolotu,

    -  zatkanym przewodzie serwa, zatkanym serwo,

    -  uszkodzony zawór recyrkulacji par benzyny ;

            - lub jego przewody do zbiornika z węglem aktywnym i do zbiornika paliwa są przytkane,

    -  przytkana odma olejowa.

 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szwagier24a napisał:

Średnia 7 ok. Gazu powinno być 7,6 L/100

To jest prawidłowe, średnie spalanie gazu dla tego silnika? o_O Do tylu to czasem uda mi się zejść w trasie, jak bardzo spokojnie jadę, oczywiście nie autostradą. Ale dyszka po mieście gazu to jak nic. U mnie aktualna średnia miasto/trasa to 9,8l/100km

Edytowane przez droopy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droopy: ma być 8,6 L. Mój błąd.

Razor1996: naciskanie gazu ma poprawić styk potencjometru przyspieszenia. Wiązkę należałoby przedzwonić metodą żarówki. Teraz napisałeś o szarpnięciu raz na jakiś czas co skłania moją osobę ku badaniu kompresji a nie upatrywanie przyczyny w przepustnicy. Oczywiście układ zapłonowy musi być sprawny.

Tymczasem przejeździć na pb trochę km i wykresy drugiej sondy. Wyeliminujemy wpływ LPG, mapy "wrócą" do podstaw. Sprawdź stan filtru powietrza.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.05.2020 o 18:04, Razor1996 napisał:

Chciałbym dodać że wskazówka obrotów stoi praktycznie w miejscu, czasami lekko dygnie.

Problem daje o sobie znać tylko na luzie, czuć lekkie szarpnięcia oraz słychać nierówną pracę silnika.

Podczas jazdy wszystko jest w porządku.

 

 

20 godzin temu, szwagier24a napisał:

Teraz napisałeś o szarpnięciu raz na jakiś czas co skłania moją osobę ku badaniu kompresji a nie upatrywanie przyczyny w przepustnicy. Oczywiście układ zapłonowy musi być sprawny.

Jeżeli wina leżałaby w kompresji to błąd nie byłby sporadyczny,

Sondy nie będą miały prawidłowych wskazań gdy proces spalania będzie nie właściwy, np. ;

    -  przestawionego rozrządu,

    -  przestawionego kąta wyprzedzenia zapłonu,

    -  niewłaściwej wartości podciśnienia, szczególnie na obrotach biegu jałowego,

   -   nieprawidłowego działania czujnika położenia wału, który jest chimeryczny.

 

 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Razor1996 napisał:

Obawiam się osobiście tego rozrządu, czy mogę zweryfikować poprawność jego założenia, dużo z tym jest roboty?

Podałem to za przykład,

Wg;mnie aktualne są zalecenia;

   - wymiana elektrozaworu KZFR,

  -  wymiana sondy I (oryginał, przebieg ok; 222 kkm ),

  -  przeczyścić czoło czujnika położenia wału,

  -  przeczyścić przepustnice,

  -  pogonić auto na benzynie na wysokich obrotach,

  -  dokonać pomiarów;

          - napięcia sond I i II,

          - kąta wyprzedzenia zapłonu,

          - zmiany podciśnienia w dolocie.

          

  

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!