Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Dziwny dźwięk / stuk przy zmianie biegów


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za info w temacie ACTIS. Że swoim problemem peregrynowałem przez kilka serwisów. W ostatnim, uczciwy mechanik przyznał że problem jest znany i mają zgłaszać go do Renault Polska ale póki co rozwiązania nie ma. Rozwiązanie zastosowane u mnie oczywiście nie pomogło. Mnie powoli kończy się gwarancja więc moje działania zmierzaja do gromadzenia dokumentacji związanej ze zgłaszaniem problemu i jego ignorowaniem przez ASO Renault Polska. Teraz , z racji "rynku sprzedawcy" producent ma nas gdzieś bo każde auto sprzedaje na pniu. Ja jestem ciekaw czy ta mechanika się w końcu rozsypie od ciągłego obijania czy przetrwa kilkaset tys km do złomowania. 

Jeżeli chodzi o stuki podczas wrzucania biegów to u mnie występuje to niezwykle rzadko dlatego nie zgłaszam problemu.  Problemem u mnie jest mocno odczuwalne kasowanie luzów plus szmery pochodzące "z kratki" - obstawiam że szmery to jest odgłos od koła dwumasowego a konkretnie od układu sprężyn tłumiącego "uderzenia" pochodzące z silnika. Podobno silnik z bezpośrednim wtryskiem ma nieco podobny charakter jak diesel tzn w momencie zapłonu tłok z korbowodem daje uderzenie w wał korbowy które jest "niekomfortowe" dla użytkownika i niezdrowe dla układu przeniesienia napędu. Po to stosują dwumasy.

Lukasz_Meg ja z mojej megi jestem BARDZO zadowolony a mam przejechane pod 80 kkm. Jedyny problem to te kasowanie luzów. Za swoją dałem ok 61 tys (golas ale z 1,33 4 cylindry) więc dziś to wygląda jak darmocha a i wtedy było to tanio. 

Korzystaj z rękojmi póki ja masz - to najsilniejsze narzędzie w sporze ze sprzedawcą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ja pochyliłem się nad problemem stukania bo w ubiegły gorący weekend również usłyszałem stuki pojeżdżając w korku. Odczucie było takie jak by stukały mi łączniki stabilizatora.

Więc: zdjąłem koło prawe i próbowałem wyczuć czy pół oś ma jakikolwiek luz poprzeczny. Jedyny luz to wzdłużny- pół oś przesunęła się może o 0,5 cm. Według mnie ok. Teraz lewa strona: i jest też luz wzdłużny, ale i również nie tyle poprzeczny co: "zablokowałem" dłonią ruch obrotowy przegubu wewnętrznego i próbowałem obracać piastą za pomocą tarczy hamulcowej. I tu pojawia się mini minimalny luz, który obawiam się że ciężko będzie mi wykazać w serwisie bo kończy mi się gwarancja.

Czy ktoś ma podobne obserwacje? Występuje u mnie również luz między zębny przekładni w skrzyni, ale jest najmniejszy jaki miałem do tej pory w moich samochodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wcześniej o tym, że stuki są właśnie przez luz na przegubach zewnętrznych. Zakładałem same przeguby SKF lub całą półoś SPIDAN, które likwidują ten problem. Tzn. minimalny luz tam musi być ale na fabrycznych jest problem taki, że pod wypływem rozgrzania ten luz staje się zbyt duży dlatego najlepiej to weryfikować jak auto jest rozgrzane. Auto stoi na ziemi, skręcamy koła max w jedną stronę, łapiemy półoś i próbujemy okręcić względem własnej osi i będzie słychać stuki od tego luzu przegubu zewnętrznego. Zrobiłem tak dwie Meganki w tym jedna moja i stuki nie powróciły a autem jeżdżę sporo w korkach. 

Oczywiście ASO nie bawi się w wymiany samych przegubów tylko zakłada całe półosie OE, które mają wadę dlatego problem powraca. 

 

Edytowane przez luxor1289
  • Zwycięzca 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy do TCE też pasują powyższe, bardzo możliwe że tak. Trzeba poszukać po numerach zamienników czy się pokrywają. Ja dodatkowo demontowałem przegub i robiłem pomiary żeby mieć pewność, iż pasuje od Megane III, ponieważ w sklepie tego nie wiedzieli a udało mi się dojść do tego samemu szukając po numerach zamienników. 

