Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Problem z bardzo wysokim spalaniem 1.4 tce


Bury22

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, maciejmacku napisał:

@witmanA ktoś robił aktualizację softu w ASO? Może się podzielić opinią?


Było wałkowane na poprzedniej stronie. Przeczytałeś?

W skrócie: Ja aktualizowałem w ASO u Kellera w Gliwicach. Koszt jakieś 152 zł. Guzik dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Blatio napisał:


Było wałkowane na poprzedniej stronie. Przeczytałeś?

Oczywiście, że przeczytałem.

 

8 godzin temu, witman napisał:

Oplowski 1.4T~160KM pali w mieście więcej od 1.4TCe, 1.4TSI jest ponoć oszczędniejszy o jakiś 1 litr, ale tego trzeba dołożyć 1 litr oleju na 1000km, mojej koleżanki Fiat.500 0,9T potrafi wciągnąć w mieście 9,3 litra, nasz nowy nabytek Modus 1.2TCe 103KM D4Ft prawie 9 litrów, słyszałem o dieslach, które w mieście robią 6,5/100, ale to tylko słyszałem, nigdy nie widziałem. 

@maciejmacku wcześniej jakim autem jeździłeś ?

 

 

Wcześniej Mazda 6 2.0 benzyna 147km, spalanie przy spokojnej jeździe 6,0l/100km. W mojej megane nie ma szans na takie zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szczerze mówiąc, nie wiem czym się tu jarać. Samochód spali tyle, ile musi. Litr w dół czy w górę - jakie to ma znaczenie? Oczywiście poza akademickim sporem :) Mój w mieście zjada zimą dychę, latem ciut mniej (bo klima), na trasie przy równej jeździe 7 litrów. I prawdę mówiąc, dopóki nie zacznie łykać 15/100 to mam to gdzieś. Jak pali za dużo - wywalić na śmietnik lub zmienić na rower (ewentualnie zmienić codzienne czynności operacyjne na bardziej dochodowe). A teraz serio.

Trasę z centrum Polski nad morze - jakieś 270 km - zjadł mi 7/100. Spora część drogi DK 25 o standardzie drogi wiejskiej i co chwilę ograniczenia i inne utrudniacze. Nie oszczędzałem. Przyszła ochota i możliwości - w podłogę, droga z dupy - wersja emerycka. W mieście do pracy dojeżdzam około 3 km w jedną stronę. Tutaj jest słabo - dycha jak nic.

I kluczowe pytanie - co z tym zrobić? Odpowiedź - nic. Auto je tyle, ile chce w określonych warunkach. I już.

P.S. Kocham mojego Sceniora.

  • Zwycięzca 1
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania co kolega @DaveLombardo litr w dół czy w górę nie ma większego znaczenia, to cena za frajdę z jazdy 1.4TCe jego kulturę pracy, dynamikę, wyciszenie oraz komfort przy wyprzedzaniu, są to parametry na bardzo wysokim poziomie w tym silniku, a jedynymi konkurentami mogą być obecnie 1,6TCe i 1,8TCe, bo 2.0TCe F4RT jest dużo głośniejszy i potrafi w mieście zassać lekko 13-15 litrów Pb, aby nakarmić ~230KM

Nie miałem jeszcze przyjemności potestowania nowego 1,3TCe konstrukcja Ranault/Mercedes/Nissan.

Dodam, że wystarczyło by część Wrocławia wyjechała na wakacje i zmniejszył się ruch na ulicach, a nasza Megi Coupe 1.4TCe~158KM spala w mieście 8,6 Pb/100km wg. komputera (=10,2 LPG/100), a średnia prędkość wzrosła z 20-21km/h do 23,8km/h co przełożyło się na blisko 1,5 litra mniejsze spalanie, podobnie jest w siostry dieslu 1,5dci 110KM z 8,3 zeszło na 7,0.   

Edytowane przez witman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spór akademicki, to prawda, ale dorzucę jeszcze o dCi (dla porównania): szwagier w służbowym 1.5 dDi 106 KM (Megane II kombi z 2008) miał po Warszawie 9,6 litra / 100 km. Ale to nie wynikało z niczego, po prostu miał gdzieś ile ten samochód pali. Moje 7,4 (ten sam samochód) wynika z - wg mnie - normalnej jazdy, ale ww. 8,3 to już musiałbym stać codziennie więcej jak jechać (zdarzyło się incydentalnie 8,5 - raz). Prędkość mam ca. 20-24 km/h. To tyle dygresji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyniki testu spalania. Większość trasa, trochę drogi ekspresowej z prędkością 130km/h i krótkie odcinki po mieście. Dane według komputera:

Przejechane - 692,8km

Zużyte paliwo - 52,1l

Średnie zużycie - 7,5l

Średnia prędkość - 53,8km/h

Po zalaniu do pełna (do pierwszego odbicia), dystrybutor pokazał 49,5l benzyny, co daje średnie spalanie na poziomie 7,14l. Poniżej zdjęcia jako dowód. Jak oceniacie ten wynik przy danej średniej prędkości?

IMG_20180710_170935.jpg  IMG_20180710_170947.jpg  IMG_20180710_170957.jpg  IMG_20180710_171003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by mogło się potwierdzać, gdyż Meganka mojej kuzynki zawyża w mieście o 0,8, a w trasie o 0,5, podobne spostrzeżenia ma jeden z naszych klientów, ale u niego była jakaś zupełna anomalia, bo w mieście komputer pokazywał 11,2/100, a na zbiorniku wychodziło mu 9,4 przy średniej około 20km/h.