  • Zwycięzca 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, luxor1289 napisał:

Nie wiem czy do TCE też pasują powyższe, bardzo możliwe że tak.

Dla półosi - miarodajny jest moment obrotowy;

1/ 1,5 dci/ 81 kW / 110 KM/ 4000 obr/min

     a/ moment obrotowy max / 240 Nm/ przy 1750 obr/min,

     b/ moment obrotowy max / 260 Nm/ przy 1750 obr/min / od 2014 r ,

     c/ po bezpiecznym chipsie na ; 130 KM / 305 Nm, 

2/ 1,6 dci/103 kW/ 130 KM / 4000 obr/min

     - moment obr max / 320 Nm / 1750 obr/min

3/ 1,3 TCe ;

Typ silnika

Moc

Moment

1,3TCe

115 KM / 4500 obr/min

220 Nm / 1500 obr/min

1,3TCe

130 KM / 5000 obr/min

220 Nm / 1500 obr/min

1,3TCe

140 KM / 5000 obr/min

240 Nm / 1600 obr/min

1,3TCe

159 KM / 5550 obr/min

260 Nm / 1750 obr/min

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Byłem dzisiaj w serwisie. Podobno nadal nie mają rozwiązania problemu, ale na listopad jest przewidywane prowadzenie jakiegoś rozwiązania.

 

Wcześniej podobno problem był rozwiązywany poprzez wklejanie półosi do skrzyni biegów, ale z niego szybko zrezygnowano bo był problem z ich późniejsza wymianą. Tak zwane rozwiązanie wegierksie. 

Edytowane przez michalkier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, michalkier napisał:

Byłem dzisiaj w serwisie. Podobno nadal nie mają rozwiązania problemu, ale na listopad jest przewidywane prowadzenie jakiegoś rozwiązania.

Reno wie o problemie od, co najmniej, końca 2016 roku. Od pierwszych testów M IV z tym zespołem napędowym. Także ten teges...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety również u mnie hałasy z półosi dają znać o sobie (aktualny przebieg 32 tys. km niestety już po gwarancji), szczególnie teraz kiedy jest ciepło. To że ASO wymienia tylko całe półosie a nie przeguby to normalne, bo po co taniej jak można drożej. Dziwi mnie tylko fakt że tak mało można znaleźć na sieci (również na stronach zagranicznych) o tym problemie i o sposobach jego naprawy.

Z tego co udało mi się znaleźć to jako zamienniki przegubów do 1.3 TCE powinny pasować następujące zestawy ale wymaga to potwierdzenia:

1. SKF VKJA 5682 (na stronie SKF niestety Megane 4 1.3 TCE nie jest wskazany)

Wymiar gwintu: M20x1,5

Uzębienie zewnętrzne od strony koła: 25

Wewnętrzne uzębienie, od strony koła: 33

Średnica pierścienia uszczelniającego: 52,5 mm

średnica zewnętrzna: 85,5 mm

lub

2. Metelli 15-1840

średnica zewnętrzna [mm] 84

Wewnętrzne uzębienie, od strony koła 33

Uzębienie zewnętrzne od strony koła 25

Wymiar gwintu M20 x 1,5

Wersja 8 Balls/Sfere

Średnica pierścienia uszczelniającego [mm] 52,7

Jakby ktoś z kolegów posiadaczy silnika 1.33 zrobił już taką naprawę przy pomocy powyższych zamienników i potwierdził że usunęło to te przykre odgłosy to pewnie sam by się pokusił o naprawę. 

A tak to można wywalić od 320 do 500 zł za materiały + koszt robocizny i na końcu przekonać się że to jednak jeszcze coś innego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam po dłuższej przerwie. Ciekawy jestem jak u Was sprawuje się "patent węgierski" U mnie to lato Meganka nie stuka nie puka.

Korzystając z okazji pojawiły się nagle komunikaty: skontroluj ukłaed hamulcowy, skontroluj układ wspomagania pokonywania wzniesień, skontroluj układ abs. Ktoś tak miał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od wymiany półosi (rok temu) jest idealna cisza. Natomiast nowynproblem to skrzypiące amortyzatory. Juz6nie mam siły znowu "walczyć " z tą całą spychotechniczną machiną Renault Polska. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!