Mnie w tej chwili komputer w Sceniku wskazuje 9,2/100 przy średniej 23,3km/h to dość wysoka średnia jak na Wrocław jako, że jeżdżę na LPG trzeba do tego wskazania dodać 15-18% co = ~10,6 LPG/100. Mój wcześniejszy ScII 2.0 16V też zawyżał nawet o 0,7/100 , ojca Meganka 1.4 16V ma tak samo.

Wiem, że to co teraz napiszę może nie być dobrze zrozumiane i zamieszam kijem w mrowisku, ale dziwi mnie jedna rzecz, jeżdżę i jeździłem wieloma autami, dlaczego w większości benzyniaków komputery zawyżają spalanie, a dieslach jest zaniżane spalanie ?

Sprawdzałem to nie raz przy rożnych wyjazdach służbowych i prywatnych, nawet nie dawno u kolegi Peugocie 5008 1.6HDI, wspólny jednodniowy wyjazd na koncert 4os. 580km, autostrada, tankowaliśmy ON we Wrocku na Shellu po powrocie na tym samym Shellu i nawet tym samym dystrybutorze pod korek, komputer pokazał 6,6/100, a wg. dystrybutora wyszło prawie 7/100, podobnie było w Nissanie 1.5dci na wakacyjnej trasie do Chorwacji 2350km, komp. 6,2/100, a wg. zbiornika 6,64/100.

Pomijam już fakt, że szwagier przychipował kiedyś Scenika 1.9dci 130KM na 156KM i cieszył się, że mu spadło spalanie i w trasie pokazywało 5,6/100, ale jak mu kiedyś zabrakło ON na autostradzie pod Wrockiem to po tej wpadce sprawdził spalanie na zbiorniku i wyszło 7,2/100 :-(

Może nie tylko grupa VAG manipulowała w oprogramowaniu diesli ? ;-)    

Proszę nie brać tego co napisałem za wyrocznię, opisałem jedynie moje wieloletnie obserwacje i doświadczenia.   

   

Edytowane przez witman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, witman napisał:

To by mogło się potwierdzać, gdyż Meganka mojej kuzynki zawyża w mieście o 0,8, a w trasie o 0,5, podobne spostrzeżenia ma jeden z naszych klientów, ale u niego była jakaś zupełna anomalia, bo w mieście komputer pokazywał 11,2/100, a na zbiorniku wychodziło mu 9,4 przy średniej około 20km/h.

Mnie w tej chwili komputer w Sceniku wskazuje 9,2/100 przy średniej 23,3km/h to dość wysoka średnia jak na Wrocław jako, że jeżdżę na LPG trzeba do tego wskazania dodać 15-18% co = ~10,6 LPG/100. Mój wcześniejszy ScII 2.0 16V też zawyżał nawet o 0,7/100 , ojca Meganka 1.4 16V ma tak samo.

   

 

Bez względu na zawyżanie, @witman jak oceniasz średnie spalanie mojej Megane przy tej prędkości?

Poza tym takie oszukiwanie ludzi poprzez zakłamywanie danych z komputera powinno być karane. Mamy XXI wiek, a komputer nie potrafi wyliczyć ile paliwa zostało?! Za przykład dam tylko, że po zapaleniu się rezerwy, zasięg wynosi zero, a ja jadę dalej :)

Edytowane przez maciejmacku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie Twojej Meganki uważam jest jak najbardziej w porządku.

Jeszcze co do wskazań komputera, piszesz że zasięg wynosi zero, a jedziesz dalej, bo paliwo jest źle zliczane i go jeszcze zostało w zbiorniku, w innych modelach wskazywało jeszcze 50km i autko się zatrzymało, musiałem ratować raz szwagra i raz kumpla na autostradzie pod Wrocławiem, bo zabrakło im ropki.

 

 

Edytowane przez witman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to, że nie ma zasięgu tylko o to, że jednym Meganka zawyża spalanie, co można zaakceptować i nawet fajnie bo się człowiek niemiło nie zdziwi, a innym zaniża i wtedy mogą być problemy bo faktycznie nie wiadomo ile nawet mniej więcej paliwa jest w baku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary spalania są niedokładne, bo zależą od wielu czynników i parametrów, większość z nich jest mierzona przez wszelkiego rodzaju czujniki w pojeździe, są jednak dwa ważne parametry, których elektronika nie mierzy, a są to jakość paliwa i wilgotności powietrza, a w tym wszystkim jest jeszcze oprogramowanie, które kalkuluje te wszystkie parametry i wyświetla wynik średniego spalania. 

W naszej Megi Coupe 1.4TCe~158KM z LPG podczas strojenia na hamowni, oprogramowanie zostało tak zmodyfikowane, że komputer pokazuje wskazania LPG z dokładnością +/- 0,2/100, podobnie ma zrobione mój kolega w Oplu Zafirze 1.4T~159KM z LPG. W sterownikach LPG są już ustawienia którymi można skalibrować pomiary i wskazania średniego spalania pokazywanego na wyświetlaczu, a zakres regulacji to około 35% w dół lub w górę. 

Tak czy inaczej najlepszym i najdokładniejszym pomiarem pozostaje nam tankowanie pod korek jeśli chodzi o Pb i ON oraz tankownie zbiornika LPG do pełna i wyjeżdżenia go do zera. Należy przy tym pamiętać, że dystrybutor też może trochę przekłamywać, ale jeśli zrobiłby kilka takich pomiarów na kliku dystrybutorach to będziemy bliżsi prawdy o spalaniu naszego autka ;-)

Edytowane przez witman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pbet a sprawdzałeś kiedyś swojego 1.6 16V jak wygląda spalanie wyświetlane przez komputer, a jak wychodzi z pomiarem na zbiorniku ?

Edytowane przez witman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!